Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Vaio jde znovu proti Sony, vyměnilo u svého telefonu Windows 10 za Android

25.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Japonská společnost Vaio, ještě před pár lety součást Sony, to možná také vzdala se systémem Windows 10 Mobile. Vzala proto svůj vloni představený model Phone Biz a představila jej ve verzi s Androidem. Výsledkem je nový Vaio Phone A.
Před třemi lety se Sony zbavilo své počítačové divize Vaio, kterou prodalo investičnímu fondu Japan Industrial Partners. Společnost od té doby představila mnoho produktů, a to nejen z kategorií notebooků a konvertiblů. V nabídce nalezneme také smartphony. Nejvýrazněji se na světě mluvilo o loňském modelu Vaio Phone Biz, který je vybaven mobilními Windows 10. Tento operační systém kombinuje s docela pohledným designem a slušnou výbavou. Jenže o „Desítky“ v telefonech není patrně zájem ani japonském trhu, kde přitom tato platforma dosud držela jeden z nejvyšších podílů na světě. Místo navrhování zcela nového přístroje se tedy společnost rozhodla vyměnit operační systém Windows 10 za Android.

Jinak se jedná o prakticky shodný smartphone, ale pro snadnější odlišení byl použit název Vaio Phone A. Přední stranu přístroje zabírá 5,5“ displej s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů (Full HD) a pohon má na starosti starší osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 617, kterému sekunduje 3GB operační paměť. Interní úložiště má kapacitu 16 GB a lze jej rozšířit pomocí micro SD karty. Co se týče fotoaparátů, byl použit 13MPx snímač vzadu a 5MPx vpředu. Baterie si musí vystačit s podprůměrnou kapacitou 2 800 mAh, takže příliš vysokou výdrží se telefon nejspíš nepochlubí. Téměř jedinou novinkou oproti modelu s Windows 10 je podpora Dual SIM.

Tělo je opět z kovu a v pase měří necelých 9 mm. Použit byl ještě starší Android 6.0 Marshmallow, o aktualizaci na nejnovější Android Nougat prozatím nepadlo ani slovo Z dostupných obrázků můžeme usuzovat, že uživatelské rozhraní nebylo zbytečně upravováno mohutnými nadstavbami. Verze s Androidem otevírá uživatelům dveře k mnohonásobně většímu množství dostupných aplikací, ale zároveň samozřejmě postrádá vychytávku Windows Continuum, která umožňuje proměnit telefon v téměř plnohodnotný počítač.

Vaio Phone A se bude prodávat opět výhradně na domácím japonském trhu, kde tedy bude konkurovat také modelům od Sony, bývalé mateřské společnosti. Prodej odstartuje v dubnu, cena bude v přepočtu činit asi 5 600 Kč bez DPH.

Zdroj: Liliputing.com
reklama