www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?

Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?
, , aktualita
Google nečekaně vydal Android O, respektive jeho první vývojářské preview. Není určeno k běžnému používání, ale spíše jako ukázka nové verze systému pro vývojáře. Přesto nám alespoň naznačuje, co bude umět finální Android O.
K oblíbeným
reklama
Stejně jako loni v případě Androidu N, ze kterého se později vyklubal Android Nougat, také jeho nástupce Android O byl představen neočekávaně ještě před konferencí Google I/O. Také se prozatím nejedná o sestavení určené běžným uživatelům, ale spíše vývojářům aplikací a dalším zainteresovaným osobám. Prozatím nenese plný název, nýbrž jen jednopísmenné označení, marně byste hledali také číslo této verze. Všechny tyto detaily se dozvíme až později, když bude systém vydán ve finální verzi.

Je tedy vydání „developer preview“ Androidu O v něčem podstatné pro běžné uživatele? Zaprvé je to první oficiální náznak, že se blíží vydání nové verze operačního systému. Do chvíle, kdy se Android O dostane na první smartphony, nás ovšem dělí ještě řada měsíců. Google plánuje finální verzi vydat ve třetím čtvrtletí a ještě předtím vyjdou tři další vývojářská preview.

Vývojářské preview nám ovšem naznačuje také některé funkce, které uvidíme v Androidu O. Záměrně píšeme jen „některé“, neboť tato verze projde ještě dlouhým vývojem, během kterého bude leccos upraveno a přidána dlouhá řada dalších funkcí. Tyto první novinky se navíc týkají především vývojářů a nám uživatelům ani mnohdy nic neřeknou. Pojďme si však přesto říct alespoň pár nejzajímavějších.

Režim „obraz v obraze“ bude dalším rozšířením multitaskingu. Dosud byla tato funkce dostupná jen v Android TV, ale od Androidu O se dostane také na telefony. zatímco jedna spuštěná aplikace bude zobrazena přes celý displej, druhá může být jen v malém okénku. To se může hodit například při přehrávání videí.

Kanály notifikací budou dalším způsobem, jak si udělat pořádek v notifikační liště. Vývojář může ve své aplikaci vytvořit více kanálů a uživatel tedy bude dostávat jen ty druhy notifikací, které ho zajímají.

Vývojáři také budou moct nastavit automatické limity své aplikace na pozadí v několika oblastech včetně služeb na pozadí a informací o poloze. Tento krok pomůže dalšímu prodloužení výdrže baterie našich telefonů.

Automatické vyplňování údajů ve formulářích bude nyní jednodušší, neboť příslušné aplikace pro tyto účely budou moct využívat stejné API jako klávesnice od Googlu. Zlepšena byla rovněž podpora ovládání pomocí klávesnice, která souvisí s možností instalace Android aplikací na Chromebooky.

Adaptivní ikony přispějí k větší konzistenci uživatelského rozhraní, neboť budou automaticky měnit tvar podle konkrétního zařízení. Pokud například výrobce ve své nadstavbě používá kulaté ikony, adaptivní ikony se tomu přizpůsobí. Setkávat se s nimi budeme nejen na domovské obrazovce, ale také v nastavení, dialozích při sdílení apod.

Aplikace budou podporovat široký barevný gamut (např. Pro Photo RGB nebo AdobeRGB), pokud jej dokáže zobrazit také displej příslušného zařízení. V případě zvuku se objeví možnost využívat vysoce kvalitní Bluetooth kodeky jako DLAC.


Stažení a instalace Androidu O


První developer preview Androidu O bylo vydáno pro Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL a Pixel C, testovat jej můžete také v oficiálním Android Emulatoru. Sestavení si můžete stáhnout zde a instalaci provést pomocí tzv. flashování. Činit by tak měli pouze nejzkušenější uživatelé, neboť Android O prozatím není určen pro běžné používání.

Zdroj: Android-developers.googleblog.com
reklama
Nejnovější články
Apple varuje před poklesem příjmů, viníkem je koronavirus Covid-19 Apple varuje před poklesem příjmů, viníkem je koronavirus Covid-19
Koronavirus COVID-19 ovlivňuje i samotný průmysl, odkládají se veletrhy, uvádění nových produktů a klesají i příjmy. Právě před tím varuje své investory společnost Apple a je jen otázkou, nakolik se odsune uvedení nových iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla vrátila autopilota do ojetého auta, negativní publicita zabrala Tesla vrátila autopilota do ojetého auta, negativní publicita zabrala
Negativní publicita občas přinutí společnosti změnit názor a to se stalo i v případě Tesly. Ta majiteli ojetého vozu Model S 75D odstranila autopilota, za kterého údajně nezaplatil. Teď mu ho vrací zpět.
17.2.2020, aktualita, Milan Šurkala
Nová aféra Tesly: automobilka odstranila autopilota u ojetých aut Nová aféra Tesly: automobilka odstranila autopilota u ojetých aut

Tesla bude mít opět co vysvětlovat. Někteří majitelé totiž zjistili velmi nepříjemnou skutečnost. Poté, co si koupili ojetou Teslu od původního majitele, který si připlatil za autopilota, jim automobilka tuto funkci vypnula a nutí je k opětovné koupi. 

9.2.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
MediaTek uvedl procesory střední třídy Helio G70 a G80 MediaTek uvedl procesory střední třídy Helio G70 a G80
Společnost MediaTek představila nové mobilní procesory pro telefony střední třídy. Jde o modely Helio G70 a G80, které se liší svými takty CPU i GPU. I tak by měly dostačovat na slušné mobilní hraní.
6.2.2020, aktualita, Milan Šurkala
Brexit může vrátit do hry dražší roaming Brexit může vrátit do hry dražší roaming
Odchod Velké Británie z EU může mít další nepříjemný dopad pro cestování a pobyt v této zemi. Hrozí totiž, že bude zrušena dohoda o roamingu, která zajišťovala absenci zvýšených roamingových poplatků. V Británii tak možná budeme volat dráž než teď.
4.2.2020, aktualita, Milan Šurkala