Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple MacBook Pro v novém: kompaktnější šasi, Touch Bar a Touch ID

27.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Po několika letech Apple z gruntu proměnil své MacBooky Pro. Kromě tenčího a lehčího těla přinášejí sekundární dotykový OLED displej nad klávesnicí nebo čtečkou otisků prstů. Aktualizace se dotkla třinácti- i patnáctipalcové varianty.
Po letech čekání a měsících spekulací dnes Apple konečně oznámil nové modely Macbooků Pro. A vlastně jsme se nedočkali žádného výraznějšího překvapení, vše odpovídá předchozím uniklým informacím. Výrobce předělal hliníkové šasi, které je teď nejen ještě líbivější, ale především tenčí a lehčí. Třináctipalcová varianta měří v pase 14,9 mm a váží asi 1,4 kg, zatímco patnáctipalcový model zhubl na 15,5 mm a přibližně 1,8 kg. K očekávané změně došlo nad klávesnicí, kde byla řada funkčních kláves nahrazena dotykovým OLED displejem, který je označován jako Touch Bar.

Tento pás nejen zastupuje už zmíněné funkční klávesy, ale především mění své využití v závislosti na právě používaném programu. Ve webovém prohlížeči Safari ukazuje záložky nejpoužívanějších stránek, v aplikaci Zprávy přehled emotikonů a v E-mailu zase tlačítku pro rychlou odpověď či smazání konverzace. Dále displej slouží k ovládání přehrávané hudby v iTunes, příjem videohovorů přes Facetime a řadu dalších činností. A co je rovněž velmi důležité, funkce si může uživatel přizpůsobit. Další naprostou novinkou Macbooků Pro je čtečka otisků prstů Touch ID, která umožňuje jednoduché odemykání počítače nebo platby přes Apple Pay. Před poškrábáním je chráněna safírovým sklíčkem.

Obrazovky nových modelů mají být nejen tenčí a bohatší na počet zobrazených barev, ale také se chlubí o 67 % vyšším jasem a kontrastem. Menší model bude nabízen s dvoujádrovými procesory Intel Core i3 či Core i5, integrovanou grafikou Intel Iris Pro, SSD s rychlosti 3,1 GB/s a 2133MHz operační pamětí. Větší Macbook Pro se liší čtyřjádrem Intel Core i5 a novou dedikovanou kartou AMD Radeon Pro na architektuře Polaris se 4GB pamětí. Výpočetní i grafický výkon se tedy dočkal znatelného navýšení, už méně vítané jsou možná změny týkající se konektivity. Macbooky Pro jsou osazeny čtyřmi porty USB Type-C (s podporou Thunderbolt 3), které nahradily všechny ostatní porty.

V praxi to znamená, že není potřeba se rozmýšlet, který konektor zrovna použijete pro nabíjení, přenos dat, obrazový výstup či připojení sluchátek, všechny totiž plní stejné funkce. Na druhou stranu nejspíš bude nutné pořídit různé redukce a adaptéry, aby bylo možné připojit třeba zařízení se starším typem USB. Naopak jednoznačně dobrou zprávu je výrazné zvětšení touchpadů. U obou modelů dává výrobce na výběr ze stříbrné a vesmírně šedé barvy. V případě třináctipalcového modelu budek dostání také varianta bez Touch Baru, se slabším procesorem a jen polovinou portů USB Type-C.

Připravte se ovšem na zdražení, na českém trhu budou nové počítače k dostání za následující částky:
  • Macbook Pro 13 (bez Touch Baru): 45 990 Kč
  • Macbook Pro 13: od 55 990 Kč
  • Macbook Pro 15: od 73 990 Kč

Zdroj: Apple.com
reklama