OziExplorer - program pro práci s mapou a sběr geografických dat
V každém z nás je kousek dobrodruha. Ať už cestujeme po celém světě, nebo se jen touláme kolem našeho města. OziExplorer je program, který nás vždycky bezpečně dovede domů, pomůže nám najít chatu v horách, nebo jeskyni v údolí. Zažijete s ním nejedno dobrodružství, budete hledat a budete nalézat. Pokud mu jednou přijdete na chuť, už váš počítač neopustí a vy se budete po nocích mořit se skenováním a nastavováním map. Budete přepočítávat souřadnice a těšit se na další expedici...
Přečtěte si celou recenzi
Přečtěte si celou recenzi
Program ma samozrejme spoustu vyhod, ktere jsou hlavne videt v moznosti dodani "vlastni" mapy. Ovsem pro nejake zakladni chozeni v lese bohate dle meho nazoru staci Turisticke mapy od Smartmaps a clovek nemusi ztracet cas s pripravovanim mapy na PC, kalibraci apod.
prosím, nevíte někdo o programu, který by pomocí PDA a GPS dovolil tvořit si vlastní mapy? myslím že by mohlo být nesmírně zajímavé zkusit vytvořit jakési open source mapy ... :cool:
Vynikajuci clanok, akurat som zhanal nejake info o softoch kde by sa dali nejako vyuzit alebo vytvorit vlastne mapy a baaac pozriem na ce4you a tu takyto clanok. Este si ho asi raz precitam hihi. Este nemam pda s gps ale buduci rok planujem nieco zakupit len sa neviem rozhodnut ci to bude hw6515 alebo nejaky pda fon (qtek xxxx) + BT gps. A potom naskenujem mapy Tatier a v lete hor na na turu. Super dik za clanok.
[QUOTE="S474N"]Ovsem pro nejake zakladni chozeni v lese bohate dle meho nazoru staci Turisticke mapy od Smartmaps a clovek nemusi ztracet cas s pripravovanim mapy na PC, kalibraci apod.[/QUOTE]
Ano ale napriklad som si nevsimol ze by mali v Smartmaps nejaku - akukolvek mapu Vysokych Tatier, alebo ano? Ak ano posli link. Prave na toto program sluzi. Ked neexistuju mapy do softov ako smartmaps a podobne. Tak si jednoducho kupim papierovu mapu nakalibrujem a hor sa do lesa. Super!
Ano ale napriklad som si nevsimol ze by mali v Smartmaps nejaku - akukolvek mapu Vysokych Tatier, alebo ano? Ak ano posli link. Prave na toto program sluzi. Ked neexistuju mapy do softov ako smartmaps a podobne. Tak si jednoducho kupim papierovu mapu nakalibrujem a hor sa do lesa. Super!
A to jsou Tatry! Kdo se trochu toulá v pohraničí nebo hledá něco podle archivních map, tak ví, o čem to je.
TO: ameron a další
pro začátek zkuste
http://www.skyfly.cz/gpspraxe/
jsou tam Tatry i něci z našeho pohraničí..
jinak stačí Googlu zadat správné vyhledávací slovo a není ani nutné moc kalibrovat..
:))
pro začátek zkuste
http://www.skyfly.cz/gpspraxe/
jsou tam Tatry i něci z našeho pohraničí..
jinak stačí Googlu zadat správné vyhledávací slovo a není ani nutné moc kalibrovat..
:))
Čím se dají prohlížet výšková data stažená ze SRTM? Jsou zřejmě ve formátu SDTS ale jsem laik a tak se v tom moc nevyznám.
Lze tato data načíst do OziExpolrer3D?
Lze tato data načíst do OziExpolrer3D?
Díky za zajímavý článek. Osobně mám sice navigaci na cesty (GO700), ale dost často jezdím na akce, kde je třeba řídit se jinými mapami - například Rally na Sardinjii, které se jede po jejich polních cestách které nejso na běžných mapách (tedy v TOMTOM). Stahuji si Soft na zkoušku a uvidím jak s ním budu spokojen, každopáně příští měsíc ve Švédsku ho plně otestuju a pak sem můžu napsat moje postřehy :-).
Když člověk uvažuje o autonavigaci, je pro něj důležité vidět délku cesty a čas. Když člověk chodí po horách, potřebuje - přesně tento program:). Rozhodně díky za otevření nových obzorů...
Co se týká 3D dat SRTM, OziExplorer funguje následovně. V PC verzi si navedete cestu k datům, která můžou být prakticky kdekoliv a dají se stáhnout z netu (ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/). Pak už začne Ozi ukazovat i nadmořskou výšku v mapě. Poté můžete zadat výřez, nebo celou mapu a po výpočtu se 3D mapa objeví automaticky v OziExploreru 3D. Před tvorbou 3D map a načítání SRTM dat musí být samozřejmě nainstalovaný OziExplorer 3D :-) Nechtěl jsem tohle téma ve článku moc rozpitvávat, protože se netýká PDA, ale kdyby byl zájem můžu hodit detailní popis kalibrace a tvorby 3D map sem do diskuze.
Aladar
Aladar
[QUOTE="aladar"]...kdyby byl zájem můžu hodit detailní popis kalibrace a tvorby 3D map sem do diskuze.
Aladar[/QUOTE]
Pokud jej máte sepsaný tak ho prosím zveřejněte. Už jsem se sice lecčíms za těch pár týdnů prokousal ale i tak by mi to přišlo vhod.
Děkuji.
Aladar[/QUOTE]
Pokud jej máte sepsaný tak ho prosím zveřejněte. Už jsem se sice lecčíms za těch pár týdnů prokousal ale i tak by mi to přišlo vhod.
Děkuji.
Shanim pro Osziho nejake turisticke (cyklisticke) mapy Rakouska, hlavne okoli města Bad Aussee, coz je mezi vetsimy mesty Lienz a Bad Ischl, myslim ze kraj Steinmark… Kdyby jste nahodou o necem vedel, tak predem diky za info.Diky!
Tak jak jsem slíbil, je tady miniseriálek o kalibraci map v OziExploreru a jejich následné 3D vizualizaci v OziExploreru3D.
Začneme s tou kalibrací. Nejdřív je si potřeba uvědomit, jak vlastně taková kalibrace funguje. V podstatě je naše skenovaná mapa pro Oziho jen matice bodů a aby nám Ozi ukazoval polohu na mapě je potřeba některým bodům dodat jejich pozici v nějakém z podporovaných souřadnicových systémů a polohy ostatních bodů už nám dopočítá OziExplorer. Nejjednoduší kalibrace je asi v systému WGS-84, ale je možné kalibrovat i v S-42 který používají vojenské mapy a mapy KČT. Pokud je na mapě souřadnicová síť, je to jednoduché. Stačí otevřít File/Load and Calibrate Map Image, vyhledat soubor který chceme kalibrovat a otevřít. Zobrazí se okno kalibrace, kde nastavíme Map datum (WGS-84) a Map Projection (Latitude/Longtitude). Dále zadáváme jednotlivé body (max. 9, ale na standardní kalibraci jich stačí bohatě 5) tak, že si vyhledáme bod na souřadnicové síti a na kraji mapy odečteme souřadnice a zadáme do informací o kalibračním bodu. Takhle postupujeme i u dalších bodů. Nakonec klikneme na Save a kalibrace je hotová.
U map v systému S-42 je to trochu složitější. Systém S-1942 používá pro vyjádření tvaru povrchu zeměkoule Krassovského elipsoid. Protože je elipsoid WGS84 považován za zdrojový, jsou ostatní elipsoidy v OziExploreru definovány pouze odchylkou od WGS84. V případě S-42 je to:
DX +23 (posun souřadnice středu elipsoidu v metrech)
DY -124 (posun souřadnice středu elipsoidu v metrech)
DZ -84 (posun souřadnice středu elipsoidu v metrech)
DA -108 (rozdíl délek hlavních poloos)
DF 0,0048076 (rozdíl ve zploštění - poloze ohnisek)
V praxi se změna elipsoidu projeví zdánlivým posunem polohy v řádu desítek až stovek metrů. V OziExploreru je elipsoid pro S-1942 již předdefinován. Na mapách v S-42 je zobrazena kilometrová pravoúhlá souřadná síť místo známějších rovnoběžek a poledníků. Tato síť je definována samostatně pro jednotlivé poledníkové „pásy“ s osou na 3., 9., 15. atd. stupni (= „osové“ poledníky). Každý pás je široký 6 stupňů. Většina území ČR je ve 3. pásu - mezi 12. a 18. stupňem východní délky, část Moravy včetně Ostravy pak ve 4. pásu. Představme si, že třeba zmíněný 3. pás vyřízneme z globu a vyžehlíte do roviny. Vznikne pruh nejširší v místě rovníku a zašpičatěný na pólech. Rovník prohlásíme za osu y a k rovníku kolmý 15. poledník za osu x. Souřadnice x nějakého bodu je vzdálenost v metrech od osy y, tedy od rovníku. Souřadnice y by analogicky měla být vzdálenost od 15. poledníku. Aby se předešlo záporným hodnotám západně od osového poledníku, přičítá se k souřadnici 500 000 metrů a aby se předešlo záměně souřadnic v jednotlivých pásech, předřazuje se ještě na začátek pořadové číslo pásu. Takže například na mapě uvedená souřadnice 5410 severně značí, že bod je 5 410 000 metrů od rovníku a souřadnice 3422 východně říká, že bod je ve 3. pásu a protože 422-500 = -78, tak 78 000 metrů západně od 15. poledníku. V Ozim tedy budeme nastavovat následující. Opět zvolíme File/Load and Calibrate Map Image, vyhledáme soubor který chceme kalibrovat a otevřeme. Zobrazí se okno kalibrace, kde nastavíme Map datum (S-42) a Map Projection (Transverse Mercator). V okně Transverse Mercator Setup které se ném otevře nastavíme následující údaje.
Std Grids: Nevyplňujeme
Latitude origin: Deg 0 Min Secs,s 0 0,0000
Central Meridian: Deg 15 Min Secs,s 0 0,0000 (Deg 21 pro 4 pás)
Scale Factor: 1,000000000
False Easting: 3500000,00 (4500000,00 pro 4 pás)
False Northing: 0,00
Uvedené hodnoty platí pro oblast v rozmezí 3 stupňů okolo 15. stupně východní délky (=Central Meridian), tedy pro celou ČR kromě okolí Ostravy. Východně od 18. poledníku až do 24. bychom analogicky použili centrální poledník (Central Meridian) 21. Dále už jen opět zadáváme body, které odečteme opět z okraje mapy a nezapomeneme k nim přidat 3 nuly. (Např bod 5563 je 5563000 a 3314 je 3314000)
Nejsložitější je situace u map v systému S-JTSK. Tnhle systém je používaný v kartografii a ve státní správě (GIS) ale OziExplorer je nedokáže kalibrovat přímo. Na tyhle mapy používám parádní "vychytávku" a tou je aplikace Matkart kterou vytvořil Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc. Tahle aplikace slouží k převodu souřadnicových systémů a má následující moduly:
Geografický kalkulátor - přepočty souřadnic mezi rovinnými a sférickými souřadnicovými
systémy
• Křovákovo zobrazení (Y,X)s-jtsk <-> (fí, lambda)bess.el. (VB070)
• Gauss - Krügerovo zobrazení (X,Y)s-42 <-> (fí, lambda)kras.el. (VB077)
• Gauss - Krügerovo zobrazení transformace z pásu do pásu (VB079)
• Transformace mezi souřadnicemi (Y,X)s-jtsk <-> (X,Y)s-42 (VB085)
• Transformace souřadnic (Y,X)s-jtsk na (fí,lambda)bess.el. od ferra i greenwiche a (X,Y)s-42
a (fí,lambda)kras.el., (E,N)utm a (fílambda)wgs84 el. (VB102)
• Transformace mezi souřadnicemi (Y,X)s-jtsk <->(fí,lambda)wgs84 (VB105)
• UTM zobrazení (E,N)utm/wgs84 <-> (fí,lambda)wgs84 (VB099)
• Souřadnicový kolotoč - transformace souřadnic v systémech S-JTSK, S-42 a WGS84
(VB106)
Modul VM - velká měřítka
• Nalezení map ZMVM a SMO-5, kde leží bod v systému S-JTSK (VB091)
Modul ZM - základní mapy středního měřítka
• Poloha bodu v systému S-JTSK v mapě ZM zadaného měřítka (TP71)
• Souřadnice rohů vybrané Základní mapy středního měřítka (VB083)
• Základní mapy středního měřítka, ve kterých leží bod v systému S-JTSK (VB081)
• Poloha bodu v mapě ZM -> souřadnice bodu a rohů mapy v systému S-JTSK (TP82)
Modul HTM - historická vojenská topografická mapování
• Souřadnice rohů vojenských topografických map II. vojenského mapování (VB150)
• Klady mapových listů II. mapování pro Čechy a Moravu
Modul TM - soudobé vojenské topografické mapy
• Souřadnice rohů vybrané soudobé vojenské topografické mapy (VB095)
• Soudobé vojenské topografické mapy, ve kterých leží bod v systému S-42 nebo
(fí,lambda)kras.el. (TP93)
• Vojenská topografická mapa daného měřítka, ve které leží bod v systému S-42 nebo
(fí,lambda)kras.el. (TP94)
Modul SPECIAL - speciální výpočty
• Délka a jižník strany v systému S-JTSK (VB032)
• Parametry elipsoidu (VB508)
• Délka úseku poledníku nebo rovnoběžky na vybraném elipsoidu (VB509)
• Obousměrná transformace geocentrických souřadnic (X,Y,Z) a (fí,lambda,H) na zvoleném
elipsoidu (VB109)
• Helmertova transformace v rovině (VB034)
Pro nás je zajímavý modul Souřadnice rohů vybrané Základní mapy středního měřítka (VB083), Poloha bodu v systému S-JTSK v mapě ZM zadaného měřítka (TP71) a Souřadnicový kolotoč - transformace souřadnic v systémech S-JTSK, S-42 a WGS84 (VB106), případně Transformace mezi souřadnicemi (Y,X)s-jtsk <->(fí,lambda)wgs84 (VB105). Pokud si např. naskenujete mapu Státního mapového díla 1:10000 okamžitě můžete zjistit souřadnice rohů ve WGS-84 nebo převádět jakékoliv body z mapy systému S-JTSK na systém WGS-84 nebo S-42 a opačně. Pak už jen stačí zkalibrovat jako standardní mapu WGS-84 a vyrazit do terénu.
Na závěr chci ještě říct, že všechny tyhle informace nemám ze svojí hlavy, ale ze spousty různých článků, které jsem našel většinou na internetu. Pokud někdo z autorů těchto článků pozná část svého díla, ať se nezlobí a klidně se k němu přihlásí. Většinou nemám poznamenané odkud výpisky mám, protože jsem je dříve kopíroval pouze pro svoji potřebu. No a příště si povíme něco o 3D zobrazení dat v OziExploreru3D.
Aladar
Začneme s tou kalibrací. Nejdřív je si potřeba uvědomit, jak vlastně taková kalibrace funguje. V podstatě je naše skenovaná mapa pro Oziho jen matice bodů a aby nám Ozi ukazoval polohu na mapě je potřeba některým bodům dodat jejich pozici v nějakém z podporovaných souřadnicových systémů a polohy ostatních bodů už nám dopočítá OziExplorer. Nejjednoduší kalibrace je asi v systému WGS-84, ale je možné kalibrovat i v S-42 který používají vojenské mapy a mapy KČT. Pokud je na mapě souřadnicová síť, je to jednoduché. Stačí otevřít File/Load and Calibrate Map Image, vyhledat soubor který chceme kalibrovat a otevřít. Zobrazí se okno kalibrace, kde nastavíme Map datum (WGS-84) a Map Projection (Latitude/Longtitude). Dále zadáváme jednotlivé body (max. 9, ale na standardní kalibraci jich stačí bohatě 5) tak, že si vyhledáme bod na souřadnicové síti a na kraji mapy odečteme souřadnice a zadáme do informací o kalibračním bodu. Takhle postupujeme i u dalších bodů. Nakonec klikneme na Save a kalibrace je hotová.
U map v systému S-42 je to trochu složitější. Systém S-1942 používá pro vyjádření tvaru povrchu zeměkoule Krassovského elipsoid. Protože je elipsoid WGS84 považován za zdrojový, jsou ostatní elipsoidy v OziExploreru definovány pouze odchylkou od WGS84. V případě S-42 je to:
DX +23 (posun souřadnice středu elipsoidu v metrech)
DY -124 (posun souřadnice středu elipsoidu v metrech)
DZ -84 (posun souřadnice středu elipsoidu v metrech)
DA -108 (rozdíl délek hlavních poloos)
DF 0,0048076 (rozdíl ve zploštění - poloze ohnisek)
V praxi se změna elipsoidu projeví zdánlivým posunem polohy v řádu desítek až stovek metrů. V OziExploreru je elipsoid pro S-1942 již předdefinován. Na mapách v S-42 je zobrazena kilometrová pravoúhlá souřadná síť místo známějších rovnoběžek a poledníků. Tato síť je definována samostatně pro jednotlivé poledníkové „pásy“ s osou na 3., 9., 15. atd. stupni (= „osové“ poledníky). Každý pás je široký 6 stupňů. Většina území ČR je ve 3. pásu - mezi 12. a 18. stupňem východní délky, část Moravy včetně Ostravy pak ve 4. pásu. Představme si, že třeba zmíněný 3. pás vyřízneme z globu a vyžehlíte do roviny. Vznikne pruh nejširší v místě rovníku a zašpičatěný na pólech. Rovník prohlásíme za osu y a k rovníku kolmý 15. poledník za osu x. Souřadnice x nějakého bodu je vzdálenost v metrech od osy y, tedy od rovníku. Souřadnice y by analogicky měla být vzdálenost od 15. poledníku. Aby se předešlo záporným hodnotám západně od osového poledníku, přičítá se k souřadnici 500 000 metrů a aby se předešlo záměně souřadnic v jednotlivých pásech, předřazuje se ještě na začátek pořadové číslo pásu. Takže například na mapě uvedená souřadnice 5410 severně značí, že bod je 5 410 000 metrů od rovníku a souřadnice 3422 východně říká, že bod je ve 3. pásu a protože 422-500 = -78, tak 78 000 metrů západně od 15. poledníku. V Ozim tedy budeme nastavovat následující. Opět zvolíme File/Load and Calibrate Map Image, vyhledáme soubor který chceme kalibrovat a otevřeme. Zobrazí se okno kalibrace, kde nastavíme Map datum (S-42) a Map Projection (Transverse Mercator). V okně Transverse Mercator Setup které se ném otevře nastavíme následující údaje.
Std Grids: Nevyplňujeme
Latitude origin: Deg 0 Min Secs,s 0 0,0000
Central Meridian: Deg 15 Min Secs,s 0 0,0000 (Deg 21 pro 4 pás)
Scale Factor: 1,000000000
False Easting: 3500000,00 (4500000,00 pro 4 pás)
False Northing: 0,00
Uvedené hodnoty platí pro oblast v rozmezí 3 stupňů okolo 15. stupně východní délky (=Central Meridian), tedy pro celou ČR kromě okolí Ostravy. Východně od 18. poledníku až do 24. bychom analogicky použili centrální poledník (Central Meridian) 21. Dále už jen opět zadáváme body, které odečteme opět z okraje mapy a nezapomeneme k nim přidat 3 nuly. (Např bod 5563 je 5563000 a 3314 je 3314000)
Nejsložitější je situace u map v systému S-JTSK. Tnhle systém je používaný v kartografii a ve státní správě (GIS) ale OziExplorer je nedokáže kalibrovat přímo. Na tyhle mapy používám parádní "vychytávku" a tou je aplikace Matkart kterou vytvořil Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc. Tahle aplikace slouží k převodu souřadnicových systémů a má následující moduly:
Geografický kalkulátor - přepočty souřadnic mezi rovinnými a sférickými souřadnicovými
systémy
• Křovákovo zobrazení (Y,X)s-jtsk <-> (fí, lambda)bess.el. (VB070)
• Gauss - Krügerovo zobrazení (X,Y)s-42 <-> (fí, lambda)kras.el. (VB077)
• Gauss - Krügerovo zobrazení transformace z pásu do pásu (VB079)
• Transformace mezi souřadnicemi (Y,X)s-jtsk <-> (X,Y)s-42 (VB085)
• Transformace souřadnic (Y,X)s-jtsk na (fí,lambda)bess.el. od ferra i greenwiche a (X,Y)s-42
a (fí,lambda)kras.el., (E,N)utm a (fílambda)wgs84 el. (VB102)
• Transformace mezi souřadnicemi (Y,X)s-jtsk <->(fí,lambda)wgs84 (VB105)
• UTM zobrazení (E,N)utm/wgs84 <-> (fí,lambda)wgs84 (VB099)
• Souřadnicový kolotoč - transformace souřadnic v systémech S-JTSK, S-42 a WGS84
(VB106)
Modul VM - velká měřítka
• Nalezení map ZMVM a SMO-5, kde leží bod v systému S-JTSK (VB091)
Modul ZM - základní mapy středního měřítka
• Poloha bodu v systému S-JTSK v mapě ZM zadaného měřítka (TP71)
• Souřadnice rohů vybrané Základní mapy středního měřítka (VB083)
• Základní mapy středního měřítka, ve kterých leží bod v systému S-JTSK (VB081)
• Poloha bodu v mapě ZM -> souřadnice bodu a rohů mapy v systému S-JTSK (TP82)
Modul HTM - historická vojenská topografická mapování
• Souřadnice rohů vojenských topografických map II. vojenského mapování (VB150)
• Klady mapových listů II. mapování pro Čechy a Moravu
Modul TM - soudobé vojenské topografické mapy
• Souřadnice rohů vybrané soudobé vojenské topografické mapy (VB095)
• Soudobé vojenské topografické mapy, ve kterých leží bod v systému S-42 nebo
(fí,lambda)kras.el. (TP93)
• Vojenská topografická mapa daného měřítka, ve které leží bod v systému S-42 nebo
(fí,lambda)kras.el. (TP94)
Modul SPECIAL - speciální výpočty
• Délka a jižník strany v systému S-JTSK (VB032)
• Parametry elipsoidu (VB508)
• Délka úseku poledníku nebo rovnoběžky na vybraném elipsoidu (VB509)
• Obousměrná transformace geocentrických souřadnic (X,Y,Z) a (fí,lambda,H) na zvoleném
elipsoidu (VB109)
• Helmertova transformace v rovině (VB034)
Pro nás je zajímavý modul Souřadnice rohů vybrané Základní mapy středního měřítka (VB083), Poloha bodu v systému S-JTSK v mapě ZM zadaného měřítka (TP71) a Souřadnicový kolotoč - transformace souřadnic v systémech S-JTSK, S-42 a WGS84 (VB106), případně Transformace mezi souřadnicemi (Y,X)s-jtsk <->(fí,lambda)wgs84 (VB105). Pokud si např. naskenujete mapu Státního mapového díla 1:10000 okamžitě můžete zjistit souřadnice rohů ve WGS-84 nebo převádět jakékoliv body z mapy systému S-JTSK na systém WGS-84 nebo S-42 a opačně. Pak už jen stačí zkalibrovat jako standardní mapu WGS-84 a vyrazit do terénu.
Na závěr chci ještě říct, že všechny tyhle informace nemám ze svojí hlavy, ale ze spousty různých článků, které jsem našel většinou na internetu. Pokud někdo z autorů těchto článků pozná část svého díla, ať se nezlobí a klidně se k němu přihlásí. Většinou nemám poznamenané odkud výpisky mám, protože jsem je dříve kopíroval pouze pro svoji potřebu. No a příště si povíme něco o 3D zobrazení dat v OziExploreru3D.
Aladar
pročítal jsem celou diskusi až zpátky na začátek a nikde jsem to nenašel, tak snad nebudu nosit dříví dolesa či sovy do Athen: možná někomu budou k užitku online mapy ČR 1:10000 na serveru min. práce a soc. věcí:
http://forms.mpsv.cz/uir/adr/OverAdresuFrame.html
stačí zadat místo, číslo domu a vyskočí nové okno s mapou i souřadnicemi
http://forms.mpsv.cz/uir/adr/OverAdresuFrame.html
stačí zadat místo, číslo domu a vyskočí nové okno s mapou i souřadnicemi
Když už jsme u těch map, dobrý mapový server je http://geoportal.cenia.cz/mapmaker/cenia/portal/ při dostatečném zvětšení se zobrazují ortofotomapy. Drobným nedostatkem může být pouze to, že souřadnice jsou v S-JTSK.
Nová mapa je na Seznamu http://beta.mapy.cz/ včetně souřadnic GPS. Obsahuje i satelitní a letecké snímky.
ahoj, mám mapy ve formátu které Oziexlorer na PC bez problémů načte. Pokud tyto mapy nakopíruji do PDA (OziexplorerCE mám na SD) a snažím se otevřít mapu s koncovkou *.map, tak dostanu hlášku, že v adresáři \SD-MMCard\OziExplorer\Maps\*.map - Image File not Found or could not be loaded.
Ty mapy nejsou s koncovkou *.map a *.ozf2, ale jsou to celkem 4 files s koncovkou *.map, *.tab, *.tif a *.cal. Neví někdo jak tento problém vyřešit?
díky za odpovědi
miroslav608
Ty mapy nejsou s koncovkou *.map a *.ozf2, ale jsou to celkem 4 files s koncovkou *.map, *.tab, *.tif a *.cal. Neví někdo jak tento problém vyřešit?
díky za odpovědi
miroslav608
Notno prevezt pomoci programu Img2ozf (utilita k Oziexploreru - viz jejich stranky) do formatu ozf2 nebo ozf3 (podle verze), kteremu rozumi verze pro PDA.
P.S.: Staci se podivat na jejich stranky, je to zde dostatecne vyvetleno...
P.S.: Staci se podivat na jejich stranky, je to zde dostatecne vyvetleno...
Toto je tiez slusna alternativa OziExplorera: GPSdash
Ja to pouzivam len na Smartphone (mam SDA = HTC 8030 Sonata), ale skusal som aj verziu pre PPC a vyzerala fajne, pacila sa mi.
Na tejto stranke - shadowork dokonca najdete aj nejake tie nakalibrovane mapy pre SK + zakladny popis programu v slovencine. Funguje to podobne ako Ozi - najprv sa to kalibruje vo velmi jednoduchom a prehladnom PC interface a potom sa nakalibrovane mapy nasekaju do PPC. Vynikajuca vecicka je, ze to podporuje aj priamo GoogleEarth - netreba kalibrovat. Urcite sa oplati vyskusat.
Ja to pouzivam len na Smartphone (mam SDA = HTC 8030 Sonata), ale skusal som aj verziu pre PPC a vyzerala fajne, pacila sa mi.
Na tejto stranke - shadowork dokonca najdete aj nejake tie nakalibrovane mapy pre SK + zakladny popis programu v slovencine. Funguje to podobne ako Ozi - najprv sa to kalibruje vo velmi jednoduchom a prehladnom PC interface a potom sa nakalibrovane mapy nasekaju do PPC. Vynikajuca vecicka je, ze to podporuje aj priamo GoogleEarth - netreba kalibrovat. Urcite sa oplati vyskusat.
[QUOTE="aladar"]Co se týká 3D dat SRTM, OziExplorer funguje následovně. V PC verzi si navedete cestu k datům, která můžou být prakticky kdekoliv a dají se stáhnout z netu (ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/). Pak už začne Ozi ukazovat i nadmořskou výšku v mapě. Poté můžete zadat výřez, nebo celou mapu a po výpočtu se 3D mapa objeví automaticky v OziExploreru 3D. Před tvorbou 3D map a načítání SRTM dat musí být samozřejmě nainstalovaný OziExplorer 3D :-) Nechtěl jsem tohle téma ve článku moc rozpitvávat, protože se netýká PDA, ale kdyby byl zájem můžu hodit detailní popis kalibrace a tvorby 3D map sem do diskuze.
Aladar[/QUOTE]
Můžeš prosímtě říct který soubor si mám z toho odkazu stáhnout - z jakého adresáře "version1" nebo "version2", jaký je rozdíl. Potom je v tom adresáři "Eurasia" přes 5 tisíc souborů a já nejsem schopnej z tý jejich dokumentace zjistit který je pro Českou republiku. Doufám že je nemusím tahat všechny.
díky Mirek
Aladar[/QUOTE]
Můžeš prosímtě říct který soubor si mám z toho odkazu stáhnout - z jakého adresáře "version1" nebo "version2", jaký je rozdíl. Potom je v tom adresáři "Eurasia" přes 5 tisíc souborů a já nejsem schopnej z tý jejich dokumentace zjistit který je pro Českou republiku. Doufám že je nemusím tahat všechny.
díky Mirek
Já jsem výšku načet přímo v programu takto:
1) spustit OziExplorer a načíst zkalibrovanou mapu, pro kterou chceme výšky
2) v horní liště otevřít menu 3D/Výška
3) zvolit "Download SRTM Heigt Data (druhý řadek odspodu)
4) pokud je aktivní připojení k internetu, tak to data začne stahovat automaticky a jen pro tuto konkrétní mapu.
Zkrátka jednoduché, jen vědět jak. Doufám, že se ti zadaří.
1) spustit OziExplorer a načíst zkalibrovanou mapu, pro kterou chceme výšky
2) v horní liště otevřít menu 3D/Výška
3) zvolit "Download SRTM Heigt Data (druhý řadek odspodu)
4) pokud je aktivní připojení k internetu, tak to data začne stahovat automaticky a jen pro tuto konkrétní mapu.
Zkrátka jednoduché, jen vědět jak. Doufám, že se ti zadaří.
Já mám verzi 1.07b a s tou se mi připojení na stažení SRTM dat nedaří. Kam jsi zadával adresu pro připojení? Můžeš se podívat do adresáře \OziExplorer\Elevation Data\Demo Data jak se jmenuje ten soubor pro ČR? Nebo můžeš mi ho poslat na mail?
díky Mirek
díky Mirek
Proč si nestáhneš novou verzi 3.95.4, ta je i ve slovenštině.
http://64.71.184.220/loc/svk/oziexp_svk.html
a stáhni si i 3D, stojí to zato.
Výšková data jsou v adresáři \OziExplorer\Eurasia a pro Česko a část Polska jich mám skoro 50. Soubory poznáš podla názvů, čísla v názvu jsou souřednice např. N49E017
http://64.71.184.220/loc/svk/oziexp_svk.html
a stáhni si i 3D, stojí to zato.
Výšková data jsou v adresáři \OziExplorer\Eurasia a pro Česko a část Polska jich mám skoro 50. Soubory poznáš podla názvů, čísla v názvu jsou souřednice např. N49E017
[QUOTE="jkabrt"]Proč si nestáhneš novou verzi 3.95.4, ta je i ve slovenštině.[/QUOTE]
Možnost stahovat SRTM data je dostupná až od verze 3.95.4 J !!!
Možnost stahovat SRTM data je dostupná až od verze 3.95.4 J !!!
Zkoušel jsem načíst výšková data ze serveru v Oziexploreru 3.95.4k trial. Konkretně soubor N50E015.hgt.zip pomocí volby "3D/Elevation->Download SRTM Height Data World 3 Sec" podle návodu výše. Nejdříve se to konektí, pak downloaduje, pak "Download completed", Ale soubor nikde ať hledám, kde hledám. Ani výšku to neukazuje. Demo soubry fungují O.K. Toto se mi děje na 2 různých instalacích PC s různým připojením. Máte někdo podobné zkušenosti?
Díky uživateli jkabrt se konečně zadařilo. Tu verzi 3.95.4 mám staženou, to bylo označení 3Dexploreru co jsem uváděl. Kdybych použil mozek, tak jsem na to musel taky přijít co ty soubory na ftp znamenaji.
Pro pivous - ty výškové body si stáhni z adresy "ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/version2/Eurasia/". Pro ČR by mělo stačit vybrat soubory od šířky N48 až N51 a délky E012 až E018 (příklad N48E012.hgt.zip ....) celkem tedy 32 souborů, ty jsem rozbalil do původního adresáře \OziExplorer\Elevation Data\Demo Data a z menu 3d/výška vyber poslední volbu konfigurace výšky a tam se podívej do Adresářová cesta k DEM souboru jestli máš u položky Gtopo30 správnou cestu a dej to raději uložit. Teď by ti to mělo fachat.
ahoj Mirek
Pro pivous - ty výškové body si stáhni z adresy "ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/version2/Eurasia/". Pro ČR by mělo stačit vybrat soubory od šířky N48 až N51 a délky E012 až E018 (příklad N48E012.hgt.zip ....) celkem tedy 32 souborů, ty jsem rozbalil do původního adresáře \OziExplorer\Elevation Data\Demo Data a z menu 3d/výška vyber poslední volbu konfigurace výšky a tam se podívej do Adresářová cesta k DEM souboru jestli máš u položky Gtopo30 správnou cestu a dej to raději uložit. Teď by ti to mělo fachat.
ahoj Mirek
Snažím se o lecos, ale bez úspěchu. K ftp serveru se připojím (totalcommander, nebo IE), ale jakmile má proběhnout příkaz LIST (obsah adresáře) tak se to kousne. S jiným ftp problémy nemám. Zkouším to na
1. W2K za podnikovým firewallem - pevné připojení
2. XP, zapnutý kerio firewall - ADSL
Nedaly by se ty soubory pro ČR někam upnout? Možná má někdo podobné problémy... Dík.
1. W2K za podnikovým firewallem - pevné připojení
2. XP, zapnutý kerio firewall - ADSL
Nedaly by se ty soubory pro ČR někam upnout? Možná má někdo podobné problémy... Dík.
Zkus to tady: "http://home.karneval.cz/10102182/Data/ce4you/SRTM/CR_SRTM_vyskove_body.rar". Nechám to tady několi dní a pak to smáznu.
Díky moc, soubory mám ztažené a funguje to. Jenom nějak výškový profil neodpovídá mapě - posun i pár kilometrů. Budu s tím ještě laborovat.
[QUOTE="Radek Pokorný"]Notno prevezt pomoci programu Img2ozf (utilita k Oziexploreru - viz jejich stranky) do formatu ozf2 nebo ozf3 (podle verze), kteremu rozumi verze pro PDA.
P.S.: Staci se podivat na jejich stranky, je to zde dostatecne vyvetleno...[/QUOTE]
Dobrý den,
s OZI Explorerem se teprve seznamuji, mám ho nainstalovaný, ale potřeboval bych poradit, kam nakopírovat nakalibrované mapy. Do souboru Map v OZI nebo mimo OZI. Mám ho na SD zvlášť a když ho nakopíruji do OZI/Map, tak mapy ve File/Open Map File nevidím. Co dělám špatně ? Mapy kopíruji z PC rovnou na SD kartu.
Děkuji a tolerujte, prosím, vyjadřování začátečníka.
PPC LOOX 610BT.
P.S.: Staci se podivat na jejich stranky, je to zde dostatecne vyvetleno...[/QUOTE]
Dobrý den,
s OZI Explorerem se teprve seznamuji, mám ho nainstalovaný, ale potřeboval bych poradit, kam nakopírovat nakalibrované mapy. Do souboru Map v OZI nebo mimo OZI. Mám ho na SD zvlášť a když ho nakopíruji do OZI/Map, tak mapy ve File/Open Map File nevidím. Co dělám špatně ? Mapy kopíruji z PC rovnou na SD kartu.
Děkuji a tolerujte, prosím, vyjadřování začátečníka.
PPC LOOX 610BT.
Ozi na PDA umí otevřít soubory .map, což jsou soubory vzniklé kalibrací mapy ve stolní verzi. Ty se pak v dialogu Open Map File nabízejí.
Mám do Map v OZI nakopírovaný zazipovaný soubor, který obsahuje KCT33.map a KCT33.ozf2. Ale v Open Map File není. Pokud tam nakopíruji jen KCT33.map, tak se tam objeví, ale zase mi to hlásí Image File not found.
Nemáte někdo náhodou nějakou mapu z okolí Liberce? Nebo kde by se dala nějaká najít? ALe ne autoatlas :-)
Je také dobré v menu File-Configuration-Map+dataFiles nastavit (až 7) cest, kde můžou mapy ležet. Pakl vyhledává ve všech těchto lokacích sám a soubor se nemusí vyhledávat ručně.
Muzete mi nekdo napsat, jak se pri kalibraci nascanovane mapy zadavaji do Oziho souradnice kalibracnich bodu? Jde mi o souradnicovy system rakouskych map Kompass - maji WGS84 s projekci UTM (33). Priklad: male 4 velke 20 E a male 52 velke 67 N (Bad Mittendorf). Ozi se pta na zonu (asi 4), pak jsem zadal 20 000 E a 52 67 000 N ... jsem ale pak uplne mimo, Ozi mi ukazuje cas tohoto bodu v prevodu nekde 47 hodin 26 minut N a 166 hodin W... to je blbost, ne? nevite, kde se vloudila chybka?
Zkalibroval jsem si mapu Liberce(asi na popaty :oops: ) ) a da mi hroznou praci OziCEho premluvit aby pracoval s ni..zkalibrovana bude dobre, kdyz se mi podari ho premluvit, tak ukazuje misto spravne, ale OziCE si radsi vzdycky vezme treba tu demo-mapu sveta nebo tam mam mapu Jizerek, tak tu, ale tuhle nejak ignoruje..I kdyz pak dam more detailed map, tak napise ze detailnejsi neni...Nevite nekdo cim to je, co mam kde nastavit?
Halo poradte nekdo ;-) Se mi porad radsi zoobrazuje mapa sveta(tu mapu Jizerek jsem smazal) nez mapa toho Liberce.. Cim to je??? (A vsechny mapy mam v jednom adresari)
Tady vsichni umreli ... me taky nikdo na tu kalibraci v map Kompass (maji WGS84 s projekci UTM (33)) neodpovedel :-(
Dej někam vzorek té mapy, já Ti ji zkalibruju a z toho bude jasný zbytek. Je to lepší než sáhodlouhé vysvětlování. To můžeme pak.
Takze, scan mapy jsem ti dal (v .jpg 10MB) na Uschovnu, odkaz mas v SZ. Rad bych to pochopil. Chtel jsem digitalni mapu i koupit, ale nenasel jsem nikoho, kdo by je prodaval. Tohle je 1:25 000, casem bych mozna oscanoval i 1:50 000 od Freytagu, v necem je lepsi. A jeste casem treba sezenu i okoli Kaprunu, to by mohlo zajimat vice lidi ...