Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Tom Tom - rady, tipy, zkušenosti

Jiří Pospíšil_ce4you (923)|23.6.2005 19:32
[QUOTE="ms"]Zjistil jsem, ze cim je na karte, kde jsou ostatni mapy, vice slozek od ruznych programu, tim je start programu pomalejsi.
napr. na n35 na karte 1GB, kde je spoustaprogramu a dve mapy od TT /CZ a Italia/ startuje pres jednu minutu. Kdyz nahraji na druhou cistou 1G kartu stejne mapy, start probehne za 5!!! sekund.[/QUOTE]

Podle mne to není pravda.

Zde jsou moje zkušenosti:
Program mám celý nahraný ve STORAGE přístroje DATAPHONE2, a mapy na SD kartě 1 GB SANDISK.
GPS je Bluetooth - NAVILOCK.

Program napěhne za 13s. Za dalších 12s se mapa zbarví - je nalezeno místo kde jsem, a program je možno používat. Dohromady 25s.


Po tom co jsem si vyzkoušel testování jen s jedním adresářem na kartě s mapama ČESKA - 433 MB. Jsem skoro celou 1 GB kartu zaplnil. Je na ní asi 300 adresářů a podadresářů.
Provedl HR a znovu spoustil program. Výsledek se vůbec nezměnil. Toto vše jsem provedl asi 4x, vždy HR a pokaždé to bylo těch 25 s ( + /- max 2 s ), ale né dvojnásobné časy jak píšeš.

Měl jsem možnost vyzkoušet 3 různé SD karty na mapové podklady, než jsem koupil tu pravou a zde jsou moje poznatky.
Kocir (836)|23.6.2005 20:10
Jaky nameris hodnoty v Pocket Mechanic? Me trva nabehnuti TT5 do vubec prvni obrazovky tez v prumeru 30sec. Sem tam i vice. Ze by fakt jenom rychlost karty?

Ja mam:
1GB extreme
Average Read Speed: 0.67 MB/sec, 4.5X
Min.read time: 0,25ms
Max.read time: 5,57ms
Avg.read time: 0,73ms
ms_ce4you (364)|23.6.2005 20:42
Nemas pravdu.

Mam uplne dve stejne karty APACER 1GB Hi-Speed 60X. Na te, ktera je bezne pouzivana trva nebeh i 1,5 minuty. Na te, kde jsou jen mapy, trva vse 5-7!!! vterin.

Dalsi vec, ktera ma vliv, je velikost CFG souboru, ktery ma stejna nazev, jako adresar mapy. Tento soubor se zvetsuje tim vic, cim vice si vytvoris oblibenych, domu, cim vic vyhledavas, uchovavaji se posledni projeta mista atd atd.

Zkusil jsem prejmenovat na te zaplnene karte adresare od map - na zacatek jsem dal znak _ , tudiz jsou uplne na zacatku. Pak mi program nabehl hned, jelikoz nemel zadny odpovidajici CFG a musel jsem zvolit mapu. Po druhem startu nabehl program asi za 12 vterin a k pouziti byl program celkem za 25 vterin. Samozrejme, ze CFG soubor se vytvoril novy s nazvem podle adresare a tudiz v nem nebyly zadne moje oblibene, domu atd...

Jestlize jsem prejmenoval puvodni CFG na _DE..., dlouhe nabihani opet zacalo.

Kdyz dam mapy na uplne prazdnou kartu totozne znacky / i v PM stejny benchmark /, program je k pouziti skutecne behem 5-7vterin. Kdyz doplnim na tuto kartu CFG z predchozi karty, tj. s mymi oblibenymi, domu, zaznamem o hledani ..., program nabiha porad 5-7 vterin.

Tak, a ted, babo rad...

Jeste zkusim na te zaplnene karte vsechno hodit na comp, pak smazat, pote nejdriv ulozit mapy a pak teprve ostatni soft. Ty jsi zakladal ty adresare az pote, co jsi nahral mapy, ze ? A urcite jsi v nich nemel pouzitelne soubory, ze ? Program totiz ma sice v MyDocuments ulozene cesty k mapam, ale nejak je nebere vazne. Proste pri startu prohledava vsechno, jestli nepribyla dalsi a jestlize najde nejake soubory, snazi se poznat, jestli nepatri nahodou jemu a neni-li to dalsi mapa. A to je podle mne to zdrzeni, jelikoz mam na te karte slovniky, Mapfactor s 10 exportovanymi mapami /treba i 300 souboru na mapu /.

Pouze mapy Plna
Read 0.8MB/s 0,79
Min. 0.25ms 0,5
Max 2,5ms 2.0
Avg. 0,61ms 0,62
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|23.6.2005 21:14
[QUOTE="ms"]
Ty jsi zakladal ty adresare az pote, co jsi nahral mapy, ze ? [/QUOTE]

Ano mapy jsem na kartu nahrával jako první.

Jinak ten soubor "CurrentMap.dat" ze složky "MyDocuments\TOMTOM" mám ve svém CABu, který se instaluje po HR. Ten jsem si vyseparoval po první instalaci.
A jelikož mám program ve storage, tak mne ani HR na cestách nemůže zaskočit. ;) A nemusím, už nikdy provádět nastavování programu, řeči, GPS, atd.

Jinak nemusíte tady psát kolik Vám ukazuje program Pocket Mechanic, protože ten ukáže při každém testu trochu jiná čísla. A někdy hodně rozdílná.
ms_ce4you (364)|23.6.2005 21:25
Mam program v RAM a taky nemusim provadet zadna nastavovani...Nekomu to ale tady blblo...
Edit by MODERATOR
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|23.6.2005 21:31
Takže musíš, vždy po HR ten program instalovat nebo kopírovat.
Já po HR hned jedu, a nic nemusím nastavovat, ani GPS. ;)
Lipizzaner (60)|23.6.2005 22:34
Mám kombinaci MDAc a BT gps bluei. Po zapnutí BT a spuštění TomToma5 program po několika sekundách spadne. Údajně to dělají i jiné kombinace s BT gps. Už jste to někdo (vy)řešili? (L)
ms_ce4you (364)|24.6.2005 08:32
Tak jsem nabihani zrychlil.

Cely obsah jsem presunul na PC, pak jsem prekopiroval na kartu nejprve mapy od TT /DE_AT... a Italia/, teprve pak jsem zkopiroval adresare od ostatnich programu.

Nabihani je cca 15s i s 6kB cfg souborem v DE_AT_... mape, ktera je navolena. To je potesitelne, v porovnani s 90s :-)

Takze asi nejvice bude zalezet na umisteni na karte, pak teprve, jestli jsou tam ostatni adresare a naposled na velikosti CFG pro danou mapu. Nicmene, jestlize jsou mapy az posledni, pak silne zalezi na velikosti CFG souboru.
Kdyz nejsou zadne jine adresare, pak je nabeh 5-7s.

Ted nevim, jestli je to dano tim, ze by mohl byt na konec karty pomalejsi pristup nebo je to tim, ze hleda ve FAT, dokud nenajde / a jelikoz to bylo nahrano posledni, trva to tak dlouho. To by ale znamenalo, ze nehleda v adresarove strukture karty, tzn, dle nazvu, ale projizdi FAT, kde je to podle skutecneho poradi zapisu / .
libor_m (1026)|24.6.2005 08:46
[QUOTE="ms"]Tak jsem nabihani zrychlil.[/QUOTE]
Tak tomuhle říkám neocenitelná informace :yes: Klobouk dolů :!:
Díky za podělení se o výsledky zcela jistě úmorného a časově náročného testování. Hned, jak budu doma, to vyzkouším a dám vědět, zda jsem uspěl taky. Sice mi to nestartovalo 90 sec., ale kolikrát jsem se dostal až na 45 sec. a i to mi nevyhovovalo.
:yes: :yes: :yes:
svobod3 (142)|24.6.2005 09:46
Zdravim, mozna je to hloupa otazka, ale jak se planuje trasa bez aktivni GPSky? Kdyz si dam v menu Planovani itinerare 2 body, prvni oznacim jako bod na trase, druhy je cilovy, dam navigovat, tak to ceka na platny signal z GPS ...
Kocir (836)|24.6.2005 10:35
Trasu si nelze prohlizet pres funkce
- NAVIGOVAT DO
- ITINERAR
Jedine kde to muzete pouzite je funkce
- ROZSIRENE PLANOVANI (coz je planovani z bodu A do bodu B, s moznosti zadat pozdeji i prijezdni bod)
Suri_ce4you (117)|24.6.2005 10:43
Zdravím, nemůžu tu najít, jestli už měl někdo stejný problém. V TT5 a té DE_AT_CZ_CH_PL mapě dám volbu BZ (bodu zájmů) vyberu si ty, které chci a dám hotovo. V pohodě se to uloží. Ale jakmile BZ zaškrtnu, že je chci zobrazit, TOMTOM se vypne....??? Takže je zaboha na display nedostanu.
Poradí někdo?
ms_ce4you (364)|24.6.2005 10:48
Je mozne nejak pridavat prujezdni body ?

Vcera jsem jezdil po nasi "vesnici" a chtelo me to hnat trasou, kterou neni mozne jet. Popojel jsem tedy asi 500m, aby bylo uz vyhodne jet tudy, kudy chci ja a stale stejny vysledek, navic to chtelo, abych se otocil a tako ty kecy. Nepomohla zadna volba typu routingu. Asi po kilometru jsem to zkusil znovu a uz to slo jinudy, ale naslo to uplne blbou cestu, ktera byla delsi a jeste pres nekolik krizovatek, pricemz do cile bylo 500m po rovine a pak zahnout doleva a dalsich 300m.

Nemohu si pomoci, ale v tomhle pripade je Mapfactor je na planovani idealni.
Kocir (836)|24.6.2005 11:01
Samozrejme lze funkce NAVIGOVAT PRES.
ms_ce4you (364)|24.6.2005 11:19
Dik.
Ja u toho ted nejsem - jde to taky si to dopredu pripravit nebo jen s GPS ?
Kocir (836)|24.6.2005 11:39
ano
Padluke_ce4you (49)|24.6.2005 14:07
Ahojky, tak jsem se dival na ten TT MN5 a opravdu CR tam je, ale me by vice zajimalo to opravdu vsichni mate volnych 400MB pro tu mapu? Ty Cechy jsou prece v kompletu s D,A,CH,,,,,da se to nejak vyextrahovat aby nebyla tak objemna? dekuji za odpoved
Kocir (836)|24.6.2005 14:47
nutnost mit kartu 512mb a vice

A HLAVNE DOBROU RYCHLOU KARTU, JINAK TO OPRAVDU MUZE STARTOVAT 20 A VICE SEKUND
milan46_ce4you (3)|24.6.2005 23:01
Takže rychlosti nejméně 10 Mb/s nebo radeji ultra?
Kocir (836)|25.6.2005 12:11
Ja vim, bohuzel v TT5 bylo odpourano spousta funkci a mezi ne patri i cast off-line rezimu, kdy si slo udelat itinerar a pote nad nim spustit DEMO.
Kdyz nebyl signal GPS tak se TT3 zeptal odkud se ma brat "falesna" pozice GPS (stred mapy/domov/posledni bod na mape).

Bohuzel tech vychytavek v TT5 bylo zruseno daleko vice.
- vyse zminene
- oznaceni ctvercem zakazane usek
- zaznam pohybu GPS do tracku
- definice HW tlacitek
- definice screenu a menu
- slozity pristup k prohlizeni mapy

skoro perfektni pokryti CR a pouzivani "stylus-free" nam snad toto vse vykompenzuje.

JENOM KDYBY TY BODY ZAJMU NEBLBLY :((
ms_ce4you (364)|25.6.2005 12:52
tak jsem mrknul do manualu a nasel jsem tam reseni. Jestlize potrebuji vic prujezdnich bodu, resi to itinerar. A je dobre, ze se da i ulozit.

POI nemam ani v Italia.
Mefisto (231)|25.6.2005 13:20
V jakem adresari jsou mapy na karte?
ms_ce4you (364)|25.6.2005 13:25
v rootu, kazda ma svuj.
Commando_ce4you (121)|25.6.2005 16:00
Mám TomTom 5 a MDA2 a HOLUX GR230 - PROBLÉM: jakmile pustím Tomtoma okamžitě se mi nikdo nedovolá (učastník je nedostupný) a i pokud ho vypnu, tak dokud nedám SW reset tak se mi nikdo nedovolá. Přitom radiovou část vyplou "jakoby" nemám... :mad: :evil:
Co mám dělat?
Padluke_ce4you (49)|25.6.2005 16:35
Dotaz,je mozno provozovat mapy z TT5 na TT3? protoze me desne stve to ze TT5 nedokaze nahravat projetou trasu a to je dost zavazna vec:-)))
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|25.6.2005 17:24
[QUOTE="Padluke"]Dotaz,je mozno provozovat mapy z TT5 na TT3? protoze me desne stve to ze TT5 nedokaze nahravat projetou trasu a to je dost zavazna vec:-)))[/QUOTE]

Ne, nelze.
Mefisto (231)|25.6.2005 20:09
[QUOTE="ms"]v rootu, kazda ma svuj.[/QUOTE]

Tak jinak, je nutne instalovat mapy pres setup TOM TOMa nebo je mozne je nakopirovat na kartu v ctecce?
Mam aktualizaci DE_AT_CH_PL_CZ_Plus-Map, ale nemuzu donutit program aby ji nasel
Kocir (836)|25.6.2005 20:28
staci nakopirovat
Mefisto (231)|25.6.2005 20:31
No a prave proto me zajima do jakeho adresare to mam na kartu soupnout
thx
petr22_ce4you (454)|26.6.2005 07:47
Jasne, nakopirovat leda tak crackla mapa do crackleho programu. No fuj, warez prece podporovat nebudeme.

Originalni mapy se musi instalovat, pokud se prekopiruje nainstalovana mapa tak ji program nevidi.

Neexistuje legalni zpusob jak nekde ziskat rozbalenou mapu, takze pozor na to.
ms_ce4you (364)|26.6.2005 08:17
2petr22: vubec nevite, o cem hovorite...program jste asi nikdy nevidel...

2Mefisto: samozrejme, ze mas pri instalaci na vyber 3 moznosti:. Bud primo do PDA /nekonecne/ nebo pres ctecku primo na kartu nebo muzes zvolit ulozit do adresare na HDD - coz je asi nejlepsi zpusob. Das si vsechny mapy na HDD a pak nemusis porad hledat instalacni CD, kdyz chces jinou mpu.

Mapa pak musi byt v korenovem adresari karty.

Kocir (836)|26.6.2005 08:48

Panove kopirovani map na kartu fungovalo jiz v TT3. Nakonec instalacka (originalni) nedela nic jineho, nez ze vezme originalni CD s mapou a tu rozbali na kartu. Dokonce ani neni nutne dodrzovat presne nazvy adresaru aby TT mapy nasel. Odzkouseno i v TT5.

Doporucuji napred vyzkouset, overit si sve teze a potom vydavat zaverecna stanoviska. :)
jan.honek (65)|26.6.2005 09:09
můžete někdo poradit jak nahodit českou navigaci. Mám české menu, ale v nabídce jazyků čeština není. Někde jsem četl, že se jmenuje nějak jinak, ale nemohu to najít. Díky
Blažek (1)|26.6.2005 09:39
Dobrý den
Jsem čerstvým majitelem Yakumo Delta 300 gps, ke kterému jsem dostal i Tomtom navigátor 5.Mám takový problém:
program mi nabídne český hlas,ale nemohu ho nikde najít.Na stránkách TT jsem ho také nenašel.
Tímto bych chtěl poprosit nějakého hodného člověka jestli by mi tento soubor neposlal na můj mail.autodily-blazek@supro.cz
Mnohokrát děkuji.

UŽ jsem na to přišel:D :) :)
Commando_ce4you (121)|26.6.2005 15:31
No tak lidi, většina tu máte XDA II, neříkejte, že jsem jediný komu to "nějak" vyřadí radiovou část a nikdo se mi nedovolá dokud nedám sofr. reset...
CO S TÍM? Nahrát WM2003SE a s tím i novej ROM? Nebo co? PS: U známého to samé a u dalšího známého co má zase MDAc mu padá BT. OMG, co to je za program?
Commando_ce4you (121)|26.6.2005 15:34
česká "hlasová" navigace "Mirosla" si instaluje z DVD zvlášť... takto: autorun - přidat hlasovou výzvu - čeština Miroslav. Při prvním spuštění v PDA se pak tato vybere...
jan.honek (65)|26.6.2005 18:54
díky, ale já jí na DVD nemám.
Kocir (836)|26.6.2005 21:39
Lze se na strankach TT Plus zaregistrovat a pak je ktem downloadum pristup, vcetne barevnych schemat map. Vze zadarmo.
Lipizzaner (60)|26.6.2005 21:39
Komunikace s BT u MDAc už funguje, je to jen o nahrazení POI souboru. (L)
Padluke_ce4you (49)|27.6.2005 08:18
Nevite nekdo duvod proc verze 5 je tak bylo orazana, vzdyt to jsou same uzitecne funkce a nemyslim, ze by bylo tak slozite to nejak implementovat z 3, nevite jestli na toto tema je nekde nejaka diskuze a vyjadreni od vyrobce? Diky

Edit by MODERATOR
Suri_ce4you (117)|27.6.2005 10:32
Taky se vám to někomu furt vypíná? Z Varů do Prahy se mi to asi 10x vypnulo. Pak to znovu zapnu a on pokračuje v navigaci, ale taky nenaskočí pokaždé. A ty tlapičky se pokaždé posunou na liště doleva jako by se spouštěl další program.... Fakt divný. Kurňa škoda, jinak je to to nejlepší co jsem v MDAc měl.
Suri_ce4you (117)|27.6.2005 10:58
Já se zaregistroval a CZ voice jsem si nátáhl pak přímo do MDAc. A fakt mluví "téměř" česky narozdíl třeba od alturion :D
Edit by MODERATOR
Ivo Pokorný (400)|27.6.2005 12:11
Taky se mi to nekdy vypne, nevim cim to je. Po prvni instalaci se mi to vyplo vzdy kdyz podle GPS nasel polohu. Odinstaloval jsem to, nainstaloval znovu, vcetne odinstalaca a instalace GPS. O te doby mi to nepada timto zpusobem, ale obsas se proste TT bez niceho ukonci a musim ho pustit znovu. :(
libor_m (1026)|27.6.2005 12:20
Pokaždé, když se program samovolně vypne (spadne), tak po dalším spuštění (pokud mezitím nedošlo k SR) se tlapičky posunou tak, jak psal Suri. Jinak mě to padalo, dokud jsem měl v mapě zapnuté zobrazování POI a oddálil jsem mapu při navigaci tlačítkem "-" na max. A také mi to spadne, pokud ťapnu na tlačítko "vytočit číslo" (nebo jak se to přesně jmenuje) ve vzhledávání POI. Prostě ty POI jsou dle mého názoru tak v ranném stádiu alfa verze.

ms: Tak, jak psal Kocir, zaregistruješ se a potom muzeš sosat klidně i přímo z PDA.
libor_m (1026)|27.6.2005 14:30
Jak dlouhou to umí DEMO navigaci? Mě to při max. urychlení (5x) ujede 120km a potom to jede zase od začátku, při menším zrychlení (3x) to neujede ani 100km a stejný efekt.
richard2 (150)|27.6.2005 14:57
Přestě tohle to dělá i mně :?
libor_m (1026)|27.6.2005 15:07
že by to byla vlastnost? :?
Mefisto (231)|27.6.2005 15:16
Chtel bych se zeptat zda ma i nova TTN 5 problem s PocketKimem?
Vladimír Krejčík (80)|27.6.2005 15:23
Vážení. Také mám divnou zkušenost s padáním programu. Ale neumře to kupodivu úplně, jen se zastaví grafika a zablokuje displej. Ale program evidentně žije a hlasová navigace běží naprosto přesně a vesele dál. Jel jsem v sobotu z Brno do Valašského Meziříčí a ztuhlo to 10km před cílem zhruba po hodině a půl cesty. Při návratu jakoby náhodou zase po 1,5 hodině 10 km před Brnem tuhá grafika, ale hlasově mě to bez problémů dovedlo až před garáž. Tak nevím. Protože se mi z toho nikdy nepodařilo vybabrat jinak než SR, nezjistil jsem další podrobnosti. Ví už měkdo více.
Vladimír Krejčík (80)|27.6.2005 15:28
Psal jsem dotaz na autory ohledně toho padání při ukončování programu. V odpovědi stojí, že je nutné zajistit aby vlastní aplikace byla v interní paměti PDA. Já to mám ve FS. Má to někdo v hlavní paměti, není to zas zanedbatelný objem ? Pokud ano, funguje to bez problémů.