Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorerCE - rady, tipy, zkušenosti

JJDD (65)|21.6.2005 12:45
Osobne doporucuji prevadet jpg na ozf (programkem Image to ozf). V OziExploreruCE se mi nektere velike jpg soubory nedali nacist.
Ivanm_ce4you (466)|21.6.2005 15:08
Jezisku, to je revoluce, jestli se ti nejake mensi JPG povedlo nacist do OZI CE :D

Nic ve zlem, ale:
OZI CE neumi /zatim?/ pracovat s jinymi "obrazky", nez *.ozf2

Takze snad naposled:
Pro pouziti mapovych podkladu v OZI CE se tyto museji prevest pomoci programu IMG2OZF na format ozf2, jinak nebude mapa.
Benedikt_ce4you (101)|21.6.2005 15:08
[QUOTE="JJ2"]Osobne doporucuji prevadet jpg na ozf (programkem Image to ozf). V OziExploreruCE se mi nektere velike jpg soubory nedali nacist.[/QUOTE]

Doufám, že se nemýlím, ale i podle návodu, OziCE v PDA se soubory typu .jpg vůbec nepremává a vyžaduje pouze svůj formát .ozf či .ozf2 . Jako plus hodnotím, že pokud máte mapy na stolním jako jpegy a pro PDA si je překonvertujete do ozf, není třeba pro PDA měnit cestu v .map k souboru mapy (pokud je ve stejném adresáři jako .map soubor a má shodný název).

...grrr, Ivanm mě o nějakou tu vteřinu předběhl, ale už to tady nechám.
JJDD (65)|21.6.2005 16:08
No a b.... si myslel ze to je velikosti mapy.... :D
Ivanm_ce4you (466)|21.6.2005 21:04
JJ, to se me deje casteji, staci psat dele, nez 1 minutu :-)

Ja svuj vyplod nekolikrat i mazal, pozbyl smyslu. Teda - zcela smazat nejde, mozna je to skoda.
[QUOTE="Benedikt"]
...grrr, Ivanm mě o nějakou tu vteřinu předběhl, ale už to tady nechám.[/QUOTE]
Ivanm_ce4you (466)|21.6.2005 21:23
Pokud mas tu mapu nactenu v OZI PC, nedalo by se pouzit :

FILE-SAVE MAP IMAGE TO FILE a dat to do *.png, nebo rovnou do *.ozf2.

Pripadne zkusit, jestli img2ozf ten SID nenacte rovnou.
[QUOTE="Benedikt"] Ještě tak najít konverzi mezi SID formátem a OZF2.

[/QUOTE]
Benedikt_ce4you (101)|28.6.2005 16:22
Díky za tip, zkusím, to mě nenapadlo. Jestli to tak šlo dám vědět později. Mezitím jsem na netu našel soft na konverzi SID do TIFF, ale ještě ho pořádně neodzkoušel. Po spuštění první konverze začaly nabíhat procenta a vypadalo to tak na 4-5 hodin přepočtu. Vyzkouším někdy přes noc.
ZRH (47)|4.7.2005 10:13
Pročetl jsem celou diskuzi, a nenašel jsem odpověď na svůj problém: Jedu si autem dojíždím k okraji mapy, a přede mnou bílá plocha. Až udělám krok do prázdna, tak teprve tehdy se načte nová mapa. Takže pokud je křižovatka těsně za zlomem, tak ... (pokud se dá otočit je to v pohodě).

Nesetkali jste se s tím někdo? Nemám jen něco špatně zatrženo? Dík
Ivanm_ce4you (466)|4.7.2005 13:58
Pokud je ta krizovatka na rozhrani 2 map- mapovych listu, jak jinak by se to melo zobrazit?
Na jednom podkladu jeste neni, na druhem ano, ale hned na kraji. Pokud bys to vedel dopredu, tak je tu moznost ty 2 listy spojit v jeden. Problem by nebyl jen u bezesve mapy, ale zase ta velikost. I kdyz ozf2 je delane na rychle nacitani.
Jako vzdy, nutno vyzkouset.
Zdenál_ce4you (103)|4.7.2005 16:10
Dá se tomu zabránit také tím, že si nakreslím route - ta je vidět celá a na rozhraní mapy mi alespoň částečně naznačí, kam dál. Taky je to o odladění četnosti překreslování mapy. Jde tady o to najít kompromis mezi počtem (dlouhé načítání indexu) a velikostí (rychlost překreslování mapy).
ZdenekJ_ce4you (68)|4.7.2005 16:35
Nezkoušel jsem to, protože jezdím na mapy M25, které se nepřekrývají, ale měl by pomoci překryv map. Nikdy tak nedojedu na kraj mapy,ybych neviděl pokračování. Samozřejmě si ve velkém Ozi nastavím Rohové značky do míst, kde se mi mapa stýká, ale ve styku nechám ten překryv. Asi se blbě vyjadřuji. V podstatě pomocí rohových značek udělám mapu menší než je vlastní mapa, takže nevidím v okrajích "mapy" bílo, ale tu překryvnou část mapy. Jakmile vyjedu za rohovou značku, načítá se mi během XX sekund další mapa.
Ivanm_ce4you (466)|4.7.2005 18:27
Ja myslim, ze pokud se mapa neprekryva -vetsinou autoatlas ve stredu /malokdy v patek :-) /, tak nepomuzou ani ty rohove znacky, protoze zase treba drive zmizi ta aktualni mapa. proste dopredu udelat route a kde bude problem, tam spojit 2 listy. Ale ani ty mapy se kolikrat uplne na tom spoji neshoduji, myslim ty papirove.
Radek Pokorný (68)|9.7.2005 11:54
Byla uvolnena nová verze: OziExplorerCE Beta Version 1.12.0. S tim souvisi i novy format ozf3 (ozf2 umi stale) a nova verze prevodniho programu mezi fomaty map: Img2ozf Version 3. Popis viz oficialni stranky...

Vse mi funguje zatim bez problemu...
simonik2 (95)|9.7.2005 12:28
Nemáte Ozi 1.11.6e? V novém se mi nelíbí, že když se dotknu obrazovky, tak se nastaví disable tracking i když jsem chtěl pouze rozsvítit diplej. Na ozzi,com ho již nemůžu najít.
Jo a použití měřítka mi může někdo vysvětlit? Stále mi to ukazuje 000.
Díky.
maxus_aurelius_ce4you (24)|15.7.2005 14:10
nemáte někdo prosím český návod pro OziExplorera?
ZdenekJ_ce4you (68)|15.7.2005 15:35
Pouze slovenský (někde tady v diskusi to bylo)
qwero (104)|16.7.2005 09:21
Prosím o radu.
Na MDAc mi bez problemov funguje Navigon 5, ktorý ma automatické kofigurovanie BT GPS a perfektne komunikuje s mojím Asus 100. A toto mi nechce robiť OziExplorerCE (v konečnom dôsledku ani TomTom5, kt. je tam tiež).
Pretože Slovensko na Navigone je iba symbolicky, ocenil by som fungovanie Ozi-ho.
(Ak tento problém bol riešený, link by potešil aj napriek malému sprdunku)
ZdenekJ_ce4you (68)|18.7.2005 08:26
Nijak blíž to nepopisuješ, ale u navigačních SW platí (alespoň na mém PDA) zásada, že může běžet jen jeden. Zkontroluj, zda jsi Navigon ukončil (Soubor-konec, nebo co to má), případně jej ukonči přes správce (Nastavení-systém-paměť-Spuštěné programy). Důvod, je ten, že neumějí sdílet jeden COM na kerém běží komunikace. Jinak se i OZICe samozřejmě nastavuje na komunikaci na daném portu. (File-Configuration-NMEA(GPS)). Snad to pomůže
qwero (104)|18.7.2005 15:22
Zaujímavé, ale pomohol iba soft reset, vymazanie BT zariadenia, soft reset, a nainštalovanie znova BT zariadenia. Potom sa BT komunikacia chytila. Ale prečo, keď Navigon bez problemu detekoval BT Asus100 a samozrejme som ho aj korektne vypol!!???
Zdenál_ce4you (103)|20.7.2005 10:46
OZIMAPMERGE
pokoušel jsem se sloučit 50 mapy pomocí mapmerge a zjistil jsem, že správně kalibrované čtverce po složení jsou posunuté o asi 200m na východ. Nepomohlo ano "oblbnutí" při nastevení projekce (místo 3500000 - 3500200) ani jiné finty.
Kalibrace původních čtverců je dělaná podle kilometrové sítě.
Nemáte někdo zkušenost s MAPMERGEm?
Mně zatím vychází jako nejefektivnější skládání v Irfanu, ale tam to je nedvakrát - vodorovně a pak svisle. Když vezmu, že ČR má asi 3500 čverců...
Ivanm_ce4you (466)|20.7.2005 18:36
Nemohlo by to byt tim, co se tu v posledni dobe diskutuje...

Ozi nema najednou rad kalibraci S-42 a misto toho chce mit Pulkovo.
Zdenál_ce4you (103)|21.7.2005 16:27
Tak proč mi v něm bez probléu chodí jednotlivé čtverce, kalibrované na S-42? A když je sloučím pomocí mapmarge, tak jsou posunuté, ať tam cpu WGS, S-42 nebo kterékoliv Pulkovo..
Ivanm_ce4you (466)|21.7.2005 19:46
to je divne. Kolik je tech ctvercu v rade a sloupci? Mapmerge nepouzivam, on dela sam *.map?
Nemuze byt nekde problem v prepsani se pri kalibraci? Zadal bych v kazdem ctverci alespon 1 wpt na prusecik, vsechny ulozil do jednoho souboru, nacetl tu scelenou mapu a k tomu wpt. A uvidi se, jestli to utika jen nekde, nebo je to celkove posunute, nebo se to od zacatku zacina posouvat... A jeste mozna zkusit tu velkou mapu zkalibrovat ruco.
zsadek (156)|22.7.2005 10:26
Zdar fšem,

prosím umí OZI goto GPS pozice? Pro mojí novou zábavu "geocaching" je nutné zadat si pozice srýše do mapy v podobě pozice. Nenašel jsem možnost při koukání na mapu skočit na mnou požadovanou pozici. Jinak pro nadšence http://www.geocaching.com/ a nebo http://www.geocaching.com/

Dík za radu.

Benedikt_ce4you (101)|22.7.2005 11:35
Ne 100% jsem nepochopil dotaz, ale myslím že ti jde o následující:
Já si na www.geocaching.cz stáhnu aktuální komplet všech keší v ČR (podsekce "cachemapa", pak odkaz dole) ve formátu GPX. Je tam i odkaz na stažení free GPS-babel, kterým to celé zkonvertuju na wpt. Tím s nejmenší námahou a s vyloučením chyb z opisování čísel dostanu veškeré keše pro Oziho. Ty si pak můžeš načíst do mapy (pro PDA je vhodné si vyselektovat jen určitou oblast kvůli výkonu PDA). Když je máš pak načteny, stačí na něm podržet stylus a z vyjeté nabídky vybrat GoTo Wp. PDA pak zobrazuje aktuální azimut a vzdálenost k vybranému Waypointu.

Pokud ti šlo o něco jiného, nebo máš něco k doplnění, ptej se.
Benedikt_ce4you (101)|22.7.2005 11:45
Poznámka (snad) pro všechny:

Pokud zadáváte ručně konkrétní waypoint v OziCE v terénu souřadnicemi WGS84 (ne uložením pozice z GPS), je třeba jej zadávat nad načtenou mapou kalibrovanou jako WGS84. Pokud by jste jej zadávali nad jinou mapou, kalibrovanou např. jako turist. padesátky na systém S-42, zavedete si do pozice skutečnou chybu cca 200m, danou posunem elipsoidů obou systémů.

Lze to vidět, pokud zadáte wpt na WGS84 kalibrovanou mapou, pak načtete mapu kalibrovanou v S-42 a mrknete na souřadnice toho vašeho wpt, budou jiné - přetransformované pro tento systém.
S wpt načtenými ze souboru problém samozřejmě není, Ozi je načítá podle zadaného systému, kdežto zadaný ručně ukladá v systému mapy.

Nejlepší je mít v PDA nějakou malou mapu celé ČR ve WGS84, nad ní zadávat body - budete mít jistotu správnosti a nemusíte přemýšlet nad ostatními mapami, které používáte a měníte v PDA.
ZdenekJ_ce4you (68)|22.7.2005 16:44
Díky. To je velmi dopbrá poznámka. Jsem začínající geocacher a tak už vím, proč jsem bloudil někde úplně jinde a proč mi kaplička na řípu stále ukazoval někam na pražskou vyhlídku.
Benedikt_ce4you (101)|22.7.2005 18:51
[QUOTE="ZdenekJ"]Díky. To je velmi dopbrá poznámka. Jsem začínající geocacher a tak už vím, proč jsem bloudil někde úplně jinde a proč mi kaplička na řípu stále ukazoval někam na pražskou vyhlídku.[/QUOTE]
Není zač - BOASáci, vlastně AOSáci si musí pomáhat.:))
vladahr (14)|25.7.2005 20:41
nemáte někdo udělanou Ohři pro Oziče?

Ozič mi ukazuje řádově o 50m vyšší nadmořskou výšku o čem to může být?
Díky
Zdenál_ce4you (103)|26.7.2005 07:55
Ozi ukazuje výšku podle GPS a na mapě je nadmořská. podle mých zkušeností z praxe to odpovídá (asi 44m). existují na to přepočty. nejlépe v leteckých příručkách.
ZRH (47)|26.7.2005 08:11
Tak jsem se vrátil z Ukrajiny, projel jsem ji podle zkalibrovaných vojenských map, nebyly úplně aktuální, ale víte jak se to říká - furt lepší než drátem do oka. Podrobnost perfektní, přesnost cca do 50 m - jsou vidět i ulice v městech. (Měřítko 1:100 000) Pokud by někdo měl zájem, můžu se podělit o to, co už mám zkalibrováno, popř. o zbytek map (celá UA).
Měl jsem jen jeden problém: Po určitém čase, mi přestávala chodit komunikace mezi Ozi-m a Bluetooth GPS. Po restartu Ozi-ho vše znovu OK. Pokud se vám to stane během jedné cesty (cca 1000 km) 4x, tak je to na zlost. V Polsku jsem jel podle TOMTOM Routeplanner-u, a dělal to samé. Nevíte někdo, jak poradit? Děkuji
Ivanm_ce4you (466)|26.7.2005 08:12
me sedi vyska celkem Ok, do 10m (vetsinou). Nikdy to nebude presne, uz z principu GPS. Hodne zalezi, z ceho se bere ta "spravna" vyska. Dobre sedi treba ukazatel vysky na nadrazi...
Zdenál_ce4you (103)|26.7.2005 12:40
ZRH Ukrajina
na http://mapy.mk.cvut.cz/data/ jsou kalibrované mapy Ukrajiny (jpg + map) pro oziho. je to 1:75000. je tam i spousta jiných..:)
Zdenál_ce4you (103)|26.7.2005 12:41
sorry - kalibrovaná je 100, 75 jsou pouze obrzky..:?
ZRH (47)|26.7.2005 13:13
Tak nic, díky za info, tak jsem se snažil zbytečně. Tak polovinu těch map jsem si ručně kalibroval. Tak si stáhnu zbytek. A já jsem přemýšlel zeptat se, nezeptat se, ...
Peta_ce4you (314)|26.7.2005 13:52
Mel bych jednoduchy dotaz. Nemate nekdo Beskydy?

Diky
bebe814_ce4you (0)|29.7.2005 20:45
Neviete niekto ako zkalibrovat velku mapu 400MB+ ktora sa zklada z viacerych malych map o konstantnych rozmeroch 2000x2000 pixelov. Viem zkalibrovat jednu malu mapu, ale kedze tych malych map je dost vela (viac ako 400) tak je to nemozne robit vsetko rucne (navyse ku kazdej mape nemam kalibracne body)

Pozeral som aj merge map utilitu pre oziho ale ta vie pospajat len uz zkalibrovane mapy :(

Diky za kazdu radu.
bebe
pantata_ce4you (149)|31.7.2005 19:13
[QUOTE="Peta"]Mel bych jednoduchy dotaz. Nemate nekdo Beskydy?
Diky[/QUOTE]

Tady
Zdenál_ce4you (103)|1.8.2005 08:13
bebe814
pokud jsou všechny mapy stejně velké,není problém určit jejich rohové body.potom lze vytvořit tfw (nebo jfw) soubory.tyto obsahují souřadnice rohu a počet metrů na pixel v obou směrech.musí se jmenovat stejně jako příslušná mapa.potom je naimportovat do oziho.
j-cop (80)|1.8.2005 12:55
Nedá mi to abych se nezeptal, mapu Ekvádoru (speciálně Luna Runtun) asi pro Oziho nenajdu, co? :((
cubas_ce4you (419)|1.8.2005 20:01
mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik
bebe814_ce4you (0)|1.8.2005 23:05
[QUOTE="Zdenál"]bebe814
pokud jsou všechny mapy stejně velké,není problém určit jejich rohové body.potom lze vytvořit tfw (nebo jfw) soubory.tyto obsahují souřadnice rohu a počet metrů na pixel v obou směrech.musí se jmenovat stejně jako příslušná mapa.potom je naimportovat do oziho.[/QUOTE]

super tip :yes: sice som nakoniec vygeneroval z excelu makrom cely .map file pretoze to bolo v JTSK suradniciach, ale dobre vediet aj o tejto moznosti lebo ten format je jednoduchsi

Tip: ak niekto chcete kalibrovat rastre do oziho ktore su v JTSK suradniciach do WGS84 aby to bolo pouiztelne (presne), tak pouzite minimalne 7 kalibracnych bodov. Skusal som to len so 4mi rohovymi a nesedelo to vobec, nakoniec som pouzil 4 rohove plus 4 okrajove stredy - to som odkukal ako to robi TTQV ;)
Ivanm_ce4you (466)|1.8.2005 23:10
Mam takovy pocit, ze pokud je sit nepravouhla-zakulacena- chce to kalibraci na min. 7 bodu, idealne na 9. Mene bodu neda dost dat na slozitejsi matematicky popis. Nekde se to pise v Ozi /napoveda?/. Jeste bych pouzil 1 bod nekde uprostred mapy.
Zdenál_ce4you (103)|2.8.2005 08:06
[QUOTE="cubas"]mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik[/QUOTE]

Něco málo je na
http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovensko-Slovakia/
Zdenál_ce4you (103)|2.8.2005 08:40
WGS,JTSK,S-42
sledujíc diskuze o převodech souřadných systémů, nedá mi to, abych nenastínil problém. WGS a S-42 mají stejnou (podobnou) projekci tzn. že z elipsoidu na plochu se promítá skoro stejně. U JTSK je problém větší - projekce je podstatně jiná, takže pokud mám z papírové mapy - tedy rovinných souřadnic dostat další "papírovou" tedy obrázek do počítače musím uvažovat nejen transformaci zeměpisných souřadnic, ale i převod zobrazení.
Cituji Doc,Ing. Zdeňka Hrdinu, CSc, (ČVUT/FE):
"V ČR existují dvě mapová díla v různých systémech...JTSK...a S-42...Oba se liší neje použitým elipsoidem ...Besselův JTSK, Krasovského S-42...ale také orientací elipsoidů a použitým měřítkem..."
(Transformace souřadnic ze systému WGS 84 do JTSK , ČVUT/FE, Praha 1997)
V tomto dílku (i jiných) je problém rozebrán podrobněji
cubas_ce4you (419)|2.8.2005 09:05
[QUOTE="Zdenál"][QUOTE="cubas"]mate nekdo mapu:

Mala Fatra - Slovensko?

dik[/QUOTE]

Něco málo je na
http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovensko-Slovakia/[/QUOTE]

dik, neco malo tam je, ale Mala Fatra ne :-(
Zdenál_ce4you (103)|2.8.2005 13:26
Slovensko
další jsem našel na
http://www.sazp.sk/slovak/struktura/ceev/DPZ/ZM200/index.html - obrázky
a na
http://www.bikeagps.sk/
jsou map.
pantata_ce4you (149)|2.8.2005 13:43
Zdravím OZI odborníky :).
Resim nasledujici problem:
mám kalibrovanou mapu v S-42 v oziexploreru na PC. Vse je OK, nahraju ulozene WP, jsou tam kde maji byt.
Udelam z toho ozf2/3 nahraju to do PDA a mam mapu posunutou o cca 20-50 m na severozapad ??
S mapami ve WGS 84 problem neni. Zmena display datum v OziCE nepomaha .. Nevite nekdo co s tim?
Diky.
Zdenál_ce4you (103)|2.8.2005 13:56
Ještě Slovensko - tohle je taky pěkné
http://flygps.host.sk/mapy/
ZdenekJ_ce4you (68)|3.8.2005 09:02
[QUOTE="pantata"]Zdravím OZI odborníky :).
Resim nasledujici problem:
mám kalibrovanou mapu v S-42 v oziexploreru na PC. Vse je OK, nahraju ulozene WP, jsou tam kde maji byt.
Udelam z toho ozf2/3 nahraju to do PDA a mam mapu posunutou o cca 20-50 m na severozapad ??
Diky.[/QUOTE]
Nevím jestli to pomůže, ale někde zde bylo řečeno, že OziCe od nějaké verze (tuším 1.14) nemá "rád" S-42. Používám Pulkovo(2) a vše je v pořádku. Pro zajímavost. Postupuji u kalibrace obráceně (asi to nemá vliv, ale vidím i v OziCe jakou používám mapu). Nejprve mapu převedu na ozf a to ozf teprve kalibruji. Mám tak jistotu, že OziCe jede na tu zkalibrovanou mapu a nemusím mít ve velkém PC i původní jpg, stačí ozf2(3)