Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení T-Mobile MDA II

PavelR. (2184)|30.12.2003 17:03
... jen jedna mala zajimavost z xda-developers.com, kterou patrne cesti uzivatele Eurotel DataPhone2/T-mobile MDA2 nebudou potrebovat nebot obe zarizeni se budou prodavat neblokovana (T-mobile MDA2 na 100% a Eurotel DataPhone2 s nejvetsi pravdepodobnosti rovnez - zatim ale nepotvrzeno):

http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=4596

PavelR.
Vztlak (31)|31.12.2003 09:07
No tak jsem mel zase pravdu. ;) Vcera mi slecna na infolince TM sdelila, ze prodej MDA II zacne v polovine ledna. Na webu uz taky zmizel 2.1.2004 a kdyz jsem mel vcera cestu do Londynske, tak jsem neodolal a zeptal se primo v jame lvove. Mily chlapec mi oznamil, ze o prodeji MDA II zadne informace nejsou a ze nikdo mi nemuze sdelit ani problizne datum ani probliznou cenu. V polovine ledna to pry ale jeste urcite nebude. No vida, konecne nekdo ve firme se smyslem pro pravdomluvnost!! Nepotesil mne, ale ocenuji ze konecne rekl na rovinu jak to je a ne zas nejake tutove datum. Momochodem kdyz uz jsme u te provdomluvnosti, vsimli jste si jak TM v tiskove zprave k odlozeni prodeje na 2.1. tvrdil, ze nechteji zahajit prodej moc predcasne a za se chteji nejdrive dobre zasobit? Zajimave. ET navezl na par prodejen po 4 ks DataPhone II a vetsinou lezi tam doposud. Ze by nam zase TM lhal? Ale to ne, to oni by prece neudelali....:oops:

Nevim, jestli jste si toho vsimli taky, ale v TM zvolili zajimavy system odkladani. Jiz nekolik mesicu pravidelne strida konkretni datum (obvykle 1. pracovni den v mesici) a nic nerikajici "v pulce mesice". Tento system nasadil jiz pred listopadem a vypada to, ze se mu podari nastaly trend udrzet minimalne do unora.

Osobne jsem jiz rezignoval. TM mne tak otavil (MDA II i pristupem ke zmene DPH) ze uz na ne ani nenadavam. Jenom by mne zajimalo, jestli za ten bordel nekoho vyhodeji. Takovyhle pristup k zakaznikum neni dobrou vizitkou firmy.

Dokonce jsem tak otravenej, ze jsem po nekolika letech intenzivnoho pouzivani meho iPaqu prestal pouzivat i ten. :? Snad poprve vzivote jsem ho nekolik dni po sobe nechal v koleble a nenesl si ho domu. Dokonce uz ani na zachode nehraju sve oblibene uklidnujici Bubbles. :cool:

A danovy zaklad? Ten jsem vcera snizil nakoupem Overlocku PFAFF pro mou milovanou zenu. Leta po nem touzi, maji ho skladem, zadne problemy s operacnim systemem, zadne vymluvy na vyrobce. Prisel na trh novy model, napochodovali jsme do kseftu, vysolili sesta-tricet, bafli krabici a odchod. Zena ma velkou radost, prcek bude mit usity sqely voblecky a tim nakupy drahych hracek letos skoncili.

Az pujdu v lete kolem nejakeho normalniho tuctoveho obchudku s mobily a za vilohou uvidim LG SC-8000, tak tam mozna vlezu a koupim si ho. A cestou domu zavzpominam na neschopne, arogantni a doufam ze jiz vyhozene managery z TM. :))
Bud_Bundy (116)|31.12.2003 10:46
[QUOTE="Pavel Koza"]P.S. Jenom pro zajimavost - podrobny manual v PDF ma 50MB a 200 stranek:O Nevim, jestli je verejny - zeptam se -, a pokud ano, dal bych ho kdyztak na web...[/QUOTE]
[QUOTE="Bud"]Velice uvažuji o koupení, ale rád bych si přečetl tento podrobný manuál. Chtěl bych se proto zeptat zda je veřejný a zda se dá někde stáhnout. Děkuji.[/QUOTE]
[QUOTE="Pavel Koza"]Byl jsem pozadan spolecnosti T-Mobile, abych s tim uverejnenim pockal az do chvile, kdy bude MDA II oficialne uvedeno na trh v CR... Takze prosim o strpeni;) [/QUOTE]

Chtěl bych se zeptat, zda se nějak změnila situace a tento manuál už je možné stáhnout, resp. umístit na web. Samozřejmě spíše verzi ET, který je už v prodeji. Pokud nějaká existuje. Děkuji za info.

Bud
ipf (2136)|31.12.2003 11:11
Dobrý den,
asi jsem nepochopil Vaši odpověď, ale podle mého názoru již TM oficiálně uvedl MDAII na trh, a to dokonce nejednou. Nebo se Vám zveřejnění na IT stránkých a v nabídkových katalozích všeho druhu nezdá jako oficiální uvedení?
S pozdravem, ing. Pavel Fabry
PavelR. (2184)|31.12.2003 11:58
[QUOTE="Bud"]
Chtěl bych se zeptat, zda se nějak změnila situace a tento manuál už je možné stáhnout, resp. umístit na web. Samozřejmě spíše verzi ET, který je už v prodeji. Pokud nějaká existuje. Děkuji za info.

Bud[/QUOTE]

... nevim, zda je CZ manual v pdf jiz k dispozici (spise ale ne). Mel jsem ale v ruce tistenou verzi tohoto manualu k XDA2/MDA2 jednoho z ceskych operatoru a zde je nekolik poznamek:

1. Tak jako u vsech ostatnich jazykovych mutaci se jedna o preklad anglicke verze.

2. Manual obsahuje "jen" popis zakladnich funkci PDA a telefonni casti. Je sice velmi hezky zpracovany a pro zacinajici uzivatele jiste uzitecny, nicmene to hlavni proc tento prispevek pisu je to, ze pokud se chcete dozvedet o tomto zarizeni vice nez jen popis zakladnich funkci, ktere jsou shodne s jinymi PDA s WM2003 (v pripade PDA casti) a velmi podobne XDA1/MDA1 (v pripade telefonni casti), doporucuji precist spise nez manual recenze, ktere o XDA2/MDA2 vysly a rovnez k nim nalezijici diskuze. Jejich informacni hodnota je pro uzivatele, jenz uvazuji o koupi, podle meho nazoru vyssi. Zde je nekolik z nich:

https://www.ce4you.cz/articles/detail.asp?a=70

https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=1509

http://www.tekguru.co.uk/phpBB2/viewtopic.php?t=429

http://www.ppcw.net/mobile2003.php?itemid=1572

Muzete se rovnez zkusit podivat na web operatoru, kteri XDA2/MDA2 jiz prodavaji. Napr. u O2 nejake materialy o XDA2 v pdf najdete viz zde:

http://www.my-xda.com/onlineguide.html

PavelR.
sabak_ce4you (59)|1.1.2004 09:46
Pomoooc, od vcerejska mam XDA 2 a ani po nekolika hodinach jsem nerozjel Activesync pres bluetooth. Postupoval jsem podle navodu na myxda.com zarizeni se mi bezproblemu sparuji, muzu si z XDA beamnout pres bluetooth soubory,voice gateway taky zacne taky fungovat (i kdyz nic neslysim,tak komunikace probiha,hmm dalsi moucha) ale kdyz z activesyncu na XDA vyberu Nastroje->Bluetooth Activesync tak to neudela VUBEC NIC!!!.

(mam stejne nastaveny serial port v AS na desktopu i ve WIDCOMMU u AS profilu...
dokonce jsem i ze zoufalstvi pridal ten patch co doplnuje serial bluetooth port i variantu cold reset a spustit to na uplne cistem zarizeni a FURT nic :-(((

Jede vam to nekdo,nebo nedelam neco uplne blbe?
Dik Adam
(Konf: Win2k servr, Btoes USB bluetooth dongle,Widcomm 1.4.2 build 10):mad: :mad: :evil:
PavelR. (2184)|1.1.2004 11:49
[QUOTE="sabak"]Pomoooc, od vcerejska mam XDA 2 a ani po nekolika hodinach jsem nerozjel Activesync pres bluetooth...[/QUOTE]

S BT synchronizaci na XDA2/MDA2 jsem nikdy problemy nemel. Je ale pravdou, ze jsem ji vzdy zkousel jen s jednim BT adapterem - tj. Socket CF bluetooth card (Rev. F v notebooku s WinXP SP1). Postup byl nasledujici:

1. V ActiveSyncu na PC/notebooku v Connection Settings zvolit COM port na kterem je dostupny SPP (Serial Port Profile). Pokud je SPP umisten na vice COM portech (napr. v mem pripade to jsou COM5 a COM6), postupne vyzkouset vsechny dostupne.

2. V XDA2 v Start\Nastaveni\zalozka System\Bluetooth\tlacitko Start zahajit sparovani.

3. Po sparovani obou zarizeni, spustit Bluetooth ActiveSync... z menu Nastroje programu ActiveSync v XDA.

4. Pokud AS stale nebezi, zkusit nejdrive vytvorit partnership mezi XDA a PC/notebookem pres USB a teprve pote se pokouset o BT synchronizaci.

Pravdepodobe je tento postup shodny s tim, co jste nasel na my-xda.com. Pokud mate moznost, zkuste BT sync. na jinem PC/notebooku popr. i s jinym BT adapterem. Podivejte se do fora na xda-developers.com (pokud jste jiz tak neucinil), kde se "pohybuje" spousta dalsich uzivatelu XDA2. Nekteri z nich muzou mit stejny problem.

PavelR.
sabak_ce4you (59)|1.1.2004 16:52
>S BT synchronizaci na XDA2/MDA2 jsem nikdy problemy nemel. Je ale >pravdou, ze jsem ji vzdy zkousel jen s jednim BT adapterem - tj. Socket CF >bluetooth card (Rev. F v notebooku s WinXP SP1). Postup byl nasledujici:

U Me je to USB Dongle od MSI...myslim ze ho ma spousta lidi a zatim si na nej nikdo nestezoval...

>1. V ActiveSyncu na PC/notebooku v Connection Settings zvolit COM port >na kterem je dostupny SPP (Serial Port Profile). Pokud je SPP umisten na >vice COM portech (napr. v mem pripade to jsou COM5 a COM6), postupne >vyzkouset vsechny dostupne.

U me existuje v Local services- Bluetooth Serial port (COM6) a Activesync (COM7) ani pres jeden to nejede :-(

>Pravdepodobe je tento postup shodny s tim, co jste nasel na my-xda.com. >Pokud mate moznost, zkuste BT sync. na jinem PC/notebooku popr. i s >jinym BT adapterem. Podivejte se do fora na xda-developers.com (pokud >jste jiz tak neucinil), kde se "pohybuje" spousta dalsich uzivatelu XDA2. >Nekteri z nich muzou mit stejny problem.
>PavelR.

Jeste me napada taky stary firmware mam ROM :1.03.00 z data 24/9/2003 co vim tak posledni beta rom je z prosince (ale nezkousel jsem ji).

Nikoho jinyho s bluetooth adapterem zatim neznam,tak me napada, slo by se zastavit s tim XDA k vam do Moravie,me to pripada asi nejrychlejsi to porovnat s funkcnim "kusem"?
Dik za info
Adam
PavelR. (2184)|1.1.2004 17:22
... duplicitni prispevek (viz nize), omlouvam se.

PavelR.
PavelR. (2184)|1.1.2004 17:23
[QUOTE="sabak"]
Jeste me napada taky stary firmware mam ROM :1.03.00 z data 24/9/2003 co vim tak posledni beta rom je z prosince (ale nezkousel jsem ji).

Nikoho jinyho s bluetooth adapterem zatim neznam,tak me napada, slo by se zastavit s tim XDA k vam do Moravie...
[/QUOTE]

1.03 je verze ROM, se kterou se dodavá MDA2/XDA2 u všech operatorů, kteří toto zařízení již prodávají. Nepamatuji se již přesně, ale mám pocit, že mi BT synchronizace mezi MDA2/XDA2 a notebookem se Socket CF bluetooth card chodila bez problémů i s touto ROM. Pokusím se to ještě ověřit a dám vědět; nebude to ale dříve než po 12.1.2004 neboť do té doby se budu v zaměstnání vyskytovat jen velmi zřídka. Pokud jste z Brna, klidně se po 12. lednu ozvěte (e-mailem nebo soukromou zprávou) a můžeme se domluvit, že se stavíte.

PavelR.
sabak_ce4you (59)|1.1.2004 20:50
UZ TO JEDE!!! UFFF! Chtelo to tvrdej reset a pak to NEBONDOVAT primo pres bluetooth ale pres settings->system->bluetooth settings grrr....
Kdyz to clovek takhle neudela,tak to uz NEJDE opravit bez tvrdeho resetu (zkusim porovnat registry co je tam jinak a dam vedet,nechce se mi vsechno preinstalovavat :-)...
Adam
PavelR. (2184)|1.1.2004 21:21
[QUOTE="sabak"]UZ TO JEDE!!! UFFF! Chtelo to tvrdej reset a pak to NEBONDOVAT primo pres bluetooth ale pres settings->system->bluetooth settings....
[/QUOTE]

... tak jsem to take vzdy delal (viz prispevek vyse); supr, ze to jede i vam :-) ...

PavelR.
yasmeene2 (794)|3.1.2004 18:30
Tak eurotel to rozhodně nakonec vyhrál. T-mobilu to samozřejmě ze srdce přeju, samozřejmě s tím, že eurotel není taky žádná výhra. Každopádně se nabízí otázka zda půle ledna (MDA2) bude opravdu ten termín či ne. Co na to ce4you?? Rozhodl sem se počkat až na stroj od t-mobilu (důvod je že od eurotelu bych se jim musel na dva roky zavázat) tak doufám že to bude stát zato. Jen doufám, že si to t-mobile s uvedením na trh nerozmyslí..
hybo (3107)|3.1.2004 18:38
Myslim, ze tentokrat uz se jim to povede, dle toho, co mam za informace. Je potreba si uvedomit, ze TM neni mala spolecnost. ET je pruznejsi v tom, ze je sam a nemusi mu nikdo nic schvalovat. Kdyz si uvedomite,ze zarizeni pro TM mus byt schvalene kazdym lokalnim TM, tak to hold trva. Verim, ze kdyby to bylo jen na ceskem TM, tak uz je to tu davno, dit uz na Invexu to byla temer finalni verze, ktera se tam (a kterou jsem tam:-) predvadela. Taky se uz nemuzu dockat :-)
PavelR. (2184)|3.1.2004 19:17
[QUOTE="yasmeene2"]Jen doufám, že si to t-mobile s uvedením na trh nerozmyslí...[/QUOTE]

... toho se myslim obavat nemusite :-)

PavelR.
ipf (2136)|4.1.2004 23:33
Dobrý večer.
Zajímalo by mne, od těch šťastných, co již mají dvojku doma, zda neměli problém s převodem telefonního seznamu a kalendáře. Jestli se to musí provést přes ActS, nebo jestli lze provést obnovu ze zálohy z SD-card, anebo jestli je nutné posílat jednotlivé záznamy přes IR?
Díky za odpověď,
ing. Pavel Fabry.
PavelR. (2184)|5.1.2004 07:10
[QUOTE="ipf"]Dobrý večer.
Zajímalo by mne, od těch šťastných, co již mají dvojku doma, zda neměli problém s převodem telefonního seznamu a kalendáře. Jestli se to musí provést přes ActS, nebo jestli lze provést obnovu ze zálohy z SD-card, anebo jestli je nutné posílat jednotlivé záznamy přes IR?
Díky za odpověď,
ing. Pavel Fabry.[/QUOTE]

... osobne jsem pouzil ActiveSync. Posilani visitek funguje take (IR i BT).

PavelR.
hybo (3107)|5.1.2004 07:38
Obnovu bych nedoporucoval, myslim, ze je tam zmena v databazich. Idelani je AS. Prenos pres JR nebo BT je taky moznzy, ale nemam s tim dobre zkusenosti, protoze ono to posila po jednom (i kdyz treba vse) a pak je potreba porad odklepavat ze souhlasite s prijetim. Nekdy po kazdem, nekdy to zvladne prijmout vice konkatku, ale ne moc :-(
PavelR. (2184)|5.1.2004 12:24
[QUOTE="hybo"]Nekdy po kazdem, nekdy to zvladne prijmout vice konkatku, ale ne moc :-([/QUOTE]

... kdysi jsem to zkousel a nikdy jsem neprisel na to podle ceho se urcuje pocet polozek odeslanych najednou. Nekdy to chtelo potvrzeni po 10, 20 a nekolikrat mi to preneslo vse najednou ...

PavelR.
hybo (3107)|5.1.2004 12:27
no prave. to me to bralo tak kolem 7. Asi zalezi na tom, kolik je v kontaktu udaju. Kazdopadne to neni moc prijemne, kdyz jich ma clovek uz jen 300.
ipf (2136)|5.1.2004 13:23
No právě.
Mám v kontektech 246 jmen, u většiny nejméně dvě telefonní čísla plus Email, u poloviny adresu. Naposledy jsem to přeťukával ručně loni v létě, kdy jsem koupil MDA a jaksi se odmítalo domluvit s NOKIÍ. Spoléhal jsem proto na Vánoce, kdyby se změnila struktura kontaktů a byl problém (po zkušenostech s kompatibilitou modelů NOKIE), abych měl čas si to doťukat.
Jinak díky za odpověď.
Pavel Koza (4761)|5.1.2004 14:52
[QUOTE="ipf"]asi jsem nepochopil Vaši odpověď, ale podle mého názoru již TM oficiálně uvedl MDAII na trh, a to dokonce nejednou. Nebo se Vám zveřejnění na IT stránkých a v nabídkových katalozích všeho druhu nezdá jako oficiální uvedení?[/QUOTE]

Nevim, jestli ten komentar byl urcen mne, ale odpovim. Z pohledu uzivatele je mi celkem fuk, jestli ma T/Mobile fotky MDA II na webu uz 3 mesice, kdyz si to zarizeni proste v kramu koupit nemuzu. Stejne tak je irelevantni, jestli MDA II T/Mobile ukazoval uz v rijnu na Invexu... Dokud si zarizeni nemuzu koupit, neni pro mne uvedeno na trh...
ipf (2136)|5.1.2004 15:59
Dopbrý den.
Vůbec mi nejde o polemiku, zda je či není zařízení na trhu, ale ve své odpovědi k žádosti BUDa o zaslání manuálu jste napsal:
"Byl jsem pozadan spolecnosti T-Mobile, abych s tim uverejnenim pockal az do chvile, kdy bude MDA II oficialne uvedeno na trh v CR... Takze prosim o strpeni "
Jak si tedy TM představuje OFICIÁLNÍ UVEDENÍ NA TRH? Že by nám všem nervózním čekatelům poslal pozvánku na raut, kde by nám slavnostně předal každému jeden exemplář zdarma? Mně osobně by se to líbilo, ovšem zatím mi TM posílá jen nabídkové letáky, kde je sice MDA II nádherně vyfocené, ovšem koupit si ho nemůžu. Také mi poslal katalog BOINUS bodů, kde mi za 7000 bodů prodá MDA II se slevou cca 5000 Kč. A když jsme zmínili ten NET tak dodnes se TM chválí: "Očekávaný T-Mobile MDA II nabízí před koncem roku exkluzivně pouze T-Mobile " (viz. O SPOLEČNOSTI - SLUŽBY A VÝHODY - PROSINEC 2003" Myslím, že prvním NOVOROČNÍM předsevzetím TM měla být změna v chování k zákazníkům. Ono, občas si nasypat popel na hlavu je lidské a slušnější než bezduché mlčení. Každý dovede pochopit, že se věci nedaří a že existuje spousta problémů, které se zákonitě objeví v poslední minutě. Takže vhodné by bylo napsat: "Vyskytly se chyby ..., omlouváme se zákazníkům ..., MDAII bude v lednu". A hotovo. Každý, kdo někdy vlastnil PC (zejména ty s tím obzvlášť stabilním OS) to pochopí. Ale TM nic. Kam se podíváte, tam jen sebechvála.
P.S.
Nepřipomíná Vám to manulál k jednomu OS? Tam se také kromě: "práce teď bude zajímavější a produktivnéjší ..., nový systém je spolehlivější ..., nikdy dříve nebylo snazší ...) to podstatné nedovíte. Žeby utajovaná fůze?
ing. Pavel Fabry
Jirpos (32)|5.1.2004 16:18
[QUOTE="PavelR."]

Co se týče SW tak zde jisté rozdíly jsou. Eurotel dodává svá první zařízení se stejnou ROM jako všichni ostatní operátoři, kteří již XDA2/MDA2 prodávají. T-mobile CZ začne dodávat své MDA2 s novejší verzí ROM, která obsahuje tzv. AKU1 - oprava některých věcí od MS atd.; tuto opravu vydal jako ROM upgrade např. i Fujitsu Siemens pro PocketLOOX 610 (ROM v527) i pro starší PocketLOOX 600 s upgradem na WM2003 (ROM v 427). Na stránkách Fujitsu Siemens lze najít tento detail list oprav v AKU1:

AKU1 integration:
1. NET CF:  Updated .NET Compact Framework 1.0 SP1
2. Shell: Autorun works when there are three storage unit
3. Shell: File Explorer will not ‘crash’ if the location it was exploring is removed
4. Security: M2M certificates included in the Privileged root store
5. Security: GeoTrust SSL certificates included in root certificate stor
6. Reader: DRM enhancement
7. Homescreen: Updated Splash screen to include the new Windows Mobile brand
8. Contacts: removed default birthday and anniversary dates in contacts
9. Connections: 802.1x connection is established for all languages
10. Connections: Wireless networks can support an SSID that has 32 characters
11. Connections: Zero Configuration uses the correct WEP key for the connection
12. Connection Manager: PPP Authentications succeeds when renegotiating CHAP authorization on LAC/CHAP LNS/CHAP extended networks
13. ActiveSync: A third party application will no longer cause inadvertent deletion of contact database during a sync

Běžná SW výbava obou zařízení je rovněž téměř srovnatelná - tj. jak Eurotel DataPhone tak i T-mobile MDA2 obsahují základní aplikace Windows Mobile 2003 Phone Edition, programy IA Style Camera, IA Style Album, IA Style Photo Contacts, MMS Composer, HTC aplikace (tj. xBackup, SIM Manager, SIM Tool Kit, Permanent Safe) a CZ lokalizaci Language Extender. S T-mobile MDA2 se bude navíc dodávat ještě Spb GPRS Monitor (výborný soft pro sledování datového provozu a ceny připojení), CueVue PDF Viewer a CueVue Presenter (prohlížeč prezentací), které se instalují z Extended ROM.

PavelR.[/QUOTE]

Vím, že je to ostuda ale nešlo by ty opravy popsat v rodném jazyce. Jestli mám čekat na MDA2 nebo koupit od Eurotelu DATAPHONE2. Jsou to velké a důležité chyby??, které mi budou v budoucnu ztrpčovat život. Případně zdali půjde nahrát ROM z MDA2 do DATAPHONE2 ?? A tím vlastně do DATAPHONE2 nahrát AKU1 .
Pavel Koza (4761)|5.1.2004 16:29
[QUOTE="ipf"]Dopbrý den.
Vůbec mi nejde o polemiku, zda je či není zařízení na trhu, ale ve své odpovědi k žádosti BUDa o zaslání manuálu jste napsal:
"Byl jsem pozadan spolecnosti T-Mobile, abych s tim uverejnenim pockal az do chvile, kdy bude MDA II oficialne uvedeno na trh v CR... Takze prosim o strpeni "
Jak si tedy TM představuje OFICIÁLNÍ UVEDENÍ NA TRH? Že by nám všem nervózním čekatelům poslal pozvánku na raut, kde by nám slavnostně předal každému jeden exemplář zdarma? Mně osobně by se to líbilo, ovšem zatím mi TM posílá jen nabídkové letáky, kde je sice MDA II nádherně vyfocené, ovšem koupit si ho nemůžu. Také mi poslal katalog BOINUS bodů, kde mi za 7000 bodů prodá MDA II se slevou cca 5000 Kč. A když jsme zmínili ten NET tak dodnes se TM chválí: "Očekávaný T-Mobile MDA II nabízí před koncem roku exkluzivně pouze T-Mobile " (viz. O SPOLEČNOSTI - SLUŽBY A VÝHODY - PROSINEC 2003" Myslím, že prvním NOVOROČNÍM předsevzetím TM měla být změna v chování k zákazníkům. Ono, občas si nasypat popel na hlavu je lidské a slušnější než bezduché mlčení. Každý dovede pochopit, že se věci nedaří a že existuje spousta problémů, které se zákonitě objeví v poslední minutě. Takže vhodné by bylo napsat: "Vyskytly se chyby ..., omlouváme se zákazníkům ..., MDAII bude v lednu". A hotovo. Každý, kdo někdy vlastnil PC (zejména ty s tím obzvlášť stabilním OS) to pochopí. Ale TM nic. Kam se podíváte, tam jen sebechvála.
P.S.
Nepřipomíná Vám to manulál k jednomu OS? Tam se také kromě: "práce teď bude zajímavější a produktivnéjší ..., nový systém je spolehlivější ..., nikdy dříve nebylo snazší ...) to podstatné nedovíte. Žeby utajovaná fůze?
ing. Pavel Fabry[/QUOTE]

Aha, uz to chapu. Asi za problem muzu ja, pod pojmem "oficialni uvedeni na trh" si predstavuji neco jineho nez Vy:) Ostatne mozna je to zamer, ted se muzou oba operatori chlubit tim, ze byli prvni. MDA II bylo prvni UVEDENO NA TRH (na Invexu si ho kazdy mohl osahat), Dataphone II byl jako prvni UVEDEN DO PRODEJE...

V kazdem pripade jsem byl pozadan, abych ten kompletni a podrobny manual drzel v tajnosti az do doby, nez bude MDA II volne dostupne k prodeji. Tot vse. Vic zitra:)
jsec (42)|5.1.2004 20:09
Na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je zprava, ze displej MDA II moc nevydrzi a muze prasknout. Vi o tom nekdo neco blizsiho?

Dik za info,

JIRKA
Pavel Koza (4761)|5.1.2004 20:27
[QUOTE="jsec"]Na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je zprava, ze displej MDA II moc nevydrzi a muze prasknout. Vi o tom nekdo neco blizsiho?[/QUOTE]

Asi takhle: Mozne je bohuzel uplne vsechno, i kdyz tohle se mi zda trochu pritazene za vlasy. Uznavam, ze pokud mam ja v ruce testovaci zarizeni, tak se k nemu chovam s hlubokou uctou, takze jsem takovouhle odolnost displeje rozhodne netestoval, na druhou stranu jsem MDA II pouzival tyden a Dataphone II par hodin, a samozrejme nic neprasklo...

Navic, pokud si dobre vzpominam, tak na Invexu mel T-Mobile asi 2 MDA II volne pro verejnost, a nemam informace o tom, ze by displej takovy naval laicke (a ne vzdy uplne ohleduplne verejnosti) nevydrzel. To pokladam za celkem silny argument proti teto zprave, ze to s tou krehkosti nebude tak zhave... Ale ruku do ohne za to nedam:)
PavelR. (2184)|5.1.2004 20:50
[QUOTE="jsec"]Na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je zprava, ze displej MDA II moc nevydrzi a muze prasknout. Vi o tom nekdo neco blizsiho?

Dik za info,

JIRKA[/QUOTE]

... co na to rict ... :-( Na firme mame jedno MDA2 (od zari) a jeden Eurotel DataPhone2 (od listopadu). Od doby, kdy jsem MDA2 dostal na stul, jsem jej nedal z ruky. Pouzivam jej den co den (nosim jej vsude) a chovam se k nemu bezne jako ke kazdemu jinemu PDA (tj. zadne zvlastni ohledy neberu) mozna jeste o neco hur (kus, ktery pouzivam ma za sebou minimalne 100 tvrdych resetu, nespocet preflasovani kompletni ROM (tj. vcetne Extended_ROM) i radiove casti. Na displeji nemam zadnou folii a pouzivam jej tak jak je. Zatim vse OK.

Zkuste si projit diskuze o MDA2/XDA2 na xda-developers.com, ppcw.net, tekguru.co.uk a schvalne na kolik dalsich uzivatelu, kterym praskl displej/dotykova vrstva, narazite ...

PavelR.
MirekU (13)|5.1.2004 22:21
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="jsec"]Na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je zprava, ze displej MDA II moc nevydrzi a muze prasknout. Vi o tom nekdo neco blizsiho?

Dik za info,

JIRKA[/QUOTE]

... co na to rict ... :-( Na firme mame jedno MDA2 (od zari) a jeden Eurotel DataPhone2 (od listopadu). Od doby, kdy jsem MDA2 dostal na stul, jsem jej nedal z ruky. Pouzivam jej den co den (nosim jej vsude) a chovam se k nemu bezne jako ke kazdemu jinemu PDA (tj. zadne zvlastni ohledy neberu) mozna jeste o neco hur (kus, ktery pouzivam ma za sebou minimalne 100 tvrdych resetu, nespocet preflasovani kompletni ROM (tj. vcetne Extended_ROM) i radiove casti. Na displeji nemam zadnou folii a pouzivam jej tak jak je. Zatim vse OK.

Zkuste si projit diskuze o MDA2/XDA2 na xda-developers.com, ppcw.net, tekguru.co.uk a schvalne na kolik dalsich uzivatelu, kterym praskl displej/dotykova vrstva, narazite ...

PavelR.
[/QUOTE]

Tak ty se k tomu kousku nechovas setrne jo?? ;-))
PavelR. (2184)|5.1.2004 22:32
[QUOTE="MirekU"]

Tak ty se k tomu kousku nechovas setrne jo?? ;-))[/QUOTE]

... Mirku neboj, zatim vsechna PDA, ktere jsem kdy mel v ruce (tedy i vase MDA1/MDA2) prezila OK ... :))

PavelR.
PavelR. (2184)|5.1.2004 22:47
[QUOTE="jsec"]Na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je zprava, ze displej MDA II moc nevydrzi a muze prasknout. Vi o tom nekdo neco blizsiho?

Dik za info,

JIRKA[/QUOTE]

... prave jsem byl upozornen, ze dotycny clanek byl z mobilmania. cz stazen (opravdu tam ted neni)...

PavelR.
Michal Jelínek (220)|6.1.2004 13:52
A neni to tak trosku divne? Misto aby Eurotel dal nejake oficialni stanovisko, tak je autor "rejpaveho" clanku nucen stahnout?

Ja bych se, bejt planovanym majitelem, nad tim aspon zastavil ...
Pavel Koza (4761)|6.1.2004 13:58
[QUOTE="Michal Jelínek"]A neni to tak trosku divne? Misto aby Eurotel dal nejake oficialni stanovisko, tak je autor "rejpaveho" clanku nucen stahnout?[/QUOTE]

Divnyho na tom neni nic. Jaky stanovisko mas dat k tomu, ze jeden uzivatel se neumi chovat? Prines mi jakykoliv PDA, a celkem bez problemu mu na displeji udelam podobnyho "pavouka":) Ten clanek byl ulet, to je vse.
Vztlak (31)|6.1.2004 19:41
Tak jsem včera šel okolo prodejny ET a řekl si, že se na XDA II alespoń podívám. :-) No a jsem o dvacku lehčí.

A to jsem si opravdu myslel že si počkám až na LG SC-8000. No tak asi ne....
Tímto zdravím své oblíbence z růžového operátora.


Přiznám se, že počáteční nadšení vyprchalo tak rychle že mne to až zarazilo. Jsem fanda podobných hračiček a ledacos tak rád odpustím, ale myslím si že hračka se stane o to větší hračkou, když nic nebrání jejímu každodennímu používání bez kompromisů. No dost polemiky a věnujme se tomu na co jsem narazil a co mi vadí:

1) Asi největší šílenost je připojení sluchátek. Odpustím nestandartní konektor a odpustím, že "pecka" má jen dvě tlačítka (zelené a červené) a ovládání hlasitosti. Sice by tam mohlo být tlačítek víc (MP3 player) a mohla by být programovatelná, ale to už bych asi opravdu chtěl mnoho. Co ale opravdu neodpustím je umístění konektoru. Je na spodní straně !!! Nechápu kdo to vymyslel. Proč to neobšlehli od iPAQů, které mají konektor nahoře? Proč mi to tak vadí? Zaprvé, s připojenými sluchátky nedáte XDA do pouzdra ani ho nevyjmete. Za druhé když je XDA v kolébce, tak nemohou být sluchátka připojena a nemůžete tudíž rozumně telefonovat. Pokud by jste čekali konektor na sluchátka alespoňv kolébce, tak marně. Já osobně jsem zvyklý mít PDA celý den v kanclu v kolébce abych na něj viděl a s tím je teď konec.

2) Další šíleností je plastová vyklápecí záslepka konektoru sluchátek. Jde blbě vydloubnout a ještě hůře zasadit zpět. To by tak nevadilo, ale s vyklopenou záslepkou nelze XDA vložit do stojánku. Odhaduji, že nejpozději zítra se naštvu a ten pitomej čuftlik urvu a zahodim.

3) Několik hodin jsem experimentoval s párovánim s BT HF Ericsson HBH-15. Marně. XDA HF vidí a správně pojmenuje, nicméně při pokusu o párování to hlásí chybný PIN. Zkoušel jsem PINy ve sluchátku měnit přes T-68 a vždy úspěšně. S XDA však nechodí žádný včetně 0000. Zapnutí BT HF profilu na to mená vliv. Tato kausa mne docela dostala, protože použití BT HF u takovéto cihly považuji za nutnost. A řešilo by to i telefonování v kolébce....

4) Ještě k tomu telefonování v kolébce. Pokud nechcete ležet s hubou na stole případně držet i kolébku a přetahovat se se dvěma poctivejma kabelama, tak je tu ještě možnost hlasitého telofonování. Ale je tu problem.
Prvnim stiskem zeleného tlačítka hovor přimete a druhým stiskem a něklika vteřinovým podržením zapnete hlasitý hovor. Je to stráááášně dlouhé a vypadáte jako někdo kdo neumí telefonovat. (U odchozích hovorů je to malinko lepší) Asi by to vyřešila utilitka, ktará by apriori zapla hasitý hovor vždy když je XDA v kolébce, ale taková tu žel není.

5) Šikovná je funkce zamknutí tlačítek a displeje při vypnutém XDA (GSM je stále na příjmu). Problém je, že tímto vypnutím přerušíte například i stahování souborů z netu či přehrávání MP3. Pokud chcete tedy cetou do práce mazácky poslouchat music, tak jedině s nazablokovanými tlačítky a displejem (ten umí měkteré playery vypnout, žel ne ten muj). Jelikož má XDA tlačítka doslova po všech stranách a všechny velice citlivá, tak jsem dneska celou cestu do práce trnul že si 70x vyfotím kapsu zevnitř, učiním několik mezinárodních hovorů, smažu pár důležitých souborů a co hlavně - přepnu si na jinou skladbu.

6) Fotky a videa jsou samožřejmě tragické. Nicméně video mohlo být alespoň ozvučeno. Není. Snímací SW umožňuje změnu orientace (nastojato, aležato). Pokud ale natočíte video v špatné orientaci, již neexistuje způsob jak ho otočit. No vem to čert. Většina zákazníků jednou zkusí (v den nákupu) něco natočit, pak budou chvíli luštit význam barevných fleků a tím to skončí.

7) Uložení neznámého telefního čísla (třeba z příchozích) do seznamu je pravou bojovkou. Uložení jako nový kontakt ještě celkem jde, ale uložení čísla do existujícího kontaktu je slušný oříšek. Nakonec jsem usoudil že jediná relativně schůdná cesta je pokusit se odeslat na číslo SMS. Z dialogu psaní SMS označit a okopírovat číslo, pak najít kontakt a vložit číslo přes clipboard. Kdo přijde na jiný zajímavý způsob, nechť se podělí. Jistě i ostatní se rádi zasmějí taiwanským inženýrům.

8) Další se týká lokalizace. Je opravdu moc pěkná. Na svém dosavadním historickém iPAQu 3630 jsem lokalizaci nepoužíval a tak jsem příjemně překvapen. Počeštění nemá chybu a barevná česká klávecnice je super. Nepřišel jsem ale na to jak psát české znaky přes LetterRecognizer a BlockRecognizer. Asi to nejde, nebo jsem blbej. Pokud to nejde, tak opravdu nevim co říct. Koupil jsem si plně počeštěné zařízení bez klávesnice, abych mohl vkládat text pomocí těch úžasných, všemi vychvalovaných tahů po dispeji a ono to nejde. Musím jako malinkatej datlík ťukat malinkatá písmenka na malinkatém displeji. Pak opravdu nechápu co jsem získal navím proti Psionu.
Ale nevzdám se tak snadno. Stáhl jsem si konkurenční malou češtinu od SunnySoftu a žasnul. Tady lze psát české znaky. Bohužel ale jen v LetterRecognizeru.

Malá odbočka: Nejsem odchovanec Palmů a LetterRecognizer jsem používal dlouho. Jednoho jdne jsem si ale řekl, že poznám svůj iPAQ do detailů a jal jsem se pronikat do tajů BlockRecognizeru. Pár dní jsem si "převykal", ale
velice rychle mi došlo, že BlockRecognizer je podstatně chytřejší, má větší úspěšnost a hlavně mohu v něm psát všechny znaky (např. i #&@{}[]<>$ß`~°;|¨'\/" a podobně ). Tyto znaky lze navíc psát velice snado a opět s
velikou úspěšností.


Přiznám se že jsem lehce rozladěn. Nechce se mi klofat na pidiklavesnici a LetterRecognizer je pro administrování serveru nepoužitelný pro absenci potřebných znaků. Čeština by se ale hodila. Copak nikdo nedělá loklizaci i BlockRecognizeru?

9) Eurotel dodal pěkné koženkové pouzdro. Je ale bohužel koncipováno tak, že v něm XDA zůstává a při práci a telefonování se celé odepne od trnu na opasku a odklopí se přední část. Zajímavé ale nepraktické. Jednak vás při
telefonování mlátí přes xicht slušná kožená plachta formátu A6 a mnohdy přes ni ani nevidíte před sebe :-). Dále pouzdro nelze nasadit na trn poslepu ani po tréninku. Navíc má pouzdro otvor pro čočku fotočipu a pokud se s
trnem netrefíte do správné díry může dojít k nedozírným škodám. To platí i v životě....

10) Tak a do desetice všeho zlého bych si zde rád posteskl nad tím, že ani náznak těchto informací nebyl ve výše uvedené recenzi. Když už nic jiného tak konektor na spodní straně. Nyní nemám XDA ještě ani 24 hodin a už
by to vydalo na román. Za týden recenzování by se mělo opravdu dát napsat víc. Ale zase na druhou stranu na ostatních serverech nenapsali vůbec nic.

Jěště krátce zmíním, co se mi naopak líbí:
1) Super zpracovaný časký manuál. 200 stran, plnobarevný tisk na křídě, spousta obrázků. Tahle kniha musela být pěkně drahá.

2) Design ET XDA II je dle mého názoru povedenější než MDA II, jehož černé plasty vpředu a kulatá tlačítka nejsou jic moc. Je to ale otázka vkusu. V každém případě ET alespoň nezhyzdil XDA svým logem. :-)

3) Bonusový SW docela ujde. Sice mi chbí GPRS monitor a nechápu proč mám dva podobné programy na správu fotek, ale budiž.

4) Telefon se prodává odblokovaný a to i při nákupu za dotovanou cenu.

5) Součástí dodávky je i celkem legrační redukce na dobíjení mimo kolébku. Je to polochý konektor do XDA se vstupem pro nabíječku. No iPAQ něco takového nepotřebuje ale budiž. Příjemné ale je, že redukce není zalisovaná
a lze rozšroubovat. právě z ní vyrábím propojovací kabel pro GPS Garmin. :-)

-------------------------------------------------------------------

Na jednu stranu jsem smutný, že jsem toužil po skvělém moderním zařízení a zase jsem dostal polotovar. Na druhou stranu je to bohužel asi nyní ten nejlepší polotovar na trhu.

Doufám že se i ostatní podělí se svými humornými zkušenostmi.

Ahoj Radek
PavelR. (2184)|6.1.2004 20:47
[QUOTE="Vztlak"] ...
Další se týká lokalizace. Je opravdu moc pěkná. Na svém dosavadním historickém iPAQu 3630 jsem lokalizaci nepoužíval a tak jsem příjemně překvapen. Počeštění nemá chybu a barevná česká klávecnice je super. Nepřišel jsem ale na to jak psát české znaky přes LetterRecognizer a BlockRecognizer[/QUOTE]

... na lokalizacnim CD najdete krome Language Extenderu i program PenReader. Hadejte k cemu je urcen? :)) Ano, je to program na rozpoznavani psaneho pisma vcetne ceske diakritiky a to kdekoli na displeji PDA (tj. nejste omezen na plochu v dolni casti displeje ale naopak, muzete psat na jakekoli misto displeje vaseho zarizeni). Pred pouzivanim tohoto programu doporucuji precist napovedu (tj. jak psat velka pismena, makra pro psani ruznych symbolu atd.) Podporu CZ znaku je potreba nejdrive aktivovat a to tak, ze PenReader nainstalujete, prepnete se na nej v panelu vstupu v prave dolni casti obrazovky (ikona klavesnice) a pote v temze menu zvolite Volby. Tato polozka vas nasmeruje do nastaveni PenReaderu, kde v zalozce Languages budete moci zvolit pozadovany jazyk (neleknete se, neni tam jen cestina, ale dalsich vice nez dvacet jazyku). Mezi jazyky se budete moci prepinat klepnutim na ikonu jazyka, ktera se zobrazi vpravo dole.

Pro rozpoznavani psaneho pisma muzete rovnez pouziti aplikaci Letter Recognizer (Language Extender podporuje i tuto moznost). Tato funkce je defaultne vypnuta a to z toho duvodu, ze primarnim zpusobem rozpoznavani psaneho pisma je pro nas jiz zminovany PenReader. Nebudu jiz opisovat to, co jsem napsal do manualu/napovedy k Language Extenderu, proto se prosim podivejte do Napovedy LEngu jak rozpoznavani pisma pomoci Letteru Recognizeru aktivovat a predevsim pouzivat. Pozor tato funkce neni tak pohodlna jako v pripade programu PenReader (tj. jste omezen jen na urcitou cast displeje a znak s diakritikou pisete napsanim pismena bez diakritiky a pridanim znaku, ktery reprezentuje dane znamenko - vice viz jiz zminena napoveda).

Pokud budete mit jakykoliv dotaz k pouzivani lokalizace nebo PenReaderu, klidne mi napiste na pavel_radkovsky@moravia-consulting.com.

PavelR.
Pavel Koza (4761)|6.1.2004 21:26
Pekna a dlouha recenze;) Jelikoz jste na me nakonec vznesl neprimo dotaz, odpovim:

1) V recenzi je vyslovne napsano, ze jsem nemel ani sluchatka, ani pouzdro. Tudiz jsem zkusenosti s timto prislusenstvim mohl napsat jen velice obtizne.

2) Ze je konektor pro sluchatka na spodni strane zarizeni v recenzi uvedeno je, dokonce je tam i foto;) Problemy s pouzdrem jsem nemohl ocekavat, navic jsem asi 6 mesicu pouzival MDA I majici stejny system, a nijak jsem z teto skutecnosti roztrpcen nebyl.

3) Jo, ten gumovy kryt na konektor je skutecne dilo nejakeho polointeligenta...

4) To s temi tlacitky nechapu - ono to nejake jine Pocket PC umi? Pokud mate pusteny MP3 prehravac, je PDA v pouzivani, a zamek na tlacitka se samozrejme nekona... To by spis mel resit ten MP3 player. WMP to bohuzel neresi...

5) Pokud vim, tak pootocit video je uplne o necem jinem, nez pretocit obrazek, myslim po technicke strance. Samozrejme by to program umet mohl, ale to uz byste tam rovnou mohl chtit strihove studio:)

6) To musite mit hodne stareho iPAQa, pocinaje h3800 je tato plocha redukce soucasti naprosto vsech novych iPAQu.

7) Pokud se podivujete nad dvojici prohlizecu obrazku IA Album a Pictures, tak si zkuste v Pictures zobrazit nahledy 100 3MPixelovych obrazku...;) Hodne stesti a hodne pevne nervy...

Zbytek jsou prakticke postrehy uzivatele, ostatni mohou mit zkusenosti presne opacne (napriklad s tim trefovanim do diry poslepu:D Kazdopadne dik za reakci, cim vic jich bude, tim mene zklamanych uzivatelu mi bude nadavat:cool:
sabak_ce4you (59)|6.1.2004 23:36
Ad1. Umisteni sluchatek- podle mne je to otazkou vkusu, je pravda ze pokud je XDA2 v kolebce,tak nelze mit zapojene sluchatka, ale ja pouzivam hlasite hansfree a plne mi to vyhovuje...Oproti XDA1 je mimochodem hlasitost a tlacitko na polozeni telefonu pokrokem :-)

Ad2. Zaslepka konektoru- zatim se mi vytahuje docela dobre,hur se zadelava, ale kdyz si vzpomenu jak mi do XDA1 napadal do konektoru bordel z kapsy...asi to neni blbej napad-urvat se muze vzdycky...:-)

ad3. BT HF- co jsem se dival na xda-developers tak s vetsinou BTHF to jede v pohode. Mimochodem pres BT adapter k PC je mozne rozjet telefonovani pres repraky a mikrofon PC- pripadne vase vytouzene sluchatka (BTW. prej to lidem jde, ale me se akorat ztlumi hudba a ozyva se pri telefonovani z karty lupani a zvuk nee :-(

Ad5. Mam otestovane, ze i kdyz se mi vypne obrazovka(tj. ze se uspi XDA2) tak mi ftpcko jede vesele dal, to ze by to nefungovalo se zablokovanyma tlacitkama je podle mne blbost.

ad6. Fotky jsou fakt mizerny, doporucuju misto 640x400 pouzit polovicni velikost pak tam neni ten hnusnej interlace a fotka pri lepsim osvetleni docela jde. Co se tyce videa- obraz je subjektivne lepsi nez u fotky a zvuk mi u neho jede-ale jenom na XDA2 na pc se prehraje pouze bez zvuku .

Ad7. Ja to cislo ulozil jako nove cislo s majitelem unknown a pak dal edit-copy-paste do spravne lokace a delete unknown, pakarna ale asi lepsi nez posilat sms... :-)

Ad8. cestinu u LetterRecognizeru musite zapnout (nechapu proc ale je to tak),kliknete na sipku u vyberu vstupu->volby->metoda vstupu:letter recognizer-> volby->povolit znaky s akcenty->ok
bacha-Leng ma jiny zpusob psani hacku- je to znak < na num casti!
Me spis SERE ze Leng furt znemoznuje funkci programu Fullscreen Keyboard! Uz jsem si stezoval u XDA1 a ani ted to nejede!!!grr. Stejne tak me sere ze ani u WM2003 NELZE nastavit defaultne letter recognizer a furt se tam cpe ta klavesnice. (nebo uz to pres registry jde?)

ad9. Opet akorat reknu ze pouzdro je oproti XDA1 vylepsene-tam se oteviralo nahoru,takze "plachta" lezela na hlave :-)

ad10. Mam pocit ze ani jeden z bodu mi neprijde jako zavazny problem,asi to kazdy citi jinak, ja telefonuju min a vic potrebuju PDA,proto to mam XDA2 ,kdybych volal hodne tak mam asi radsi mobil+PDA...

ad1vyhoda-manual? musim se na nej aspon kouknout,kdyz ho tak vychvalujete ;-)

ad2. Design XDA2/MDA2 Souhlas,ale rozdil je malej...

Ad moderni zarizeni a polotovar, me prijde ze poslednich par let je mezi temato slovama spis rovnitko moderni zarizeni=polotovar, doba uvedeni na trh a zivotnost se svinsky zkracuje, takze co cekat,za rok stejne bude XDA3...

Adam
taja_ce4you (127)|7.1.2004 00:28
ten PenReader je i u MDA II?
diky
PavelR. (2184)|7.1.2004 07:51
[QUOTE="taja"]ten PenReader je i u MDA II?
diky[/QUOTE]

... jelikoz CZ lokalizace se dodava u MDA2 primo v ROM (resp. Extended_ROM) a tam jiz nezbylo kvuli dalsimu bonusovemu SW temer ani par KB mista, PenReader se do Extended_ROM jiz nevesel. Je mozne, ze se ale s T-mobilem dohodneme a umistime PenReader na jeho MDA2 stranky ke stahnuti.

Zatim budou mit uzivatele MDA2 k dispozici rozpoznavani CZ znaku pomoci aplikace Letter Recognizer, ktera je soucasti Language Extenderu.

PavelR.
Magua (98)|7.1.2004 09:03
Když používáte na přehrávání mp3 prográm pocketmusic tak si tam můžete nastavit zda chcete blokovat tlačítka, ať tak či tak přehrávání funguje v poho...
PavelR. (2184)|7.1.2004 09:16
[QUOTE]Proč to neobšlehli od iPAQů, které mají konektor nahoře?[/QUOTE]

... nerekl bych, ze by mohlo jit jen o pouhe obslehnuti. Designove se jedna o zcela jine PDA, ktere ma navic vestavenou GSM/GPRS cast a k ni nalezijici v horni casti integrovanou antenu. Nemluve o tom, ze je nahore i SD slot (podle meho daleko lepsi reseni nez u MDA1/XDA1, kde byl SD slot dole pod systemovym konektorem), stylus a o neco nize integrovany fotak. Navic ma MDA2/XDA2 v horni casti rovnez vestaveny bluetooth chip. To uz moc prostoru pro vystup na sluchatka nenechava ...

Design HW je u podobnych zarizeni vzdy otazkou kompromisu a mozna, ze konektor sluchatek na spodni strane je jeden z nich. Mimochodem iPAQ 5450 s vestavenym bluetooth a WiFi ma vystup na sluchatka rovnez na spodni strane. Netusim, zda je to schvalne nebo jen nahoda ... Jinak sam dratova sluchatka vubec nepouzivam (vadi mi kabely a to daleko vice nez nemoznost mit MDA2/XDA2 se sluchatky pri volani v kolebce) a proto telefonuji "s cihlou" u ucha popr. na hlasity odposlech a naprosto mi to vyhovuje ...

[QUOTE]Další šíleností je plastová vyklápecí záslepka konektoru sluchátek[/QUOTE]

... zde souhlasim, zkousel jsem zaslepku parkrat vratit zpet a musel jsem byt hodne trpelivy. Patrne to bude chtit najit ten spravny grif ...

[QUOTE]Prvnim stiskem zeleného tlačítka hovor přimete a druhým stiskem a něklika vteřinovým podržením zapnete hlasitý hovor. Je to stráááášně dlouhé a vypadáte jako někdo kdo neumí telefonovat. (U odchozích hovorů je to malinko lepší) Asi by to vyřešila utilitka, ktará by apriori zapla hasitý hovor vždy když je XDA v kolébce, ale taková tu žel není.[/QUOTE]

... zatim opravdu nic podobneho neexistuje. Nicmene se mi tento zpusob aktivace hlasiteho odposlechu zda velmi dobry (u nekterych telefonu je to ukon, ktery vyzaduje nekolik kroku - napr. manzelcin Alcatel). Pokud byste mel nejakou utilitu na zapnuti hlas. odposlechu, tak byste ji musel nejdrive spustit a teprve pote hlasity odposlech aktivovat, coz je ponekud vice nez 2 sekundove stisknuti jednoho tlacitka. Pokud by tato utilita bezela na pozadi, mel byste celkem zbytecne o jeden spusteny proces navic (jak casto pouzivate hlasity odposlech, aby se vyplatilo mit v pozadi bezici aplikaci), coz je u MDA2/XDA2 take docela "choulostive" tema (vice zde). ... a jeste ... pripustme tedy, ze na displeji MDA2/XDA2 budete mit samostatne tlacitko pro zapnuti hlasiteho odposlechu jiz jako soucast OS. K tomu, abyste jej stlacil musite vysunout stylus, ktery pravdepodobne nebudete mit pri prichozim hovoru venku (tj. opet dalsi operace navic) a nebo na tlacitko klepnout prstem (tj. musi byt dostatecne velke a bude tedy zabirat minimalne stejne misto jako cislice pro vytaceni a predevsim se zamasti displej, coz by mne tedy opravdu vadilo ... :-)

[QUOTE]Fotky a videa jsou samožřejmě tragické.[/QUOTE]
... myslim ze od "fotaku" v podobnych zarizenich snad ani nikdo neocekava, ze budou fotit nejak zvlast dobre. Podle mne jsou urceny predevsim pro posilani MMS a obcasne rychle vyfoceni v dobe, kdy nemam sebou digital (ten sebou narozdil od MDA2, ktere taham vsude, vzdy nemam). K tomuto ucelu "fotak" v MDA2/XDA2 dostacuje ...

[QUOTE]Další se týká lokalizace. Je opravdu moc pěkná. Na svém dosavadním historickém iPAQu 3630 jsem lokalizaci nepoužíval a tak jsem příjemně překvapen. Počeštění nemá chybu a barevná česká klávecnice je super. Nepřišel jsem ale na to jak psát české znaky přes LetterRecognizer a BlockRecognizer.[/QUOTE]

... jeste jsem vam nepodekoval za pochvalu, ktera mne od vas tesi dvojnasob :-) Jinak k rozpoznavani CZ znaku jsem se jiz vyjadril v nekterem ze svych predchozich prisveku v teto diskuzi a v SZ, kterou jsem vam poslal. Takze jen kratke shrnuti: na lokalizacnim CD, ktere jste spolecne s Eurotel DataPhone2 dostal, je k rozpoznavani pisma urcen program PenReader a ceske znaky umi diky Language Extenderu rozpoznavat i program Letter Recognizer (viz funkce Transliterace, kterou je potreba nejdrive aktivovat ).

[QUOTE]Tak a do desetice všeho zlého bych si zde rád posteskl nad tím, že ani náznak těchto informací nebyl ve výše uvedené recenzi. Když už nic jiného tak konektor na spodní straně. Nyní nemám XDA ještě ani 24 hodin a už
by to vydalo na román. Ale zase na druhou stranu na ostatních serverech nenapsali vůbec nic.[/QUOTE]

...a jeste zajimavejsi je to, ze se nikdy za celou dobu neozval zadny uzivatel iPAQu 38xx, 39xx, 54xx, 55xx atd. nebot design a princip systemoveho konektoru je u techto zarizeni naprosto shodny jako u MDA2/XDA2/MDA1/XDA1 ... :-)

[QUOTE]
Součástí dodávky je i celkem legrační redukce na dobíjení mimo kolébku. Je to polochý konektor do XDA se vstupem pro nabíječku. No iPAQ něco takového nepotřebuje ale budiž.
[/QUOTE]

... iPAQy tyto redukce take pouzivaji.

PavelR.
sabak_ce4you (59)|7.1.2004 16:00
PRUSER JAK MRAKY S SDkartou na WM2003:
Tak uz se mi 2x stalo ze mi najednou zmizela vsechna data z karty ackoliv se karta tvari zpulky obsazena. Poprve se data zase najednou objevila ale ted podruhy to vypada ze uz jsem o ne prisel asi definitivne :-( Zda se mi, ze proste XDA2 tu kartu nenadetekovalo a vytvorilo si ji znovu. Na XDA devel. uz o tom jsou zajimave thready,ale reseni jsem zatim nenasel...
Tak tohle je teda podle mne nejvetsi BUG WM2003 potazmo XDA2. :-((((
Adam
Pavel Koza (4761)|7.1.2004 17:12
Muzete na ty jine zdroje dat par linku? To je hodne neprijemne, ovsem vzhledem k dlouhodobemu pouzivani WM2003 zarizeni s SD kartou si troufam tvrdit, ze problem neni v obecne v systemu, ale konkretne u XDA II...
PavelR. (2184)|7.1.2004 18:10
[QUOTE="sabak"]
Tak uz se mi 2x stalo ze mi najednou zmizela vsechna data z karty ackoliv se karta tvari zpulky obsazena. Poprve se data zase najednou objevila ale ted podruhy to vypada ze uz jsem o ne prisel asi definitivne :-( Zda se mi, ze proste XDA2 tu kartu nenadetekovalo a vytvorilo si ji znovu. Na XDA devel. uz o tom jsou zajimave thready,ale reseni jsem zatim nenasel...
Tak tohle je teda podle mne nejvetsi BUG WM2003 potazmo XDA2. :-((((
Adam[/QUOTE]

... take by mne zajimaly dalsi podrobnosti. V MDA2 mam SD kartu (Pretec) zasunutou porad (tj. nikdy ji nevytahuji, maximalne do ctecky pripojene k PC na prehrkani dat) a nikdy se me nic podobneho nestalo (MDA2 pouzivam od zari a nainstalovany jsem mel vsechny verze ROM, ktere HTC postupne pro toto zarizeni vypustilo).

PavelR.
yasmeene2 (794)|7.1.2004 18:19
Kdy tento týden má být ono skoro mytické MDA II?? Už se těšim tak dlouho, že tomu nemůžu skoro uvěřit. Když bude už zítra stihnu si ho koupit..
sabak_ce4you (59)|7.1.2004 19:01
Odkaz je treba zde:
http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=2423&highlight=card+erased
ono je toho tam vic, ale tohle je jeden z nich.
Podrobnosti:
porve se mi to stalo tesne pri zacatku pouzivani, chci spustit mobipocket reader a koukam ze nemam zadne knizky v seznamu i kdyz na karte jich bylo 10mb, kouknu na kartu a na ni akorat jeden adresar od programu co jsem instaloval naposled. Pritom karta se tvari skoro plna.Tak jsem zkousel vytahovat,zasunovat ,restart, nevim co nakonec pomohlo kazdopadne nakonec se zase adresare objevily.
Podruhe se to stalo dneska , rekl bych ze tesne po tom co jsem pres activesync provedl full backup, protoze pak uz jsem akorat doinstalovaval gamesu Snails a to je taky jedinny co mi na SD karte zustalo (a opet karta zpulky plna)...
Takze to jsou ty podrobnosti..grrr
Ted se mi ji po nekolika problemech podarilo zformatovat tak uvidim....
Jestli se to stane znovu tak asi budu muset tu SD kartu nechat zamklou a odemykat pouze pri zapisu :-(
Adam
Vztlak (31)|7.1.2004 20:23
Ahoj,

pouzivam v ET XDA II kartu Kingston 256 a mam ji do pulky zplnenou MP3 a nejakym DivX. Pbcas ji presusu do USB ctecky Lexar JumpDrive Trio. Zatim jsem na zadny problem nenarazil. A to uz jsem dal tak odhadem 20 tvrdych resetu.

Narazil jsem ale na jiny problem. Pri kazdem spojeni mi ActiveSync nahlasi "Combine or Replace Choice" v Poznamkach (ac jsou tutove shodne na compu i v XDA). At dam Combine nebo Replace, tak to priste skonci stejne. Zkousel jsem to i z XDA vse natvrdo vymazat pred synchronizaci. Prvni probehne OK, ale po rozbpojeni zase chce Combine or Replace. Dost mne to sere, nevite nekdo co s tim?

No a narazil jsem na dalsi drobmy ergonomicky problem :-). U maho iPAQu jsem byl zvykly pichnou stylus do kolebky do k tomu urceneho otvoru. Velmi praktice. A ted mi to sakra chybi a furt stylus hledam. Zitra si prinesu vrtacku a nejakou dirku tam udelam :-)

Jinak nepodarilo se uz nekomu z vas sparovat BT HF HBH-15 ?

PavelR. (2184)|8.1.2004 08:01
[QUOTE="Vztlak"]... Narazil jsem ale na jiny problem. Pri kazdem spojeni mi ActiveSync nahlasi "Combine or Replace Choice" v Poznamkach (ac jsou tutove shodne na compu i v XDA). At dam Combine nebo Replace, tak to priste skonci stejne. Zkousel jsem to i z XDA vse natvrdo vymazat pred synchronizaci. Prvni probehne OK, ale po rozbpojeni zase chce Combine or Replace. Dost mne to sere, nevite nekdo co s tim?[/QUOTE]

... tezko rict, cim by to mohlo byt. Mozna neco s vasim *.pst souborem na PC. Zkousel jste synchronizaci poznamek na jinem PC, chova se synchronizace stejne? Jaky mate format poznamek, je tam pouze text/pripadne nacrt nebo mate do poznamky vlozen nejaky objekt (napr. zvuk atd.)?

[QUOTE]
No a narazil jsem na dalsi drobmy ergonomicky problem :-). U maho iPAQu jsem byl zvykly pichnou stylus do kolebky do k tomu urceneho otvoru. Velmi praktice. A ted mi to sakra chybi a furt stylus hledam.[/QUOTE]

"Novejsi" iPAQy (napr. 38xx, 39xx, 54xx,55xx atd.) uz tuto "feature" rovnez nemaji a priznam, ze si ted ani nevybavuji, zda jsem to u nejakeho PDA (krome napr. HandheldPC - Jornada 710, 720, 728) nekdy videl. Patrne vyrobci pocitaji s tim, ze budou uzivatele zasunovat stylus do slotu, ktery je primo v PDA - tzn. je jedno, zda je dira v PDA nebo kolebce ... Jinak trable se stylusem ma take a temer porad :-)

PavelR.
Vztlak (31)|8.1.2004 19:58
V poznamkach mam pouze text. Ani nacrtek tam neni. Poznamek je 17, ale pri synchronizaci to tvrdi, ze dela xx of 34, coz nechapu. Problem by mohl byt mozna ve spatnem prekladu nekterych znaku (pak si muze myslet, ze jsou soubory ruzne ale se stejnym datem z minule synchronizace), ale cestinu mam jen v par poznamkach.
Kdyz dam Combine, tak ve vysledku jich bude zase jen 17. Zkusil jsem uz preinstalovat i ActiveSync a nic. Matně si ale vzpomínám, že se mi do kompu inslaloval asi spolu s cestinou i nejaky podpurny program do PC na preklad znaku. Jestli to nemuze zpusobovat on. Ale nevim co to bylo a nemuzu ho najit.
Jsem z toho dost zoufalej, protoze bez funkci synchronizace je to v haji.

Jinak dneska jsem XDA uspesne sparoval s BT HF Jabra 200. HBH-15 porad vzdoruje.

No a jsem unesenej z moznosti uzivatelskeho nastaveni LEng maker. Uz jsem naucil LetterRecognizer psat []{}_^|#° a dalsi znaky ktere potrebuji. Pokud nekdo chcete mohu dat konfiguracni soubor na net ke stazeni.
sabak_ce4you (59)|9.1.2004 00:31
PRUSER JAK MRAKY2!!!
XDA2 stejne jako jednicka nekdy "prosvihne" hovory. Vypada to na dalsi bug ve WM2003, chovani je takove ze XDA se vzbudi, ale neobjevi se dialog a nezvoni a ani se nezapise zaznam do ztracenych hovoru. Zatim jsem nevysledoval pricinu, ale uz se to stalo vickrat- lidi mi rikali ze me prozvaneli jak o zivot a ja jim to nezdvihnul!!!
Dale pri aktivnim GPRSovani, tj. zrovna kdyz tecou data ke mne se obcas stane, ze kdyz mi nekdo vola, tak mu to zahlasi po 2 vterinach ticha ze se nelze dovolat at zavola pozdeji (asi moc maly timeout a GPRS se nestihne u XDA2 odpojit-ale tam mi aspon Eurotelu prijde SMS ze mi nekdo volal) u bugu vyse vim kulovy :-(((((
DOhromady s tou SD kartou je to na reklamaci nebo hozeni do kose (podotykam ze jsem uz bojoval s MDA1 se zamrznutim phone casti a doufal jsem ze to ve 2ce vychytaji :-((((((
Zpozoroval to uz nekdo?
Adam