Mozilla končí s Firefox OS, ale jen u telefonů

Mozilla končí s Firefox OS, ale jen u telefonů
, , aktualita
Mozilla oficiálně oznámila, že končí s podporou mobilního operačního systému Firefox OS. Společnost končí pouze s podporou telefonů a hodlá přesunout pozornost na internet věcí nebo na chytré televize.
K oblíbeným
reklama
Firefox OS je operační systém Mozilly pro levné telefony. Mozilla chtěla vytvořit ekosystém pro velmi levné telefony, a to hlavně pro rozvojové země. Operační systém má velmi malé nároky na hardware, takže je možné vyrobit telefon s tímto OS i okolo 600 Kč.

Mozilla do tohoto systému vkládala velké naděje, dokonce se chtěla vyrovnat i gigantům jako Google nebo Apple. První zkřížil plány Mozille Google, který vytvořil platformu Android One.

Android One má ale velké výhody, jednak má za sebou rozsáhlý ekosystém se spoustou aplikací a jednak za projektem stojí Google (potažmo nyní Alphabet). Navíc je platforma Android One spolu s řadou telefonů Nexus první ve frontě na novou verzi Androidu.

Mozilla ale dokázala ještě více snížit požadavky na telefony než Google. Její operační systém totiž funguje na HTML5, jinými slovy funguje jako internetový prohlížeč. Samozřejmostí je i vlastní obchod s aplikacemi.

Nyní Mozilla oznámila, že Firefox OS končí. Poslední verze bude vypuštěna v květnu a ponese označení 2.6. Následně bude vývoj ukončen a zároveň bude znemožněno vývojářům přidávat aplikace do obchodu s aplikacemi. Ten zřejmě bude ještě nějakou dobu fungovat.

Náznaky problémů jsme mohli zahlédnout už před tři čtvrtě rokem: "Chystáme se prozkoumat svět internetu věcí," prohlásil Chris Beard, ředitel společnosti, "potřebujeme zcela prozkoumat možnosti dodat produkt a platformu koncovým uživatelům v této vznikající kategorii. Budeme agresivně investovat do příležitostí pro Firefox OS, proinvestujeme všechny nezbytné finanční prostředky, které budou vyžadovány, abychom dokončili nový plán a abychom zajistili, že se nám jistě vrátí zpátky naše investice."

Nyní je tedy jasné, že investice do Firefox OS se nevrátí. Nicméně to neznamená kompletní zrušení platformy. Mozilla zjistila, že by mohla najít perspektivní oblast u internetu věcí nebo u televizí. Do těchto oblastí se tedy přesunou vývojáři, kteří pracovali na Firefox OS.

Zdroj: newsfactor.com
reklama
Nejnovější články
Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h Čína prezentovala nový maglev, který má jet přes 600 km/h
Je dobře známo, že Čína a její společnost CRRC Corporation chystá nové rychlovlaky typu maglev. Nyní představila výsledek svého vývoje, který bude v budoucnu brázdit Čínu rychlostí přes 600 km/h.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km Mercedes-Benz Vision EQXX: 1000km dojezd a spotřeba pod 10 kWh/100 km
Mercedes-Benz se chce rychle stát automobilkou vyrábějící jen elektromobily. Vizi takové budoucnosti nyní ukazuje jeho koncept Vision EQXX, který by měl přinést excelentní efektivitu a nízkou spotřebu.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů Tesla otevře své Superchargery i dalším značkám elektromobilů
Tesla vybudovala obrovskou síť nabíječek Supercharger, ty ale byly dostupné výhradně elektromobilům Tesla. To by se ještě letos mělo změnit. Musk hodlá nabíječky otevřít i pro jiné značky elektromobilů.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují Tesla Semi se blíží do výroby, přípravy finalizují
Vypadá to, že velmi dlouho očekávaný elektrický truck Tesla Semi se přeci jen začne už brzy vyrábět. Přípravy na výrobu jsou v závěrečné fázi a vozu bychom se tak mohli dočkat už v následujících měsících.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88 MediaTek uvádí mainstreamové procesory Helio G96 a G88
MediaTek přichází s aktualizovanými procesory pro mainstreamové a levnější telefony. Představuje 8jádrové procesory Helio G96 a Helio G88. V obou případech počítejte nanejvýše se 4G LTE připojením.
19.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář