Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android N představen: co je nového?

10.3.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Google nás tento týden překvapil oznámením nové verze Androidu. Zatím se sice jedná jen o preview pro vývojáře, ale už teď je jasné, že minimálně co se týče nových funkcí, nás čeká několik zajímavých novinek včetně dlouho očekávaného režimu s více okny.
O nové verzi Androidu se většinou mluví už dlouho dobu předtím, než je oficiálně představena, Tentokrát ovšem Google překvapil, když vývojářské preview Androidu N oznámil zcela nečekaně, přibližně dva měsíce před konferencí Google I/O. I přesto, že nová verze spatřila světlo světa jen čtyři měsíce po vydání veřejného sestavení Androidu M (známějšího jako Android 6.0 Marshmallow), přináší několik zajímavých novinek.

V Androidu N jsme se konečně dočkali velmi dlouho žádané funkce, a to režimu více oken, kdy je obrazovka rozdělena na dvě části, přičemž v každé z nich běží jiná aplikace a uživatel může tažením měnit velikost oken. Tato pokročilá forma multitaskingu bude dostupná na smartphonech, tabletech a také na televizorech s Android TV, kde bude mít podobu tzv. obrazu v obraze. Nová funkce najde své využití především na zařízeních s větším displejem, vývojáři mohou dokonce do svých aplikací implementovat možnost přetažení obsahu (např. souboru) z jednoho okna do druhého.

Notifikace prošly v Androidu N nejen proměnou designu, ale také dostaly několik drobnějších funkčních vylepšení. Podobně jako v hodinkách s Android Wear jsou upozornění seskupována podle tématu či jiného klíče, uživatel pak může například všechny zprávy najednou označit jako přečtené nebo je archivovat. Přímo z notifikační lišty je navíc nově možné odpovědět na přijatou zprávu bez nutnosti otevírat příslušnou aplikaci.

S notifikační lištou souvisí také tzv. rychlé nastavení, které se dočkalo rozšíření počtu ovladačů (stačí přejet prstem doprava či doleva) a jednoduché možnosti přizpůsobení nabízených ovladačů i jejich pořadí. Vývojáři navíc mohou vytvořit vlastní ovladač pro svou aplikaci a nabídnout jej uživatelům, i když by samozřejmě mělo jít jen o významné funkce a nikoliv např. zkratku ke spuštění dané aplikace.

Android N potěší také uživatele, kteří mají problém s překračováním datového limitu svého tarifu. Nový mód úspory dat totiž umožňuje kontrolovat, jak aplikace využívají mobilní připojení – mělo by především ubýt situací, kdy aplikace na pozadí spotřebovávají velké množství dat. Kromě toho bude při zapnutí módu úspory dat docházet ke snižování kvality obrázků či videí na internetu, aby se ještě více omezil datový tok.

Vylepšení se dočkal i Doze Mode, který je součástí Androidu už od minulé verze Marshmallow, v Androidu N by ovšem měl spořit ještě více energie při vypnutém displeji. Nová verze systému ještě nemá své číselné označení, jistě ovšem půjde o verzi 6.1 nebo 7.0. Jistý není ani název, spekuluje se ovšem o možnosti Nutella, která se zatím jeví jako nejpravděpodobnější.

Google už vydal tovární obrazy (factory images) vývojářského preview Androidu N, a to pro modely Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player a Pixel C. Tato verze ovšem není určena pro běžné používání, může obsahovat závažné chyby a proto ji doporučujeme instalovat jen zkušeným uživatelům. Novinkou je také program Android Beta, kam se uživatelé mohou přihlásit a získat tak možnost vyzkoušet aktuální verze operačního systému dříve než ostatní.

K veřejnému vydání Androidu N by mělo dojít až letos na podzim, kdy bude update distribuován běžnou cestou, nejprve samozřejmě pro Nexusy a později pak pro telefony i tablety dalších značek.

Zdroj: Developer.android.com
reklama