Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorer - program pro práci s mapou a sběr geografických dat

Docent (1234)|6.3.2007 23:50
S tvým časem to bude asi opravdu blbé, když nemáš ani čas psát celá slova...
"nexisuje", "pcket"...
Zdenál_ce4you (103)|7.3.2007 13:57
to:doubek
není třeba pročítat všechno, je třeba číst to , co potřebuju..

https://www.ce4you.cz/articles/detail.asp?a=245
karelk1 (7)|22.4.2007 15:34
Zdravím všechny, mám problém s natavením portů pro GPS. Používám MDA2 a GPS i-tec BT Slim. V nastavení COM portů mi pro BT zařízení nabídne porty 6 a 7. Ale v Ozi Exp. mám na výběr jenom COM 0 - 4 a COM 9. Pro GPS jsem nastavil COM 7, ale nevím jakto mám nastavit v Ozi Exp. S jinými programy např. GPS Compass (v něm jde nastavit COM 7) funguje GPS bez problémů. Díky za radu.
sikula05 (272)|7.6.2007 01:00
Zdravím a prosím o radu...mám tu mapu Prahy,resp.dva soubory Praha.map a Praha.ogf2 Když je nahraju k ostatním mapám v PPC,tak ji sice OZi v adresáři vidí,ale nenačte...co mám udělat?převést do jiného formátu? img2ozf ty soubory nevidí..takže nevím ,jak je převést.Ty ostatní mapy mám v ozf3...Děkuji
Edit:ještě mám k dispozici png soubor Praha,který se mě ve stolním OZI s potížemi otevře/načte se ten soubor .map a pak hlásí,že hledá soubor s obrázkem a musí se na ten PNG soubor ručně donavigovat/
P.S.:omlouvám se za hodně laicky a asi i nesrozumitelně položený dotaz...:oops:
Zdenál_ce4you (103)|7.6.2007 12:14
to: sikula
podle popisu bych viděl chybu v nastavení adresářů.
soubor map je texťák, kde jsou údaje o poloze mapy na "obrázku". pro PPC se vytváří formát ozf3 (ozfx3), který je komprimovaný. oba soubory by měly být ve stejném adresáři, nastaveném v ozice.
sikula05 (272)|7.6.2007 12:59
No já jsem překopíroval oba soubory..jak ten textak..tak ten velký soubor..on má 49Mega..není problém i v tom??Ale hlavně je v tom jiném formátu ,než ty ostatní od Shocartu...
Docent (1234)|7.6.2007 13:31
Jestli ses nepřeklepl a je to opravdu ogf, tak to pro Oziho nebude...
sikula05 (272)|7.6.2007 13:46
Nepřklepl...ale stolní to načetl z toho png souboru...jen zase nevím,jak ,když je ta zkalibrovaná a načtená mapa ve stolním OZI,jí uložit do něčeho,co se pak dá načíst v ppc.../jinak si myslím,že ta mapa bude původem ze smartmaps...ale pšššš:oops:
Docent (1234)|7.6.2007 15:06
png je grafický soubor, pokud k němu máš kalibrační soubor .map, tak to do formátu pro ppc dostaneš utilitkou img2ozf, je na http://www.oziexplorer.com pod odkazem "Optional Extras".
sikula05 (272)|7.6.2007 15:58
Právě jak jsem,asi dost nepřehledně psal...ta utilita mě hází nějakou chybovou hlášku....hned po tom co se snažím otevřít tou utilitou tu složku s těma dvěma soubory..
edit:stáhl jsem z webu OZI starší verzi té utility...ta vidí ten png file,ale při konverzi hlásí,že chybí knihovna lpng.dll
já ji nějak nemůžu stáhnout...kde jsem jí našel,tam chtějí za ní platit...help me:D
Edit2:knihovna nalezena...převod se rozběhl...trval asi půl hodiny..a snad dopadl dobře..to poznám až dorazím domů...;)
Edit 3:dopadlo to výborně..jen jsem trošku v šoku...:D /no jen sem nepobral,proč ta nová verze img2ozf ten soubor neviděla a ta stará ano.../
patko19 (5)|13.4.2008 22:44
nenajde sa niekto kto by mi poslal na mail alebo nejakou e-postou nainstalovany oziexplorer pre MDA alebo PDA ?
mam navigacny mioc250 a rad by som to na tomto navigacnom rozchodil lebo castejsie chodim do hory a tak by som to potestoval.
so stiahnutim nemam problem ale moje navigacne nepodporuje active sync a tak to am nedostanem.
mam mioc250 a wince 5.
mail prosim na patko19(at)gmail.com
Bucci_ce4you (217)|14.4.2008 12:18
patko: jdi na adresu www.oziexplorer.com a tam je v sekci OziExplorer CE oddíl pro PNA - stáhnout a nainstalovat
Bucci_ce4you (217)|14.4.2008 12:19
jinak koukal jsem, že dnes vyšla nová verze OziExplorer CE Developers version 2.03a

s kompletně předělanym designem :-) - doporučuju vyzkoušet
Jirka Ch. (42)|17.4.2008 19:43
Pod představením a linkem na verzi 2.03a se od 17tého skrývá verze 2.03b. Stejně tak povýšil Settings Manager.
Zdenál_ce4you (103)|22.4.2008 12:38
Vypadá to, že OZI CE začíná chovat dospěle.. Pomalu začínám mít problém s množstvím variant stránek a tlačítek.. A propos.. chodí vám tlačítka z posledního manažeru? Mně nechodí - musím upravit texťák - dát před popis tlačítek "c1". Ale je dost možné, že se mi pořádně nepřeinstalovala poslední verze..
Jirka Ch. (42)|22.4.2008 12:57
Screen tlačítka - manager dělá nějaký zmatek záměnou formátu key2 a key1. V key2 je to "c1", v key1 ne. Tlačítka jsou pak bez nápisů a mrtvá. Změn v konfiguráku, po zásahu Managera, je víc, nejen chybějící c1 (porovnat Windiffem nebo něčím podobným). Též jsem se proto naučil přímo editovat konfigurační texťák, je to jednoduché a má to výhodu - mohu konfiguraci měnit kdekoliv na cestách, třeba sedíc v lese na pařeze :D , bez PC a Manageru. Konfigurace stránek Managerem funguje korektně. Nefunguje mi funkce: Show Main Menu - Windowsové menu se zobrazí, ale pak přestanou fungovat 4 HW tlačítka, pomůže až restart PDA.
Vlada165 (676)|28.4.2008 08:20
Safra, jedinou vyhodu zatim vidim, ze to asi bude lepe ovladatelne v rukavicich (treba na kole, anebo na bezkach), ale jinak se mi to nove prostredi vubec nelibi :-(.
Nasli jste tam prosim neco opravdu uzitecneho a noveho oproti verzi 2.02, kvuli cemu by se to vyplatilo na tuhle verzi prejit ? Dik ...
Krokodýl_ce4you (3)|29.4.2008 10:47
To vladas: plně s tebou souhlasím, Honem jsem se vrátil k verzi 2.02. Grafická úprava verze 2.03 je poměrně děsná, popisky utíkají za roh. To co pořebuji umí i starší verze, takže se zatím nevášním.
PavelM_ce4you (95)|29.4.2008 11:32
To vladas: Take sem se vratil ke starsi verzi, zpusob ovladani nove verze mi vubec nevyhovoval.
Zdenál_ce4you (103)|29.4.2008 13:17
taky se těžko loučím s tím, na co jsem si zvyknul.. Ale na druhou stranu nová verze otvírá mnoho jiných možností - akorát si to člověk musí zorganizovat sám - rozvrhnout - vymyslet - udělat. I tu spodní lištu si můžu upravit (sice růčo, ale jde to) - viz "SystemData" a příslušný adresář. Je to soubor .dat, který lze upravit dle potřeby.. Ale jak říkám, je to takový trochu bastlení na koleně, na druhéstraně pouze podle mých představ, pokud nějaké mám..
:-)
Vlada165 (676)|29.4.2008 14:05
Ja to prave "tak trochu sbastlene" mam ;-) ...
Udelal jsem si treba na kolo vlastni stranku, kde mam nahore videt mapu a pod tim aktualni nadmorskou vysku a ryhlost a jejich grafy, odometr, kvalitu signalu (ted nevim jak se to jmenuje), dalsi stranku se statistikami nadmorske vysky a rychlosti a pod.
Zkousel jsem to pouzit ve verzi 2.03b (kde jeste navic byly ty malinke napisy a v 2.03d uz jsou citelne) a "skoro to pasovalo", ale vypada, ze se mi to opravdu nevyplati predelavat a asi to necham v te verzi 2.02, protoze v 2.03 opravdu zatim nevidim nic "prevratneho" a spis mi na obrazovce plno veci prekazi (dole je moc siroka ta lista, zoomovani mi takto nevyhovuje atd.).
Radeji na kole vozim "dreveny stylus" (abych porad nemusel z drzaku vyndavat ten original), zastavim a co nejde prepnout pres virtualni tlacitka ani primo prsty oladam "barbarsky" kusem dreva ;-) ...
Jirka Ch. (42)|30.4.2008 22:01
Dnes:

OziExplorerCE Version 2.10 (ne-development!)
OziExplorerCE Screen Designer (version 2.10)

- koho to ještě baví, ob den přeinstalovávat ;), zkoušejme!
...šťastným uživatelům verze 1.12.3e zavidím jejich poklidný život! :D
mqueen (3)|2.5.2008 10:51
mozte mi poradit prosim ked si vyberiem mapu z menu v oziexplorer ce na pda
tak mi neukaze aktualnu polohu ale hned skoci na mapu world
svoju mapu si mozem pozriet iba ked je gps vypnutee
lzet (2)|7.5.2008 18:42
[QUOTE="mqueen"]mozte mi poradit prosim ked si vyberiem mapu z menu v oziexplorer ce na pda
tak mi neukaze aktualnu polohu ale hned skoci na mapu world
svoju mapu si mozem pozriet iba ked je gps vypnutee [/QUOTE]

Předokládám, že tvá mapka je v oblasti, kde je také tvá stávající poloha. Pokud si otevřeš mapu, na které není tvá aktuální poloha, OZI se snaží najít mapu pod aktuálním kurzorem. Po otevření tvé mapy a aktivaci GPS se ti opět načte mapa WORLD?
FALCO_01 (32)|30.5.2008 13:31
Tak nevím kde hledat chybu, ozi mi funguje skvěle ale nedokážu nastavit nebo najít kde se na stálo zapíná podsvícení displeje, akorát mi asi v minutovém intervalu bliká, potřeboval bych ho mít stále zapnutý, popřípadě aby se toto tlačítko dalo namapovat, poradí mi někdo?
PS verze 2.15, HTC TyTNII
khooca (133)|31.5.2008 18:05
Pro zájemce uploaduju další, mnou upravenou obrazovku pro geocaching (v 2.14).

Scr1 - hlavní mapa, čudlítka na více/méně detailní mapu
Scr2 - navigace k wapointům - čudlítka pro správu wayp (není třeba již využívat systémový toolbar, který visel na všech obrazovkách)
Scr3 - zmenšený kompas/zvětšená mapa, sysdate, systime
Scr4 - nejbližší waypointy

Pro správné zobrazení češtiny je třeba přepsat původní CZ soubor (v originále byly chyby u čudlíků na scr2, nic víc jsem neupravoval)

[CODE]http://rapidshare.com/files/119104675/ozi_scr.rar.html[/CODE]
jazzz_ce4you (6)|20.6.2008 15:09
at hledam, jak hledam, nemuzu v Oziexploreru najit filtrovani nizke rychlosti. Jde mi o to, ze i pri dobrem prijmu - HDOP okolo 1.3 - se pri vypnute SN pozice "chveje". Sice jen o minimalni vzdalenost, ale zpusobuje to zmatene chovani sipky, ktera si nepamatuje posledni smer pohybu a hlavne ve statistice zrychleni se ukazuji nesmyslne hodnoty. V GPS tuneru mam moznost fitrovani rychlosti od 0 km/h po 0,5 km/h krocich. Jako idealni se mi osvedcilo filtrovat vse pod 1,5 km/h. Zapinat SN se mi nechce, protoze to pak ignoruje presnejsi pohyb a navic nelze rezimy prepinat za chodu, protoze je port GPSky obsazeny.
Poradite mi nekdo, co s tim? Dik predem
turista_ce4you (32)|20.6.2008 15:57
Nevíte někdo, jestli se dá v OziExploreruCE nastavit zobrazení souřadnicové sítě (když na mapě není).
Díky
stulc (10)|21.7.2008 12:22
to jazzz: omluv prosim mou ignoraci, ale co je to vypinani/zapinani SN?
jinak mam podobny problem s filtrovanim v ozi ce obecne - na vyletech nemam celou dobu uplne optimalni signal, tak ze nejaka filtrovaci funkce jak na rychlosti tak i vysky by byla dost uzitecna, neexistuje na to neco? Jinak se v podstate porad stava, ze grafy primo v ozi CE jsou dost nepouzitelny, prave diky neodfiltrovanym extremnim chybam..

a druha vec - ozi ce v 2.19 ma ve svem screendesigneru moznost zobrazovat vyskova SRTM data. Zkousel jste to nekdo? (nebo je to jen polozka, ktera ma fungovat nekdy v budoucnu?)

Kryspin
Sagat_X (96)|21.7.2008 18:39
Stáhnul jsem si tu 15GB ortofoto mapu ČR, ale má formát ECW a nikoliv OZFX3 jako ty ostatní, a OZIEXPLORER 2.19 na PDA mi ji neotevře. Co musím udělat pro to, abych ji mohl používat? Dík.
turista_ce4you (32)|21.7.2008 19:50
Musíš si ji přetranformovat v programu Img2ozf do formátu *.ozfx3
Docent (1234)|22.7.2008 07:42
Mno, ECW uměla už předchozí verze OZI CE, nevidím jediný důvod, proč by to neuměla verze 2.19, mně to ECW normálně otevře. Takže se spíš podívej po stránkách výrobce...
SPM (182)|22.7.2008 08:00
AFAIK k tomu bylo potřeba doinstalovat do oziho ještě něco...
Sagat_X (96)|22.7.2008 11:48
Prosím Vás, zkuste si někdo vzpomenout, co je třeba udělat, aby to šlo otevřít i bez té konverze. Má to 3200 souborů a konverze jednoho trvá několik minut :-(
Docent (1234)|22.7.2008 12:20
Na OZI na PC je třeba dohrát knihovnu, na PDAčku mám knihovnu NCSEcw.dll, ale řekl bych, že je součástí instalace, nějak si nevzpomínám, že bych ji tam dával extra... Ale možná je to tím, že jsem OZIho nenakupoval na Rapidshare ;) .
Sagat_X (96)|22.7.2008 13:42
Tu knihovnu má v instalačním adresáři taky. A stejně to neotevře. Instalováno mám na SD kartu... :-(
turista_ce4you (32)|22.7.2008 19:13
Ověřil jsem si předchozí verze OziExploreruCE 1.12.3e3 a 2.02 a skutečně obě tyto verze načítají mapy ECW bez problému. Poslední verze 2.19 je však, nevím proč. už nenačítá, i když obsahuje všechny 3 ecw knihovny. Zatím na to nemohu přijít. Poradil někdo?
Sagat_X (96)|23.7.2008 14:44
Neporadil, takže jsem pustil už včera konverzi a počítám, že tak za týden by to mohlo být hotové... Jenom bych se chtěl zeptat, zda-li tou konverzí neutrpí kvalita té mapy (barvy, rozlišení atd.). Dík.

Edit.: Teď jsem zkoušel i tu verzi 2.02 a ani v té mi to nejde?! :evil: Tak nevím...
Sagat_X (96)|23.7.2008 20:04
No tak tu konverzi jsem po druhém dni zase ukončil, protože soubor ECW 2MB má po konverzi na OZFX3 9MB!!! Takže tudy cesta nevede :-( No škoda, už jsem měl 1500 souborů z 6400 :-D
bender666 (15)|23.7.2008 21:58
Mně OziCE 2.19 ecw načte a to mám taky Looxe (C550). Na ARM procesorech by to mělo fungovat.
jazzz_ce4you (6)|1.8.2008 12:20
[QUOTE="stulc"]to jazzz: omluv prosim mou ignoraci, ale co je to vypinani/zapinani SN?
jinak mam podobny problem s filtrovanim v ozi ce obecne - na vyletech nemam celou dobu uplne optimalni signal, tak ze nejaka filtrovaci funkce jak na rychlosti tak i vysky by byla dost uzitecna, neexistuje na to neco? Jinak se v podstate porad stava, ze grafy primo v ozi CE jsou dost nepouzitelny, prave diky neodfiltrovanym extremnim chybam..

a druha vec - ozi ce v 2.19 ma ve svem screendesigneru moznost zobrazovat vyskova SRTM data. Zkousel jste to nekdo? (nebo je to jen polozka, ktera ma fungovat nekdy v budoucnu?)

Kryspin[/QUOTE]

SN= static navigation, tedy funkce pouzivana v chipsetech GPS proto, aby filtrovala nechtenou zmenu polohy pri nizke rychlosti, nebo preskakovani polohy pri zhorsenem prijmu signalu. Pouziva se hlavne v autonavigacich.
Na prepinani chipsetu pouzivam Sird Setup od Memory Map - jednoduchy freeware. Ta se tam i vypinat-zapinat WAAS/EGNOS.
Ozi me kazdopadne neoslovil. Spousta funkci, to ano, ale na ukor prehlednosti. Pripada mi desne tezkopadny. Misto nej pouzivam GPS Tuner, ktery ma prave zminovane filtrovani rychlosti a navic fukci filtrovani polohy pri zhorsenem prijmu (HDOP>5) a prumerovani pozice.
Jen sprava waypointu je mnohem primitivnejsi a neda se nastavit vice setu a ty hromadne spravovat, coz mi dost vadi. Co je super je moznost online stahovat z Google a TopoServeru mapove podklady. V PC mam jednoduchy kalibrator map s exportem na rozsekane mapove dilce.
Ted jsem si poridil prima script, ktery umi zachytavat online mapy z netu a zpracovat je do celku. Tak jsem si udelal krasnou podrrobnou mapku Benatek z Google Maps a Viamichelin.
Docent (1234)|1.8.2008 12:32
Jenže na OZIho existuje hafo všechmožných map, na GPS Tuner si je musíš zkalibrovat, pokud nepoužíváš třeba Google maps... Další problém je, že GPS tuner nefunguje na VGA zařízeních, pokud je volných méně než 30 MB paměti, a to na zařízeních s 64 MB RAM většinou je.
xtonda (811)|1.8.2008 12:42
Promiň, ale když se podívám na tu jejich kalibrační aplikaci, tak GPS Tuner je ve srovnání s OzieExplorerCE+OziExplorer či PathAway+TTQV prostě dětská hračka.
jazzz_ce4you (6)|1.8.2008 13:56
ano, mate pravdu a ja to nezpochybnuji. Mapy se daji stahnout z netu. Pravda je, ze pres veskerou snahu jsem podrobnou mapu Benatek pro Oziho nesehnal...
Mozna jsem se proste s Ozi jeste nespratelil a to je vse. Jen mi proste na moje potreby pripada predimenzovany na ukor prehlednosti. Libi se mi ale treba zpusob prace s waypointy.
Problemy okolo VGA ksem neresil vzhledem k memu zarizeni (E-Ten M700).
Ohledne kalibrace jsem zatim plne vystacil s tou "hrackou" a myslim, ze stejne tak vystaci i velka vetsina ostatnich uzivatelu. Ostatne cilem je vzit nejaka mapova data s tem pridat kalibracni znacky. A to zvlada i MapKalibrator pro GPS Tuner. Drive jsem na Palmu samozrejme pouzival PathAway+TTQV.
Zkusim se jeste OziExplorerem prohrabat, abych si vse osahal a treba budu mit casem jiny nazor. Porad jsem ho jeste neodinstaloval... :-)
chromos (116)|3.8.2008 20:10
Jestli ti to pomuze, tak mapu Benatek - ale nezkalibrovanou - mas tady.
Kakos (6)|23.1.2009 14:58
Ahoj
mam dotaz, ktery uz tu jednou nekdo daval, ale nenasel jsem odpoved.
Je mozno nekde nastavit trvale podsviceni na OziExplorerCE verze 2.15? Display mi porad zhasina a to bych potreboval potlacit.

Diky za reakci
mpis (120)|1.2.2009 02:14
je to v nastavení>obecné>ostatní - zatrhnout položku Nevypínat
Kudli3 (27)|16.7.2009 11:27
Dobrý den. chtěl bych se zeptat, jestli můžu OziExplorer použít na hledání geocaching? Když jsem v tom programu, tak nevím kam zadat souřadnice.. našel sem jen něco jak je nahrát přes PC.. Jinak mám mapy CzechRepublic_50K_TOPO bude to fungovat? Díky za odpověď.
Aaaik (123)|16.7.2009 20:43
[quote=Kudli3].. můžu OziExplorer použít na hledání geocaching?...[/quote]
Pro kačerování jsem si před časem uklohnil takovéto "skiny", není to úplně ONO, ale jde to pro začátek použít:-)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Toto nahrát do OziCE adresáře a po spuštění "natáhnout"(Načíst nastavení ze souboru->Načíst nastavení stran).
[code]http://rapidshare.com/files/256545802/Portrait_240w_x_320h_Aaaik02.par1[/code]
Křížek vypne display, tuk na souřadnice vytvoří WP, na disketu vpravo zapíše trasu, na P odpojí vazbu kurzoru na GPS a lze posouvat mapu apd.
TomToma spouští jeho logo. ˇTuk na % zobrazení zobrazí mapu ve 100%.
Pomocí Screendesigneru si můžeš vytvořit další možnosti.
Z geocachingu lze stahovat rovnou souřadnice a udělat z nich WayPoints, ale pokud chceš ručně zadat souř., tak např. vytvoříš libovolný WP a přiložením kurzoru na něj vyvoláš menu pro editaci souř.


bender666 (15)|16.7.2009 21:07
Já na GC používám jako přípravu na PC Skrýšotlač a jeho export do GPX [code]http://cacheprinter.bubbles.sk/[/code] Vyplatí se GPX zkonvertovat do WPT ve "velkém" Ozim, protože mi někdy přímý import GPX OziCE shodil.
Na PDA s Windows Mobile existuje skvělý GCz [code]http://www.nicque.com/PQz/GCz.htm[/code], ale stejně pro vlastní hledání vždy použiju OziCE. Mapa je mapa :yes: