Windows 10 S je rychlejší a bezpečnější než běžné „desítky“

Windows 10 S je rychlejší a bezpečnější než běžné „desítky“
, , aktualita
Microsoft oznámil Windows 10 S, novou verzi Windows 10 určenou především pro studenty a učitele. Nový systém nalezneme především na velmi levných noteboocích, jejichž cena bude začínat na 189 dolarech.
K oblíbeným
reklama
I přes narůstající zájem o Chrome OS zůstává Windows celosvětově nejpoužívanější platformou v oblasti vzdělávání. A právě pro studenty a učitele je primárně určen operační systém Windows 10 S, který byl představen dnes v New Yorku. Na první pohled byste jej nepoznali od běžné verze Windows 10, přesto několik významných rozdílů najdeme. Windows 10 S (v uniklých dokumentech označovaný jako Windows 10 Cloud) nabízí rychlejší spuštění i přihlášení než Windows 10 Pro. Je také bezpečnější, i když tady se dostáváme k patrně hlavní nevýhodě. Bezpečnost totiž vyžaduje kompromisy, a tak nový systém spustí jen aplikace stažené z oficiálního obchodu Windows Store.

Pokud se uživatel bude snažit spustit program stažený z jiného zdroje, bude mu nabídnuta alternativa z Windows Store. Všichni však víme, že nabídka takových aplikací prozatím není zrovna široká, ale to se snad v budoucnu změní. Brzy nalezneme ve Storu také plnou verzi balíku Office 365. Windows 10 S by měly být také snadnější na údržbu. Microsoft slibuje, že systém i po pár letech provozu poběží stejně svižně jako ve chvíli, kdy byl čerstvě nainstalován. Školní administrátoři budou moct počítače spravovat vzdáleně, nebo přes USB flash disk, na který si nahrají všechna potřebná nastavení.

Windows 10 S nalezneme na prémiovém notebooku Surface Laptop, jehož cena se v podle konfigurace může vyšplhat až na 2 200 dolarů, tedy 54 tisíc korun bez DPH. Jeho majitelé budou moct upgradovat na Windows 10 Pro – první rok zdarma, později za 50 dolarů. Hlavním účelem Windows 10 S je ovšem konkurovat Chrome OS, který je využíván především na cenově dostupných chromeboocích. Proto bude systém předinstalován na řadě levných menších notebooků, které se mají prodávat za cenu od 189 dolarů, v přepočtu 4 600 Kč bez DPH. Za tuto částku bude v prodeji HP Stream 11 Pro s 11,6“ displejem, 4GB RAM a 64GB úložištěm.

Stejné parametry nabídne rovněž Asus VivoBook E201, Samsung Notebook M nebo Dell Latitude 3189, ceny však u těchto modelů ještě nebyly zveřejněny. Pro zájemce o konvertibilní notebooky je bude připraven Asus VivBook Flip TP203, HP ProBook x360 11 EE nebo Acer TravelMate Spin B1 s cenami pod 300 dolarů, tedy asi 7 300 Kč bez DPH.

Zdroj: Blogs.windows.com
reklama
Nejnovější články
Samsung DeX končí s Linuxem, na Androidu 10 už nebude Samsung DeX končí s Linuxem, na Androidu 10 už nebude
Samsung DeX umožňuje uživatelům rozjet v podstatě klasické PC pomocí telefonu. Stačí příslušná konzole nebo kabel, potřebné periferie a máme tu počítač. Od Androidu 10 už ale nebude podporován Linux.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 trápí nepříliš bezpečné odemykání tváří Google Pixel 4 trápí nepříliš bezpečné odemykání tváří
Nové telefony Google Pixel 4 a Pixel 4 XL se chlubí tím, že mají odemykání pomocí rozpoznání tváře a už nemají čtečku otisků prstů. Jak se ale ukazuje, řešení ani zdaleka nedosahuje kvalit toho od Applu a telefon může nepovolaná osoba docela snadno odemknout.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Už 50 % iPhonů používá nejnovější iOS 13 Už 50 % iPhonů používá nejnovější iOS 13
Rychlost upgradu telefonů iPhone na nový operační systém iOS 13 je opravdu velmi rychlá. Má jej nainstalovaný už 50 % všech uživatelů, o čemž si konkurenční Android může jen nechat zdát. Nový iPadOS pro iPady je na tom ale o trochu hůře.
20.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky Volvo XC40 Recharge: první elektrické SUV značky
Volvo se chce stát jakousi evropskou Teslou a být prémiovou značkou vyrábějící elektromobily. Vedle značné hybridizace portfolia to má být i uvádění nových typů elektromobilů a prvním z nich je SUV XC40 Recharge.
19.10.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli Samsung Galaxy S10 má chybu čtečky otisků prstů, může ho odemknout kdokoli
High-endový telefon Samsung Galaxy S10 má velmi nepříjemnou chybu čtečky otisků prstů. Při použití některých ochranných skel je totiž možné telefon odemknout jakýmkoli prstem, nikoli jen tím registrovaným.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře