Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nokia 8 Pro s pěti zadními objektivy má přijít koncem léta

21.2.2018, Jáchym Šlik, aktualita
HMD Global patrně chystá smartphone, který nemá obdoby. Nokia 8 Pro by měla využívat fotoaparát s pěti objektivy na zadní straně, které by měly nahrazovat optický zoom. A nejspíš se dočkáme koncem léta.
Návrat smartphonů Nokia na trh můžeme označit za úspěšný, jak dokazují velmi nadějná prodejní čísla. V posledním čtvrtletí loňského roku se prodalo 4,4 milionů Nokií, což je více než telefonů od HTC, Sony nebo Asusu. S přibližně jednoprocentním podílem sice Nokia zůstala těsně za první desítkou, ale zatím vše nasvědčuje spíše dalšímu růstu. Jednou z novinek společnosti HMD Global pro letošní rok bude nejspíš Nokia 8 Pro. Mohlo by jít o náhradu za připravovanou Nokii 10, která se měla stát nejvybavenějším modelem této značky. Není však jasné, zda jde o stejné zařízení jako Nokia 8 Sirocco, která se nedávno objevila v jedné z certifikací.
 
 
Nokia 8 Pro vedle jiné připravované novinky od HMD Global
 
Nokia 8 Pro by měl být podle zdroje už finální název, pod kterým se telefon dostane na trh, ale nesmíme zapomínat, že výrobci své plány občas změní. Hlavním lákadlem připravovaného modelu se údajně stane zadní fotoaparát. Společnost by tak mohla napravit reputaci. Aktuální Nokia 8 sice nabízí velmi dobré „papírové“ parametry, ale v praxi je příliš nedokáže využít. Potvrzuje to také fotografický benchmark DxOMark, kde ve srovnání s jinými vlajkovými loděmi nedopadl smartphone vůbec dobře. Nokia 8 Pro by měla také nabídnout optiku od Carl Zeiss, na zadní straně si potom můžeme všimnout výrazného kruhového modulu, který se skládá z duálního fotoaparátu a pěti objektivů. Otáčením modulu by mělo být možné mezi těmito modely přepínat a měnit tak ohniskovou vzdálenost. Toto řešení by tedy sloužilo hlavně k přiblížení či oddálení objektu.
 
 
Nokia 8 Pro na fanouškovském konceptu
 
Smartphone s takovou funkcionalitou zatím na trhu není. Pokud se bavíme o optickém zoomu v souvislosti se smartphony, máme na mysli přepínání mezi dvěma objektivy duálního fotoaparátu. Na nákresu si můžeme všimnout čtečky otisků prstů, která se nachází kousek pod fotoaparátem, ale není vyloučeno, že výrobce za skoro půl roku nestihne implementovat čtečku ukrytou v displeji. Nokia 8 Pro by měl mít design se zaobleným skleněným povrchem a displej s „nudlovitým“ poměrem stran 18:9. O pohon by se neměl starat žádný jiný procesor než Qualcomm Snapdragon 845, který očekáváme ve většině letošních vlajkových lodích.
 
Nokia 8 Pro se údajně představí na přelomu srpna a září, tedy v době, kdy proběhne veletrh IFA 2018 v Berlíně. Řadu novinek s logem Nokie však HMD Global představí dříve, většinu z nich už za pár dnů v Barceloně.
 


reklama