Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Mozilla končí s Firefox OS, ale jen u telefonů

6.2.2016, Jan Pánek, aktualita
Mozilla oficiálně oznámila, že končí s podporou mobilního operačního systému Firefox OS. Společnost končí pouze s podporou telefonů a hodlá přesunout pozornost na internet věcí nebo na chytré televize.
Firefox OS je operační systém Mozilly pro levné telefony. Mozilla chtěla vytvořit ekosystém pro velmi levné telefony, a to hlavně pro rozvojové země. Operační systém má velmi malé nároky na hardware, takže je možné vyrobit telefon s tímto OS i okolo 600 Kč.

Mozilla do tohoto systému vkládala velké naděje, dokonce se chtěla vyrovnat i gigantům jako Google nebo Apple. První zkřížil plány Mozille Google, který vytvořil platformu Android One.

Android One má ale velké výhody, jednak má za sebou rozsáhlý ekosystém se spoustou aplikací a jednak za projektem stojí Google (potažmo nyní Alphabet). Navíc je platforma Android One spolu s řadou telefonů Nexus první ve frontě na novou verzi Androidu.

Mozilla ale dokázala ještě více snížit požadavky na telefony než Google. Její operační systém totiž funguje na HTML5, jinými slovy funguje jako internetový prohlížeč. Samozřejmostí je i vlastní obchod s aplikacemi.

Nyní Mozilla oznámila, že Firefox OS končí. Poslední verze bude vypuštěna v květnu a ponese označení 2.6. Následně bude vývoj ukončen a zároveň bude znemožněno vývojářům přidávat aplikace do obchodu s aplikacemi. Ten zřejmě bude ještě nějakou dobu fungovat.

Náznaky problémů jsme mohli zahlédnout už před tři čtvrtě rokem: "Chystáme se prozkoumat svět internetu věcí," prohlásil Chris Beard, ředitel společnosti, "potřebujeme zcela prozkoumat možnosti dodat produkt a platformu koncovým uživatelům v této vznikající kategorii. Budeme agresivně investovat do příležitostí pro Firefox OS, proinvestujeme všechny nezbytné finanční prostředky, které budou vyžadovány, abychom dokončili nový plán a abychom zajistili, že se nám jistě vrátí zpátky naše investice."

Nyní je tedy jasné, že investice do Firefox OS se nevrátí. Nicméně to neznamená kompletní zrušení platformy. Mozilla zjistila, že by mohla najít perspektivní oblast u internetu věcí nebo u televizí. Do těchto oblastí se tedy přesunou vývojáři, kteří pracovali na Firefox OS.

Zdroj: newsfactor.com
reklama