Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorer - program pro práci s mapou a sběr geografických dat

Kudli3 (27)|16.7.2009 21:57
O tom GCz sem už slyšel, a zkoušel jsem to, ale nemělo to mapy, a chtělo se to připojovat na internet nebo co.. nemůžu použít mapy z Ozi'ho? Jinak mam Mio P350 WM5 a na net se s tím vůbec nedostanu.. vyzkouším ještě to GCz ale jestli tam nejsou mapy, tak k čemu to je?
Jinak teda k předchozímu dotazu, přez Ozi se normálně ke "kešce" navigovat nemůžu? Protože tam prostě nemůžu dostat ty souřadnice (waypointy) ..
bender666 (15)|16.7.2009 22:11
Ano, GCz potřebuje připojení k internetu. Celé GC lze provozovat jen s OziCE, akorát příprava je pak trochu pracnější. Na stránce s keší si stáhneš LOC Waypoint file, uložíš do PDA a načteš do OziCE. Pak už jen takto uložený waypoint vybereš ze seznamu a dáš GoTo...
Kudli3 (27)|19.7.2009 12:40
[quote=Aaaik][quote=Kudli3].. můžu OziExplorer použít na hledání geocaching?...[/quote]
Pro kačerování jsem si před časem uklohnil takovéto "skiny", není to úplně ONO, ale jde to pro začátek použít:-)

Toto nahrát do OziCE adresáře a po spuštění "natáhnout"(Načíst nastavení ze souboru->Načíst nastavení stran).
[code]http://rapidshare.com/files/256545802/Portrait_240w_x_320h_Aaaik02.par1[/code]
Křížek vypne display, tuk na souřadnice vytvoří WP, na disketu vpravo zapíše trasu, na P odpojí vazbu kurzoru na GPS a lze posouvat mapu apd.
TomToma spouští jeho logo. ˇTuk na % zobrazení zobrazí mapu ve 100%.
Pomocí Screendesigneru si můžeš vytvořit další možnosti.
Z geocachingu lze stahovat rovnou souřadnice a udělat z nich WayPoints, ale pokud chceš ručně zadat souř., tak např. vytvoříš libovolný WP a přiložením kurzoru na něj vyvoláš menu pro editaci souř.


[/quote]
Díky za odpověd, jak už jsem psal do SZ, tak jsem si této zprávy nevšiml. To jak se snažím zprovoznit Oziho, tak to není pro mě, ale pro rodiče.. mamka se tímto baví aktivně.. jenže jde o to, aby se k dané "kešce" dostala po dostupných trasách.. Ozi ukáže pouze přímou trasu ke "kešce" ..
A k tomu odkazu, nejde mi to stáhnout z RS.. někdo na mé IP zrovna stahuje..

A to bender666: Díky za odpověď. K tomuto jsem se taky už dostal, ale když mi to ukáže tu přímou trasu, tak je to docela blbý.. potřeboval bych se dostat do její bílskosti, pomocí normálních cest..
bender666 (15)|19.7.2009 21:10
[quote=Kudli3]
K tomuto jsem se taky už dostal, ale když mi to ukáže tu přímou trasu, tak je to docela blbý.. potřeboval bych se dostat do její bílskosti, pomocí normálních cest..[/quote]

Jenže tohle program jako OziExplorer, který pracuje s rastrovými mapami, sám od sebe principielně neumožňuje. Můžeš si sice vytvořit tzv. route, tj. nasekáš podél předpokládané trasy svoje body, mezi kterými tě pak Ozi "naviguje" (i hlasově), ale tuto přípravu si musíš udělat pro každou cestu SÁM RUČNĚ. Myslím ale, že když máš dostatečně podrobné mapy, je geocaching s OziCE v naprosté většině případů bezproblémový i bez takové pseudonavigace. Oproti zoufalcům, třímajícím nějaký Garmin, kde je jen šipka a vzdálenost, je OziCE neskutečný komfort. :)
pkovarik (21)|20.7.2009 13:31
[quote=Kudli3]
.. jenže jde o to, aby se k dané "kešce" dostala po dostupných trasách.. Ozi ukáže pouze přímou trasu ke "kešce" ..

A to bender666: Díky za odpověď. K tomuto jsem se taky už dostal, ale když mi to ukáže tu přímou trasu, tak je to docela blbý.. potřeboval bych se dostat do její bílskosti, pomocí normálních cest..[/quote]

OZI je naprosto vynikající program na práci s RASTROVÝMI ( ne vektorovými ) mapami a skvěle využitelný na geocaching. Chce to jen tomu věnovat trochu času, projít si jeho možnosti a zkoušet a zkoušet ...
Co se týká navigace - OZI ti ukazuje pouze směr a vzdálenost ke zvolenému waypointu. V žádném případě to neznamená, že máš jít podle vyznačené čáry. Samozřejmě se musíš řídit podle map a jít po cestách, ta čára k waypointu je jen dodatečná informace. Z principu ( mapy nejsou vektorové ) navigace "po cestách" možná není. Taktéž i z toho důvodu, že většina keší se nachází mimo cesty, a cesty a cestičky se dost mění. Je možné, že některé navigace či SW toto umí, ale předpokládám, že pouze hlavní tahy (např. cyklotrasy), takže jsou stejně nepoužitelné. Jestli můžu poradit, nahraj si do OZIho Shocart mapy 1:50000 a základní mapy 1:10000, s těmi jsem maximálně spokojený a i když nejsou nejaktuálnější, většinu cest a dalších terénních informací v nich najdeš.

A nezapomeň - vypni si statickou navigaci, jinak nad výsledkem zapláčeš ;) Toto je vlastnost GPS čipu, takže změna SW to nevyřeší a stejně ji budeš muset později vypnout. A pozn. - stat.navigace se zapíná po každém delším odpojení baterky, aby ses pak nedivil, že ti zase divně poskakuje ;)
zany (71)|20.7.2009 16:13
[quote=pkovarik]základní mapy 1:10000, s těmi jsem maximálně spokojený a i když nejsou nejaktuálnější, většinu cest a dalších terénních informací v nich najdeš.[/quote]
Pokud víš o nějakých změnách, tak napiš čísla čtverců, můžu se pokusit udělat novou verzi, pokud v té lokalitě od té doby proběhlo nové mapování (mapy se aktualizují v intervalu cca 4-5 let), mohla by se povést aktuální verze

Kudli3 (27)|20.7.2009 20:05
Díky za info. Hledám jak vypnotu v zařízení tu statickou navigaci ale nenacházím to.. :? (mám mio P350)
bender666 (15)|20.7.2009 22:04
Mio P350 má GPS s chipem SirfStarIII, tudiz by na nej melo fungovat tohle:
[code]http://www.memory-map.com/MMSirfSetup.exe[/code]
Kudli3 (27)|21.7.2009 00:44
Díky vyzkouším..
pkovarik (21)|21.7.2009 07:52
[quote=Zany][quote=pkovarik]základní mapy 1:10000, s těmi jsem maximálně spokojený a i když nejsou nejaktuálnější, většinu cest a dalších terénních informací v nich najdeš.[/quote]
Pokud víš o nějakých změnách, tak napiš čísla čtverců, můžu se pokusit udělat novou verzi, pokud v té lokalitě od té doby proběhlo nové mapování (mapy se aktualizují v intervalu cca 4-5 let), mohla by se povést aktuální verze

[/quote]

Tak to opravdu nedokážu posoudit, zas tak to nesleduji. Jen jsem koukal na okolí mého bydliště, a v novém mapování je spousta změn ( viz. čtverce 26-21 až 28-23 ), takže předpokládám, že tak bude i obecně. Hlavně tedy v okolí velkých měst, protože se poslední dobou staví a hodně se to mění.

Můžu mít dotaz ? Z jakého zdroje bereš základní mapy ? Na Cenii jsou strašně vybledlé, na PDA pak nejsou vidět barvy. A na mapy.crr.cz jsou OK, ale zase nejsou tak pěkné a detailní názvy ulic ...
pkovarik (21)|21.7.2009 09:42
[quote=Kudli3]Díky za info. Hledám jak vypnotu v zařízení tu statickou navigaci ale nenacházím to.. :? (mám mio P350)[/quote]

Na MIO mi 100% fungoval AplSIRF. Návod na vypnutí SN :
Zapni APLSirf, nastav příslušný COM a rychlost, na kterém jede GPS čip (u mě COM2 a 57000), dej OPEN - v tabulce NMEA by se měly objevit nějaké údaje, nyní zmáčkni tlačítko "to Sirf" - v tabulce Sirf budou šipky, nyní "StatNav OFF" a potom "to NMEA". Pokud budou i nyní v tabulce NMEA běhat informace, tak máš vyhráno a můžeš aplikaci ukončit.
zany (71)|21.7.2009 12:26
[quote=pkovarik]Můžu mít dotaz ? Z jakého zdroje bereš základní mapy ? Na Cenii jsou strašně vybledlé, na PDA pak nejsou vidět barvy. A na mapy.crr.cz jsou OK, ale zase nejsou tak pěkné a detailní názvy ulic ...[/quote]
Základní mapy beru z cenie, takže pokud najdeš na cenii nějaké novinky, oproti již hotovým čtvercům, mělo by to z ní jít vytáhnout

pkovarik (21)|21.7.2009 12:59
No, však píšu - jen kolem Brna, tj. čtverce 26-21 až 28-23, je změn docela dost ;) Ostatní oblasti neposoudím, tak často se tam nepohybuji ...
Kudli3 (27)|21.7.2009 18:42
[quote=pkovarik]Na MIO mi 100% fungoval AplSIRF. Návod na vypnutí SN :
Zapni APLSirf, nastav příslušný COM a rychlost, na kterém jede GPS čip (u mě COM2 a 57000), dej OPEN - v tabulce NMEA by se měly objevit nějaké údaje, nyní zmáčkni tlačítko "to Sirf" - v tabulce Sirf budou šipky, nyní "StatNav OFF" a potom "to NMEA". Pokud budou i nyní v tabulce NMEA běhat informace, tak máš vyhráno a můžeš aplikaci ukončit.[/quote]Díky za rady. Tak to asi funguje.. Když jsem to zkusil poprvé, tak tam něco běhalo a byly tam šipky, jak jsem zmáčkl off tak mi to napsalo written 10 bytes, ale zdálo se mi, že to běhalo dál.. uvidím, vemu to ven a vyzkouším to.
hnedka_ce4you (6)|26.12.2009 12:56
Nevím, jestli se to bude někomu hodit, ale udělal jsem program na konverzi mezi ozf2 a ozfx3 (oběma směry). Funguje z příkazové řádky a i soubor o velikosti několika set MB je zkonvertován během chvilky. Taky umí soubor uzamknout nebo naopak odemknout. Zdrojový kód je volně k dispozici.

http://rapidshare.com/files/326089547/OzfConverter.rar
Waltr_ce4you (1)|22.2.2010 09:38
Ahoj. Celkem pozorně jsem přečetl celou diskuzi a má nějaké otázky na znalce. Sám jsem absolutní začátečník. Jdu v Létě do Albánie a vzhledem k tomu že není absolutně zmapovaná pro klasické GPS, rozhodl jsem se pro Oziho. Sehnal jsem si nějaké Kalibrované mapy 1.220 000 a Ruský štáb 1:50 000.
eŘrším problém vytvoření cesty aby mě ozi nasměroval. Myslel jsem si že si do daného místa mapy zakreslím cestu nebo trasu (vlastně nevím co to má být- ale asi cesta?). A až dojedu na dané místo a budu mít problém v orientaci, zapnu GPS a ozi mě (asi ne jako klasická GPS, ale aspoň nějak) povede.
Takže bych prosil polopatickou radu jak na to. Já si vyznačím na PC trasové body, ale už mi to nějak nejde uložit. Nezobrazí se mi okínko kde bych zvolil kam si to uložím. Jak se prosím dělá cesta, poté ukládá. A jak a kde si ji nakopíruji do GPS (budu to mít na kartě) abych si jí mohl na místě ,,najet"
Další otázka, na mé mapě když si najedu na průsečík souřadnic na mapě, nesouhlasí s ůdaji co ukazuje program- je to o kosek. Je to tím že je zkalibrovaná a mapový podklad je trochu chybný? Někdo to opravil, nebo by to mělo s mapou souhlasit.
Asi jsou to banální věci, ale já nejsem schopen se přes ně sám dostat, děkuji za pomoc.
vejvik (5)|25.6.2010 23:47
Chci se zeptat, nastavil jsem si v screen designeru obrazovky dle svého gusta, ale po té co to nahraju do navigace, tak háčky čárky jsou špatně zobrazeny a i menu je zobrazuje špatně. tady khooca píše o upravení souboru s češtinou, má to co společného s tím, aby mi to chodilo hezky česky :)
Dráček. (84)|29.7.2010 14:58
Dotaz na nastavení OziExpCE. Při vypnutém GPS přijímači při poklepu vedle zobrazené mapy, by se měla zobrazit vedlejší mapa. Mě se ale zobrazí buď Evropa nebo Svět. Je to u chorvatských Topo map od Toji. Když dám otevřít mapu, tak se zobrazí správná, nejde tedy o chybnou kalibraci.
Co mám špatně nastavené?
Dík.

To vejvik:
zkus v nastavení/obecné/sys1 nastavit nějaký font CZ. Pokud je nemáš stáhni si je, jsou někde tady pro readery a nakopíruj je do windows.
Aaaik (123)|22.9.2010 13:26
Na strankach Oziexplorera je nova verze pro PDA a to 2.34. Hlavni novinkou je "kineticky pohyb mapy", tj. lze pohybovat mapou jako u iPodu soubory. Zkousel jsem to na LOOXu560 a docela to funguje, je to hezky:-)
Aaaik (123)|16.11.2010 12:29
Nova verze 2.34a vylepsila kineticky pohyb mapy.To posouvani funguje i na starym systemu WM2003SE(HP3715).
FUNY MA (1)|7.2.2012 10:33
Pekný deň prajem všetkým,

chcel by som vás poprosiť s pomocou pri kalibrácii III. vojenského mapovania (SK). Ak sa tu nájde zbehlý človek - uvítal by som jeho pomoc. Email je rsdbsa@centrum.sk .
S pozdravom Maťo