Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Infografika: Dlouhá cesta aktualizace Androidu od Googlu až k uživateli

6.11.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Sony zveřejnilo povedenou infografiku, ve které ukazuje, jak dlouhou a komplikovanou cestu čeká softwarová aktualizace, než se dostane až do uživatelova smartphonu. To je jeden z hlavních důvodů, proč na nový Android většinou čekáme tak dlouho.
Jak dokazuje popularita našich velkých článků o Androidu Nougat a Androidu Oreo, zájem o problematiku aktualizací je mezi uživateli veliký.Velmi často můžeme číst nebo slyšet nespokojené reakce z důvodu, že výrobci trvá aktualizace neuvěřitelně dlouho (někdy více než rok), nebo konkrétní model či řadu vůbec neplánuje aktualizovat. Ano, mnoho výrobců poprodejní softwarovou podporuje podceňuje, řada z nich se však snaží poctivě aktualizovat alespoň nějaké modely ze své nabídky. Jen málokdo z uživatelů si však uvědomuje, že samotná cesta aktualizace od vývojářů z Googlu až po konkrétní telefon je velmi dlouhá a náročná, právě proto někdy musíme na vydání čekat velmi dlouho, nebo se mnohdy ani nedočkáme.
 
Sony patří k otázce aktualizací k těm nejrychlejším, letos jako první vydal update na Android 8.0 Oreo, a to pro Xperii XZ Premium. A nyní se japonský výrobce rozhodl také pro osvětu, když vydal přehlednou infografiku, ve které ukazuje, jak probíhá vývoj softwarové aktualizace Androidu. Originální infografiku (v angličtině) naleznete níže, my jsme pro vás navíc stručně přeložili jednotlivé body do češtiny.
  1. Pár týdnů před vydáním nové verze Androidu pošle Google Sony tzv. Platform Development Kit (PDK) obsahující zdrojové soubory, aby mohl začít s vývojem už v předstihu.
  2. Po vydání nového Androidu začíná skutečná práce na vývoji, nejprve přitom musí být software zaveden do systému Sony.
  3. Následně musí Sony zajistit pomocí Hardware Abstraction Layer (HAL), aby softwarove pracoval s různými komponenty.
  4. Vývojáři nejprve zajití, aby byly v provozu základní funkce jako volání či internetové připojen.
  5. Potom je na čase implementovat specifické funkce od Sony včetně jiného vzhledu UI, specifických funkcí fotoaparátu nebo spořiče baterie Smart Stamina.
  6. Během interního testování zkoušejí zaměstnanci nový software na denní bázi, musejí se přitom potýkat s chybějícími funkcemi či pády systému.
  7. Následně probíhají také externí testy, kdy je úkolem především vypilovat výkon a stabilitu softwaru.
  8. Sony se musí ujistit, že software splňuje všechny přísné standardy, které se týkají například Bluetooth nebo Wi-Fi.
  9. Do hry přicházejí mobilní operátoři, kteří někdy implementují své vlastní funkce a pomáhají testovat specifické verze softwaru.
  10. Jakmile má Sony k dispozici všechny certifikace a schválení, může aktualizaci vypustit k běžným uživatelům.
  11. Ani tím však práce nekončí. Následně musí výrobce sledovat své fórum i sociální sítě kvůli zpětné vazbě. Sony tak může později opravit některé chyby pomocí menší aktualizace.

 
 


reklama