www.svetmobilne.cz
>
>

Lightyear, první "normální" solární auto v roce 2019

Lightyear, první "normální" solární auto v roce 2019
, , aktualita
Pokusů o solární automobily bylo už hodně, nikdy to však moc nedopadlo. Holandská společnost Lightyear ale chce v roce 2019 prodávat první "normální" solární auto Lightyear One. Má vydržet měsíce bez nabíjení.
K oblíbeným
reklama
Solární auta měla vždy těžký život. Základním problémem je, že účinnost solárních článků není příliš vysoká a povrch automobilu při normálních tvarech není tak velký, aby stačil na jeho bezproblémové napájení (solární auta kvůli tomu měla často hodně šílené tvary). Jen počítejme, Slunce dodá maximálně zhruba 1000 W na metr čtvereční, účinnost dnešních článků bývá okolo 22 %. Za hodinu svitu dostaneme přibližně 220 Wh energie. Během dne tak jeden metr čtvereční může dodat něco necelé 2 kWh tam, kde je slunečního svitu opravdu hodně. To vystačí tak na 10 km jízdy běžného elektromobilu při 1 m2 solárních panelů.
 
Lightyear One silueta
 
Taková Škoda Octavia Combi má plochu střechy lehce přes 2 metry čtvereční, při perfektním slunečném dni by tak nasbírala energii na 20 km. Na denní dojíždění do práce by to nicméně mohlo minimálně pomoci snížit frekvenci nabíjení. U nás v ČR je však průměrný svit Slunce jen okolo 1800 hodin ročně, za rok byste v případě zmíněné Octavie tedy nasbírali méně než 800 kWh (1800 h × 2 m2 × 0,22 kW/m2), což by stačilo maximálně tak na 3500 km ze Slunce (pokud by auto nestálo ve stínu, a to ještě počítáme s přímým svitem). V praxi by to patrně nepřelezlo 2000 km za rok. Nizozemská společnost Lightyear ale pracuje na autě, které by navzdory těmto předpokladům nemělo být nabíjené i několik měsíců.
 
Lightyear One zadní světlo
 
Toto auto nese název Lightyear One, bude mít pohon všech čtyř kol a baterie má postačit na ujetí 400 až 800 kilometrů. Je tedy jasné, že bude hodně velká a těžká. Prvních deset číslovaných kusů vyjede z brán továrny v roce 2019, další stovka bude následovat v roce 2020. Výrobce již přijímá rezervace a cena finálního vozu startuje na částce 119 tisíc EUR bez DPH.
 
Lightyear One záď
 
Jak sami vidíte na obrázcích, auto nemá zas až tak neobvyklé tvary, nicméně celá střecha až do zádě je pokryta solárními panely. Výrobce se tedy snažil o maximalizaci plochy a při násobně větších plochách střechy než u konvenčních aut by se i dalo věřit údajům okolo 10 tisíc kilometrů ročně v Amsterdamu, 14 tisíc v Chicagu nebo New Yorku a až 20 tisícům km ročně v Honolulu jen ze sluneční energie. Vedle sluneční energie bude ale pochopitelně možné nabíjet Lightyear One i ze zásuvky a nabíječkami pro EV. S prodejem se počítá v USA a EU. Zda ale projekt dosáhne slibovaného konce a zda opravdu v praxi nabídne tak moc velký nájezd jen na sluneční energii, ukáže až čas.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elektro Volkswageny v Číně prodejně strádají, nejsou dostatečně "smart" Elektro Volkswageny v Číně prodejně strádají, nejsou dostatečně "smart"
Automobilce Volkswagen se po vleklých softwarových problémech konečně povedlo dostat své nové elektromobily řady ID na trh. Zatímco na starém kontinentě se jim daří, v Číně čelí značnému nezájmu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Takata falšovala údaje o bezpečnostních pásech Takata falšovala údaje o bezpečnostních pásech
Dnes už bývalá společnost Takata má další obrovský problém. Po aféře s airbagy se zjistilo, že není vše v úplném pořádku ani s jejími bezpečnostními pásy. Firma totiž falšovala údaje o jejich vlastnostech.
21.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Připojením k "vhodně" nazvané síti lze kvůli bugu v iOSu odstavit Wi-Fi Připojením k "vhodně" nazvané síti lze kvůli bugu v iOSu odstavit Wi-Fi
Žádný operační systém není bezchybný a platí to i pro Apple iOS. Bezpečnostní výzkumník Carl Schou přišel na to, že připojením k bezdrátové sítě se specifickým SSID se dá v iPhonu zrušit Wi-Fi konektivita.
20.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Nokia uvedla levné telefony 105 4G a 110 4G pro nenáročné Nokia uvedla levné telefony 105 4G a 110 4G pro nenáročné
Pokud nepotřebujete smartphone, může vám posloužit i jednoduchý mobilní telefon. Nokia pro takové zákazníky připravila novinky v podobě modelů 105 4G a 110G. Ten první dokonce nemá ani fotoaparát.
19.6.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zens Dual Powerbank nabije bezdrátově 2 zařízení najednou Zens Dual Powerbank nabije bezdrátově 2 zařízení najednou
Bezdrátové nabíjení více zařízení najednou není jednoduché. V případě nabíječky Zens Magnetic Dual Powerbank se to vyřešilo tak, že plochy pro bezdrátové nabíjení jsou na obou stranách powerbanky.
18.6.2021, aktualita, Milan Šurkala