Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla si zajistila pozemek pro stavbu továrny v Číně

18.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Čínský trh s elektromobily je obrovský, pro Teslu pak po USA druhý největší. Obrovská dovozová cla a absence pobídek na zahraniční automobily ale přinutily Teslu uvažovat o zdejší výrobě. Už má i pozemek pro výstavbu továrny.
Obchodní válka mezi Čínou a USA způsobila, že zahraniční automobilky tu mají vskutku těžký život. Jsou na ně uvalena 40% dovozová cla a v případě elektromobilů navíc nemají nárok na cca 15% pobídku od státu. Např. Tesla je tak proti zdejším elektromobilům znevýhodněna o téměř 60 %. Pokud by ale auta vyráběla v Číně, vše by se rázem změnilo. Nově navíc není nutno vstupovat do joint venture podniků s čínskými partnery, takže Tesla už před pár měsíci oznámila záměr vybudovat v Číně první zahraniční továrnu. Nyní si už pro ni zajistila i pozemek.
 
Elon Musk
 
Ten má rozlohu 84 hektarů a je umístěn v oblasti Lingang na jihovýchod od Šanghaje. Tesla předpokládá, že výroba vozů začne přibližně dva až tři roky poté, co se prvně kopne do země, takže nelze čekat, že by výroba začala dříve než v roce 2021, reálnější je spíše rok 2022. V plánu je zde vyrábět 500 tisíc vozů ročně, nicméně víme, že Muskovy plány je potřeba brát trochu s rezervou a dát mu na jejich splnění více času. Podle čínské vlády to bude zatím největší zahraniční investice. Pokud jde o peníze, ty chce Tesla získat půjčkou od čínských institucí. V případě pozemku se hovoří o 140 milionech dolarů, celkové investice na výstavbu ale budou v miliardách (jen Gigafactory v Nevadě vyšla na 5 miliard).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama