Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sony začíná aktualizovat na Android 8.0 Oreo

24.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Sony opět překonalo všechny ostatní výrobce a začalo distribuovat Android 8.0 Oreo pro svou vlajkovou loď Xperia XZ Premium. Spolu s tím přicházejí také další vylepšení týkající se například fotoaparátu. Aktualizace pro další modely bude následovat.
Sony se v loňském roce stalo prvním výrobcem (vyjma Googlu), který svým uživatelům nabídl aktualizaci na Android 7.0 Nougat. A ani v letošním roce si japonský výrobce nenechal ujít tuto možnost, když jako první vydal update přinášející Android 8.0 Oreo, a to samozřejmě pro svou vlajkovou loď Xperia XZ Premium. Aktualizace je šířena bezdrátově (tzv. OTA cestou), což už je v dnešní době standard. Opět také platí, že aktualizace je šířena ve fázích a může chvíli trvat, než se dostane ke všem majitelům tohoto modelu, svou roli přitom hraje region a mobilní operátor. Jakmile bude nová verze softwaru připravena, zobrazí se na displeji upozornění, případně je možné dostupnost ověřit manuálně v nastavení.
 

Kromě nových funkcí z Androidu 8.0 Oreo se uživatelé Xperie XZ Premium mohou těšit také na pár vychytávek, které do aktualizace přidalo Sony. Aplikace 3D Creator známá z Xperie XZ1 a XZ1 Compact umožňuje pomocí fotoaparátu naskenovat obličej nebo jiný objekt a vytvořit z něj trojrozměrný avatar, který lze následně sdílet na sociálních sítích nebo vytisknout na 3D tiskárně. Celý proces vytvoření by přitom neměl zabrat více než minutu. Fotoaparát v Xperii XZ Premium nově dokáže předpovědět, kdy se osoba na snímku usměje a aktivovat v danou chvíli (aniž by byla stisknuta spoušť) dávkové snímání, takže uživatel si potom může vybírat z většího množství fotek a nemusí se bát, že by mu unikl ten nejlepší moment.
 
Další softwarové vylepšení fotoaparátu se týká autofokusu a spočívá ve schopnosti rozpoznání, sledování a dávkového snímání pohybujícího se objektu bez rozmazání. Kromě toho si Sony posvítilo na kvalitu zvuku. Výsledkem je lépe vyladěný zvuk ze stereo reproduktorů a přidaná podpora technologie Qualcomm aptX HD, která vylepšuje zvuk při použití bezdrátových sluchátek. Nakonec japonský výrobce přepracoval zkratky aplikací, při dlouhém stisku ikony na ploše se proto zobrazí menu s rychlými volbami. Jedná se o jakousi náhradu displeje rozeznávající úrovně tlaku, podobnou funkci přitom mohou uživatelé znát ze smartphonů jiných značek.
 
Pokud nemáte zrovna Xperii XZ Premium, nemusíte zoufat, Sony totiž už dříve přislíbilo Android 8.0 Oreo pro více svých modelů.
 


reklama