www.svetmobilne.cz
>
>

Lightyear One s excelentní aerodynamikou, naměřili Cd 0,20

Lightyear One s excelentní aerodynamikou, naměřili Cd 0,20
, , aktualita
Solární automobil Lightyear One má být poháněn jen solární energií, nicméně v případě nedostatku ho lze i standardně nabít. Aby měl co nejnižší spotřebu, tvůrci dosáhli excelentní aerodynamiky vozu.
K oblíbeným
reklama
Na stránkách Světa mobilně se se solárním vozem Lightyear One nesetkáváme poprvé. Jde o vůz, který má být poháněn sluneční energií, a to v mnohých slunečných státech výhradně jen na tuto energii. Když to nebude stačit, lze ho nabít ze zásuvky jako každý jiný elektromobil. Aby energie při jízdě ubývalo co nejméně, tvůrci automobilu hodně zapracovali na aerodynamice a dosáhli rekordního koeficientu aerodynamického odporu Cd 0,20. Nejde sice o úplný rekord u automobilu (např Volkswagen XL1 nebo General Motors EV1 měly Cd 0,19), nicméně jde o rekord u praktického pětimístného auta.
 
 
Z produkčních normálních aut můžeme zmínit např. Toyotu Prius s Cd 0,24, Teslu Model S s Cd 0,23 nebo některé modely Mercedesu (A Sedan, CLA Coupé) nabídnou dokonce Cd 0,22. Nízký koeficient aerodynamického odporu spolu s menší čelní plochou znamenají, že vůz je při vyšších rychlostech méně brzděn hustotou vzduchu a potřebuje nižší výkon pro stejnou rychlost, a tedy má i nižší spotřebu. Proto je v nízkých rychlostech docela nevýznamný.
 
Podle Lightyearu může vůz na jedno nabití akumulátoru ujet až 725 km a solární panely mohou nabít energii až na ujetí 60 km denně. S cenou $135.000 rozhodně nepůjde o levné auto, uvážíme-li navíc to, že nejde o žádného rychlíka a akcelerace z nuly na stovku mu zabere zhruba 10 sekund.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Audi e-tron Sportback: nové plně elektrické SUV kupé Audi e-tron Sportback: nové plně elektrické SUV kupé
Rok po uvedení elektrického SUV e-tron přichází Audi s jeho sportovněji tvarovanou variantou e-tron Sportback. Toto 5dvéřové kupé může nabídnout výkon až 300 kW, má i solidní dojezd hodně přes 400 km.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru? Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru?
Navzdory všem novým emisním normám se výrobcům nadále daří zvyšovat výkon motoru, přestože sám motor má obvykle menší objem. Dnešní době vládne downsizing a my se podíváme, jak se v průběhu 20 let změnily objemy motorů.
Včera, článek, Milan Šurkala2 komentáře
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Ford skutečně představil nové SUV Mustang Mach-E, které dává tušit větší oddělení značky Mustang od Fordu. Ta by mohla mít ve výsledku mnohem větší počet modelů.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní
Tesla Model 3 by mohla mít dalšího významného konkurenta. BMW si totiž chystá nový elektromobil BMW i4, který má přinést variantu s pohonem všech 4 kol a maximálním výkonem dosahujícím až 530 koní.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala