OziExplorer - program pro práci s mapou a sběr geografických dat
Už jsem tu zase. :) Když v PC spustím Oziho, načtu mapu, načtu body a šup koukám na ně kde jsou. Paráda. Zavřu Oziho. Spustím Oziho, načtu stejnou mapu, načtu stejné boda a :O oni jsou kousek vedle ( 1 cm ). Prostě po každým načtení mapy a bodů jsou pokaždý někde jinde, o kousek. Takže poradí někdo, jak co nastavit? Mapa,systém,GPs, Pulkovo, WGS 84? Nebo odkaz na nějaký návod nebo povídání pro úplný lamy co teprve začínaj?:(
Když tu samou mapu a ty samý body (waypointy) otevřu v PDAčku tak jsou furt tam kde mají být. Aspoň někde.:?
Když tu samou mapu a ty samý body (waypointy) otevřu v PDAčku tak jsou furt tam kde mají být. Aspoň někde.:?
Poprosim o radu. Ked nascanujem a skalibrujem mapu, a chcem ju spoojit v Map Merge, ostane mi mapa akoby perspektivne sklopena. Poprosim ma s tym niekto skusenosti? Ake hodnoty nastavit v zalozke destination map...alebo kde sa to nastavuje aby aj po spojeni ostal pohlad na mapu kolmy? Inak je to super programik planujem zoscanovat a skalibrovat Slovensko - turisticky atlas VKU 1:50 000, cize slovensko bude komplet... len mi poradte ako pospajat spravne tie mapy... mienim ich totiz scanovat a kalibrovat po jednej ale pre moje potreby je vyhodne niekedy spojit. Dakujem
koukni se jestli si v mapmerge zadal správný souřadnicový systém a hlavně projekci, stačí se mrknou t v čem sou ty výchozí mapy a mělo by to fungovat
Slovensko je komplet WGS 84 a projekciu davam Latitude/Longitude tak ako ostatne mapy... ale stale je to naklonene...
Super funguje to aj v 3D takze popracujem a Slovensko bude skalibrovane.... trufa si to potom niekto zverejnit?
Může někdo poradit jaký je rozdíl nastavení elipsoidu v OZI mezi Pulkovo 1942 (1) a 1942 (2) a jaké jednotky by měly být nastaveny v Ozi CE: True nebo Magnetic?
Mohl by jste mi nekdo prosim vas pomoct s kalibraci turisticke mapy KCT? Odnekud jsem si stahl turistickou mapu Zeleznorudska, ale nedari se mi ji 100% zkalibrovat. V OZIm jsem udelal dokonce 9 kalibracnich bodu, ale zkalibrovana je jenom cca. 1/2 mapy. Zbytek mapy je zatizen chybou cca. 250m(jen ve vertikalnim smeru-13°10"").
->
Souradnice (nevim ted jestli je to delka nebo sirka) 49°20"... odpovidaji po cele mape
Souradnice 13°10" (v dolni casti mapy odpovida, ale v horni casti uz je odchylka tech 250m)
Co s tim? Nemuze to byt treba spatne naskenovanou mapou...?
Dekuji za radu
->
Souradnice (nevim ted jestli je to delka nebo sirka) 49°20"... odpovidaji po cele mape
Souradnice 13°10" (v dolni casti mapy odpovida, ale v horni casti uz je odchylka tech 250m)
Co s tim? Nemuze to byt treba spatne naskenovanou mapou...?
Dekuji za radu
mám podobný problém jako strojvudce, tak jsem si koupil novou mapu pro S42, což mi ale zamotalo hlavu ještě víc.
Ať dělám co dělám když zkalibruji mapu na S42, Transverse Mercator, posun 3500000,00
tak mi mřížka sedí, jakžtakž sedí i zem.šířka ale u délky jsem cca o 5 minut východněji, což dělá asi 6 km ! nevíte někdo kde dělám chybu ?
Peru se s tím už třetí den a už blbnu. Vyzkoušet to nemůžu, protože zatím nemám v čem.
díky za každou radu nebo názor
.
Ať dělám co dělám když zkalibruji mapu na S42, Transverse Mercator, posun 3500000,00
tak mi mřížka sedí, jakžtakž sedí i zem.šířka ale u délky jsem cca o 5 minut východněji, což dělá asi 6 km ! nevíte někdo kde dělám chybu ?
Peru se s tím už třetí den a už blbnu. Vyzkoušet to nemůžu, protože zatím nemám v čem.
díky za každou radu nebo názor
.
Pro kalibraci mám navoleny následující hodnoty a vše mi sedí. Pokud to půjde připojím vzorový map soubor.
[CODE]OziExplorer Map Data File Version 2.2
52aa.ozf2
C:\aos\mapy\mapyM25\52Aa.ozf2
1 ,Map Code,
Pulkovo 1942 (2),WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 136, 294,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3394000, 5616000,N
Point02,xy, 3926, 707,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3402000, 5615000,N
Point03,xy, 215, 4552,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3394000, 5607000,N
Point04,xy, 3997, 4488,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3402000, 5607000,N
Point05,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
.......
Projection Setup, 0.000000000, 15.000000000, 1.000000000, 3500000.00, 0.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1,109,214
MMPXY,2,4290,228
MMPXY,3,4289,4606
MMPXY,4,105,4595
MMPLL,1, 13.499932, 50.666626
MMPLL,2, 13.624998, 50.666601
MMPLL,3, 13.624955, 50.583400
MMPLL,4, 13.500019, 50.583369
MM1B,2.114020
LL Grid Setup
LLGRID,No,No Grid,Yes,255,16711680,0,No Labels,0,16777215,7,1,Yes,x
Other Grid Setup
GRGRID,Yes,1 Km,Yes,16711680,255,1 Km,0,16777215,8,1,Yes,No,No,x
MOP,Map Open Position,0,0
IWH,Map Image Width/Height,4389,4702
[/CODE]
[CODE]OziExplorer Map Data File Version 2.2
52aa.ozf2
C:\aos\mapy\mapyM25\52Aa.ozf2
1 ,Map Code,
Pulkovo 1942 (2),WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 136, 294,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3394000, 5616000,N
Point02,xy, 3926, 707,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3402000, 5615000,N
Point03,xy, 215, 4552,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3394000, 5607000,N
Point04,xy, 3997, 4488,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , 3402000, 5607000,N
Point05,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,E, grid, , , ,N
.......
Projection Setup, 0.000000000, 15.000000000, 1.000000000, 3500000.00, 0.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1,109,214
MMPXY,2,4290,228
MMPXY,3,4289,4606
MMPXY,4,105,4595
MMPLL,1, 13.499932, 50.666626
MMPLL,2, 13.624998, 50.666601
MMPLL,3, 13.624955, 50.583400
MMPLL,4, 13.500019, 50.583369
MM1B,2.114020
LL Grid Setup
LLGRID,No,No Grid,Yes,255,16711680,0,No Labels,0,16777215,7,1,Yes,x
Other Grid Setup
GRGRID,Yes,1 Km,Yes,16711680,255,1 Km,0,16777215,8,1,Yes,No,No,x
MOP,Map Open Position,0,0
IWH,Map Image Width/Height,4389,4702
[/CODE]
díky za odpověď.
Vzorový soubor se mi nedaří stáhnout.
Prosím o bližší info, jak si takový výpis pořídím z mého OZI. Snažil jsem se jednotlivé údaje v nastavení analyzovat a použít , ale bez úspěchu.
mám dojem že většina dat ve vašem výpisu je vztažena k už hotové mapě, to co jsem považoval za obecné nastavení jsem použil a nic...l
Nevím co dělám špatně. Za úspěch považuji že mi po kalibraci na síť sedí alespoň šířka, tj musím dělat něco špatně s posunem od poledníku, ale nevím co. Mapa je scanovaná z papírové mapy SHOCAT, které jsou v S42.
díky moc !
Vzorový soubor se mi nedaří stáhnout.
Prosím o bližší info, jak si takový výpis pořídím z mého OZI. Snažil jsem se jednotlivé údaje v nastavení analyzovat a použít , ale bez úspěchu.
mám dojem že většina dat ve vašem výpisu je vztažena k už hotové mapě, to co jsem považoval za obecné nastavení jsem použil a nic...l
Nevím co dělám špatně. Za úspěch považuji že mi po kalibraci na síť sedí alespoň šířka, tj musím dělat něco špatně s posunem od poledníku, ale nevím co. Mapa je scanovaná z papírové mapy SHOCAT, které jsou v S42.
díky moc !
Smazal jsem 3 strany zbytečných citací!! Pak si nestěžujte, že se v tom špatně hledá, když si nejste schopni přečíst pravidla pro diskutující! Zde.
Děkuji matrad
NEREAGOVAT PROSÍM! Jinak to smažu. Připomínky přes SZ.
Děkuji matrad
NEREAGOVAT PROSÍM! Jinak to smažu. Připomínky přes SZ.
to swommer
dík za radu, já jsem v zoufalství projel celej dostupnej net, tuto diskusi snad 3x tuto diskusi včetně str.2 (tu mám jako bibli)
ale nic co jsem vyčetl mi můj problém neřeší.. jsem lama.:oops:
dík za radu, já jsem v zoufalství projel celej dostupnej net, tuto diskusi snad 3x tuto diskusi včetně str.2 (tu mám jako bibli)
ale nic co jsem vyčetl mi můj problém neřeší.. jsem lama.:oops:
Pořádně si zkontroluj zadané souřadnice kalibračních bodů, někdy stačí malá chybka a je to celý rozhozený! Mě se to stalo taky.
tak už jsem z toho na mašli.:mad:
ještě mě něco napadlo.
mám prosbu,
nemáte někdo kousek nějaké mapy o které víte že na ní kalibrace sedí a nebyli jste tak hodní a poskytli mi ji na porovnání ? stačí kousek ..
díky moc, protože už z toho cvokatím. přece to musí jít !!!
ještě mě něco napadlo.
mám prosbu,
nemáte někdo kousek nějaké mapy o které víte že na ní kalibrace sedí a nebyli jste tak hodní a poskytli mi ji na porovnání ? stačí kousek ..
díky moc, protože už z toho cvokatím. přece to musí jít !!!
Tak jsem chytil první mapu co mi přišla pod ruku, oskenoval, zkalibroval a zdá se mi, že všechno sedí. Kalibrovaná mapa je tady: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Můžeme to také zkusit obráceně, zkuste někam nahrát svojí mapu (pokud nemáte kam, tak na www.edisk.cz) my to zkusíme kalibrovat a třeba nám to vyjde :-)
Pokud je moc velká (tj. větší než 100MB co se vleze na eDisk), tak to převeďte do JPEG, pozor na vhodnou volbu míry komprese, tj. aby se tam vlezla, ale aby ještě hezká a dobře čitelná.
Pokud je moc velká (tj. větší než 100MB co se vleze na eDisk), tak to převeďte do JPEG, pozor na vhodnou volbu míry komprese, tj. aby se tam vlezla, ale aby ještě hezká a dobře čitelná.
díky za mapu, ale mě to nesedí.
Posuďte, kde dělám chybu:
načetl jsem si v mapě MAPY.CZ jednu křižovatku v Lipové:
dle MAPY.CZ : 51° 0' 58.51'' N 14°21'55.24'' E
a ta samá křižovatka na Vaší mapě 51°01'24.6'' N 14°21'26.8'' E
šířka by byla skoro OK, ale délkou jsem někde nad rybníkem !
tak začínám mít podezření že na MAPY.CZ nejsou přesní !
skutečnost vyzkoušet ještě nemám čím ..
co si o tom myslíte ?
:oops:
musím ale přiznat, že je to značně lepší než moje
http://data2.edisk.cz/stahni/01176/kalibr_na_km_sit.zip_4.09MB.html
Posuďte, kde dělám chybu:
načetl jsem si v mapě MAPY.CZ jednu křižovatku v Lipové:
dle MAPY.CZ : 51° 0' 58.51'' N 14°21'55.24'' E
a ta samá křižovatka na Vaší mapě 51°01'24.6'' N 14°21'26.8'' E
šířka by byla skoro OK, ale délkou jsem někde nad rybníkem !
tak začínám mít podezření že na MAPY.CZ nejsou přesní !
skutečnost vyzkoušet ještě nemám čím ..
co si o tom myslíte ?
:oops:
musím ale přiznat, že je to značně lepší než moje
http://data2.edisk.cz/stahni/01176/kalibr_na_km_sit.zip_4.09MB.html
Přihrál jsem na web k té mapě screenshot z OziExloreru, mě to sedí. Napadla mě jedna věc, jak je ten řádek s údaji nahoře hned pod lištami ikon, co v něm máte jako poslední údaj? pokud to není WGS 84, klikněte na to, zobrazí se okno s nadpisem Select Display Datum a vyberte WGS 84.
měl jsem tam S42, ale i když to změním nic se nestane. Váš screenshot jsem nenašel, přikládám můj
http://data2.edisk.cz/stahni/96582/screen.jpg_46.63kB.html
kurzor jsem neuměl sejmout, je tam co je označení zeměpisné východní délky
na severním kraji mapy (přímo na čárce 14°25')
což je údaj, který bych čekal na bílém řádku OZIho.
http://data2.edisk.cz/stahni/96582/screen.jpg_46.63kB.html
kurzor jsem neuměl sejmout, je tam co je označení zeměpisné východní délky
na severním kraji mapy (přímo na čárce 14°25')
což je údaj, který bych čekal na bílém řádku OZIho.
můj screen je na tom URL, které jsem dával v předminulém příspěvku, tam co je ta moje testovací mapa, tak jsem tam přihrál ještě soubor se screenem, jmenuje se Image1.png
Myslel jsem, že máte někde špatně nastavené map datum, nastavuje se to tam na spoustě míst, je to poněkud nepřehledné a snadno se to splete, ale záměna S42 a WGS 84 způsobí odchylky pár set metrů, rozhodně ne 5 kilometrů.
[QUOTE="oto"]měl jsem tam S42, ale i když to změním nic se nestane. Váš screenshot jsem nenašel, přikládám můj
http://data2.edisk.cz/stahni/96582/screen.jpg_46.63kB.html
[/QUOTE]
Dej tam ke stažení tvou mapu a kalibrační soubor .map. Já se pokusím zjistit, co je špatně.
http://data2.edisk.cz/stahni/96582/screen.jpg_46.63kB.html
[/QUOTE]
Dej tam ke stažení tvou mapu a kalibrační soubor .map. Já se pokusím zjistit, co je špatně.
už jsem to našel, Vám to sedí perfektně !!
s waypointy to ještě neumím.
koukal jste se na můj scrennshot ? Je tam jasně vidět rozdíl téměř pěti minut!
snad se pokusím ještě přeinstalovat OZIho, i když si od toho moc neslibuji.
..už to bude posedlost !
s waypointy to ještě neumím.
koukal jste se na můj scrennshot ? Je tam jasně vidět rozdíl téměř pěti minut!
snad se pokusím ještě přeinstalovat OZIho, i když si od toho moc neslibuji.
..už to bude posedlost !
Tak to na mě dělá dojem, že v té mapě je tisková chyba. To číslování S42 souřadnic na okraji vypadá že je po pěti čarách (kilometrech) a že se jim ty popisky o jeden posunuly. Když jsem v nastavení kalibraci ke všem Easting souřadnicím přidal 5km (5000) tak to sedí.
to jkabrt
mapa je na :
http://data2.edisk.cz/stahni/01176/kalibr_na_km_sit.zip_4.09MB.html
je mírně oříznutá, původní scan je i s okrajem na
http://data2.edisk.cz/stahni/76333/orig_scan.zip_3.29MB.html
dík
mapa je na :
http://data2.edisk.cz/stahni/01176/kalibr_na_km_sit.zip_4.09MB.html
je mírně oříznutá, původní scan je i s okrajem na
http://data2.edisk.cz/stahni/76333/orig_scan.zip_3.29MB.html
dík
to XTONDA
máš naprostou pravdu a já jsem velbloud. Kdybych byl pozornější tak bych si všiml že na spodní hraně mapy je to JINAK !!!
přátelé díky za účast a pomoc
JEŠTĚ JEDNOU DÍKY VŠEM
máš naprostou pravdu a já jsem velbloud. Kdybych byl pozornější tak bych si všiml že na spodní hraně mapy je to JINAK !!!
přátelé díky za účast a pomoc
JEŠTĚ JEDNOU DÍKY VŠEM
Taky je trik v tom, že i ty zeměpisné souřadnice ve tvaru délka/šířka jsou vztaženy k nějakému elipsoidu (map datum). na Mapy.cz to je téměř určitě WGS 84. Takže pro správné porovnávání se souřadnicemi s mapy.cz je potřeba mapu správně kalibrovat, tj. s použitím S42, v Select Display Datum je nutno pak vybrat WGS 84, jinak to bude ujíždět o cca 200m o v obou směrech. Ovšem pkud v Select Display Datum vyberete WGS 84 a máte zobrazenu kilometrovou mřížku, tak ta ujdede taky, protože i jí to vztáhne k WGS 84, nesmíte se toho leknout, prostě nleze zároveň odečítat S42 souřadnice a lat/lon WGS84 souřadnice, protože používají různé elipsoidy a Ozi přepočítává vždy vše na ten právě zvolený, tedy alespoň tak to chápu.
[QUOTE="xtonda"]Tak to na mě dělá dojem, že v té mapě je tisková chyba. To číslování S42 souřadnic na okraji vypadá že je po pěti čarách (kilometrech) a že se jim ty popisky o jeden posunuly. Když jsem v nastavení kalibraci ke všem Easting souřadnicím přidal 5km (5000) tak to sedí.[/QUOTE]
Potvrzuji, je to tisková chyba.
oto:
stáhnul jsem tvou mapu a porovnal s turistickým atlasem 1:50, a je to opravdu na tvé mapě špatně - např. obcí Domašice má procházet správně 34-60.
Potvrzuji, je to tisková chyba.
oto:
stáhnul jsem tvou mapu a porovnal s turistickým atlasem 1:50, a je to opravdu na tvé mapě špatně - např. obcí Domašice má procházet správně 34-60.
.. a já si pochopitelně jako začátečník musím koupit zrovna mapu s chybou, abych se to naučil ..
první poznatky:
když kalibruji mapu s nastavením S42 na kilometrové souřadnice, Transverse mercator s obvyklou konfigurací, pak při prohlížení nastavím WGS84 tak mi mapa sedí s údaji MAPY.CZ téměř přesně !
první poznatky:
když kalibruji mapu s nastavením S42 na kilometrové souřadnice, Transverse mercator s obvyklou konfigurací, pak při prohlížení nastavím WGS84 tak mi mapa sedí s údaji MAPY.CZ téměř přesně !
Tak jsem si to ověřil i jinde, u map KČT, které jsou v systému S-42 jsou i údaje o zeměpisné délce a šířce vztažené ke Krassovského elipsoidu, takže nebudou sedět proti údajům třeba z mapy.cz, kde nejspíš používají elipsoid WGS84
Zdravim,
som novy pouzivatel oziho, a mam jednu otazku. Mam track, loadnem do oziCE, vsetko ok, vidim cely track na mape. No akonahle spustim GPS tou ikonou s bleskom dole, sice vidim svoju aktualnu poziciu na mape ale strati sa mi 90% z tracku, a navyse od mojej aktualnej pozicie ide cez celu mapu rovna ciara k prvemu bodu tracku.
Da sa to nejako vypnut? Resp. ja by som chcel vidiet dany track a moju aktualnu poziciu, nechcem aby mi tam ukazoval nejake ciary a snazil sa ma navigovat.
Pre uplnost - track.plt ma cca 1800 bodov, neviem ci to moze byt problem
Dakujem
bedo
som novy pouzivatel oziho, a mam jednu otazku. Mam track, loadnem do oziCE, vsetko ok, vidim cely track na mape. No akonahle spustim GPS tou ikonou s bleskom dole, sice vidim svoju aktualnu poziciu na mape ale strati sa mi 90% z tracku, a navyse od mojej aktualnej pozicie ide cez celu mapu rovna ciara k prvemu bodu tracku.
Da sa to nejako vypnut? Resp. ja by som chcel vidiet dany track a moju aktualnu poziciu, nechcem aby mi tam ukazoval nejake ciary a snazil sa ma navigovat.
Pre uplnost - track.plt ma cca 1800 bodov, neviem ci to moze byt problem
Dakujem
bedo
Ahoj všichni,
O-E mě nadchnul, zkalibroval jsem si mapu Beskyd, převedl na CE formát. GPS (E-TEN M700) funguje super. Rád běhám, hlavně po horách a program chci používat hlavně na záznam trasy a její délky. Mám ale problém v tom, že při pomalé rychlosti (chůze krokem) se mi nezobrazuje rychlost a tím ani záznam trasy. V autě funguje vše v poho. Nikde jsem tady v diskusi neobjevil jak nastavit program aby se prováděl záznam trasy i při pomalé rychlosti. Poradíte?
(Je někde v CE verzi možnost zobrazení výškového profilu trati, když nadmořská výška je zobrazována ve stavové liště?)
Dík
O-E mě nadchnul, zkalibroval jsem si mapu Beskyd, převedl na CE formát. GPS (E-TEN M700) funguje super. Rád běhám, hlavně po horách a program chci používat hlavně na záznam trasy a její délky. Mám ale problém v tom, že při pomalé rychlosti (chůze krokem) se mi nezobrazuje rychlost a tím ani záznam trasy. V autě funguje vše v poho. Nikde jsem tady v diskusi neobjevil jak nastavit program aby se prováděl záznam trasy i při pomalé rychlosti. Poradíte?
(Je někde v CE verzi možnost zobrazení výškového profilu trati, když nadmořská výška je zobrazována ve stavové liště?)
Dík
1. Pokud to má Sirf III chipset, tak si ověřte jestli není zapnutá static navigation, ta tohle chování způsobuje. Existuje software pro PC i PPC, který to dokáže vypnout, ovšem jestli to půjde použít i na vestavěnou GPS je otázka, ale snad jo.
GPS nadmořská výška je dost nepřesná, stáhněte si track do PC do oziexploreru/oziexploreru3D, ten umí pracovat se SRTM daty a něco by z něj mohlo vypadnout.
GPS nadmořská výška je dost nepřesná, stáhněte si track do PC do oziexploreru/oziexploreru3D, ten umí pracovat se SRTM daty a něco by z něj mohlo vypadnout.
Tomu, že GPS nezaznamenává pohyb menší jak 4 km/h se říká statická navigace. Tady na fóru k tomu určitě něco bude, stačí do vyhledávání dát statická navigace a určitě se něco najde. Také o tom byl napsán článek na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
OziExplorerCE pokud vím tak neumí zobrazit výškový profil přímo v PDA, to umí jen stolní verze. Vím ale že např. program GPSdash výškový profil zobrazit umí a také má např. kompas, který OziExplorer nemá.
OziExplorerCE pokud vím tak neumí zobrazit výškový profil přímo v PDA, to umí jen stolní verze. Vím ale že např. program GPSdash výškový profil zobrazit umí a také má např. kompas, který OziExplorer nemá.
Díky trainzaku,
je fakt, že jsem to zkoušel při procházce s manželkou a to jsem se loudali. Jelikož při běhu mám rychlost vždycky přes deset, je pro mě problém vyřešen. Alespoň doufám, hned zítra vyzkouším.
T.
je fakt, že jsem to zkoušel při procházce s manželkou a to jsem se loudali. Jelikož při běhu mám rychlost vždycky přes deset, je pro mě problém vyřešen. Alespoň doufám, hned zítra vyzkouším.
T.
Uvědomte si, že to je rastrová mapa, takže by se musela v jednom kuse resamplovat, to IMHO žádný program dělat nebude, v OziCE jsem na to nenarazil.
Staticka navigace jde vypnout i u vestavenych GPS (napr. v mem Yakumu DeltaX to jde) a treba programkem SirfTech.
U nadmorske vysky jde v Ozim zapnout korekce, takze oproti nekterym jinym programum ukazuje vysku dost presne (porovnaval jsem na kotach z turistickych map)
Co se tyka otaceni rastrove mapy ve smeru pohybu, tak to umi treba SmartMaps (i kdyz je to potom hur citelne), ale ten zas neumi jine veci, co umi Ozi :-(.
U nadmorske vysky jde v Ozim zapnout korekce, takze oproti nekterym jinym programum ukazuje vysku dost presne (porovnaval jsem na kotach z turistickych map)
Co se tyka otaceni rastrove mapy ve smeru pohybu, tak to umi treba SmartMaps (i kdyz je to potom hur citelne), ale ten zas neumi jine veci, co umi Ozi :-(.
Nevíte někdo, jaký význam má v nastavení OziExplorerCE volba "Check for GGA and GSV Sentences" a zda musí být zaškrtnuta?
Ta korekce je kvůli chybě v Sirfu, který reportuje výšku o cca 50 špatně, na přesnost to vliv nemá, nadmořská výška podle GPS je dost orientační. Proto se také do sofistikovanějších GPS přijímačů dáva barometrický výškoměr.
Ano. Smiřme se s tím, že GPS pro běžné uživatelele má omezenou přesnost, zejména výškově. Moje zkušenost z lodě v Chorvatsku - pozice na tracklogu bezvadná, výška +-30m, a to jsme se určitě nepotopili. Buďme rádi, že nám to takto dávají zadarmo!!!!! Nejsme U.S.Army, U.S.Navy ani U.S.AirForce, tam to asi bude něco jiného.
Když dám vyhledat v OziExploreru (na PC) pomocí funkce „Vyhledávání názvu“ nějakou obec, tak mi ji vždy zobrazí na mapě jinde (bod není ve středu obce, ale někde mimo obec), ať si nastavím „Display Datum“ jakékoliv. Buď jsou chybné souřadnice stažených waypointů ČR nebo je chyba v Display Datumu. Nevíte někdo, čím to může být?
Nejede mi hlasova navigace v OZi CE. Ozi vytvari soubor cest s priponou .rte a Ozi CE s priponou .rt2. Nevite co s tim, abych moh presouvat cesty z jednoho programu do druheho? A jeste mam jeden problem. U nekterych map Ozi CE spatne zobrazuje meritko(scale) a proximity zony. Ukazuje to daleko mensi vzdalenost nez ve skutecnosti je. Jinak Ozi meri vzdalenost spravne. Diky pokud budete vedet.
Jestli se ti při instalaci vytvořily dvě složky OziExp. překopíruj wavy pro navigaci do složky, kde je OziExp.exe.