Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla potřebuje kapitál: vydá akcie a dluhopisy za 2,7 mld. USD

5.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
I když Elon Musk sliboval ziskovou Teslu a už žádné další navyšování kapitálu společnosti, v brzké době by společnost chtěla od investorů získat další peníze. Hovoří se o neuvěřitelných 2,7 miliardy USD.
Elon Musk rozhodně nemá radost z dosavadního hospodářského vývoje Tesly. Dvě zisková čtvrtletí mu sice vyšla, ale to třetí už ne. Tesla se opět propadla do obrovské ztráty a ačkoli Musk ještě před rokem tvrdil, že společnost už nebude potřebovat navyšovat investice, automobilka se rozhodla, že do světa vypustí další akcie a konvertibilní dluhopisy. Firma totiž potřebuje peníze a doufá, že se investoři jen a jen pohrnou. A podle prvních informací to vypadá, že je zde ještě spousta lidí, kteří v Tesle vidí budoucnost a chtějí do ní investovat. Původně se totiž hovořilo o tom, že se vybere okolo 2,0 a možná až 2,3 miliardy dolarů v případě vysokého zájmu.
 
Tesla logo
 
Teď to ale vypadá, že je zájem opravdu obrovský a Tesla navyšuje tuto hodnotu až na 2,7 miliardy USD. Největší část z této částky budou tvořit konvertibilní dluhopisy za 1,84 mld. USD s 2% úrokem a možností konverze na akcii Tesly v roce 2024. Dále Tesla nabídne 3,5 milionu nových akcií v souhrnné hodnotě okolo 866 milionů USD. Peníze se společnosti rozhodně hodí, protože jen za poslední čtvrtletí klesla její finanční rezerva o 1,5 mld. USD na výsledné 2,2 mld. USD.
 
Sám Elon Musk vlastní asi 20 % akcií společnosti a i z nového balíku si chce něco málo zakoupit. Hovoří se zatím o akciích za nějakých 10 až 25 milionů USD. Problémem je, že ačkoli společnost splácí své dluhy (jen za poslední čtvrtletí to byla takřka miliardová částka), s nově vydanými dluhopisy se zadlužení zvýší už na 11,63 mld. USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama