Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Google nečekaně vydal Android O. Co umí nového?

22.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Google nečekaně vydal Android O, respektive jeho první vývojářské preview. Není určeno k běžnému používání, ale spíše jako ukázka nové verze systému pro vývojáře. Přesto nám alespoň naznačuje, co bude umět finální Android O.
Stejně jako loni v případě Androidu N, ze kterého se později vyklubal Android Nougat, také jeho nástupce Android O byl představen neočekávaně ještě před konferencí Google I/O. Také se prozatím nejedná o sestavení určené běžným uživatelům, ale spíše vývojářům aplikací a dalším zainteresovaným osobám. Prozatím nenese plný název, nýbrž jen jednopísmenné označení, marně byste hledali také číslo této verze. Všechny tyto detaily se dozvíme až později, když bude systém vydán ve finální verzi.

Je tedy vydání „developer preview“ Androidu O v něčem podstatné pro běžné uživatele? Zaprvé je to první oficiální náznak, že se blíží vydání nové verze operačního systému. Do chvíle, kdy se Android O dostane na první smartphony, nás ovšem dělí ještě řada měsíců. Google plánuje finální verzi vydat ve třetím čtvrtletí a ještě předtím vyjdou tři další vývojářská preview.

Vývojářské preview nám ovšem naznačuje také některé funkce, které uvidíme v Androidu O. Záměrně píšeme jen „některé“, neboť tato verze projde ještě dlouhým vývojem, během kterého bude leccos upraveno a přidána dlouhá řada dalších funkcí. Tyto první novinky se navíc týkají především vývojářů a nám uživatelům ani mnohdy nic neřeknou. Pojďme si však přesto říct alespoň pár nejzajímavějších.

Režim „obraz v obraze“ bude dalším rozšířením multitaskingu. Dosud byla tato funkce dostupná jen v Android TV, ale od Androidu O se dostane také na telefony. zatímco jedna spuštěná aplikace bude zobrazena přes celý displej, druhá může být jen v malém okénku. To se může hodit například při přehrávání videí.

Kanály notifikací budou dalším způsobem, jak si udělat pořádek v notifikační liště. Vývojář může ve své aplikaci vytvořit více kanálů a uživatel tedy bude dostávat jen ty druhy notifikací, které ho zajímají.

Vývojáři také budou moct nastavit automatické limity své aplikace na pozadí v několika oblastech včetně služeb na pozadí a informací o poloze. Tento krok pomůže dalšímu prodloužení výdrže baterie našich telefonů.

Automatické vyplňování údajů ve formulářích bude nyní jednodušší, neboť příslušné aplikace pro tyto účely budou moct využívat stejné API jako klávesnice od Googlu. Zlepšena byla rovněž podpora ovládání pomocí klávesnice, která souvisí s možností instalace Android aplikací na Chromebooky.

Adaptivní ikony přispějí k větší konzistenci uživatelského rozhraní, neboť budou automaticky měnit tvar podle konkrétního zařízení. Pokud například výrobce ve své nadstavbě používá kulaté ikony, adaptivní ikony se tomu přizpůsobí. Setkávat se s nimi budeme nejen na domovské obrazovce, ale také v nastavení, dialozích při sdílení apod.

Aplikace budou podporovat široký barevný gamut (např. Pro Photo RGB nebo AdobeRGB), pokud jej dokáže zobrazit také displej příslušného zařízení. V případě zvuku se objeví možnost využívat vysoce kvalitní Bluetooth kodeky jako DLAC.


Stažení a instalace Androidu O


První developer preview Androidu O bylo vydáno pro Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL a Pixel C, testovat jej můžete také v oficiálním Android Emulatoru. Sestavení si můžete stáhnout zde a instalaci provést pomocí tzv. flashování. Činit by tak měli pouze nejzkušenější uživatelé, neboť Android O prozatím není určen pro běžné používání.

Zdroj: Android-developers.googleblog.com
reklama