Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Honda zavře továrnu v britském Swindonu v roce 2021

20.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Po zhruba 30 letech se zavřou brány britského závodu japonské Hondy ve Swindonu. Ta jede téměř na poloviční kapacitu a v dnešní situaci s novou strategií se pro automobilku stala zbytečnou. O práci přijdou tisíce lidí.
Honda založila britskou továrnu ve Swindonu (Honda UK Manufacturing) v roce 1985, přičemž od roku 1989 zde vyráběla motory a od roku 1992 i automobily. Tomu ale bude brzy konec. Společnost se totiž rozhodla, že továrnu po více než 30 letech výroby zavře. Stane se tak v roce 2021, kdy z bran vyjede poslední Civic s tím, jak bude ukončena výroba jeho 10. generace. Spolu s tím ztratí práci 3500 zdejších zaměstnanců a pokud do toho započítáme i navázané dodavatele, může se jednat až o zhruba 10 tisíc lidí.
 
Honda Civic 10G
 
Kupodivu Honda tvrdí, že tento krok nemá nic společného s Brexitem, kvůli kterému ale své operace v Británii přehodnocují jiné automobilky. Dle Hondy jde především o to, že britský Swindon nepasuje do nové globální strategie automobilky. Zdejší továrna má kapacitu na zhruba 250 tisíc vozů ročně, nyní však vyrábí jen zhruba 150 tisíc vozů. V dnešní době se zde vyrábí už jen Civic, neboť výroba vozů Jazz a CR-V byla postupně přesunuta zpět do jiných částí světa.
 
Nová strategie zahrnuje např. i elektrifikovaná auta, v čemž Honda poslední dobou hodně ztrácí, a to i navzdory tomu, že byla spolu s Toyotou v podstatě zakladatelem hybridů (vedle Toyoty Prius byla představena zajímavá Honda Insight). Hybridy Hondy ale nikdy nedosáhly takové popularity jako ty od Toyoty. Bylo to tak zejména proto, že byly poměrně slabé, díky tomu ne o moc úspornější a relativně drahé (mířily do třídy menších vozů, kde ale zákazníci nejsou ochotni akceptovat vyšší cenu - v podstatě přesný opak úspěšné strategie Tesly, která šla s elektromobily nejprve do luxusní třídy, tedy tam, kde jsou zákazníci ochotni zaplatit). Dnes už vypadají hybridy Hondy mnohem zajímavěji (CR-V Hybrid i nový Insight) a během následujících dní by se měl měl objevit nový malý stylový elektromobil na bázi konceptu Urban EV.
 
Spolu s tím, jak EU letos zruší dovozní cla na auta, není důvod držet britskou továrnu. Spolu s tím, že Británie naopak z EU vypadne, je tak zavření ještě více pochopitelné (opět podotýkáme, že sama automobilka tvrdí, že Brexit rozhodnutí nijak nepomohl). Rozhodně ale situaci nepomáhá ten fakt, že Donald Trump chce uvalit dovozní cla na evropská auta a Civic je jedním z nejprodávanějších vozů v USA. Restrukturalizace se dotkne i továrny Honda v Turecku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama