Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobily NIO přichází do Evropy, jako první bude Norsko

30.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Čínská automobilka NIO vyrábí elektromobily a v tomto roce poprvé zamíří mimo Čínu. První takovou zemí bude Norsko, kde jsou elektromobily prodejně velmi úspěšné. Je však nutno přiznat, že za to mohou daňové úlevy.
Společnost NIO je často označována jako čínská Tesla. Vyrábí jen elektromobily a má také hustou síť vlastních nabíječek. Zatímco však Tesle nikdy projekt výměny akumulátorů nevyšel, NIO s ním má velké úspěchy. Prozatím ale automobilka fungovala jen v Číně a její produkce není příliš vysoká. Za minulý rok to bylo jen necelých 44 tisíc vozů (Tesla bez pár set aut dosáhla na 500 tisíc), nicméně za první čtvrtletí letošního roku to už pro NIO bylo přes 20 tisíc. Už loni bylo oznámeno, že se NIO letos podívá i do Evropy, a něco takového je už na spadnutí. Tisková konference k tomuto tématu proběhne už 6. května v Oslu.
 
NIO EC6
 
Automobilka chce totiž přijít na norský trh. Norsko je zemí zaslíbenou elektromobilům, za což ale mohou především extrémně vysoké daně na spalovací auta (daně na ně jsou nezřídka násobkem ceny vozu bez daní). Zatím není jasné, které vozy se tu objeví. NIO má v nabídce tři crossovery ES6, ES8 a EC6, představen byl také nový sedan ET7, který by od konce roku 2022 měl být dodáván i se solid-state akumulátorem. Také není jasné, zda bude v Norsku k dispozici program výměny baterií nebo jejich pronájem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama