Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Honda Urban EV: malý elektromobil inspirovaný starým Civicem

15.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Honda se na frankfurtském autosalonu pochlubila konceptem městského elektromobilu Urban EV, který zaujme svým designem inspirovaným vozy ze sedmdesátých let. A za dva roky se má novinka dostat na evropské trhy.
Honda se do světa elektromobilů nevrhla po hlavě jako jiní výrobci, ale také japonská automobilka už přemýšlí na elektrickou budoucnost. Na autosalonu ve Frankfurtu byl ukázán velmi povedený koncept Urban EV, který by navíc měl být poměrně brzy realizován. Honda se při návrhu bezpochyby inspirovala svými staršími modely Civic, především ze sedmdesátých let. I přes retro nádech se jedná o vozidlo s mnoha moderními prvky, jako je několik displejů umístěných v exteriéru. Slouží k zobrazení zbývající kapacity baterie, jeden z nich může také ukazovat zprávy ostatním řidičům. Zajímavě jsou vyřešeny přední i zadní světlomety, stejně jako osvětlené logo automobilky.
 
 
Vozidlo je sice jen dvoudveřové, uvnitř je ovšem místo pro čtyři osoby. Obě řady sedadel jsou vyřešeny formou lavice. Interiér byl navržen tak, aby při malých rozměrech automobilu poskytoval dostatek prostoru pro posádku. Většinu palubní desky zabírá obrovská dotyková obrazovka, která zobrazuje důležité informace o jízdě. Systém Honda Automated Network Assistant založený na umělé inteligenci se postupně učí řidičovi návyky, aby zobrazoval relevantnější informace. Displej zasahuje až na vnitřní stranu dveří, kde nahrazuje tradiční zpětná zrcátka.
 
 
S technickými detaily, jako je výkon použitého elektromotoru nebo kapacita baterie, se automobilka prozatím nepochlubila. Víme pouze to, že vozidlo je součástí celé platformy Power Manager Concept, která bude nejen zajišťovat, že je elektromobil nabitý, ale zároveň bude elektrickou energií zásobovat celou domácnost a v případě přebytku ji prodávat do sítě. Testování nové platformy by mělo začít v roce 2020 na západě Francie. Honda Urban EV Concept je určen pro evropské trhy, přičemž prodej by měl začít v roce 2019. Není nejmenšího pochybu o tom, že produkční verze elektromobilu se bude od představeného konceptu výrazně lišit.
 
 
Honda údajně připravuje další elektricky poháněný automobil, který by měl být tentokrát určen pro čínský trh. Honda ve Frankfurtu ukázala také CR-V Hybrid Prototype, své první SUV s hybridním pohonem pro Evropu.
 
reklama