www.svetmobilne.cz
>
>

Lightyear One s excelentní aerodynamikou, naměřili Cd 0,20

Lightyear One s excelentní aerodynamikou, naměřili Cd 0,20
, , aktualita
Solární automobil Lightyear One má být poháněn jen solární energií, nicméně v případě nedostatku ho lze i standardně nabít. Aby měl co nejnižší spotřebu, tvůrci dosáhli excelentní aerodynamiky vozu.
K oblíbeným
reklama
Na stránkách Světa mobilně se se solárním vozem Lightyear One nesetkáváme poprvé. Jde o vůz, který má být poháněn sluneční energií, a to v mnohých slunečných státech výhradně jen na tuto energii. Když to nebude stačit, lze ho nabít ze zásuvky jako každý jiný elektromobil. Aby energie při jízdě ubývalo co nejméně, tvůrci automobilu hodně zapracovali na aerodynamice a dosáhli rekordního koeficientu aerodynamického odporu Cd 0,20. Nejde sice o úplný rekord u automobilu (např Volkswagen XL1 nebo General Motors EV1 měly Cd 0,19), nicméně jde o rekord u praktického pětimístného auta.
 
 
Z produkčních normálních aut můžeme zmínit např. Toyotu Prius s Cd 0,24, Teslu Model S s Cd 0,23 nebo některé modely Mercedesu (A Sedan, CLA Coupé) nabídnou dokonce Cd 0,22. Nízký koeficient aerodynamického odporu spolu s menší čelní plochou znamenají, že vůz je při vyšších rychlostech méně brzděn hustotou vzduchu a potřebuje nižší výkon pro stejnou rychlost, a tedy má i nižší spotřebu. Proto je v nízkých rychlostech docela nevýznamný.
 
Podle Lightyearu může vůz na jedno nabití akumulátoru ujet až 725 km a solární panely mohou nabít energii až na ujetí 60 km denně. S cenou $135.000 rozhodně nepůjde o levné auto, uvážíme-li navíc to, že nejde o žádného rychlíka a akcelerace z nuly na stovku mu zabere zhruba 10 sekund.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala