www.svetmobilne.cz
>
>
>

Tesla ohlašuje rekord výroby a slevu $2000, akcie padají

Tesla ohlašuje rekord výroby a slevu $2000, akcie padají
, , aktualita
Tesla za poslední čtvrtletí vyrobila přes 86 tisíc vozů a ještě více jich dodala, čímž překonala své rekordy. Investory to ale současně se snížením cen vozů znepokojuje a výsledkem je nemalý pokles hodnoty akcií společnosti.
reklama
Sledování hospodaření některých firem je někdy dosti zajímavé a hodně pozornosti se takto upírá především na automobilku Tesla. Tam jsou mnohdy zajímavé (tím ale neříkáme, že nutně nelogické) i reakce samotných investorů. Společnost totiž oznámila, že v posledním čtvrtletí vyrobila 86.555 vozů, což je proti předchozímu čtvrtletí Q3/18 8% nárůst, přesto to investory moc nepotěšilo. Z tohoto počtu tvořil Model 3 celkem 61.394 kusů (o 15 % více než v Q3/18), dalších 25.161 vozů připadalo na větší řady Model S a Model X.
 
Tesla Model 3
 
Rekordní byly i dodávky vozů, které činily 90.700 vozů, opět 8% nárůst. Jak ale již bylo řečeno, to se investorům až tak moc nelíbilo. Ti totiž na základě dat analytiků předpokládali dodávky zhruba 92 tisíc vozů, takže nárůst byl sice pěkný, ale ne dost velký. Tento počet aut byl tvořen 63.150 kusy Modelu 3, 13.500 kusy Modelu S a 14.050 kusy Modelu X. Za celý rok 2018 tak automobilka dodala 245.240 vozů, což z ní dělá už dosti velkého výrobce aut. Model 3 se na tomto čísle podílel 145.846 kusy, Model S a X pak tvořil zbývajících 99.394 vozů. Pokud by se udrželo tempo z konce roku, mohla by produkce Tesly činit přes 350 tisíc vozů ročně.
 
Druhou negativní zprávou pro investory je plošné sníženy cen všech vozů společnosti o $2000. Důvodem je to, že společnost překročila magickou hranici 200 tisíc vyrobených vozů, což znamená, že USA snižuje dotaci na nákup vozů od nového roku ze $7500 na $3750. Zákazníci, kteří měli vozy objednané, ale ještě jim nebyly dodány, by tak museli platit o $3750 více. Automobilka se tak rozhodla snížit cenu o 2000 dolarů, takže navýšení ceny je ve výsledku jen $1750.
 
To ale současně znamená, že zisk z každého prodaného kusu se o tyto dva tisíce sníží, a to se investorům moc nelíbí. Ti tak silvestrovskou závěrečnou cenu akcií téměř $333 během chvíle poslali na zhruba $304 a nyní jsme na $300 (zhruba 10% propad). Teď je hlavně otázkou, zda se Tesle v tomto čtvrtletí podaří zopakovat zisk.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců
Hospodaření automobilky Tesla je velmi bedlivě sledováno, a aby i další čtvrtletí bylo ziskové, rozhodla se společnost dát sbohem 7 % svých zaměstnanců. Potřebuje totiž zlevnit výrobu Modelu 3 a přijít se základní verzí elektromobilu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Motorola vrátí legendární jméno RAZR, chystá skládací telefon Motorola vrátí legendární jméno RAZR, chystá skládací telefon
Skládací telefony jsou mezi výrobci velkým hitem, plánuje je většina velkých hráčů. Nejvíce se sice mluví o Samsungu, ale nějaký skládací přístroj si má chystat i Motorola. A úspěch si chce zajistit i použitím legendárního jména RAZR.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla končí s provizním systémem, je příliš drahý Tesla končí s provizním systémem, je příliš drahý
Mnohé společnosti mají různé provizní systémy (tzv. referral), aby získaly co nejvíce zákazníků. Takový program měla i automobilka Tesla, nicméně jej už za pár týdnů zruší, společnost přichází moc draho.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy
Automobilka McLaren představila nový roadster 600LT Spider. LT zde znamená Long Tail, tedy prodlouženou záď pro lepší aerodynamiku. Nechybí ani dvakrát přeplňovaná V8, která dává rovných 600 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu
Švédská automobilka Saab zbankrotovala už před 7 lety a poté putovala do rukou Číňanů. Dostala jméno NEVS a nyní má opět nového majitele. Je jím čínský developer se zaměřením na zdravotnictví.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala