Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aktualizace na Android Oreo: kdy se dočká váš telefon?

1.3.2019, Jáchym Šlik, článek
Aktualizace na Android Oreo: kdy se dočká váš telefon?
Zajímá vás, zda se právě váš smartphone či tablet může těšit na nový Android 8.0/8.1 Oreo? Podívejte se do našeho obsáhlého a pravidelně doplňovaného seznamu modelů, který jsme pro vás připravili. Naposledy doplněno 1. 3. 2019.
Přibližně před rokem vyšla první verze článku o aktualizacích na Android Nougat, který jsme od té doby mnohokrát aktualizovali (a budeme v tom nadále pokračovat). A zájem vás čtenářů nás utvrdil v tom, že má smysl v tom pokračovat i po představení nového Androidu Oreo. I tentokrát vám chceme nabídnout nejobsáhlejší a nejpravidelněji doplňovaný seznam zařízení s aktualizacemi na českém internetu. Od minula jsme se také v mnohém poučili, a tak jsme se rozhodli pro několik vylepšení. I tentokrát jsme však článek rozdělili na několik částí, kromě samotného seznamu telefonů a tabletů s aktualizací na Oreo zde tedy naleznete několik obecnějších rad týkajících se softwarových aktualizací a také přehled novinek, které přinášejí Android 8.0 a Android 8.1. Pro snadnější orientaci najdete v poslední kapitole historii změn.
 
 
 

Nejčastější otázky k aktualizacím na Android Oreo

 
Odkud získáváte informace o aktualizacích? Zdrojem informací jsou nám především samotní výrobci, kteří mnohdy informují o svých plánech v předstihu, ne vždy však nabízejí tato data v dobře dostupné formě. V některých případech využíváme tzv. uniklé informace, které se dostaly na světlo světa nedopatřením. Jen výjimečně se uchylujeme ke spekulacím, kdy se snažíme odhadnout, zda daný telefon dostane aktualizaci či nikoliv, vždy je však čtenář na tuto skutečnost upozorněn kurzívou. Vycházíme přitom z dosavadních zkušeností s aktualizacemi modelů konkrétního výrobce.

Můj telefon v seznamu není. Znamená to, že nedostane aktualizaci? Ne vždy musí znamenat, že pokud konkrétní model v seznamu chybí, neochutná Android Oreo. V mnoha případech totiž nemáme k dispozici relevantní informace a nechceme raději nic odhadovat, abychom naše čtenáře nemátli. Klidně se tedy může stát, že v seznamu nějaký model (nebo dokonce celá značka) chybí. Náš přehled však pravidelně doplňujeme, proto se vraťte později, nebo se nebojte zeptat v komentářích.
 
Jaký je rozdíl mezi Androidem O a Androidem Oreo? Žádný, ale název Android O byl používán především v době, kdy ještě Google neoznámil finální název své nové verze operačního systému a existovalo pouze vývojářské preview. Někdy je však označení Android O využíváno také výrobci smartphonů.
 
Proč trvá tak dlouho, než je aktualizace vydána? Od vydání nové verze Androidu může klidně uběhnout přes rok, než je aktualizován některý z modelů. Výrobci totiž mají v nabídce řadu modelů, přičemž pro každý z nich musejí aktualizaci vyvíjet zvlášť, neboť využívají různé komponenty. Celý proces je obecně velmi složitý a zdlouhavý, vydání aktualizace také předchází celá řada testování.
 
Uvádíte, že můj telefon je aktualizovaný, přitom mi aktualizace ještě nedorazila. Co mám dělat? Nejprve zkuste přejít do nastavení a ručně ověřit, zda máte nejnovější verzi systému (většinou se tato volba nachází v nabídce "O systému"). Telefon si sice dostupnost aktualizací ověřuje sám, ale ne vždy to musí fungovat spolehlivě. Pokud vám přesto není nabídnuta novější verze, může být problém ve skutečnosti, že je aktualizace distribuována postupně. To znamená, že záleží na regionu i mobilním operátorovi (pokud nemáte telefon z volného prodeje). Nejvýraznější je to asi u Samsungu, kdy může trvat až několik měsíců, než se aktualizace dostane ke všem uživatelům daného modelu.
 
Jak si Android Oreo stáhnu do svého telefonu? V naprosté většině případů dnes probíhají aktualizace tzv. OTA, neboli bezdrátově. To znamená, že vám na displeji vyskočí upozornění na aktualizaci, které stačí potvrdit a telefon už se postará o stažení a instalaci. Balíček však může mít velikost i několik gigabajtů, proto je vhodné používat Wi-Fi připojení místo mobilního internetu. Také je nutné mít určitý volný prostor v interním úložišti a dostatečně nabitou baterii. Celý proces aktualizace je tedy rychlý, jednoduchý a relativně bezpečný, přesto je vhodné před zahájením zazálohovat všechna data.
 
Může aktualizace způsobit nějaké problémy? Aktualizace máme spojené hlavně s novými funkcemi, případně opravami chyb a dalšími pozitivními vylepšeními. Není však nic výjimečného, že aktualizace přidělá uživatelům spíše vrásky na čele, neboť se po její instalaci objevují nové chyby nebo se telefon celkově zpomalí. I z toho důvodu se vyplatí nějaký čas počkat a neinstalovat aktualizaci mezi prvními. V diskuzích se lze potom dočíst, jak jsou ostatní uživatelé stejného modelu s updatem spokojeni. Případný downgrade, tedy přechod na nižší verzi systému, by totiž byl velmi složitý.
 
Jaký telefon vybrat, pokud chci nejrychlejší aktualizace? Rozhodně některý z modelů Pixel, pro který si Google aktualizace vydává sám. To stejné platí o zařízeních Nexus, které však už nejsou představovány. Garantované aktualizace mají také telefony Android One, na kterých různí výrobci spolupracují přímo s Googlem. Ostatní značky potom aktualizují znatelně pomaleji, k nejrychlejší však v tomto ohledu patří Sony a velké ambice má v tomto ohledu Nokia.


Nejdůležitější novinky v Androidu 8.0 Oreo

 
Vývojářské preview Androidu O bylo oznámeno na jaře 2017, 21. srpna téhož roku byl potom systém vydán ve finální verzi. Mezi nejvýznamnější vylepšení v Androidu 8.0 patří:
  • režim „obraz v obraze“, kdy je například možné hledat volný termín v kalendáři, zatímco máte aktivní videohovor
  • notifikační bubliny, které umožňují jedním kliknutím zjistit, co je nového v aplikaci, aniž by ji uživatel musel otvírat
  • vyšší bezpečnost díky integrované sadě nástrojů Google Play Protect, která zahrnuje například silnější kontrolu instalovaných aplikací
  • vyšší výdrž baterie díky omezení aplikací běžících na pozadí
  • vyšší rychlost spuštění systému (na telefonech Pixel se Oreo bootuje dvakrát rychleji než Nougat)
  • automatické vyplňování hesel a dalších údajů ve formulářích také v rámci aplikací
  • nový design emotikonů včetně 60 nových obrázků
 

Nejdůležitější novinky v Androidu 8.1 Oreo

 
Android 8.1 Oreo je minoritní aktualizací, která napravuje některé chyby a přináší různá drobná vylepšení. K vydání beta verze došlo koncem října 2017, příchod finální verze je potom očekáván nejpozději v prosinci téhož roku.
  • automatické přepínání mezi světlým a tmavým motivem podle aktuální tapety na domovské obrazovce
  • panel vyhledávače v horní části nastavení, který usnadní nalezení požadované nabídky
  • zobrazení úrovně baterie zařízení připojeného přes Bluetooth (bezdrátová sluchátka, chytré hodinky aj.)
  • automatické ztmavení tlačítek z navigační lišty v dolní části obrazovky, pokud nejsou používána
  • nový design menu napájení, které se zobrazí po dlouhém stisku vypínacími tlačítka
  • omezení počtu zvukových notifikací od aplikací na jednu za sekundu
  • aktivace obrazového procesoru Visual Core v telefonech Pixel 2 a Pixel 2 XL, který zrychlí zpracování HDR fotografií (využitelný je nejen v originálním Fotoaparátu Google, ale všech aplikacích, pokud to vývojáři umožní)
  • nový font Google Sans s dobrou čitelností
  • možnost zakázání notifikace o aplikacích běžících na pozadí, která se začala zobrazovat s Androidem 8.0
  • barevný nádech a další drobnosti v uživatelském rozhraní automaticky měněné podle zvolené tapety na domovské obrazovce
  • menší redesign ikonek v notifikační liště
  • možnost vypnutí Wi-Fi během spánku byla odstraněna z nastavení
  • z nastavení pro vývojáře na některých zařízení zmizela možnost barevného prostoru sRGB
 

Kdy přijde Android P?

 
Může se zdát přehnané mluvit o nástupci, když samotný Android Oreo zatím běží jen na pár zařízeních. Při vybírání nového smartphonu se však může vyplatit přemýšlet nad tím, zda má konkrétní model šanci dostat update na budoucí, dosud nepředstavenou verzi systému. Android P bude nejspíš poprvé oznámen na jaře 2018 a koncem léta téhož roku by mohl být poprvé veřejně vydán. Aktualizaci na Android P už přislíbila Nokia pro všechny své aktuální smartphony nebo Xiaomi u svého modelu Mi A1 z programu Android One. Až budeme mít k dispozici komplexnější informace, můžete se těšit na podobný článek týkající se aktualizací na Android P.
reklama