Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla chce snížit ztrátu, žádá dodavatele, ať jí vrátí peníze

23.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Tesla měla v posledních čtvrtletí doslova šílené ztráty. Elon Musk toho už má dost, a tak se sám začal více pídit po problémech a slíbil, že nyní bude Tesla zisková. Jednou z cest jsou i žádosti na dodavatele, aby Tesle vrátili nějaké ty peníze.
Elon Musk je znám jako člověk, který hodně slibuje, ale trochu nepočítá s tím, že ne všichni v jeho firmách dokážou pracovat s takovým nasazením jako on. Většinou mu tak stanovené termíny docela nevychází. Zatímco poslední dobou se věnoval především SpaceX, automobilka Tesla zůstávala trochu stranou a začala se propadat do čím dál větší ztráty. Nebyla schopna dodat slíbený počet vozů, novinky sice byly představovány, ale náběh výroby v nedohlednu.
 
Tesla Model 3

Proto nechtěl nechat nic náhodě, opět začal přespávat v továrně a pořádně si na vše došlápl. Začal čistku u dodavatelů, propustil téměř desetinu zaměstnanců, našel sabotéra, který vyzrazoval tajemství dalším firmám i negativně ovlivňoval výrobu. V neposlední řadě nechal postavit “stan”, pod který se nyní vyrábí větší množství Modelu 3 a konečně tak byla splněna slíbená kvóta 5000 aut týdně. Mimo jiné slíbil také to, že po několika opravdu extrémně ztrátových čtvrtletích nejenže sníží ztrátu, ale rovnou půjde do zisku. Značně zvýšený počet vyrobených vozů Model 3 by tomu mohl pomoci.

Nyní je však otázkou, jak moc daleko od tohoto cíle Tesla je. Zveřejnění financování za poslední čtvrtletí se už blíží a Musk se snaží vylepšit čísla. Zatím nevíme, zda se jen snaží dosáhnout ještě vyššího plusu a všem vytřít zrak nebo je zoufalý a hledá každou cestičku, kde dostat nějaký ten dolar.

Tesla totiž žádá po dodavatelích, aby ji dali slevu na dodané díly. To je sice v branži běžné, ale obvykle se to týká aktuálně probíhajících nebo budoucích kontraktů. V případě Tesly ale má automobilka po dodavatelích chtít zpětnou slevu za dodané a již dávno zaplacené díly, a to už od roku 2016. To je překvapivý krok a u odborníků to spíše nahrává teorii o zoufalosti Tesly, která by opět nedostála svému slibu. Počkejme tak ještě pár dní a uvidíme, zda se konečně tento výrobce dostane do kladných čísel nebo vykáže opět hlubokou ztrátu.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama