Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Produkce Tesly Model 3 rychle roste, stále to však nestačí

4.4.2018, Milan Šurkala, aktualita
Ostře sledovaná produkce elektromobilu Tesla Model 3 se rychle zvyšuje. Bude to však stačit? Čísla jsou totiž i nadále níže, než byla stanovena v plánech. Už nyní ale překonává produkci Modelu S a X dohromady.
Pokud jde o automobilku Tesla, svět se dělí téměř na dvě poloviny. Jedni ji obdivují, druzí pak naprosto zatracují a jen málokdo má střízlivý názor. Nejsledovanějším problémem je pak pomalý nástup produkce Modelu 3, která je dlouhodobě pod plány Elona Muska. Ten nedávno převzal otěže a nedostatkům se věnuje s mnohem větším úsilím. Nakolik je navyšování produkce v posledních dnech jeho zásluhou, jen těžko odhadovat, každopádně to vypadá, že nedávná odstávka a úprava výrobních provozů skutečně výrazně pomohla.
 
Tesla Model 3
 
Tesla totiž zveřejnila čísla za poslední čtvrtletí a v nich zmiňuje to, že během posledního týdne už vyrobila 2020 nových vozů Model 3. To je dramatický nárůst vzhledem k tomu, že průměr za poslední čtvrtletí byl jen nějakých 750 vozů týdně. Jde tedy o velmi rychlý vzestup, který byl už dlouho očekáván, stále ale nedosahuje vytyčených 2500 vozů za týden, které byly v plánu. Navíc už za tři měsíce má výroba dosahovat 5000 aut týdně a bude zajímavé sledovat, zda se Muskovi tentokrát podaří dostát svým slibům nebo to opět prošvihne.
 
Zajímavostí je to, že už nyní produkce Modelu 3 překonává výrobně Model S i X dohromady. Produkce Tesly za první čtvrtletí dosáhla 34.494 vozů, což je 40% nárůst proti Q4/17. Modely X a S tvořily dohromady 24.278 vozů, Model 3 si pak na konto připsal 9766 kusů. Pokud jde o dodávky, ty činily 29.980 aut. Model 3 zabral poslední pozici s 8.180 kusy, druhé pak bylo SUV Model X s 10.070 kusy a v počtech vyrobených kusů vede stálice v podobě Modelu S, který byl dodán 11.730 zákazníkům.
 
Zdroj: tesla.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama