Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Japonci nechtějí vodíková auta, jejich prodeje jsou tragické a propadly se o 83 %

19.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Japonci nechtějí vodíková auta, jejich prodeje jsou tragické a propadly se o 83 %
Japonským cílem je mít na silnicích do roku 2023 více než 800 tisíc vodíkových aut. Skutečnost je ale taková, že vodíková auta zde v podstatě nikdo nechce a prodeje jsou naprostým zlomkem plánů.
Ačkoli se to mnohým nezdá, státy v rámci plánů bezemisní dopravy podporují nejen akumulátorové elektromobily, ale i vodíkové automobily, a to včetně EU. Evropská unie totiž chce do roku 2030 mít na silnicích 3,7 vodíkových aut, Čína 1,0 milionu, Japonsko pak 800 tisíc. A právě na Japonsko se dnes podíváme. To hodně míří na vodíkovou ekonomiku, bohužel realita se vůbec nesetkává s těmito plány. Během posledních dvou let tu prodeje vodíkových aut nejenže nevyrostly, ale dokonce spadly o obrovských 83 %.
 
Během roku 2023 tu bylo prodáno pouhopouhých 422 vodíkových aut, zatímco v případě elektromobilů to bylo 43.991 aut, tedy 100násobek. Je to ale dáno i chudou nabídkou, neboť v zásadě jsou na trhu akorát dva vozy, Toyota Mirai a Hyundai Nexo (nově by se měla přidat i Toyota Crown a na některých trzích pak i BMW iX5 Hydrogen).
 
Vodíkové vozy jsou v drtivé většině případů elektromobily s mnohem menší baterií, kde se o výrobu elektrické energie starají palivové články. Výhodou je nižší hmotnost systému, nevýhodou větší složitost (veškeré součásti elektromobilu doplňuje vodíkový subsystém), problémem je i samotná výroba vodíku. Ta je totiž energeticky velmi náročná a má-li jít o zelený vodík, znamená to násobně větší požadavky na množství elektrické energie ve srovnání s běžnými akumulátorovými elektromobily (vyžadují cca 2-2,5krát vyšší počet elektráren na ujetý km). Není divu, že se do vývoje vodíkových aut skoro nikdo nehrne.
 
Zdroj: electrive.com, obrázek (autor: NREL, CC BY-NC-ND 2.0, přes Flickr)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama