Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent

21.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
Poslední čtvrtletí bylo pro Teslu opět výrazně ztrátové a Elonu Muskovi tak ani trochu nevyšel slib, že Tesla bude už napořád v zisku. Roli zde sice hrálo i to, že byla vyrobena spousta vozů, které byly teprve na cestě k zákazníkům, nicméně tím se nelze uchlácholit. Automobilka tak ohlásila další vydávání akcii a dluhopisů v souhrnné výši 2,7 mld. dolarů a nyní je potřeba zajistit, aby nevyletěly komínem. Elon Musk proto v e-mailu zaměstnancům řekl, že od nynějška se bude mnohem důrazněji kontrolovat každý výdaj automobilky.
 
Tesla logo
 
Nový CFO společnosti Zach Kirkhorn tak bude muset kontrolovat veškeré dokumenty s výdaji společnosti nehledě na jejich výši. Pod drobnohledem by tak měla být naprosto každá výdajová položka společnosti. Sám Elon Musk bude také součástí tohoto kontrolního mechanismu, v jeho případě by to měla být kontrola zhruba desetiny dokumentů. Cílem je, aby každý náklad měl své opodstatnění a byl co nejmenší, jak je to jen možné.
 
Musk v e-mailu zaměstnancům řekl, že při současném tempu ztrát by oněch 2,7 miliardy USD vystačilo jen na 10 měsíců provozu. Dle jeho slov je nutno ocenit důvěru investorů Tesly, což ale bude vyžadovat obrovské úsilí ze strany společnosti. Připomeňme, že hodnota akcií Tesly rychle klesá. Ještě na konci roku 2018 to bylo téměř $333, aktuálně je jejich hodnota pod $202 a chvilkově se dostala už dokonce na $195.
 
Tesla teď nemá zrovna šťastné období. Její vozy v posledních týdnech postihly hned tři požáry, dále se ukázalo, že při nedávné tragické nehodě s nákladním vozem byl aktivní autopilot, který nezasáhl, a nynější americko-čínská obchodní válka způsobí také to, že na v Číně vyrobené součástky pro vozy Tesla bude rovněž uvaleno dovozní clo, což automobilce opět zvýší náklady. Stále se také nedaří rozjet výrobu ohlášených modelů, jako je nový elektrický nákladní vůz a čeká se také na SUV Model Y, nový Roadster a pickup.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama