>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
Aktualizace na Android Nougat: vše důležité
27.12.2017, Jáchym Šlik, návod
Dočká se i váš smartphone nové verze Androidu? Máme pro vás průběžně aktualizovaný seznam modelů více než 20 značek spolu s přehledem nejdůležitějších funkcí v Androidu 7.0/7.1 a dalších důležitých informací. Naposledy doplněno 27. 12 2017.
Kapitoly článku:
- Základní informace, přehled nových funkcí
- Seznam smartphonů s aktualizacemi (A - M)
- Seznam smartphonů s aktualizacemi (N - Z)
- Historie změn v našem seznamu
S vydáním nové verze Androidu se vždy objevují ty stejné otázky: dostane aktualizaci i můj smartphone či tablet? A pokud ano, kdy bude vydána? V tomto článku se vám pokusíme odpovědět s využitím informací, které zveřejnili samotní výrobci zařízení, případně nahlédneme alespoň na neoficiální informace, nebo se stav pokusíme odhadnout. Ještě předtím se ovšem podíváme na některé obecné informace týkající se aktualizací softwaru a také na přehled nejdůležitějších funkcí, které získáte přechodem na Android 7.0/7.1 Nougat. Pokud by vám nebylo něco jasné, nebo byste chtěli vědět podrobnosti, nebojte se zeptat v diskuzi pod článkem.
Proč nevyšla aktualizace pro můj telefon?
Proces aktualizace je poměrně složitý, a tak není divu, že od vydání nové verze Androidu Googlem uběhne třeba i více než rok, než je formou aktualizace distribuována na některé smartphony. Nejprve jsou vydána testovací sestavení Androidu, která mají ověřit, zda vše funguje tak, jak má, a zároveň umožňují vývojářům, aby na příchod nové verze systému připravili své aplikace. Takovou verzi poznáte podle toho, že postrádá číselné označení a místo celého názvu nese jen jeho počáteční písmeno - v tomto případě Android N. Potom už následuje finální verze systému, kterou Google pošle výrobcům zařízení a zároveň s ní v řádu dnů až týdnů aktualizuje své referenční modely z řad Nexus, Pixel a Android One. Taková verze už nese i číselné označení a celý název, tedy Android 7.0 Nougat.
Výrobci potom začnou pracovat na tom, aby novou verzi systému mohli vydat pro některé své modely smartphonů a tabletů. Někteří jsou důslednější a snaží se aktualizovat pokud možno co nejvíce novějších přístrojů ze svého portfolia, jiní jsou naopak velmi laxní a update vydají maximálně pro pár zástupců, většinou pro vlajkovou loď. Liší se obvykle také rychlost, s jakou jsou aktualizace vydávány u jednotlivých výrobců, obvykle ovšem trvá minimálně několik měsíců, než zvládnou ti nejrychlejší vydat aktualizaci alespoň pro svou vlajkovou loď. Nepsaným pravidlem je, že jsou aktualizovány telefony mladší než 24 měsíců, ale tato zásada nebývá dodržována zdaleka vždy.
Nutno ovšem dodat, že pro některá zařízení nemusí být vydán nový Android i z jiných důvodu než jen kvůli lenosti výrobce. Především levnější modely nemusí splňovat minimálně hardwarové požadavky, případně by mohla nová verze systému zhoršit uživatelský zážitek, tedy např. zhoršit stabilitu nebo snížit výkon. Na vině mohou být také chybějící ovladače některého z komponentů, především procesoru. Úkolem výrobce je upravit získaný Android tak, aby bez problémů fungoval na daném telefonu, a to rozhodně není otázka jediného dne. Navíc naprostá většina výrobců používá svou vlastní uživatelskou nadstavbu (např. Samsung Touchwiz, HTC Sense), kterou musí do nového Androidu implementovat.
Jak si aktualizaci stáhnu, když je vydána?
Když je vývoj dokončen a vytvořený systém interně otestován, může konečně dojít k jeho veřejnému vydání. Někteří výrobci nespěchají a nejprve aktualizaci vydají jen v některém regionu, případně v rámci testovacího programu pro přihlášené uživatele, zatímco jiní se rovnou vrhnou na globální distribuci, která až na výjimky probíhá OTA cestou, tzn. bezdrátově – není tedy nutné zařízení připojovat k počítači. Doporučujeme ovšem stažení provést přes Wi-Fi, balíček totiž může mít i více než 1 GB. V naprosté většině případů nedojde ke smazání uživatelských dat, i přesto je vhodné provést zálohu pro případ, že by se během instalace něco pokazilo. Vždy si také přečtěte instrukce na obrazovce předtím, než začnete instalovat danou aktualizaci. Upozornění na možnost updatu obvykle vyskočí jako upozornění, ale někdy je potřeba ověřit dostupnost manuálně v Nastavení.
Proč nejsou všichni výrobci tak rychlí jako Apple?
Applu mohou mnozí výrobci závidět v tom, jak rychle a pro jaké množství modelů vydává své aktualizace na novou verzi iOS. Bohužel v případě Androidu není situace tak jednoduchá už jen z toho důvodu, že Google není výrobcem všech zařízení s Androidem, zatímco Apple vyrábí všechny telefony i tablety s iOS. Další důvody, proč update trvá tak dlouho, jsme si už popsali výše. Výjimkou jsou jen modely z řad Nexus a Pixel, které má pod palcem přímo Google, aktualizace tak probíhají v několikaměsíčním předstihu oproti jiným zařízením.
Má na aktualizace vliv mobilní operátor?
Pokud jste svůj smartphone kupovali u některého z mobilních operátorů, může se stát, že vám aktualizace bude nabídnuta později než uživatelům, kteří jej mají z běžně prodejní sítě. Operátor totiž může do operačního systému mírně zasahovat, třeba přidávat specifické funkce, a také provádět další testování aktualizace. Většinou ovšem zpoždění nebývá delší než několik dnů, někdy naopak dojde k tomu, že telefon od operátora se updatu dočká rychleji než z volného prodeje. Obecně však platí, že čeští mobilní operátoři do systému nezasahují zdaleka tolik, jako jejich američtí kolegové, proto ani nedochází k takovým rozdílům v termínech vydání.
Vyplatí se vůbec aktualizovat?
Tato otázka je poměrně podstatná, ne vždy totiž může aktualizace přinést jen pozitiva, jako jsou nové funkce či zlepšení výkonu a stability. Naopak může dokonce dojít k tomu, že se výkon zhorší, telefon se začne bezdůvodně restartovat, nebo přestanou pracovat některé funkce. Není proto od věci s aktualizací alespoň pár dnů počkat a najít si na internetu (např. v nějakém diskuzním fóru) dojmy ostatních uživatelů z nové aktualizace. Vždy totiž platí, že upgrade na vyšší verzi systému (např. z 6.0 na 7.0) je vždy výrazně jednodušší než přesně opačný proces, tzv. downgrade.
Jaký telefon vybrat, pokud chci nejrychlejší aktualizace?
Nejrychleji jsou nové verze systému vydávány pro modelové řady od Googlu s názvy Nexus a Pixel. Jenže v první jmenované už nejspíš nebudou vydávána nová zařízení a ve druhé zatím nalezneme jen modely Pixel a Pixel XL, které rozhodně nemůžeme označit za cenově dostupné. Rychlými aktualizacemi byla proslulá také Motorola, i když pod současným vedením Lenova se situace postupně zhoršuje. Více může napovědět seznam aktualizací, který naleznete dále.
Co je nového v Androidu 7.0 Nougat?
Android 7.0 Nougat byl pod označením Android N oznámen v březnu 2016. Spolu s tím došlo k vydání vývojářského preview. Koncem srpna 2016 byla vydána finální verze, a to rovnou pro vybrané Nexusy. Níže uvádíme výběr nejdůležitějších nových funkcí a vylepšení:
- Více než 1 500 emotikonů integrovaných v systému, z nich 72 zcela nových.
- Možnost přemísťovat ovladače v Rychlém nastavení podle potřeby.
- Multitasking ve dvou oknech vedle sebe, jejichž velikost je možné měnit.
- Rychlá odpověď (např. na SMS zprávu) přímo z notifikační lišty, aniž by bylo nutné otevírat jakoukoliv aplikaci.
- Přepínání mezi dvěma posledními používanými aplikacemi pomocí jediného tlačítka.
- Více notifikací z jedné aplikace je sdružováno do balíčku, kliknutím na něj dojde k zobrazení jednotlivých notifikací.
- Možnost nastavení rozdílné tapety na domovské obrazovce a na odemykací obrazovce.
- Podpora grafického API Vulkan (nástupce OpenGL) pro kvalitnější herní zážitek na vícejádrových procesorech.
- Podpora platformy pro virtuální realitu Google Daydream (na vybraných zařízeních).
- Instalace softwarových aktualizací na pozadí v případě zařízení, která byla představena s Androidem 7.0.
- Šifrování souborů jednotlivých uživatelů.
- Rozšíření položek v nastavení, které jsou zálohovány.
- Kromě velikosti textu je možné nastavit také velikost ikon a obrázků.
- Pracovní režim (work mode), který umožňuje lépe oddělit pracovní a osobní život.
A co přináší Android 7.1 Nougat?
Android 7.1 je spíše jen minoritní aktualizací, která byla oznámena začátkem října spolu se smartphony Pixel a Pixel XL. Ve srovnání s Androidem 7.0 přináší řadu novinek, ale některé z nich jsou vyhrazeny výhradně pro výše uvedenou dvojici telefonů - takové změny v přehledu neuvádíme.
- Night Light – filtr modrého světla, který má zabraňovat problémům se spánkem.
- Moves – posun dolů (např. webové stránky) pomocí čtečky otisků prstů.
- Stažení a instalace softwarové aktualizace na pozadí.
- Mód virtuální reality Daydream (na podporovaných zařízeních).
- Správce úložiště ukazující, jaké soubory a aplikace zabírají nejvíce místa.
- Vylepšení výkonu dotykového displeje.
- Řada vylepšení pro vývojáře (např. podpora kruhových ikon aplikací nebo gesta využívajícího čtečku otisků prstů k otevření/zavření přehledu notifikací).
Android 7.1.1 a pár jeho novinek
Na začátku prosince vydal Google finální verzi Androidu 7.1.1 Nougat, který je spíše minoritní aktualizací. Kromě vylepšení výkonu a stability přináší několik nových funkcí, které byly dosud dostupné jen na modelech Pixel a Pixel XL, také na další telefony:
- Rozšíření nabídky emotikonů tak, aby byl každý emotikon s pracovní tématikou dostupný v mužské i ženské variantě
- Možnost odesílání GIFů přímo z klávesnice (v podporovaných aplikacích, např. Google Allo, Google Messenger a Hangouts)
- Dlouhé kliknutí na ikonku aplikace na domovské obrazovce otevře nabídku rychlých zkratek
Android 7.1.2 přináší jen drobnosti
V dubnu 2017 došlo k vydání Androidu 7.1.2, který přináší už jen minoritní změny, především opravy chyb a jiná drobnější vylepšení. Zveřejněný changelog se týká zařízení Nexus a Pixel:
- Vylepšena přesnost dotykových gest čtečky otisků prstů (jen Pixely)
- Přidána podpora dotykových gest čtečky otisků prstů na Nexusy 5X a 6P
- Zlepšena kvalita připojení Bluetooth (jen Pixely)
- Obecná vylepšení konektivity (jen Nexusy)
- Zvýšena spolehlivost notifikací (jen Nexusy)
- Upozornění o využívání baterie
Co bude následovat po Androidu Nougat?
Zatímco většina uživatelů ještě řeší aktualizace na Android N neboli Nougat, Google už připravuje nový Android O. Prozatím bylo vydáno vývojářské preview pro vybraná zařízení Nexus a Pixel, finální verzi potom můžeme očekávat někdy koncem léta. Google u této verze slíbil zrychlení aktualizací, ale přesto se první smartphony (vyjma těch od Googlu) patrně dočkají až koncem roku 2017. Samostatný článek o aktualizacích vydáme až ve chvíli, kdy budeme mít k dispozici více informací od výrobců, Prozatím se vyjádřila jen společnost OnePlus, která Android O přislíbila pro telefony OnePlus 3 a 3T. Další informace o Androidu O naleznete v následujících článcích:
- Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?
- Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony
- Google má recept na rychlejší aktualizace Androidu
- Android Go: svižný systém i na nejlevnějších smartphonech
- Nokia a OnePlus slibují aktualizaci svých telefonů na Android O
- Aktualizace na Android O nejspíš odstartují začátkem srpna
- Android 8.0 Oreo je na světě, brzy zamíří do prvních telefonů