Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC P4350 (HTC Herald)

30.12.2006, Pavel Koza, recenze
Už ani nevím, jak zajímavě uvést recenzi dalšího Pocket PC zařízení z dílny High Tech Computer (HTC), kterých se v posledních týdnech a měsících urodilo vskutku požehnaně. Zařízení HTC P4350 (kódové označení HTC Herald), které vám dnes představím, naštěstí opět patří k těm povedeným novinkám, a tak mi bylo i potěšením se mu věnovat.

Parametry zařízení


Již v úvodu jsem upozorňoval na to, že parametry Heralda jsou téměř na chlup stejné jako parametry nedávno recenzovaného Artemise (P3300). Pokud se vám tedy bude zdát, že už jste určitý odstavec někde četli, nebudete moc daleko od pravdy. Zařízení k recenzi je hodně, času málo a tak mě snad tuto drobnou berličku odpustíte. Jen bych rád upozornil na to, že testování nijak nešidím a vše popsané samozřejmě vždy otestuji i po padesáté první, jen ten textový výstup je pak v případě shodných výsledků vytvořen metodou Kopíruj&Vlož.




Stejně jako Artemise (P3300) pohání i Heralda procesor Texas Instruments OMAP850 taktovaný na 201MHz a stejně jako v prvním případě to i zde zcela jistě vyvolá určité pochyby o tom, jestli je to úplně nejvhodnější řešení pro jinak velmi dobře vybavené zařízení. Nemá smysl se tu opět rozepisovat, že až na vzácné výjimky procesor prostě nehraje v celkovém výkonu zařízení nijak výjimečnou roli a že se tohoto procesoru nemusíte bát. Kdo chce, může si to přečíst v recenzi Artemise (P3300).




Pokud jde o praktické zkušenosti, už od první chvíle se mi zdálo, že je P4350 trochu svižnější než P3300. A skutečně, i výsledky benchmarků mi daly za pravdu - takřka ve všech testech dopadlo zařízení s klávesnicí lépe. Proč tomu tak je nevím, pravděpodobně velmi pomohla výrazně rychlejší paměť RAM, která je dle benchmarků skoro 3x tak rychlá než paměť použitá v Artemisu. V každém případě jde o příjemnou změnu. Konkrétní výsledky najdete v následujících grafech:




Operační paměti nabízí Herald tak nějak průměrně. Papírově je v zařízení standardních 64MB RAM a 128MB FlashROM, prakticky se po hard resetu ukázaly hodnoty přibližně 24MB RAM a 36MB FlashROM. K tomu jen drobná zajímavost - pokud jsem se na velikost volné paměti podíval ihned po restartu (i klasickém), systém ukazoval volných necelých 10MB RAM. Teprve pokud jsem asi 30 vteřin vydržel, najednou se skokově uvolnilo asi 15MB a ukazatel volné RAM se ustálil na hodnotě 24MB. Očividně se po startu děje nějaká údržba, ale jaká nevím - program MemMaid u žádného procesu neukázal víc jak 2,5MB. Při srovnání rychlosti pamětí si můžeme všimnout, že především u rychlosti RAM došlo proti Artemisovi k výraznému nárůstu výkonu (RAM 64MB/s; FlashROM čtení 3,54MB/s, zápis 1024KB/s) a na celkovém dojmu je to velmi znát. Pro snadné smazání kompletního obsahu paměti je k dispozici utilitka Clear Storage, která po nezbytném ověření provede úklid dočista dočista:).




A pokud se bavíme o paměti, je tu ještě jedna novinka. Zařízení HTC P4350 jako první zařízení recenzované na těchto stránkách nabízí přímo od výrobce podporu pro standardní uzavírání aplikací křížkem místo jejich minimalizace. Je to trochu paradox, že když už se Microsoftu daří v optimalizaci paměti dosáhnout toho, že i při delším používání zařízení a spouštění mnoha různých úloh najednou jsou kritické situace jen velmi vzácné, přichází HTC s touto novinkou nazvanou stručně HTC Task Manager. Pro spoustu uživatelů to ale jistě bude příjemné překvapení. HTC Task Manager je jinak velmi jednoduchý a jediné, co lze nastavit, je zda se programy budou zavírat při prostém tapnutí na křížek, nebo až po chvilkovém přidržení stylu.




Hovoříme-li o výkonu, nesmíme zapomenout ani na výkon grafický. V zařízení HTC P4350 není žádný extra výkonný grafický čip (jako je například v Dell Axim X50v), což spolu s nijak výkonný procesorem mimo jiné znamená, že když video, tak pouze optimalizované. Výkon je sice o dost lepší než u P3300, ale ve videotestu dopadl takřka totožně a na neoptimalizované video to stále ani zdaleka nestačí. Standardní test přehrávání v rozlišení 640x480 bodů v programu TCPMP připomínal spíš než film trochu rychlejší ozvučenou prezentaci fotek z natáčení, při přehrávání toho samého videa optimalizovaného pro rozlišení 320x240 bodů už vše bylo téměř bez problémů, pouze při velmi rychlých scénách se obraz občas trochu trhal. Pokud jde o hry, tak i zde je nutné mít na paměti omezený výkon procesoru, ale pokud nelačníte po 3D akcích, bude vám Herald stačit. Klasické arkády jsou bez problémů. Jak dopadly výsledky v několika testech si můžete prohlédnout v následujícím seznamu:
  • Spb Benchmark 3016 - bodů
  • GXmark - 1088 bodů
  • VSbenchmark 2006 - 601 bodů
  • Dynamix 3D Benchmark - 64,42 FPS
  • Hra Red Sector 2112 - 3-5 FPS (nejvyšší detaily, stíny zapnuté)
  • Hra Z-Raid - 57-60 FPS
  • Hra OpenJazz - 45-50 FPS
  • TCPMP - 44,56% (104,63% při přehrávání optimalizovaného videa 320x240 bodů, bitrate 512kbps video a 128kbps audio)



Displej zařízení je z technického hlediska standardní, z praktického a subjektivného pohledu pak velmi povedený. Transflexní TFT displej s úhlopříčkou 2,8 palců (73 milimetrů), schopnost zobrazit 65 tisíc barev, rozlišení 240x320 bodů a dotyková vrstva, to si můžeme přečíst ve specifikaci výrobce. Pokud se na něj podíváme vlastníma očima, všimneme si velmi pěkného a intenzivního podsvícení laděného lehce do teplých barev, které je však možné regulovat pouze ve čtyřech krocích odděleně pro nabíjení a provoz na baterie. 4 stupně jsou přeci jen málo, protože na nejvyšší stupeň září Herald jako lucerna (subjektivně mi přišlo, že ještě víc než Artemis) a na nejnižší je podsvícení téměř úplně vypnuté (ale jistý náznak podsvícení tam zůstane). Je to sice jen drobnost, ale například HTC TyTN umí úrovní jedenáct, což je tak akorát. Stejně tak se podsvícení zcela nevypne ani když ho necháme v klidu po předem definovanou dobu, opět zůstane slabě aktivní. K dotykové vrstvě komentář nemám, byla citlivá tak akorát.




I v případě zvukových možností mohu o P4350 prohlásit to samé, co o P3300 - jsou velmi vydařené. Výstup na sluchátka se speciálním konektorem je velmi hlasitý. Ať už posloucháte MP3 písničky nebo telefonujete, až na výjimky nebudete nuceni mít vše nastavené na maximum. Kvalita je ucházející, šum minimální, trochu škoda je snad jedině chybějícího nástroje na úpravu basů a výšek, na ukrácení dlouhé chvíle při cestování to ale bohatě stačí. Integrovaný systémový reproduktor na zadní straně je rovněž velmi hlasitý a rovněž nadprůměrně kvalitní. Pro přehrávání písniček ho asi moc často nevyužijete, zato pro hlasité telefonování bude přeci jen častější. Nicméně při reprodukci hlasu při vysokých hlasitostech zvuk až příliš rezonoval, což mu dost podstatně ubíralo na srozumitelnosti. Nebylo to sice takové to typické chrčení, ale čisté to taky nebylo. S reproduktorem pro telefonování jsem žádný problém neměl, ani s hlasitostí, ani s kvalitou. A na rozdíl od Artemise i předprodukční jednotky neměl finální Herald problém s hláskou "ř" ani při zapnuté autoregulaci citlivosti hlasitosti, jak se o tom můžete přesvědčit v následujících ukázkách (658,5 KB).




Velmi blízko ke zvukovým schopnostem zařízení mají dvě bonusové aplikace z dílny HTC. První z nich, HTC Audio Manager, je jednoduchý správce vašich písniček v elektronické podobě a zároveň i graficky zajímavý přehrávač. Druhou aplikací je HTC Voice Recorder, která je určena pro záznam hlasu ve formátu souboru s koncovkou .AMR. Její hlavní výhodou je vysoký stupeň komprese při zachování dobré kvality - půlminutový záznam hovoru zabírá 19KB.




Základním prvkem komunikace je jako obyčejně USB. Podobně jako u iPAQa rw6815 nebo Artemise umí i Herald komunikovat přes USB ve dvou režimech - "nově" přes RNDIS a "postaru" přes USB Serial. Jaký je mezi nimi technický rozdíl, si můžete přečíst v odkazovaném článku o rw6815, nemá smysl se v každé recenzi opakovat. Praktický rozdíl je minimálně jeden, a sice že "nový" režim RNDIS (volba v nastavení je zaškrtnuta) je u tohoto zařízení výrazně rychlejší. Kromě řešení problémových situací je tak doporučeno používat režim RNDIS. A jen pro úplnost dodám, že infračervený port chybí úplně. Pro ovládání ostatních komunikačních modulů je určena utilitka Comm Manager, která navíc obsahuje tlačítko pro rychlé zapnutí/vypnutí režimu Letadlo, kdy se jedním tlačítkem vypne vše, co by mohlo jakkoliv ovlivnit citlivé přístroje letadla.




Pro bezdrátovou komunikaci s okolním světem nabízí Herald v prvé řadě Bluetooth verze 2.0, ovšem bez EDR. Po delší době doznala vylepšení i ovládací aplikace od Microsoftu, i když nabízí něco, co už uměl Widcomm tak před třemi lety. Jednoduše jde o BT sdílení souborů a složek, kdy na jednom zařízení nastavíte kořenovou složku, která bude zpřístupněna přes Bluetooth, a z druhého zařízení k ní můžete přistupovat a pracovat se soubory. Zkoušel jsem mezi Heralda s mým notebookem či dalším PDAčkem s podporou této technologie, HTC P3300 (Artemis), a fungovalo to. Mimo to jsem během recenzování provedl obvyklou sadu běžných testů spojení a výsledky byly téměř perfektní. Klasický obousměrný přenos souborů mezi jednotlivými Pocket PC a Smartphony (HTC P3600, Asus P525, HP iPAQ hw6915, FSC Pocket LOOX T810, E-TEN Glofiish M700 a Qtek 8500) i mezi Heraldem a mým notebookem Asus S6F fungoval na výbornou. Ani komunikace s GPS BT-338 od NaviLocku nepředstavovala pro Heralda problém, spárování proběhlo napoprvé a hned se s vhodným programem dalo zjistit, kde přesně se nacházíte. Pohodlné telefonování zajistilo utržené sluchátko BT BlueTrek G2+, ovšem se stereo sluchátky byl problém - sice jen trochu, ale přeci jen byl poslech rušen různými pazvuky. Zkusil i připojení k BT AP, ale ani toto zařízení nepodporuje PAN profil. Naproti tomu současná komunikace například se stolním počítačem a BT sluchátkem pro telefonování fungovala skvěle. Kromě nekvalitního přenosu stereohudby se tedy dá Bluetooth v Heraldu označit jako velmi povedený.




O WiFi se dá do puntíku tvrdit to samé, co jsem psal u Artemise (HTC P3300). Z technického hlediska je v zařízení integrován modul IEEE 802.11b/g, teoreticky tedy zvládne i rychlost 54Mbps. Zařízení rozumí WPA2, WPA, WEP, TKIP i LEAP, po pár vteřinách po zapnutí WiFi modulu vyskočilo okno a po zadání správného hesla jsem byl připojen. Zkoušel jsem se připojit ke dvěma svým domácím AP (D-Link DSL-G684T a ASUS WL-566gM) a vše bylo funkční bez jediné chybičky. Druhý jmenovaný přístupový bod byl dokonce konfigurován pro podporu nového režimu WPA-PSK/WPA2-PSK a díky poslední verzi AKU ani s ním neměl problém. Podle podmínek si můžete ve třech úrovních měnit výkon WiFi modulu a v místech se silným signálem tak šetřit baterie. Vše je možné najít v jednoduché, ale praktické konfigurační utilitce. Rovněž jsem zkusil přes WiFi i Skype ve své zatím poslední verzi 2.2.0.18 a vyšší výkon Heralda je znát. Sice s hodně odřenýma ušima a relativně častými přeslechy, ale už se to jako nouzové spojení dalo použít. Bohužel, stejně jako Artemis má i Herald výrazně horší citlivost na signál. Kde TyTN ukazoval 4 čárky, Herald se zmohl na 2-3. Znatelné to bylo především při prohledávání sítě, kdy TyTN našel i sítě, o kterých neměl Herald ani potuchy.




Jako baterie je v zařízení použita vyměnitelná Li-Pol baterie s kapacitou 1130mAh. To je na takto bohatě vybavené zařízení poměrně dost málo a v testech to bylo znát. Dokonce ani superúsporný procesor tentokrát nepomohl úplně maximálně a tak vydrží Herald trochu méně než Artemis. Pokud jsem Heralda používal "normálně", vydržel s rezervou asi dva dny. Pro případ, kdy zařízení nepotřebujete a chcete maximálně ušetřit kapacitu baterie, je možné zařízení dlouhým stiskem tlačítka pro zapnutí hibernovat. Díky nabíjení přes USB pak stačí najít nějaký počítač s USB portem a máte vyhráno.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 5h 32min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 5h 29min
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 8h 39min
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 2h 48min

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá. A protože se mi zdálo, že testy WiFi nejsou příliš odpovídající skutečnosti, od teď pouštím při tomto testu PING na výchozí bránu sítě. Takže je trochu vytížen i procesor, ale hlavně je neustále v permanenci WiFi přenos, což se na výsledném času dramaticky projevilo.
reklama