www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla vytírá zrak nepřejícím, je v zisku a prý už vždy bude

Tesla vytírá zrak nepřejícím, je v zisku a prý už vždy bude
, , aktualita
Mnozí nepřející nevěřili Muskovi, že dokáže dovést Teslu k zisku a předpokládali brzký krach automobilky. Když to dokázal, nevěřili, že to dokáže zopakovat. A ono se to povedlo. Navíc slibuje, že nyní už bude v zisku napořád. 
K oblíbeným
reklama
Tesle se pod Muskovým intenzivnějším dohledem začíná více dařit. A to i přesto, že musela zaplatit pokutu 20 milionů USD za Muskův tweet o privátní Tesle, kvůli snížení dotací na nákup EV snížila cenu vozů o $2000, nemálo investic si vyžádá také továrna v Šanghaji. I když mnozí předpokládají automobilce brzký krach, faktem je, že Musk dostál svému slibu a ve třetím čtvrtletí dovedl automobilku k zisku. I když mu mnoho nepřejících nevěřilo, že by něco takového mohl dokázat znovu, stalo se tak a zisk zopakoval i ve Q4/18.
 
Tesla Motors logo
 
Příjmy automobilové části společnosti meziročně vzrostly o 134 % z 2,7 na 6,32 miliardy USD a oproti minulému čtvrtletí šly o 4 % nahoru (z 6,1 mld. USD). Energetika (SolarCity, Powerwall) zaznamenala meziročně 25% nárůst z 298 na 371,5 milionů dolarů, takže jde vidět, že tato část zatím tvoří jen zhruba 5,5 % společnosti. Oproti minulému kvartálu nicméně došlo k 7% poklesu (ze 399,3 mil. USD).
 
Tesla Model 3
 
A teď konečně to nejdůležitější, zisky. Provozní zisk se ustálil na 414 mil. USD, což je jen o 3 miliony USD méně než v předchozím čtvrtletí. Spolu s vyššími příjmy to znamená, že se zisk nyní tvoří 5,7 % příjmů, zatímco před čtvrt rokem to bylo lepších 6,1 %. Pokud jde o čistý zisk, tady už situace není tak moc růžová, ale jak již bylo řečeno, Tesla je i tak nadále v nemalém čistém zisku, který tentokrát činil 139 milionů USD. Připomeňme, že v Q3/18 to bylo 312 mi. USD. Elon Musk navíc slíbil že odteď už Tesla nezažije žádné ztrátové čtvrtletí.
 
Tesla Model X
 
Tisková zpráva společnosti nicméně uvádí i několik dalších zajímavých neúčetních informací. Tesla např. řekla, že linky jsou schopny dosáhnout produkce 7000 vozů Model 3 během týdne. Zatím to má ověřeno na jednodenní produkci (přes 1000 vozů za den), což by po extrapolaci mělo dát těchto 7000. I když běžně není takové rychlosti dosahováno, koncem roku by už automobilka měla jet stabilně tímto tempem. K tomu by se měla přidat továrna v Šanghaji, jejíž produkce bude začínat někde kolem 3000 vozů týdně, takže by Tesla chtělo překonat produkci 10000 aut Model 3 za týden. V Šanghaji se budou vyrábět jen levné verze vozu pro čínský trh. Lepší verze sem budou nadále dováženy z USA.
 
Tesla Model S
 
Tesle se daří stále snižovat náklady na výrobu. U Modelu 3 se výrobní doba (a s tím hodinové náklady na pracovní sílu) snížily o 20 % proti Q3/18 a o 65 % proti polovině roku. Zajímavostí je také ten fakt, že Model 3 je nejprodávanějším sedanem své kategorie v USA a tvoří 17 % trhu. Pokud jde o elektromobily jako takové, ty mají v USA 2% zastoupení na trhu s novými vozy. Dalším zajímavým faktem je i to, že Model 3 láká zákazníky napříč všemi kategoriemi. 60 % zákazníků mělo původně nějaké levnější neprémiový vůz a poměrně značná část přesedá do Modelu 3 z velkých SUV nebo větších limuzín.
 
Celkově bylo dodáno 63359 vozů Model 3 do USA, nicméně v Q1/19 se už začnou rozbíhat i dodávky do Evropy a Číny. Pokud jde o Model S a X, zde toto číslo činí 27607 vozů. Přitom se ukončila výroba levnějších 75kWh verzí. Za poslední rok se snížily výrobní náklady na tyto vozy o 15 %.
 
Tesla SuperCharger
 
Zapracovalo se také na síti Superchargerů a dealerů. Bylo otevřeno 27 nových dealerských a servisních poboček, takže jich je po celém světě již 378. Otevřelo se také 69 nových Superchargerů, kterých je tak nyní 1421. Celkově je tak celosvětově k dispozici už okolo 12 tisíc nabíjecích stojanů a přes 21 tisíc tzv. Destination Charging bodů. Začátkem letošního roku by se měly objevovat také první Superchargery V3 s vyšším nabíjecím výkonem a kratšími nabíjecími časy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google kvůli adware smazal aplikace čínského CooTeku z obchodu Play Google kvůli adware smazal aplikace čínského CooTeku z obchodu Play
Čínská vývojářská společnost CooTek si nedala říct a do svých aplikací vkládala nadměrné množství adwaru. Přestože měly aplikace stovky milionů stažení, Google se je rozhodl smazat kvůli porušení podmínek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají info o bike-sharingu a volných stojanech Mapy Google přidávají info o bike-sharingu a volných stojanech
Bike-sharing se stal obrovským hitem dokonce i u nás a nová verze mobilní aplikace Mapy Google následuje tento trend. Nově bude ve vybraných městech zobrazovat rozmístění doků i jejich obsazenost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lotus Evija: šílený elektrický hypersport přináší 2000 koní Lotus Evija: šílený elektrický hypersport přináší 2000 koní
Britský Lotus je znám svými lehkými sportovními vozy, které více vynikají svou lehkostí a ovladatelností než výkonem. Nová elektrická Evija to ale změní. Tento hypersport totiž přinese rekordních 2000 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 855 Plus zrychluje na 2,96 GHz Qualcomm Snapdragon 855 Plus zrychluje na 2,96 GHz
Qualcomm přišel a vylepšenou verzí procesoru Snapdragon 855 Plus. Novinka dostává vyšší takt Prime jádra, které činí 2,96 GHz. Vylepšen byl mimo jiné také grafický výkon a rychlost čipu pro umělou inteligenci.
17.7.2019, aktualita, Milan Šurkala