Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorerCE - rady, tipy, zkušenosti

Ivanm_ce4you (466)|5.6.2005 23:34
Spravne, lepsi by bylo vice cist a az potom se ptat.
Sorry, ze to tak pisu.
Mefisto (231)|5.6.2005 23:55
To mas urcite pravdu, ale je to jednodusi se nechat poucit :)
ZdenekJ_ce4you (68)|6.6.2005 08:05
Díky všem za ochotu. Mám pravděpodobně "novou" verzi OziCE, takže velmi dobře fungovala rada "Pulkovo", přesto tam jsou drobné (řádu 50m) nepřesnosti. Jsou ale trvalé (je to pořád 50m jedním směrem). Nedá se to nastavit v konfiguračním souboru nějakými konstantami (DX,DY či něco takového jsem četl u souřadnic S-42 a asi i Pulkovo)
Ivanm_ce4you (466)|6.6.2005 08:47
Me se to posunuti delalo i v OZI PC. Dokud to neni v poradku v PC, nema to sanci ani v CE.

Ale mam pocit, ze prave rozdil S-42 -Pulkovo mi to taky uhybalo jen jednim smerem.
Takze: pokud jsou mapy v S-42 a kalibrace taky, pripadne Pulkovo, muze jit i o preklep pri kalibraci.
Pokud je mapa ve WGS, a kalibrace ne, pak by se to melo rozchazet na obe strany.
Podle ceho se pozna, ze ta mapa uhyba? Je na ni vytistena souradna sit?

Mozne reseni: V PC zobrazit na te mape sit USER GIRD, dejme tomu po 5, ci mene minutach. V rozich mapy na pruseciky site nacvakat WPT /2 nebo 4 ks/. Nacvakat to podle site OZIho, ne site z mapy. Ulozit WPT do souboru. Pouzit Check Calibration... a udelat nove kalibracni body pomoci WPT /rucne nic nepsat/. Idealni by bylo stare kalibr. body vypnout a pouzit pouze nove. Ulozit pod jinym nazvem a Uz je to dobre :-) . Nebo taky ne, pak mozne tady vystavit tu mapu a *.map a uvidime.
ZdenekJ_ce4you (68)|6.6.2005 16:02
Ano, je to tak. Dokud to není v pořádku ve velkém OZI, tak je chyba i v OziCe. V mém případě se jednalo o zadání v USER (kilometrová sít) a po nastavení Pulkovo (2) se to srovnalo velmi dobře. Mne mátlo, že mapa má systém S-1942, tak jsem to nastavil a tím to asi bylo posunuté.nyní je chyba mximálně 10-20m což je v pořádku. podotýkám, že používám vojenské 1:25 000, a přesnost je taková, že jedu skoro vždy uvnitř silnice. Jsem již tedy spokojen na nejvyšší míru.
Ivanm_ce4you (466)|6.6.2005 16:29
To jsem rad, ze to pomohlo.
Nyni z jineho soudku.
Vice lidi by 1:25 000 urcite uvitalo, nedalo by se s tim neco udelat ? ;)
ZdenekJ_ce4you (68)|7.6.2005 07:50
Samozřejmě dalo. Jak jsem již napsal, teprve začínám. Papírových map mám sice mnoho (cca 200 listů) různě po ČR, ale mám problém se scanováním. Scaner A3 mám přístupný pouze občas a tak to nepřibývá tak, jak bych chtěl. Dále provádím určité úpravy map (větší kontrast atd), aby byly lépe viditelné. To vše zabírá určitý čas. Jinak v tom nevidím problém. Napište o které oblasti máte zájem.
Ivanm_ce4you (466)|7.6.2005 08:25
:) tak to je slovo do pranice.

Takze zhruba oblast Ceská republika se Slovenskem by se mi libila a to nebudu sam.
Mapy - ty se sbiraji, takze je potreba vsechno- i kdyz se tam clovek vubec nedostane.

Mozna by bylo jednodussi napsat, co uz je dostupne.

Z jakeho roku jsou ty podklady?

Jak je veliky 1 list papiru a kolik ma mega naskenovany?
[QUOTE="ZdenekJ"]Napište o které oblasti máte zájem.[/QUOTE]
Ivanm_ce4you (466)|7.6.2005 08:30
dotaz pro kazdeho:

Ma nekdo dobry pristup k lepsimu skeneru A3, ci vice?

nepatrny sen:
...sdruzeni lidi, ktere si dohromady zakoupi zakladni mapy CR, naskenuje a pak se uz bude jen blazene usmivat...:D
Ale, dilema: jake koupit rozliseni??? 1:5 000 je preci NEJ, ale pouzitelnost LIM->0 /neprilis vysoka/
ZdenekJ_ce4you (68)|7.6.2005 08:47
Celá ČR není technický problém, mapy se dají objednat ve vojenském a kart. ústavu Dobruška. Sídlo je ale v Praze. Jeden list stojí asi 25Kč a je velký ve směru VD 15min, ve směru SŠ 5min. tedy cca 9x9km. Celá ČR je rodělena na cca 140+50 čtverců a každý má 16 těchto map. Jedná se tedy asi o 3000 listů. Odhaduji, že jich mám tak 1/4 až 1/3. S aktuálností je to samozřejmě špatné. Vojáci nemají peníze, takže aktuálizace je někdy 1988-91. Zahraniční (tedy i Slovensko) mapy, pokud vím, nejdou objednat (já to tedy nezkoušel. I když vlastně zkoušel, jednou jsem omylem místo M33 (Čechy) objednal M34, ale to již bylo v Polsku a nic jsem nedostal)
ZdenekJ_ce4you (68)|7.6.2005 08:52
Jinak vojáci mají nejmenší rozlišení 1:10 000. Rozměr mapy o cca 1 cm přesahuje A3 (samozřejmě v tom užším směru scaneru, takže A3+, či jak se to jmenuje u tiskáren by měl stačit.
Šeba_oldd (1184)|7.6.2005 09:31
Ja je mam vsechny - alespon doufam v el. podobe - zatim jsem je vsak nedokazal - no spise nemam cas je otevrit - vcetne ortomap vse v 25tkach.Mela by to byt cela CR - tak pokud mate nekdo cas a chut ????
Geoffrey_ce4you (189)|7.6.2005 10:18
[QUOTE="Šeba"]Ja je mam vsechny - alespon doufam v el. podobe - zatim jsem je vsak nedokazal - no spise nemam cas je otevrit - vcetne ortomap vse v 25tkach.Mela by to byt cela CR - tak pokud mate nekdo cas a chut ???? [/QUOTE]

Sice Oziho nemám ani ho neplánuju, ale mám komplet ČR speciálku v TIFF. Jsou to dvě CD. Není problém se podělit.
Šeba_oldd (1184)|7.6.2005 10:27
Jake je to měřítko?
ZdenekJ_ce4you (68)|7.6.2005 10:35
[QUOTE="Šeba"]Ja je mam vsechny ....? [/QUOTE]. Pošli vzorek, zjistím kvalitu.
Šeba_oldd (1184)|7.6.2005 10:53
Cize vzorek zde - napis prosim v cem a jak jsi to otevrel- mel by to zvladnout Arcexplorer 4 - nevim ani kde ho nakoupit.
Geoffrey_ce4you (189)|7.6.2005 10:54
[QUOTE="ZdenekJ"][QUOTE="Šeba"]Ja je mam vsechny ....? [/QUOTE]. Pošli vzorek, zjistím kvalitu.[/QUOTE]

Nejsem si jist, ale mělo by to být 1: 5000
simonik2 (95)|7.6.2005 17:49
Jak se v ozimce používá měřítko?
Mně to pořád ukazuje 0 km.
Představoval bych si to tak, že stylusem nakreslím čáru a ono mi to změří. Je to tak v GPSnavigátoru.
Díky.
Ivanm_ce4you (466)|7.6.2005 19:26
duplocitni pripravek :-)
Ivanm_ce4you (466)|7.6.2005 19:26
No, me to meni od 0 po asi 0000, ze by maly BUG?
Dle meho je to normalni ukazatel skutecnych rozmeru ve skutecnosti.
ZdenekJ_ce4you (68)|8.6.2005 10:37
Vzorek m33029.rar - 1,42 MB hlasi špatnou hlavičku, asi nemám to správné rar. Dále si myslím, že shp a shx jsou nějaké soubory do autocadu. ty bohužel neumím. Spíše jsem myslel vzorek TIFFu od Geoffrey (pokud se chce podělit)
ellbunda_ce4you (63)|8.6.2005 15:38
SHP a SHX jsou soubory, ve kterých jsou informace o připojených databázích a nastavení geoprostředí pro aplikace firmy ESRI, která je mj. autorem freeware prohlížečky dat ArcExplorer.
Geoffrey_ce4you (189)|8.6.2005 22:06
[QUOTE="ZdenekJ"]Vzorek m33029.rar - 1,42 MB hlasi špatnou hlavičku, asi nemám to správné rar. Dále si myslím, že shp a shx jsou nějaké soubory do autocadu. ty bohužel neumím. Spíše jsem myslel vzorek TIFFu od Geoffrey (pokud se chce podělit)[/QUOTE]

Posílám tedy jeden list, orig velikost.
Ivanm_ce4you (466)|8.6.2005 22:11
To vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000
Geoffrey_ce4you (189)|8.6.2005 22:13
[QUOTE="ZdenekJ"]Vzorek m33029.rar - 1,42 MB hlasi špatnou hlavičku, asi nemám to správné rar. Dále si myslím, že shp a shx jsou nějaké soubory do autocadu. ty bohužel neumím. Spíše jsem myslel vzorek TIFFu od Geoffrey (pokud se chce podělit)[/QUOTE]

Jinak pro informaci, je jich dle Průzkumníka (až se mi tomu nechce věřit) 3385 listů. Teď jsem to kontroloval a je to tak...:D
Geoffrey_ce4you (189)|8.6.2005 22:13
[QUOTE="Ivanm"]To vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000[/QUOTE]

Co je KCT ?
Geoffrey_ce4you (189)|8.6.2005 22:16
[QUOTE="Ivanm"]To vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000[/QUOTE]

Jestli myslíš Klub českých turistů. já myslím, že to není ( domněnka ), protože když jsem to sehnal, bylo to děsně tajný. Mám je asi 3 roky.
Ivanm_ce4you (466)|8.6.2005 22:17
Hodne jich je, protoze kazdy list pokryva velmi male uzemi.
To 1:5 000 pokryva take male uzemi, ale podrobnosti jsou nesrovnatelne.
Treba pro me by to bylo obtizne pouzitelne, muselo by se to asi pospojovat. Takze ja radeji Shocart 1:50 000- i se vsema jeho nectnostma.
Ivanm_ce4you (466)|8.6.2005 22:24
Pouze muj nazor.

KCT je postavena na vojenskych mapach od sameho zacatku. Otazka je, kdy byly ty mapove podklady vytvoreny.

**OT**
Vypada to,ze tam je i vyska lesniho porostu a druh stromu. Jako byvaleho vojenskeho spojare me to muselo zajimat, ale to jsme meli uz za rudych casu. V aute byla mapa myslim 1:25 000, hafo listu a beda, kdyby se neco ztratilo. Kontrasi by si smlsli.
**OT END**
[QUOTE="Geoffrey"]Jestli myslíš Klub českých turistů. já myslím, že to není ( domněnka ), protože když jsem to sehnal, bylo to děsně tajný. Mám je asi 3 roky.[/QUOTE]
Geoffrey_ce4you (189)|8.6.2005 22:24
[QUOTE="Ivanm"]To vypada, jako KCT /KČT/ 1:50 000, asi tedy ne 5 000[/QUOTE]
To měřítko... nejsem si jist, ale v rozměru 1:1 na panelu je 1KM cca 10cm, což je jasné, nevím ale jak by to bylo při tisku s DPI a výslednou velikostí. Na LCD je to jasné, odpovídá to 1:10 000 ( jestli dobře počítám...). Na KCT je tam příliš podrobností ( vedení, vodojemy, kanalizace atd.), měla by to být dle informací vojenská speciálka.
Ivanm_ce4you (466)|8.6.2005 22:31
chtelo to hodit list nejakeho zabydlenejsiho uzemi, tudy treba zadne vedeni nevede.


EDIT: blbe ctu -tak jsem neco zase smazal.
Kája_oldd (759)|9.6.2005 00:23
Chci se zeptat (doufám že už to tady nepadlo), jestli lze, když mam obří mapu prahy rozdělenou na několik (mno hodně) jednotlivých částí (obyč jpeg;) ) nějak převíst do oziho tak, aby mi při přechodu z jedné části do druhé se mapy samz měnily? Prostě aby prakticky byla v PDA při spuštěném ozim jedna velká mapa, poskládaná z těch menších...
Ivanm_ce4you (466)|9.6.2005 00:53
ozi Pc i CE sam automaticky nacte dalsi mapu, pokud je k dispozici. jedine tu je mensi prodleva, nez se mapa nacte.
Zdenál_ce4you (103)|9.6.2005 08:40
Takže pánové, diskutovaný tiff pochází ze sady DETM (digitální ekvivalent topografických map) samozřejmě z Dobrušky, ale tahle sada je ta starší - už existuje novější. Tyhle mapy jso v S-42, ale "v nouzi Franta dobrej". K této sadě existují soubory tfw, přes které umí OZI tyto mapy kalibrovat.
Jo to nejdůležitější - jsou to 50.
Ivanm_ce4you (466)|9.6.2005 08:54
:D

Musim reagovat:

vidite, ja to ří...

Na druhou stranu- dobre udelana DIGI 50, pokud je hezky zkalibrovana, je taky velmi pouzitelna. V OZI to bude ale porad nacitat.
Zkousel nekdo mapmergeod OZIho na spojovani? pracuje to solidne?
ZdenekJ_ce4you (68)|9.6.2005 10:02
Vojenské mapy z Dobrušky už dávno nejsou tajné, používám je již asi 7 let v papírové formě. K té mapě TIFF si myslím, že se jedná o něco jiného než vojenské 50. kalibrace bude jednosznačne S42 (čáry v půli mapy s číslama), barevné provedení, ale neodpovídá vojenské 25 ani 50 (příliš syté barvy)
ZdenekJ_ce4you (68)|9.6.2005 10:43
[QUOTE="Kája"].... mam obří mapu prahy rozdělenou na několik ..[/QUOTE] Pokud jsou v ozim jakékoliv mapy prostoru, kde se pohybuji tak se samy automaticky načtou. Já mohu volit mapu s větším, či menším rozlišení (more,less detailed map), pokud zvolím nahraje se ta mapa. standardně se spouští mapa s nejvyšším rozlišením. Pokud mapa končí a navazuje na ni jiná opět se automaticky v zadaném časovém intervalu (File-Configuration-Moving Map, záložka Detailed map, zaškrtávátko Load detailed Map a pod tím se nastavuje interval, jak dlouho se na tuto mapu čeká. Já mám 60 s a i v autě to stačí i když se mi mapy nepřekrývají ani o milimetr(na papíře).
ZdenekJ_ce4you (68)|9.6.2005 10:50
Mám dotaz k používání Ozi Settings Manageru. Lze ve verzi Shareware 1.11.4 používat tento program. Po překonfigurování tlačítek se mi nic nezmění. Jednou mi to fungovalo, ale to jsem měl myslím zkušebně nainstalován nějaký developer kit nebo jak se to jmenovalo a pak to chodilo i v OziCe (aspoň myslím):?:
Zdenál_ce4you (103)|9.6.2005 10:55
Tato mapa (diskutovaná) JE originál vojenská ze sady DETM. V současnosti se používá RETM, je novější (zejména jsou tam dálnice) a má i jiné barvy. NELZE tuto mapu porovnávat s papírovými listy tohle je originál s Dorušky. (trošku v této oblasti pracuji ) TYTO mapy NEJSOU volně šiřitelné, alespoň formálně, tím, že jsou majetkem státní správy rozšiřovaly se dosti i na okresy (dnes kraje), takže jich hodně běhá na veřejnosti.
Pokud se někomu zdá, že je moc čtverců a index soubor je velký, nic nebrání jednotlivé čtverce spojit ve větší celky..
Zdenál_ce4you (103)|9.6.2005 11:18
Map merge jsem zkusil - vypadá obstojně. Je nutné dát pozor na nastavení cílové mapy - počet metrů na pixel - při 5m/pix vychází výsledná mapa větší než součet původních, při 10m/pix je rozlišení obstojné (u 100 mapy) a výsledek je na 1 mega o 200 k menší..
Camiro_ce4you (0)|13.6.2005 12:00
Zdravim, vim, ze to sem asi nepatri, ale nemate nekdo silnicni mapu Chorvatska zkalibrovanou pro Oziho? Mam nejakou starsi, ale je tam jen pobrezi. Mam take papirovou, ale protoze jsem zacatecnik, neumim ji zkalibrovat.
Vachunek David (14)|14.6.2005 19:01
Zdravím Vás,byl by někdo ochotný poskytnot výřez ze vzpomínané vojenské mapy oblast jižní moravy (lesní cesty atd.).Jezdím na ryby a nějaké lesní příjezdové komunikace by se hodily.Děkuji za info:) :yes:
ZdenekJ_ce4you (68)|15.6.2005 14:20
[QUOTE="Vachunek David"]... mapy oblast jižní moravy (lesní cesty atd.).[/QUOTE]. Myslím, že oblast jižní moravy je dost široký pojem a jižní morava bude mít i pro oziho jako M50 několika desítek MB.
Geoffrey_ce4you (189)|15.6.2005 15:31
[QUOTE="Vachunek David"]Zdravím Vás,byl by někdo ochotný poskytnot výřez ze vzpomínané vojenské mapy oblast jižní moravy (lesní cesty atd.).Jezdím na ryby a nějaké lesní příjezdové komunikace by se hodily.Děkuji za info:) :yes: [/QUOTE]

Není problém je poskytnout, nechce se mi ale chodit na poštu rozesílat mapy...
Stejně tak je i problém to uploadnout na nějaký server, mám pomalý upload. Celá ČR má asi 700 MB. Když někdo něco rozumného vymyslí, rád je poskytnu v plen davu :D
Benedikt_ce4you (101)|16.6.2005 14:12
Pročetl jsem posledních pár listů debaty a mám následující poddotazy:
1) Šlo by nějak popsat uváděný termín "geotiff" ?
2) Jak pracuje (konkrétní postup) Ozi se zmiňovanými doprovodnými kalibračními souborky *.tfw či jinými.

A také - zkoušel jsem dle této diskuze Ozi-Map Merge Util a vypadá dobře. Je to hodně závislé na výkonu, ale to ostatně jako každé spojovaní. V návodu této utilitky se mimo jiné krátce píše i o možnosti převodu SID souborů (kdo zná nějaké ortofoto měst v tomto formátu, ví o čem píši) jako map pro Oziho pomocí nějakého plug-inu OziMrSID.dll . Nevíte někdo o tomto více, nezkoušeli jste to?
boma (7)|16.6.2005 16:30
nevite nekdo, kde se da stahnout kalibrovana mapa Bavorska a Mnichova?
simir_ce4you (274)|19.6.2005 10:29
Ahoj mam dotaz na map.program OziExplorerCE.Jedna se mi hlavne jak a jestli je to mozne si například z kompu(netu) stahnout mapu ve formatu jpg a vlozit to do pda,jestli to bude fungovat.Jestli ne jak to mam udelat?Diky všem za radu;)
Ivanm_ce4you (466)|19.6.2005 20:45
Ja se toho ujmu, stejne to nekdo napise. Precti si celou tuhle diskuzi a taky se podivej na domovskou stranku OZI /google pomuze/.
Proc ma nekdo vydavat svuj cas za tebe, kdyz ty tomu nechces venovat potrebnou dobu?
ZdenekJ_ce4you (68)|20.6.2005 08:14
Použij toto adresu http://www.gpsweb.cz/ozi_kalib.htm třeba ti to pomůže
Benedikt_ce4you (101)|21.6.2005 12:28
Když nereagoval nikdo jiny, reaguji si na základě pokusů sám, třeba se to bude někomu hodit. Podařilo se mi kdesi stáhnout plug-in do OziExploreru "ozimrsid_dll_setup.exe". Nevím jestli díky němu nebo něčím jiných, ale dosáhl jsem výsledku nakalibrovaní ortofoto mapy celého Brna (117MB - prostor cca 25x25km) do OziExploreru na 3 body (vlastní WPT) s tím, že to sedí po celém prostoru velice dobře. Ještě tak najít konverzi mezi SID formátem a OZF2.

Připojím se k radě jak dostat jpg (přes konverzi na ozf) do PDA, tedy OziCE - Ano, chce to číst - na stranách 1-19 této diskuse je o tom pojednáváno aspoň 3x.