Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Qualcomm oznámil modem pro 5G sítě a tři nové mobilní procesory

18.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Qualcomm chce být jedním z průkopníků sítí páté generace. Představil proto první 5G modem, který má umožnit rychlost až 5 Gb/s. Dalšími novinkami jsou procesory Snapdragon 653, 626 a 427 určené pro telefony střední třídy.
5G sítě jsou v současné době už testovány, ale na jejich praktické využití si ještě nějaký čas počkáme. Podstatné je nejen pokrytí oblastí vysílači, ale také podpora ze strany zařízení. Právě proto se na novou generaci sítí připravuje také Qualcomm, jeden z nejvýznamnějších výrobců modemů pro mobilní zařízení. Snapdragon X50 je vůbec prvním modemem této značky, který si poradí s 5G. Bude podporovat stahování rychlostí až 5 Gbps, mnohonásobně tak překoná současnou technologii 4G (LTE). V prvních smartphonech a dalších zařízeních se modem objeví až v první polovině roku 2018.

Mnohem dříve se budeme v telefonech setkávat s novými procesory Snapdragon 653, Snapdragon 626 a Snapdragon 427, které mají přinést vysoký výkon a řadu high-endových vychytávek do modelů nižší až střední třídy. Všechny tři čipy se chlubí podporou duálních fotoaparátů a technologie rychlého nabíjení Quick Charge 3.0, která slibuje až třikrát vyšší rychlost ve srovnání s běžným nabíjením. K dispozici je také nový modem X9 LTE, který nahradí původní modem X8. Stahování je tedy možné rychlostí až 300 Mb/s, nahrávání bylo zrychleno na 150 Mb/s. Podporována je rovněž agregace pásma až 2 x 20 MHz a nový hlasový kodek EVS (Enhanced Voice Services), který umožňuje dosáhnout lepší kvality volání přes VoLTE.

Snapdragon 653 přináší o 10 % vyšší výpočetní i grafický výkon oproti Snapdragonu 652. Procesor může být nově kombinován až s 8GB RAM, v podporované velikosti operační paměti tedy došlo ke zdvojnásobení. Stejné piny i software jako u Snapdragonů 650 a 652 výrazně usnadní nasazení procesoru do zařízení. Snapdragon 626 je o 10 % rychlejší než Snapdragon 625. Anténa podporující technologii Qualcomm TruSignal má zajistit lepší příjem signálu v přeplněných městských oblastech. Zpětná kompatibilita pinů a softwaru je zaručena s řadou předchozích procesorů výrobce.

Snapdragon 427 vychází ze Snapdragonu 425, ve srovnání s ním má být výkonnější v oblasti CPU i GPU. Jedná se rovněž o první čipset z řady 400, který podporuje výše zmíněnou technologii TruSignal. I v tomto případě je procesor kompatibilní s některými předchozími modely.

Zdroj: TZ Qualcomm
reklama