www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla vytírá zrak nepřejícím, je v zisku a prý už vždy bude

Tesla vytírá zrak nepřejícím, je v zisku a prý už vždy bude
, , aktualita
Mnozí nepřející nevěřili Muskovi, že dokáže dovést Teslu k zisku a předpokládali brzký krach automobilky. Když to dokázal, nevěřili, že to dokáže zopakovat. A ono se to povedlo. Navíc slibuje, že nyní už bude v zisku napořád. 
K oblíbeným
reklama
Tesle se pod Muskovým intenzivnějším dohledem začíná více dařit. A to i přesto, že musela zaplatit pokutu 20 milionů USD za Muskův tweet o privátní Tesle, kvůli snížení dotací na nákup EV snížila cenu vozů o $2000, nemálo investic si vyžádá také továrna v Šanghaji. I když mnozí předpokládají automobilce brzký krach, faktem je, že Musk dostál svému slibu a ve třetím čtvrtletí dovedl automobilku k zisku. I když mu mnoho nepřejících nevěřilo, že by něco takového mohl dokázat znovu, stalo se tak a zisk zopakoval i ve Q4/18.
 
Tesla Motors logo
 
Příjmy automobilové části společnosti meziročně vzrostly o 134 % z 2,7 na 6,32 miliardy USD a oproti minulému čtvrtletí šly o 4 % nahoru (z 6,1 mld. USD). Energetika (SolarCity, Powerwall) zaznamenala meziročně 25% nárůst z 298 na 371,5 milionů dolarů, takže jde vidět, že tato část zatím tvoří jen zhruba 5,5 % společnosti. Oproti minulému kvartálu nicméně došlo k 7% poklesu (ze 399,3 mil. USD).
 
Tesla Model 3
 
A teď konečně to nejdůležitější, zisky. Provozní zisk se ustálil na 414 mil. USD, což je jen o 3 miliony USD méně než v předchozím čtvrtletí. Spolu s vyššími příjmy to znamená, že se zisk nyní tvoří 5,7 % příjmů, zatímco před čtvrt rokem to bylo lepších 6,1 %. Pokud jde o čistý zisk, tady už situace není tak moc růžová, ale jak již bylo řečeno, Tesla je i tak nadále v nemalém čistém zisku, který tentokrát činil 139 milionů USD. Připomeňme, že v Q3/18 to bylo 312 mi. USD. Elon Musk navíc slíbil že odteď už Tesla nezažije žádné ztrátové čtvrtletí.
 
Tesla Model X
 
Tisková zpráva společnosti nicméně uvádí i několik dalších zajímavých neúčetních informací. Tesla např. řekla, že linky jsou schopny dosáhnout produkce 7000 vozů Model 3 během týdne. Zatím to má ověřeno na jednodenní produkci (přes 1000 vozů za den), což by po extrapolaci mělo dát těchto 7000. I když běžně není takové rychlosti dosahováno, koncem roku by už automobilka měla jet stabilně tímto tempem. K tomu by se měla přidat továrna v Šanghaji, jejíž produkce bude začínat někde kolem 3000 vozů týdně, takže by Tesla chtělo překonat produkci 10000 aut Model 3 za týden. V Šanghaji se budou vyrábět jen levné verze vozu pro čínský trh. Lepší verze sem budou nadále dováženy z USA.
 
Tesla Model S
 
Tesle se daří stále snižovat náklady na výrobu. U Modelu 3 se výrobní doba (a s tím hodinové náklady na pracovní sílu) snížily o 20 % proti Q3/18 a o 65 % proti polovině roku. Zajímavostí je také ten fakt, že Model 3 je nejprodávanějším sedanem své kategorie v USA a tvoří 17 % trhu. Pokud jde o elektromobily jako takové, ty mají v USA 2% zastoupení na trhu s novými vozy. Dalším zajímavým faktem je i to, že Model 3 láká zákazníky napříč všemi kategoriemi. 60 % zákazníků mělo původně nějaké levnější neprémiový vůz a poměrně značná část přesedá do Modelu 3 z velkých SUV nebo větších limuzín.
 
Celkově bylo dodáno 63359 vozů Model 3 do USA, nicméně v Q1/19 se už začnou rozbíhat i dodávky do Evropy a Číny. Pokud jde o Model S a X, zde toto číslo činí 27607 vozů. Přitom se ukončila výroba levnějších 75kWh verzí. Za poslední rok se snížily výrobní náklady na tyto vozy o 15 %.
 
Tesla SuperCharger
 
Zapracovalo se také na síti Superchargerů a dealerů. Bylo otevřeno 27 nových dealerských a servisních poboček, takže jich je po celém světě již 378. Otevřelo se také 69 nových Superchargerů, kterých je tak nyní 1421. Celkově je tak celosvětově k dispozici už okolo 12 tisíc nabíjecích stojanů a přes 21 tisíc tzv. Destination Charging bodů. Začátkem letošního roku by se měly objevovat také první Superchargery V3 s vyšším nabíjecím výkonem a kratšími nabíjecími časy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Pixel 3a má první problém. Některé kusy se nečekaně vypínají Pixel 3a má první problém. Některé kusy se nečekaně vypínají
Ani nejnovější smartphony od Googlu se neobejdou bez dětských nemocí. První majitelé si stěžují se jejich Pixel 3a (XL) samovolně vypíná, a to hlavně v situacích, kdy není používán. Příčina problému zatím nebyla odhalena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Dvakrát doplněno.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik21 komentářů
Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška
Lenovo ukázalo čínským novinářům video s konceptem připravovaného flexibilního smartphonu Motorola Razr. Toto video ovšem měla společnost ukrást od jednoho z fanoušků a opatřit jej vlastním logem.
19.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy
Čínská značka Realme, která patří stejnému vlastníkovi jako známější OnePlus, představila svůj zatím nejvybavenější telefon. Nabízí pěkný design, vysouvací přední kameru i čtečku otisků v displeji. A existuje reálná šance, že se dostane na evropské trhy.
19.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu
Garmin představil satelitní navigaci Overlander určenou pro terénní vozidla. Vybavena je velkým displejem a odolným tělem, kromě jiných vychytávek má řidič k dispozici topografické mapy usnadňující cestu v terénu.
19.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik