Mozilla končí s Firefox OS, ale jen u telefonů

Mozilla končí s Firefox OS, ale jen u telefonů
, , aktualita
Mozilla oficiálně oznámila, že končí s podporou mobilního operačního systému Firefox OS. Společnost končí pouze s podporou telefonů a hodlá přesunout pozornost na internet věcí nebo na chytré televize.
K oblíbeným
reklama
Firefox OS je operační systém Mozilly pro levné telefony. Mozilla chtěla vytvořit ekosystém pro velmi levné telefony, a to hlavně pro rozvojové země. Operační systém má velmi malé nároky na hardware, takže je možné vyrobit telefon s tímto OS i okolo 600 Kč.

Mozilla do tohoto systému vkládala velké naděje, dokonce se chtěla vyrovnat i gigantům jako Google nebo Apple. První zkřížil plány Mozille Google, který vytvořil platformu Android One.

Android One má ale velké výhody, jednak má za sebou rozsáhlý ekosystém se spoustou aplikací a jednak za projektem stojí Google (potažmo nyní Alphabet). Navíc je platforma Android One spolu s řadou telefonů Nexus první ve frontě na novou verzi Androidu.

Mozilla ale dokázala ještě více snížit požadavky na telefony než Google. Její operační systém totiž funguje na HTML5, jinými slovy funguje jako internetový prohlížeč. Samozřejmostí je i vlastní obchod s aplikacemi.

Nyní Mozilla oznámila, že Firefox OS končí. Poslední verze bude vypuštěna v květnu a ponese označení 2.6. Následně bude vývoj ukončen a zároveň bude znemožněno vývojářům přidávat aplikace do obchodu s aplikacemi. Ten zřejmě bude ještě nějakou dobu fungovat.

Náznaky problémů jsme mohli zahlédnout už před tři čtvrtě rokem: "Chystáme se prozkoumat svět internetu věcí," prohlásil Chris Beard, ředitel společnosti, "potřebujeme zcela prozkoumat možnosti dodat produkt a platformu koncovým uživatelům v této vznikající kategorii. Budeme agresivně investovat do příležitostí pro Firefox OS, proinvestujeme všechny nezbytné finanční prostředky, které budou vyžadovány, abychom dokončili nový plán a abychom zajistili, že se nám jistě vrátí zpátky naše investice."

Nyní je tedy jasné, že investice do Firefox OS se nevrátí. Nicméně to neznamená kompletní zrušení platformy. Mozilla zjistila, že by mohla najít perspektivní oblast u internetu věcí nebo u televizí. Do těchto oblastí se tedy přesunou vývojáři, kteří pracovali na Firefox OS.

Zdroj: newsfactor.com
reklama
Nejnovější články
Ford využije kávový odpad z McDonald’s k výrobě plastů Ford využije kávový odpad z McDonald’s k výrobě plastů
Ekologie je obrovským tématem a automobilka Ford chce řešit ekologický dopad svých vozů s pomocí fastfoodového řetězce McDonald’s. Ten bude dodávat kávový odpad, s jehož využitím pak bude Ford vyrábět plasty do aut.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm 3D Sonic Max: velká čtečka otisků prstů pro smartphony Qualcomm 3D Sonic Max: velká čtečka otisků prstů pro smartphony
Další novinkou z dílen společnosti Qualcomm je plošně velká ultrazvuková čtečka otisků prstů 3D Sonic Max. Ta by nyní měla být schopna pobrat rovnou dva otisky najednou. Bude také rychlejší a bezpečnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm uvedl čipy Snapdragon 865 a 765/765G s 5G Qualcomm uvedl čipy Snapdragon 865 a 765/765G s 5G
Qualcomm představuje nové výkonné mobilní procesory Snapdragon 865 a 765. Oba dva nabídnou i velmi rychlé 5G připojení, v případě slabšího čipu 765G dokonce nativně přímo v procesoru bez externího modemu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Cybertruck přistižena v reálném provozu Tesla Cybertruck přistižena v reálném provozu
Extravagantní pickup Tesla Cybertruck už spatřil světlo světa a objevil se na reálných silnicích. Jednomu řidiči v USA se totiž povedlo zachytit jeden z prvních kusů v reálném provozu mezi dalšími auty.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km Tesla Model S jednoho Němce už najela 1.000.000 km
Elektromobily jsou často spojovány s tím, že jejich akumulátory nic nevydrží a za dva roky jsou zralé do šrotu. Jeden Německý řidič ale se svou Teslou Model S najel už jeden milion km. Je však pravdou, že toho dost vyměnil.
30.11.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře