Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ZTE láká na první gigabitový smartphone, představí ho na MWC 2017

22.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Hlavní novinkou ZTE na blížícím se veletrhu v Barceloně bude smartphone, který umožní mobilní připojení rychlostí až 1 Gbps. Nebude se sice zatím jednat o podporu 5G sítí, ale jejich rychlosti se čínský výrobce výrazně přiblíží.
Mezi výrobci se pomalu stává zvykem, že některé klíčové parametry svých novinek prozrazují v předstihu. Mnohdy se tak o použitém procesoru či displeji dozvíme oficiální cestou ještě dříve, než je daný smartphone představen. Ani ZTE v tomto ohledu není výjimkou, a tak jsme se ještě před začátkem letošního Mobile World Congress dozvěděli, že čínský výrobce při této příležitosti představí první gigabitový smartphone. Tento přístroj umožní připojení přes mobilní sítě rychlostí až 1 Gb/s, zatímco maximum v současné době činí asi 600 Mb/s. Nutno ovšem podoktnout, že se ještě nebude jednat o telefon připravený na 5G sítě, místo toho však můžeme očekávat podporu nejpokročilejšího LTE (4G), které je někdy označováno jako LTE Advanced Pro či 4.5G. Na plnohodnotné 5G si patrně ještě pár let počkáme, i když už probíhají testy nového standardu a Qualcomm představil první 5G modem.

Vraťme se ovšem k očekávanému smartphonu, který je označován jako ZTE Gigabit Phone, finální název ovšem může být jiný. ZTE chce u své novinky propagovat především propojení s cloudem, díky gigabitovému připojení by měl mít uživatel možnost rychlého stahování i nahrávání na vzdálené úložiště. V praxi však bude záležet také na pokrytí rychlými mobilními sítěmi ze strany operátora a datových limitech. K dalším slibovaným vlastnostem nového telefonu značky ZTE patří podpora videa ve 4K rozlišení a obsahu ve virtuální realitě. To je další náznak, že půjde o high-endový model vybavený špičkovým procesorem.

ZTE Gigabit Phone by mohl být dokonce prvním (nebo alespoň jedním z prvních) přístrojem vybaveným procesorem Qualcomm Snapdragon 835. Tento čip totiž jako jediný podporuje připojení rychlostí až 1 Gbps, a to díky integrovanému 4G modemu Snapdragon X16. Pokud by byl opravdu použit tento osmijádrový procesor, znamenalo by to nejspíš pozdější uvedení telefonu na trh. Qualcomm totiž údajně nemá dostatek Snapdragonů 835, aby uspokojil veškerou poptávku. Hlavním odběratelem čipu navíc zpočátku bude Samsung, který jej chce využít v Galaxy S8. Ze stejného důvodu nejspíš v chystaném LG G6 nalezneme starší procesor Snapdragon 821.

Zdroj: Notebookcheck.com
reklama