Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ubuntu pro smartphony a tablety končí

8.4.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Snaha společnosti Canonical dostat operační systém Ubuntu na mobilní zařízení je u konce. Zakladatel Mark Shuttleworth oznámil, že vývojáři končí s rozhraním Unity a příští rok se vrátí zpět ke GNOME.
V roce 2013 společnost Canonical zahájila crowdfundingovou kampaň, v rámci které se snažila vybrat peníze na „supersmartphone“ Ubuntu Edge. Požadovanou částku se sice nepodařilo vybrat, ale snahy dostat Ubuntu na mobilní zařízení tím neskončily. Asi nejznámější linuxová distribuce se nakonec na displeje smartphonů a tabletů dostala jinou cestou, když Canonical začal spolupracovat s výrobci zařízení. Od začátku roku 2015 se tak na trh dostalo několik modelů značek Meizu či BQ, které byly vybaveny Ubuntu.

Zpravidla se jednalo o speciální verze telefonů, které byly jinak prodávány s Androidem. Hardware tedy upraven nebyl, jen došlo k výměně operačního systému. Majitelé některých přístrojů s Androidem si potom dokonce mohli Ubuntu zkusit nainstalovat „na vlastní pěst“. V loňském roce byl potom představen první tablet s Ubuntu, od té doby jsme toho o tomto operačním systému v souvislosti s mobilními zařízení mnoho neslyšeli.

Ticho bylo prolomeno tento týden, kdy zakladatel společnosti Canonical Mark Shuttleworth naznačil, že Ubuntu pro smartphony a tablety končí. Vývojáři se totiž zcela rozhodli zcela změnit strategii a přejít z rozhraní Unity zpět na GNOME. Tím končí snaha nabídnout jeden operační systém, který by fungoval na desktopu, smartphonu i tabletu. Svět tak přišel nejen o další mobilní systém, ale rovněž o zajímavý projekt, který mohl vést k vytvoření jednoho „univerzálního zařízení“ nahrazující stolní počítač, notebook, smartphone i tablet.

Toto téma je přitom v poslední době dost populární. Microsoft už nějaký čas nabízí funkci Windows Continuum a Samsung zase přišel s obdobným řešením pro Android – potřeba je k tomu smartphone Galaxy S8 či S8+ a dok Samsung DeX. Ve vývoji je také řešení Remix Singularity od společnosti Jide. Také se opět ztenčila nabídka mobilních operačních systémů, alternativ k Google Androidu, Apple iOS či Microsoft Windows tedy mnoho nezbylo. Před časem skončil Firefox OS, snad poslední použitelnou možností tedy zůstal Sailfish OS od finské společnosti Jolla.

Zdroj: Liliputing.com
reklama