www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?

Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?
, , aktualita
Google nečekaně vydal Android O, respektive jeho první vývojářské preview. Není určeno k běžnému používání, ale spíše jako ukázka nové verze systému pro vývojáře. Přesto nám alespoň naznačuje, co bude umět finální Android O.
K oblíbeným
reklama
Stejně jako loni v případě Androidu N, ze kterého se později vyklubal Android Nougat, také jeho nástupce Android O byl představen neočekávaně ještě před konferencí Google I/O. Také se prozatím nejedná o sestavení určené běžným uživatelům, ale spíše vývojářům aplikací a dalším zainteresovaným osobám. Prozatím nenese plný název, nýbrž jen jednopísmenné označení, marně byste hledali také číslo této verze. Všechny tyto detaily se dozvíme až později, když bude systém vydán ve finální verzi.

Je tedy vydání „developer preview“ Androidu O v něčem podstatné pro běžné uživatele? Zaprvé je to první oficiální náznak, že se blíží vydání nové verze operačního systému. Do chvíle, kdy se Android O dostane na první smartphony, nás ovšem dělí ještě řada měsíců. Google plánuje finální verzi vydat ve třetím čtvrtletí a ještě předtím vyjdou tři další vývojářská preview.

Vývojářské preview nám ovšem naznačuje také některé funkce, které uvidíme v Androidu O. Záměrně píšeme jen „některé“, neboť tato verze projde ještě dlouhým vývojem, během kterého bude leccos upraveno a přidána dlouhá řada dalších funkcí. Tyto první novinky se navíc týkají především vývojářů a nám uživatelům ani mnohdy nic neřeknou. Pojďme si však přesto říct alespoň pár nejzajímavějších.

Režim „obraz v obraze“ bude dalším rozšířením multitaskingu. Dosud byla tato funkce dostupná jen v Android TV, ale od Androidu O se dostane také na telefony. zatímco jedna spuštěná aplikace bude zobrazena přes celý displej, druhá může být jen v malém okénku. To se může hodit například při přehrávání videí.

Kanály notifikací budou dalším způsobem, jak si udělat pořádek v notifikační liště. Vývojář může ve své aplikaci vytvořit více kanálů a uživatel tedy bude dostávat jen ty druhy notifikací, které ho zajímají.

Vývojáři také budou moct nastavit automatické limity své aplikace na pozadí v několika oblastech včetně služeb na pozadí a informací o poloze. Tento krok pomůže dalšímu prodloužení výdrže baterie našich telefonů.

Automatické vyplňování údajů ve formulářích bude nyní jednodušší, neboť příslušné aplikace pro tyto účely budou moct využívat stejné API jako klávesnice od Googlu. Zlepšena byla rovněž podpora ovládání pomocí klávesnice, která souvisí s možností instalace Android aplikací na Chromebooky.

Adaptivní ikony přispějí k větší konzistenci uživatelského rozhraní, neboť budou automaticky měnit tvar podle konkrétního zařízení. Pokud například výrobce ve své nadstavbě používá kulaté ikony, adaptivní ikony se tomu přizpůsobí. Setkávat se s nimi budeme nejen na domovské obrazovce, ale také v nastavení, dialozích při sdílení apod.

Aplikace budou podporovat široký barevný gamut (např. Pro Photo RGB nebo AdobeRGB), pokud jej dokáže zobrazit také displej příslušného zařízení. V případě zvuku se objeví možnost využívat vysoce kvalitní Bluetooth kodeky jako DLAC.


Stažení a instalace Androidu O


První developer preview Androidu O bylo vydáno pro Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL a Pixel C, testovat jej můžete také v oficiálním Android Emulatoru. Sestavení si můžete stáhnout zde a instalaci provést pomocí tzv. flashování. Činit by tak měli pouze nejzkušenější uživatelé, neboť Android O prozatím není určen pro běžné používání.

Zdroj: Android-developers.googleblog.com
reklama
Nejnovější články
Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení
Na světě je mnoho fanoušků Harryho Pottera a nemálo z nich by chtělo, aby se věci z filmů a knih staly realitou. Pokud jde o létající košťata, Brazilci přišli s alternativou. Nabídnou jezdící košťata na základě elektrických jednokolek.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem
Nedávno přišly na trh nové telefony Apple iPhone 12 Pro a už tu máme první odhady toho, kolik stojí součástky do něj. iPhone 12 Pro dle nich vyjde na $406 a zdaleka nejdražší je 5G modem od Qualcommu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12 Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12
Samsung přichází na český trh se dvěma novými low-endovými telefony Galaxy A02s a Galaxy A12. Oba dva dostanou 6,5" displej s HD+ rozlišením, 8jádrový procesor, velký 5000mAh akumulátor a slot pro microSD kartu.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii
Nový smartphone POCO M3 disponuje Full HD displejem a obřím 6000mAh akumulátorem, který dle výrobce slibuje až 5denní výdrž. Potěší i prodejní cena, která se má pohybovat mezi 4000 až 4500 Kč.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3 Tesla opět připouští hatchback pro Evropu, nejspíš z Modelu 3
Elon Musk při návštěvě Evropy připustil, že by dávalo smysl vyvinout levnější elektrický hatchback. V Evropě jsou hatchbacky úspěšnější než sedany a Tesla by tak mohla mít přímější konkurenci např. Volkswagenu ID.3.
25.11.2020, aktualita, Milan Šurkala