Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla ve Q3/18 vyrobila 80 tisíc aut, Model 3 je v Top 5

6.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilce Tesla se podařilo další rekordní čtvrtletí. V tom třetím totiž vyrobila historicky největší počet vozů, přes 80 tisíc kusů. Přes 53 tisíc z nich přitom byl Model 3, který se stává pátým nejprodávanějším sedanem v USA.
Tesla a její CEO Elon Musk je poslední dobou velmi kontroverzní, nicméně nelze mu upřít snaha o posun kupředu i výsledky. Automobilka tak ve třetím čtvrtletí letošního roku zaznamenala rekordní výrobu více než 80 tisíc vozů. Konkrétně šlo o 80142 aut. Dvě třetiny z tohoto počtu, konkrétně 53239 vozů, byl Model 3. Zbývajících 26903 aut připadlo na Model S a Model X. Je tedy vidět, že se výroba Modelu 3 zrychluje a např. v posledním týdnu tohoto čtvrtletí dosáhla 5300 kusů. Musk nicméně hovořil o cíli 6000 automobilech týdně, přičemž průměr za poslední čtvrtletí byl spíše někde kolem 4100 aut.
 
Tesla Model 3
 
Poněvadž Elon Musk chce Teslu konečně dovézt k ziskovosti, drtivá většina těchto vozů byla ve dvoumotorových verzích s pohonem všech čtyř kol. Ty jsou totiž výrazně dražší a Tesla tak z nich může mít větší příjmy a ve výsledku i zisk. Pokud jde o dodávky, které Tesle činí poslední dobou problémy, tak zde šlo o 83500 aut. Dodáno bylo 55840 vozů Model 3, 14470 Modelů S a 13190 Modelů X. Tesla však postupně plánuje i náběh levnější varianty s menší baterií (která má začínat na $35000), zavede i financování pomocí leasingu a počítá se také se zahájením dodávek i mimo USA a Kanadu. Kdy přesně se Model 3 objeví oficiálně v Evropě, se zatím neví, hovoří se jen vágně o následujících čtvrtletích. Cílem společnosti je rovněž dodat v roce 2018 přes 100 tisíc vozů Model S a Model X.
 
Velkým problémem pro Teslu je nyní situace v Číně. Zde jsou doslova zbláznění do elektrických aut, mnohé jsou přednostně uváděny právě pro tento trh, nicméně vzhledem k obchodní válce mezi USA a Čínou jsou na vozy Tesla uvalena cla ve výši 40 %. Když se k tomu přidá fakt, že dovážené automobily navíc nemohou mít ekologickou pobídku ve výši pohybující se okolo 15 % jako zde vyráběné elektromobily, čelí společnost umělému navýšení cen o 55 až 60 %, což ji extrémně znevýhodňuje. Proto se snaží co nejvíce urychlit stavbu továrny v Šanghaji.
 
Jednou ze zajímavostí je i to, že Tesla Model 3 se stává v USA tak populárním vozem, že předbíhá i mnohé roky zavedené sedany. Pokud jde o počty prodaných kusů, je už na pátém místě za čtvrtou Hondou Accord (77 tisíc kusů), třetí Hondou Civic (78,8 tisíc), druhou Toyotou Camry (84,1 tisíc) a první Toyotou Corolla (85,4 tisíc). Za poslední měsíc září už byl Model 3 údajně dokonce na čtvrté pozici. Pokud jde o hodnotu vozů, tak Model 3 ve třídě sedanů v USA dokonce vede (je totiž znatelně dražší než jiné vozy). Otázkou ale je, co se stane, až Tesla vyrobí všechny vozy, na které má nyní předobjednávky. Těch je ještě okolo 400 tisíc.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama