Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prodeje chromebooků nadále rostou, na rozdíl od ostatních notebooků

10.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Podle nejnovějších odhadů společnosti TrendForce se v letošním roce prodá o třetinu více chromebooků než vloni. Zajímavé je to i z toho důvodu, že zájem o notebooky s Windows naproti tomu vytrvale klesá.
Notebooky vybavené Chrome OS si zatím z celkového koláče ukusují jen malý kousek, ale přesto může být Google spokojený. Prodeje totiž dlouhodobě rostou, a to i v době, kdy zájem o přenosné počítače s Windows i macOS naopak nadále klesá. Zatímco za rok 2015 se prodalo 7,5 milionu chromebooků, letos by to podle odhadů mohlo být 10,2 milionu. To znamená meziroční nárůst o 36 %, tedy více, než se čekalo. Tvrdí to nejnovější statistiky zveřejněné společností TrendForce.

Podle analytičky zůstává hlavním důvodem růstu chromebooků jejich výhodná cena. Výrobci teď navíc častěji propagují modely s Chrome OS, aby alespoň částečně kompenzovali ztráty způsobené klesajícím prodejem dražších notebooků s Windows. Důvodem může být také snaha Microsoftu zvyšovat poplatky za licence na systém Windows 10, naproti tomu Chrome OS je všem výrobcům poskytován zdarma. Nejvíce se chromebookům jistě daří v USA, především ve vzdělávacím sektoru je růst nejvýraznější.

Kromě škol ovšem začínají platformu Googlu stále častěji využívat také firmy, které rovněž oceňují jednoduchost, snadnou správu a absenci virů. Operační systém se stále vylepšuje, největší novinkou za poslední dobu je podpora aplikací z Androidu u vybraných modelů. Vedoucím výrobcem zůstává Dell, který by měl letos dodat 2,8 milionu chromebooků. S odstupem za ním zůstává HP s předpokladem 2,2 milionu prodaných kusů. Obě společnosti si ve srovnání s loňským rokem polepšily o více než 40 %. Největší nárůst (meziročně o 159 %) zaznamenalo Lenovo, které svými chromebooky cílí především na vzdělávací sektor.

Výrazně si polepšil také Asus (o 108 %), který letos nejspíš udá 900 tisíc notebooků s Chrome OS. Jako jediný z první pětky prodá podle odhadů méně chromebooků Acer, s 1,5 miliony kusy tak nejspíš klesne ze druhé na čtvrtou pozici.

Zdroj: NotebookCheck.net
reklama