Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android O bude úspornější i bezpečnější, přinese také nové emotikony

22.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Připravovaný Android O přinese delší výdrž baterii, vyšší stabilitu aplikací i kvalitnější zabezpečení. Jak toho Google dosáhne? Kromě toho byly představeny také nové kulaté emotikony, které nahradí dosavadní podivné tvary.
Minulý týden proběhla v San Francisku vývojářská konference Google I/O 2017, kde americká společnost oznámila některé své novinky a není nic překvapivého, že poměrně důležitou roli si zahrál Android. Už před pár týdny byla oznámena nová verze Android O, která má přinést například režim „obraz v obraze“, notifikační kanály či automatické vyplňování údajů v aplikacích. Na Google I/O byl potvrzen termín vydání, kterým má být opět konec léta. To znamená, že pro zařízení Nexus a Pixel bude nová verze vydána snad už v září.

Kromě již dříve oznámených novinek se Android O pochlubí znatelným zrychlením v oblasti bootování systému, což znamená svižnější start. Zvýšení rychlosti bychom měli pozorovat také v případě samotného běhu aplikací. Například aplikace Tabulky Google (Sheets), která byla dříve kritizována pro problémy s výkonem, by měla být na Android O až o 119 % rychlejší, jak tvrdí interní benchmark Googlu. Naopak nižší by měly být nároky na baterii, a to především díky přísnějším pravidlům, co mohou provádět aplikace na pozadí.

Vývojáři také získají lepší přehled o tom, co způsobuje, že jejich aplikace často padá, je pomalá nebo spotřebovává příliš mnoho energie. Zároveň budou mít k dispozici tipy, jak svou aplikaci v těchto oblastech vylepšit. Pokud bude například aplikace často padat, bude ji Google penalizovat tak, že ji ve svém obchodě zobrazí na spodních místech. Uživatelé zase získají větší kontrolu nad bezpečností. Nový nástroj Google Play Protect umožní zobrazit informaci, kdy byla provedeno poslední skenování aplikací kvůli škodlivému kódu, a případně jej ručně spustit. Jedná se tedy o rozšíření již existující funkce v Google Play, která však zatím funguje prakticky bez vědomí uživatele.

Řada uživatelů jistě ocení také nové emotikony. Sada Emoji 5.0, která se objeví v Androidu O, už nebude obsahovat podivné tvary jako předchozí verze, ale běžněji vypadající kulaté „smajlíky“. Googlu také rozšíří počet částí systému, které budou moct být aktualizovány skrze Služby Google Play (Google Play Services). Od Androidu O tímto způsobem bude možné updatovat také grafické ovladače, a bude tak možné obejít složitý aktualizační proces, který zahrnuje schvalování výrobci smartphonů i mobilními operátory.

Zdroj: Phonearena.com
reklama