Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows 10 S je rychlejší a bezpečnější než běžné „desítky“

2.5.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Microsoft oznámil Windows 10 S, novou verzi Windows 10 určenou především pro studenty a učitele. Nový systém nalezneme především na velmi levných noteboocích, jejichž cena bude začínat na 189 dolarech.
I přes narůstající zájem o Chrome OS zůstává Windows celosvětově nejpoužívanější platformou v oblasti vzdělávání. A právě pro studenty a učitele je primárně určen operační systém Windows 10 S, který byl představen dnes v New Yorku. Na první pohled byste jej nepoznali od běžné verze Windows 10, přesto několik významných rozdílů najdeme. Windows 10 S (v uniklých dokumentech označovaný jako Windows 10 Cloud) nabízí rychlejší spuštění i přihlášení než Windows 10 Pro. Je také bezpečnější, i když tady se dostáváme k patrně hlavní nevýhodě. Bezpečnost totiž vyžaduje kompromisy, a tak nový systém spustí jen aplikace stažené z oficiálního obchodu Windows Store.

Pokud se uživatel bude snažit spustit program stažený z jiného zdroje, bude mu nabídnuta alternativa z Windows Store. Všichni však víme, že nabídka takových aplikací prozatím není zrovna široká, ale to se snad v budoucnu změní. Brzy nalezneme ve Storu také plnou verzi balíku Office 365. Windows 10 S by měly být také snadnější na údržbu. Microsoft slibuje, že systém i po pár letech provozu poběží stejně svižně jako ve chvíli, kdy byl čerstvě nainstalován. Školní administrátoři budou moct počítače spravovat vzdáleně, nebo přes USB flash disk, na který si nahrají všechna potřebná nastavení.

Windows 10 S nalezneme na prémiovém notebooku Surface Laptop, jehož cena se v podle konfigurace může vyšplhat až na 2 200 dolarů, tedy 54 tisíc korun bez DPH. Jeho majitelé budou moct upgradovat na Windows 10 Pro – první rok zdarma, později za 50 dolarů. Hlavním účelem Windows 10 S je ovšem konkurovat Chrome OS, který je využíván především na cenově dostupných chromeboocích. Proto bude systém předinstalován na řadě levných menších notebooků, které se mají prodávat za cenu od 189 dolarů, v přepočtu 4 600 Kč bez DPH. Za tuto částku bude v prodeji HP Stream 11 Pro s 11,6“ displejem, 4GB RAM a 64GB úložištěm.

Stejné parametry nabídne rovněž Asus VivoBook E201, Samsung Notebook M nebo Dell Latitude 3189, ceny však u těchto modelů ještě nebyly zveřejněny. Pro zájemce o konvertibilní notebooky je bude připraven Asus VivBook Flip TP203, HP ProBook x360 11 EE nebo Acer TravelMate Spin B1 s cenami pod 300 dolarů, tedy asi 7 300 Kč bez DPH.

Zdroj: Blogs.windows.com
reklama