www.svetmobilne.cz
>
>

Solární auto Lightyear One ujelo 710 km se 60kWh akumulátorem

Solární auto Lightyear One ujelo 710 km se 60kWh akumulátorem
, , aktualita
Vývoj solárního auta Lightyear One se chýlí ke konci a jeho tvůrci nyní otestovali prototyp na oválné trati. Vůz vybavený 60kWh akumulátorem ujel vzdálenost 710 km a ještě si něco málo vyrobil pomocí solárních panelů.
K oblíbeným
reklama
Už v roce 2017 se objevily první zmínky o solárním autě Lightyear One. V roce 2019 jsme se dozvěděli několik technických údajů a posléze byla i naměřena aerodynamika (koeficient odporu je jen Cd 0,20). Nyní tvůrci vzali jeden prototyp vozu, vzali jen na oválnou klopenou dráhu v Aldenhovenu v Německu a vyzkoušeli dojezd vozu. Nejeli nikterak rychle, průměrná rychlost vozu činila 85 km/h, a tak se jim na plně nabitý 60kWh akumulátor podařilo ujet 710 km.
 
Prototyp Lightyear One
 
To je vzhledem k velikosti akumulátoru velmi působivé číslo. Celkem takto jeli téměř 9 hodin a během této doby zvládly solární panely dobít dalších 3,45 kWh energie, což znamená zhruba dalších 40 km navíc (bez nich by jen na nabitou energii ze zásuvky ujeli cca 670 km). Průměrná spotřeba vozu totiž činila jen 85 Wh/km, tedy 8,5 kWh/100 km. Podle konstruktérů vozu běžné elektromobily při této nízké rychlosti spotřebují asi o polovinu více. Pomalu se začíná i schylovat k výrobě vozu. Exkluzivní série 946 aut by se měla začít vyrábět v první polovině roku 2022.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mercedes-Benz ukázal solární Project Maybach zesnulého Virgila Abloha Mercedes-Benz ukázal solární Project Maybach zesnulého Virgila Abloha
Designér Virgil Abroh vytvořil zajímavé 6metrové elektrické offroad kupé Project Maybach. To bylo nedávno ukázáno světu. Má pohon na elektřinu, solární panely i solidní schopnosti pro jízdu v terénu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyzývá zaměstnance, ať řeší náklady a ne dodávky ke konci čtvrtletí Elon Musk vyzývá zaměstnance, ať řeší náklady a ne dodávky ke konci čtvrtletí
Automobilka Tesla chce změnit svou strategii. Honění prodejních čísel ke konci čtvrtletí k ničemu nevede a jen zbytečně zvyšuje náklady. Elon Musk tak kdysi používané řešení začíná nyní zatracovat.
30.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO otevře nové stanice pro výměnu akumulátorů na čerpačkách Shellu NIO otevře nové stanice pro výměnu akumulátorů na čerpačkách Shellu
Společnosti NIO a Shell uzavřely strategické partnerství. Díky němu budou k dispozici výměnné stanice NIO Power Swap i na vybraných čerpacích stanicích společnosti Shell. Půjde i o nabíječky akumulátorů.
29.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Ionity postaví další rychlonabíječky za 700 mil. EUR Ionity postaví další rychlonabíječky za 700 mil. EUR
Síť rychlonabíječek elektromobilů Ionity bude v budoucnu výrazně rozšířena. Společnost chce v Evropě investovat 700 milionů EUR do výstavby dalších a počet nabíjecích stojanů do roku 2025 dostat na čtyřnásobek dnešního stavu.
29.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Na univerzitě v Curychu vyrábí solární paliva z CO2 a vody ve vzduchu Na univerzitě v Curychu vyrábí solární paliva z CO2 a vody ve vzduchu
Vědci hledají různé způsoby, jak udělat budoucí dopravu ekologičtější. Velkým otazníkem je letecká doprava, kde to vypadá na výrobu umělého paliva. Na univerzitě ETH v Curychu vyvinuli systém, který ho vytvoří ze vzduchu.
26.11.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů