Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Elektromobily NIO zamíří do Evropy už v roce 2021

27.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Čínská automobilka NIO chce brzy rozšířit pole své působnosti. Další je na řadě Evropa, kam by se měla podívat dříve, než bylo původně plánováno. S těmito vozy bychom se tu měli setkat už v příštím roce.
Společnost NIO je jedním z mnoha čínských výrobců elektromobilů. Vedle společnosti BYD je ale asi tou nejslibnější. Její vozy ES8, ES6 a EC6 jsou sice nabízeny pouze v Číně, ale designem i technikou rozhodně nejde o žádná ořezávátka, která by si dělala v jiných zemích na světě ostudu. Není divu, že urychluje své plány na expanzi a do Evropy by chtěla zamířit už v druhé polovině roku 2021. Globálním hráčem se chce stát v letech 2023 až 2024.
 
NIO EC6
 
I když jde o stále velmi malého hráče (10330 dodaných vozů za poslední čtvrtletí), což je zhruba desetina toho, co dokáže stále nepříliš velká Tesla, dosáhla v dodávkách meziroční nárůst o 190 %. Spousta lidí ve společnosti NIO vidí druhou Teslu, a tak berou akcie společnosti v posledních týdnech docela útokem. Jen za posledního půl roku vzrostla jejich hodnota na zhruba 4,5násobek a za posledních 5 dní pak o 50 %. Po dvou dnech výrazných nárůstů (o 18 a 15 %) ale nabrala zase záporný směr (prozatím -7 %). Zajímavostí této společnosti je i služba BaaS (Battery as a Service), kdy uživatel zaplatí jen za auto bez akumulátoru a pak v pravidelných splátkách platí za jeho pronájem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama