www.svetmobilne.cz
>
>
>

Elon Musk splnil svůj slib, Tesla je v slušném zisku

Elon Musk splnil svůj slib, Tesla je v slušném zisku
, , aktualita
Snad žádná společnost nemá tolik nepřejících lidí jako Tesla. Když Elon Musk před nějakou dobou slíbil ziskové čtvrtletí během série extrémních ztrát, skoro nikdo mu nevěřil a předpokládal Tesle brzký konec. Ta však dosáhla zisku a ne malého.
K oblíbeným
reklama
Tesla je zvláštní společností. Spousta lidí ji miluje, nicméně snad ještě více lidí ji z různých důvodů nenávidí a nemohou přijít Elonu Muskovi na jméno. Ten je poslední dobou hodně kontroverzní, ať už jde o tweet o privátní Tesle, který mu přinesl jen problémy, informace o braní sedativ a jeho 120hodinovém pracovním týdnu, nebo o tweety o záchranáři, kterého opakovaně nazýval pedofilem. Během série extrémně ztrátových čtvrtletí současně vyhlásil, že Tesla bude v tomto čtvrtletí (Q3/18) konečně zisková. Mnozí tomu nevěřili a věří (někteří i doufají) v brzký konec Tesly. Ta jim ale nyní vytírá trochu zrak. Elonu Muskovi se skutečně podařilo splnit slib ve stanovém čase, což je u něj docela nezvyk. Tesla je opravdu zisková a jde o celkem slušné číslo.
 
Tesla Model 3
 
Díky výrazně navýšenému počtu dodávek Tesly Model 3 se společnosti podařilo zvýšit příjmy oproti minulému čtvrtletí o neuvěřitelných 82 % z 3,357 miliardy dolarů na nynějších 6,099 miliardy. Meziročně je to dokonce 158 % nárůst (2,363 miliardy v Q3/17). Výsledkem je provozní zisk dosahující výše 417 milionů dolarů (tj. 6,1 % z celkových příjmů), čistý zisk společnosti pak činí 312 milionů dolarů. Připomeňme, že v Q1/18 šlo o ztrátu 784,6 milionu a v Q2/18 pak o 742,7 milionu USD. To je dosti výrazný obrat v hospodaření. Otázkou je, jak se projeví uspokojování poptávek po levnějších verzích Modelu 3, na kterých má Tesla nižší marži. Připomeňme, že v historii Tesly jde teprve o třetí ziskové čtvrtletí (to se automobilce podařilo ještě v letech 2013 a 2016).
 
Tesla Model 3
 
Tesle se totiž daří držet velmi solidní hrubou marži na prodejích jednotlivých vozů. U Modelu 3 už přesáhla 20 % a Modely S/X se blíží ke 30 %. Za nárůst hrubých marží na Modelu 3 může např. i ten fakt, že na jeho výrobě stráví zaměstnanci o 30 % méně času než v předchozím čtvrtletí a konečně to jde rychleji než u Modelu S/X. Tento vůz je navíc nejúspěšnějším automobilem na americkém trhu co do příjmů (cca 3,1 miliardy USD pro Model 3, zatímco druhá Toyota Camry cca 2,1 miliardy) a pátým vozem co do počtu prodaných kusů.
 
Tesla Model S
 
Připomeňme, že Elon Musk slíbil vyrábět více než 5000 vozů týdně, což se mu sice v některých týdnech daří (v tom posledním ve Q3/18 to bylo 5300 vozů), nicméně průměr za minulé čtvrtletí dosahoval jen 4300 vozů. Zatímco se začalo s vozy se zadním pohonem, ke konci čtvrtletí byla většina vozů s pohonem všech čtyř kol. Před týdnem nicméně společnost začala nabízet i prozatím nejlevnější model s pohonem zadních kol a baterií se středním dojezdem za $46000. Na nejlevnější model se základní baterií a cenou $35000 se stále čeká, ten by měl přijít někdy na jaře 2019. Čeká se ostatně i na dodávky již vyrobených vozů, které jsou pro společnost problémem a navýšila tak doručování vozů přímo až domů. Zatímco bylo dodáno 56065 Modelů 3, dodávky Modelu S a X v posledním čtvrtletí dosáhly 27710 vozů.
 
Tesla Model X
 
Problémem pro Teslu je nyní Čína, kde bylo uvaleno 40% clo na zahraniční vozy, což spolu s nemožností dosáhnout na zhruba 15% pobídku k nákupu elektrických vozů dělá auta od Tesly o téměř 60 % dražšími. Tesla proto hodlá vyrábět auta v Číně a pro novou továrnu má už i pozemek. Také počítá s tím, že toto ji bude v příštím čtvrtletí stát 50 milionů dolarů. Automobilka se také v tiskové zprávě nezapomněla pochlubit pětihvězdičkových hodnocením v nárazových testech a nízkou spotřebou Modelu 3, která dle normy EPA dosahuje 15,2 kWh na 100 km, což má být zatím nejméně u vozidla s pohonem 4×4.
 
Tesla Supercharger
 
Během posledního čtvrtletí Tesla otevřela další 4 prodejny, kterých je nyní po celém světě 353, mobilní servisní systém pak zahrnuje 373 vozidel. Otevřelo se také 44 nových Superchargerů, kterých je nyní 1352 s více než 11 tisíci nabíjecími konektory.
 
Solární tašky Tesly
 
Tesla nejsou jen auta, ale také solární energie (část vzniklá převzetím SolarCity) a baterie Powerwall. Celkově byly instalovány solární systémy s výkonem 93 MW (nárůst 11 %) a baterie Powerwall s celkovými 239 MWh (nárůst 18 %). Výrobce nicméně stále pracuje na svých solárních taškách, které se na střechách objevují jen velmi pomalu spíše v testovacím programu. Masová výroba se nicméně předpokládá pro první polovinu roku 2019. Tato část zaznamenala 7% nárůst příjmů proti minulému čtvrtletí (ze 374,4 milionů USD na 399,3 milionů), což je pak 26% meziroční nárůst (ze 317,5 milionů USD v Q3/17).
 
Na tyto informace pochopitelně rychle zareagovaly i ceny akcií. Společnost večer uzavřela na $288,5, v after-marketu však chvílí vyskočila až na $331,5. Nyní je hodnota akcií na $316,8, což je nárůst o 9,8 %.
 
Zdroj: tesla.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Závody inspirované Lamborghini Huracán STO míří na silnice Závody inspirované Lamborghini Huracán STO míří na silnice
Automobilka Lamborghini uvádí supersportovní Huracán STO (Super Trofeo Omolgato) na běžné silnice. Tento vůz je inspirován závodními vozy a nabídne kombinaci výkonnějšího motoru s pohonem zadních kol.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zdrogovaný řidič tak boural s Teslou Model 3, až baterky létaly vzduchem Zdrogovaný řidič tak boural s Teslou Model 3, až baterky létaly vzduchem
Kuriózní nehoda se stala ve státě Oregon. Řidič Tesly Model 3 se zdrogoval a usedl za volant, což mělo za následek vážnou nehodu. Série nárazů doslova roztrhala akumulátor vozu. Řidič ale odešel po svých.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Subaru BRZ přichází s 2,4litrovým atmosférickým boxerem Subaru BRZ přichází s 2,4litrovým atmosférickým boxerem
Subaru přichází s druhou generací svého kupé BRZ. Nyní přináší větší 2,4litrový motor, který má nadále atmosférické plnění a točí poměrně vysoko. Novinka má ještě nižší těžiště a skoro ani nepřibrala.
19.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Honda ukázala prototyp nového Civicu 11G Honda ukázala prototyp nového Civicu 11G
Pomalu se blíží už 11. generace vozu Honda Civic. Tento model spatřil poprvé světlo téměř před 50 lety a nyní nám automobilka Honda ukázala prototyp nové generace. Ta se v USA bude prodávat jako modelový ročník 2022.
18.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Velká Británie uspíší přechod na elektromobily: zákaz "spalováků" od 2030 Velká Británie uspíší přechod na elektromobily: zákaz "spalováků" od 2030
Velká Británie se chce stát po vzoru Norsku elektromobilovou velmocí. Už tak hodně smělé plány se dále posouvají směrem blíže k přítomnosti a zákaz prodeje čistě spalovacích aut by měl nastat už v roce 2030.
18.11.2020, aktualita, Milan Šurkala