Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Microsoft Surface Laptop: první klasický notebook jde po krku Macbooku

2.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Tenké a lehké tělo z hliníku v několika barevných variantách, okolí klávesnice pokryté textilií a uvnitř až procesory Core i7. Microsoft představil svůj první nekonvertibilní notebook a přímo jej srovnává s Macbookem od Applu.
Microsoft už pod svou značkou Surface nabídl notebooky, ale s konvertibilní konstrukcí. Surface Laptop jde v tomto ohledu tradiční cestou – displej nelze nijak otáčet ani odpojovat. Ne každý totiž takový typ konstrukce vyhledává, a naopak ocení menší rozměry i hmotnost spolu s větší pevností zařízení. Surface Laptop je opravdovým elegánem. V pase měří jen 14,5 mm v nejtlustším, respektive 9,9 mm v nejtenčím bodě a vzhledem k hmotnosti jen 1,25 kg je vhodným společníkem na cesty. Šasi je samozřejmě z hliníku a může mít jednu z několika nabízených barevných variant, u kterých se Microsoft nezdráhal trochu odvázat.

Unikátně je vyřešen prostor okolo podsvícené klávesnice, který je pokryt materiálem nazývaným alcantara hojně používaným především v interiérech automobilů. Jedná se o umělý materiál připomínající semišovou kůži, který je příjemný na dotyk. Díky použití této textilie mohl výrobce také zcela skrýt stereo reproduktory, aniž by uškodil kvalitě jejich zvukového výstupu. A nyní už konečně k samotné výbavě. Surface Laptop disponuje 13,5“ displejem PixelSense s neobvyklým rozlišením 2256 x 1404 pixelů a poměrem stran 3:2. Dotykový panel, který je údajně nejtenčí ve světě notebooků, je možné ovládat pomocí prstu nebo aktivního stylusu Surface Pen.

Základní konfigurace nabízí procesor Intel Core i5-7200U sedmé generace, který je doplněn o 4GB RAM a 128GB SSD. Naopak u nejvyššího modelu získá zájemce čip Intel Core i7, 16GB RAM a 1TB SSD. Je ovšem nutné počítat s tím, že se stále jedná o procesory Kaby Lake-U , které upřednostňují úsporu energie před výkonem. Řadě uživatelů bude navíc vadit, že úložiště je integrováno v základní desce, takže není upgradovatelné, na druhou stranu umožnilo dosáhnout vyšší výdrže na baterii. Podle oficiálních údajů bude jedno nabití stačit až na 14,5 hodiny streamování videa.


Microsoft se při představování své novinky nevyhnul srovnání s počítači od Applu. Surface Laptop má být údajně výkonnější než Macbook Pro, ale přesto lehčí než Macbook Air. Rozhodně nesmí být opomenuto, že nejnovější zástupce z řady Surface nabídne nový operační systém Windows 10 S zaměřený především na studenty a školy. První rok bude ovšem možný bezplatný upgrade na Windows 10 Pro, po uplynutí této lhůty bude přechod zpoplatněn 50 dolary. A kolik bude stát samotný Surface Laptop? Ceny se budou v závislosti na konfiguraci pohybovat od 999 dolarů (25 000 Kč bez DPH) po 2 199 dolarů (54 000 Kč).

Zdroj: Blogs.windows.com
reklama