Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců

20.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Hospodaření automobilky Tesla je velmi bedlivě sledováno, a aby i další čtvrtletí bylo ziskové, rozhodla se společnost dát sbohem 7 % svých zaměstnanců. Potřebuje totiž zlevnit výrobu Modelu 3 a přijít se základní verzí elektromobilu.
Automobilka Tesla je jedním z nejdiskutovanějších témat na poli automobilismu. Ať už se to týká výroků Elona Muska, problémům s výrobou nebo hospodaření společnosti. Ta dosud zaznamenala jen tři zisková čtvrtletí, a aby i to nynější a následující byla zisková, hodlá pro to učinit několik kroků. Už jsme hovořili o ukončení provizního systému, dalším oznámením je propuštění 7 % zaměstnanců. Z nynějších 45 tisíc lidí by tak společnost mělo opustit zhruba 3150 lidí. Není to zdaleka první propouštění, v červnu 2018 bylo v zájmu snížení nákladů propuštěno dokonce 9 % lidí.
 
Tesla logo
 
Musk krok zdůvodnil i tím, že Tesla se musí snažit podstatně více než její zavedení konkurenti a zároveň poděkoval všem za práci, kterou odvedli, ačkoli se budou muset se společností rozloučit. Cílem je především nastartování výroby levnějších verzí Modelu 3, jehož cena by se měla pohybovat okolo 35 tisíc USD a jeho výroba musí být zisková. Ještě nedávno kolovaly zvěsti, že by Tesla neuměla vyrobit toto auto s náklady pod 38 tisíc USD, takže je jasné, že potřebuje někde ušetřit, aby nešlo jen o produkty pro bohaté, ale o lidovější vůz.
 
Pozice pro Teslu je těžší i z toho důvodu, že v USA byly sníženy státní dotace na nákup Tesly ze 7500 USD na 3750 USD, což automobilka začala částečně kompenzovat snížením ceny všech svých vozů o 2000 USD. Problémem navíc je, že dotace bude v polovině tohoto roku (1. července) opět snížena, a to na 1875 USD. A od začátku roku 2020 to bude čistá nula.
 
Tesla Model 3
 
Musk také řekl, že vedle uvedení nejlevnější verze pro USA za 35 tisíc USD (a přitom se ziskem) je také cílem uvedení alespoň střední varianty na všechny trhy, tedy i v Evropě a Asii. Tam se totiž zatím prodává jen ta nejdražší. Akcie společnosti na uvedená prohlášení ale nezareagovaly zrovna pozitivně, došlo k výraznému téměř 13% propadu za $347 na $302 (nyní po after-marketu necelých $305).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama