Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Solární auto Lightyear One ujelo 710 km se 60kWh akumulátorem

10.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Vývoj solárního auta Lightyear One se chýlí ke konci a jeho tvůrci nyní otestovali prototyp na oválné trati. Vůz vybavený 60kWh akumulátorem ujel vzdálenost 710 km a ještě si něco málo vyrobil pomocí solárních panelů.
Už v roce 2017 se objevily první zmínky o solárním autě Lightyear One. V roce 2019 jsme se dozvěděli několik technických údajů a posléze byla i naměřena aerodynamika (koeficient odporu je jen Cd 0,20). Nyní tvůrci vzali jeden prototyp vozu, vzali jen na oválnou klopenou dráhu v Aldenhovenu v Německu a vyzkoušeli dojezd vozu. Nejeli nikterak rychle, průměrná rychlost vozu činila 85 km/h, a tak se jim na plně nabitý 60kWh akumulátor podařilo ujet 710 km.
 
Prototyp Lightyear One
 
To je vzhledem k velikosti akumulátoru velmi působivé číslo. Celkem takto jeli téměř 9 hodin a během této doby zvládly solární panely dobít dalších 3,45 kWh energie, což znamená zhruba dalších 40 km navíc (bez nich by jen na nabitou energii ze zásuvky ujeli cca 670 km). Průměrná spotřeba vozu totiž činila jen 85 Wh/km, tedy 8,5 kWh/100 km. Podle konstruktérů vozu běžné elektromobily při této nízké rychlosti spotřebují asi o polovinu více. Pomalu se začíná i schylovat k výrobě vozu. Exkluzivní série 946 aut by se měla začít vyrábět v první polovině roku 2022.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama