Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

HTC Universal, aka MDA Pro, aka i-mate JASJAR, první dojmy, poznatky a zkušenosti před a po zakoupení zařízení

Miloš Strouhal (3997)|7.10.2005 13:37
Tady najdeš vše potřebné. Cena by měla být s dph.
davidkm_ce4you (248)|7.10.2005 14:58
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Tys asi ještě nikdy neměl žádné MDA, viď?[/QUOTE]ne neměl ... a popravdě jsem torchu podobnou odpověď čekal ... ale vidíš to, jak jsem se to nenásilně :D hned dozvěděl ... :)
filipko_ce4you (115)|7.10.2005 23:02
[QUOTE="davidkm"]umí tu někdo německy?

Das Handy funktioniert nur mit einer SIM-Karte von T-Mobile Deutschland. Wenn Sie das Handy mit einer anderen Telekarte nutzen möchten, einmalig 99,50 € zahlen oder einfach 24 Monate warten und dann anrufen unter: 0180 5 330160 (0,12 € je angefanger Minute aus dem Festnetz von T-Com).
[/QUOTE]

Je to bezna prax. Preklad:

Mobil funguje iba so SIM-kartou od T-Mobile Deutschland. Ak chcete pouzivat mobil s inou simkou, musite jednorazovo zaplatit € 99,50 alebo pockat prvych 24 mesiacov a potom zavolat na cislo 0180 5 330160 (kazda zacata minuta stoji € 0,12 pri hovore z pevnej siete T-Com).

Bez zaruky, nemecky neviem.

Ja tomu odblokovania zdarma neverim. My sme doma tento sposob odblokovania uz niekolkokrat pouzili v Rakusku. Bolo to pri telefonoch predavanych s tzv. Werkarte (prepaid). Tam cena odblokovania, v skokoch, 1/2 roka, 3/4 roka, postupne klesala a po roku bola zdarma, podobne ako v tomto pripade po 2 rokoch. Odblokovanie prebiehalo nejako na dialku, pomocou nejakej SMS-ky. Uz si to presne nepamatam.
hybo (3107)|8.10.2005 07:38
zajimave, ze jsem zatim nenasel moznost koupit bez smlouvy u TMO UK...zde
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 15:04
Tak už jsem dokázal flashnout německé T-mobile MDA Pro z německé ROM na ROM anglickou, přesněji imate JasJar ENG ROM. Jde to s mírnými komplikacemi, ale jde to!:yes: A odblokace zařízení zdarma již také není problém. Stačí zavolat do německého T-mobilu, nadiktovat jim imei zařízení a oni vám pošlou na mejl odblokovací kód. Nebo si o odblokaci můžete zažádat přímo při koupi na prodejně. No, akorát mi přišla výplata na účet, hádejte co s ní dnes či zítra provedu?.. :D Už mam za ten týden šílený absťák, jinou cihlu prostě už nechci, iPAQ jde zítra z domu! ;)
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 15:58
První z komlikací je že po upgradu máte klasicky anglické rozložení kláves, kdežto německá zařízení mají jiné rozložení funkčních kláves a symbolů.

Řešení je jednoduché. Stáhněte si přiložený cab a nainstalujte. Přemapuje vám to klávesnici zpět na německou, tedy vše bude fungovat tak jak má. Jaké tlačítko na klávesnici zmáčknete, takové se vám také napíše. :yes:

Ps: za pár dní až týdnů bude zřejmě možné editovat ExtROM zařízení, takže si tam ten cab jednoduše přidáte a změna bude samovolně provedena ihned po Hard Resetu.
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 16:14
Dalším poznatkem je, že pokud chcete psát co nejpohodlněji za denního světla, kupte si střibrného Universala. Má výborně označené funkční klávesy a symboly. Černý JasJar je má naopak díky černým klávesám téměř nečitelné. Přečtete naprosto v pohodě písmenka abecedy a ostatní základní klávesy, ale nemáte šanci rozeznal funkční klávesy a symboly aniž by jste i za denního světla měli zaplé podsvícení klávesnice. Naopak pokud začnete Universala používat v noci, černý JasJar vede na celé čáře. Klávesnice září tak jasně a rovnoměrně že jsou veškeré znaky dokonale čitelné. Stříbrný německý T-mobile MDA Pro naopak ve tmě zaostává, úroveň podsvícení je tak poloviční, možná menší, avšak stále ještě dostatečná pro funkční psaní v noci, ve tmě. Takže kolem a kolem, podle mne je lepší koupit stříbrnou cihlu se stříbrnou klávesnicí, jelikož zařízení ve většíně případů používáte za světla, v noci méně.
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 16:20
Díky za víceméně dobré zprávy ... :)

k tomu rozložení ... není to problém? nebo je to otázka cviku? ... co u tohoto dělá repráček? a co nabíjení :)
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 16:21
JInak já uz začíním cítit absťak a to jsem ho ještě v ruce neměl :D
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 17:20
Rozložení není žádný problém, troufám si tvrdit, že až Universal dorazí k nám bude mít právě toto německé rozložení. Nebo-li Quertz. Y dole, Z nahoře. Nabíjení ok, repráček ok, nikde ani náznak problému. Mam teda cihlu pujčenou od jednoho člověka z Litoměřic, za chvíly vracím a dostanu jinou tady z Prahy. Ta by mi snad již měla definitivně zůstat..:) :yes: Ještě tedy musím usmlouvat cenu, aby mi z výplaty taky něco zbylo..[QUOTE="davidkm"]JInak já uz začíním cítit absťak a to jsem ho ještě v ruce neměl :D [/QUOTE]Přijď na pražský sraz, vemu ho tam pokud tam pujdu.
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|12.10.2005 18:19
[QUOTE="Miloš Strouhal"] Mam teda cihlu pujčenou od jednoho člověka z Litoměřic, za chvíly vracím a dostanu jinou tady z Prahy. [/QUOTE]

Od koho ? ;)
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 19:49
Od tvého velmi dobrého známého s mercedesem.. ;) Přivezl mi jej dnes do Prahy jelikož tu němčinu v cihle nedokázal vystát. Flešnul jsem mu to na angličtinu za cenu, že jeho zařízení bude sloužit jako pokusná krysa..:D Buď během flešování umře, a nebo se probudí s logem i-mate a anglickou ROM. No a aby to nebylo tak jednoduché, nejdříve opravdu chcípla. Opakovaným přeflešem jsem ji ale snadno probudil a už směle slouží páníčkovi v angličtině. ;) Teď jedu domu z obchodu a jdu flešnout tu svou (snad už konečně).

Ps: záloha originální ROM zatím neproběhla, na tohle jsem zatím krátkej, snad časem načerpám nějaké vhodné info z xda-dev..
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 20:01
[QUOTE="Miloš Strouhal"][QUOTE="davidkm"]JInak já uz začíním cítit absťak a to jsem ho ještě v ruce neměl :D [/QUOTE]Přijď na pražský sraz, vemu ho tam pokud tam pujdu.[/QUOTE]

když mi to vyjde, tak se stavím ...ale co bude potom ... :D
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|12.10.2005 20:14
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Od tvého velmi dobrého známého s mercedesem.. ;) ..[/QUOTE]

Hned mu jdu volat, že se mi nepochlubil. ;)
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|12.10.2005 20:25
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Od tvého velmi dobrého známého s mercedesem.. ;) ..[/QUOTE]

Jediného kámoše s mercedesem, kterého znám má XDA2 a popírá, že by si koupil něco nového.

A jiného kámoše s mercedesem, který se zajímá o PDA nemám - neznám. :D
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 20:35
Jelikož jsem za posledních 14 dnů naspal kvůli práci tak 50 hodin, nemyslí mi to. :? Neni to kámoš tvůj, ale kámoš Zdendy Korfa, bydlí taky v Litoměřicích, asi ho budeš znát, má své stránky o MDA I a na ce4you též hodně přispíval. Sorry za mystifikaci,musim se jít konečně pořádně vyspat.. :oops: Ale nejdřív to jdu flešnout! ;)
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 20:38
[QUOTE="davidkm"]když mi to vyjde, tak se stavím ...ale co bude potom ... :D [/QUOTE]Co by bylo, buď rozbiješ prasátko, a koupíš si ho, nebo budeš dále vyčkávat a "slintat".. :D
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 21:03
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Co by bylo, buď rozbiješ prasátko, a koupíš si ho, nebo budeš dále vyčkávat a "slintat".. :D [/QUOTE]

.. přesně tak to bude ...:cool:
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 21:10
Ještě jedno doporučení, před zakoupením zařízení pečlivě překontrolujte všechny pixely! V poslední době až příliš často narážím na cihly jež mají mrtvý alespoň jeden pixel, ačkoliv jsou zcela nová. A nejde pouze o Universala. Buďte hodně pozorní při nákupu, hlavně u VGA zařízení. Za poslední týden jsem měl v ruce dva funglové Universaly s mrtvým bodem, tak pozor.. Stačí si spustit něco, při čem máte zcela černou obrazovku, tak to vynikne nejvíce, pokud je to v "čoudu".. Pokud jej tam zahlédnete, cihlu nekupujte, a počkejte na další kousek, časem by jste toho začali litovat.. :( Stačí prohlížet tmavé fotky, koukat na filmy, a dříve či později vás to začne obtěžovat.
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 21:34
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Ještě jedno doporučení, před zakoupením zařízení pečlivě překontrolujte všechny pixely![/QUOTE]

nojo, tak to ale není moc na nákup přes net ... :(
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 21:40
No, po zkušenostech s JasJarem bych to již ani neriskoval..:?
Saman_ce4you (1451)|12.10.2005 21:40
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Ještě jedno doporučení, před zakoupením zařízení pečlivě překontrolujte všechny pixely![/QUOTE]
No, pokud mi v prodejne dovolej strcit do cihly kartu s cernou fotkou, tak se to da v pohode otestovat :yes:
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 21:44
Přesně tak, lenost se nevyplatí, ty pixely bývají mrtvé již od výroby, jen to zpočátku člověk přehlédne, zvlášť na VGA, časem se jich už moc velké množství neobjevuje..
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 21:47
[QUOTE="Miloš Strouhal"]No, po zkušenostech s JasJarem bych to již ani neriskoval..:? [/QUOTE]

no ale to opravdu nezbývá než počkat až to sem někdo bude dovážet ofiko ... pokud vím, tak se to prodává zabalené a po HW resetu .. mysíš že tě někde nechají aby jsi jim do toho lezl?
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 21:55
[QUOTE="davidkm"]
no ale to opravdu nezbývá než počkat až to sem někdo bude dovážet ofiko ... pokud vím, tak se to prodává zabalené a po HW resetu .. mysíš že tě někde nechají aby jsi jim do toho lezl? [/QUOTE]To neni pravda, v každé prodejně ti to musejí rozbalit a pujčit ti to do ruky a nechat ti tam dat simkartu! A proc cekat? u meho znameho je mozno jiz ted koupit za 23990kč, u Hyba též není problém objednat, v AHmobilu lze též objednat, z německa to lze dovést za 22000kč, tak co řešíš? pokud člověk opravdu chce,způsob si najde.. ;)
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 22:15
V německu na to nemám abych se tam s nimi dohadoval ... u hyba je to na objednávku, takže by se mu asi nelibilo kdybych ho pak nechtěl, tak jedině u kotvy ... s tím že přicházím o záruku ... nebo to vidím špatně?
Miloš Strouhal (3997)|12.10.2005 22:25
No a co že by se mu to nelíbilo?.. přeci náš zákazník, náš pán!!! Neprodá tobě, prodá někomu jinému, kdo si ty pixely nezkontroluje. Rozhodně mu to tam dlouho ležet nebude, o tohle zařízení je vcelku zájem. Hlavně mezi neználky, co pořádně nevědí co je to PPC a starší MDA. A německo? Pokud před reklamací dokážeš vrátit originální ROM, ani nebude důvod se s nimi hádat, normálně to vyreklamuješ, pokud to bude oprávněné. A kotva? Pokud mu to vrátíš po měsíci s původní ROM nemyslím si že by tě odmítl. Pošle to svému dodavateli v německu a ten to vyreklamuje v t-mobilu. A vrátí ti to za čas opravené.
davidkm_ce4you (248)|12.10.2005 23:12
.. začnu tedy o tom vážně uvažovat ...můžem o tom hodit řeč na srazu jestli se tam sejdem a když tak tě budu vyzvídat jak získat universala od too tvého známeho, už odblokované .. hlásím se jako případný zájemce ... aby jsi tady s tím podpisem nebyl sám víš? :))
Miloš Strouhal (3997)|13.10.2005 02:35
Jo,klidně vážně uvažuj,ale bez toho aby jsi si jej pořádně vyzkoušel ho nekupuj. Je to velká a težká cihla,a ne každý je ochoten to akceptovat. Osobně mi trvalo několik dní používání,než jsem si uvědomil že je to zařízení které chci,a že i přes ty rozměry,váhu a absenci EDGE do něj pujdu. Prostě to není láska na první pohled,a pro někoho možná ani na ten druhý.. ;) Ovšem pro někoho může ten druhý pohled být tak intenzivní,že... :D No,však uvidíš sám!

Edit: s pomocí této šikovné utilitky lze již na hardware klávce psát české znaky, všechny kromě ú, ů. Je to vytvořeno pro MDA III, proto to na Universalu neběží moc korektně, ale snad časem přijde někdo s něčím podobným i pro universala..:yes:
Miloš Strouhal (3997)|13.10.2005 03:35
Další dobrá zpráva je, že konečně můžete jít do bootloaderu zařízení, aniž by vám to přivodilo hard reset.
[CODE]bootloader : light + power + reset[/CODE]
davidkm_ce4you (248)|13.10.2005 08:29
V tom problém nevidím ... spíše jsem radši že je to větší ... aspoň vím že to mám ... kupodivu telefon moc nepoiužívám, a i proto je pro mě lepší jen jedno zařízení, ale na kterém se dá i něco dělat ... myslím pracovně ... proto u mě universal vede a k-JAM je pro mě moc malý ... takže toto je v poho, jinak vidím, že jsi měl dlouhou noc .. :D
Miloš Strouhal (3997)|13.10.2005 10:45
Další good news: funguje hlasové vytáčení přes BlueTooth headset.:yes: Konečně! Testováno s MDA Pro + BlueTrek G2 BlueTooth Headset. Můžete být 5 metrů od cihly, zmáčknete tlačítko na Headsetu, zašeptáte požadované jméno na vytočení, a okamžitě se vytáčí kýžené číslo. Program si s češtinou i relativně slušně rozumí. Program je samozřejmě součástí ROM, žádná doinstalace z CD.

Edit: tak už je muj. :) 22 litrů se vším všudy. Od známého z Kotvy jsem se dozvěděl že bude dnes objednávat několik kusů, všechny odblokované, v případě zájmu flešnuté na Eng ROM, cenu již znáte, 23990kč.Podmínky záruky je nutné domluvit na místě.
Martin Ráž Hoch (1832)|13.10.2005 20:02
A ta posledni zprava od Milose je ten typ informace, ktere rad slysim.

To je vytecne!!!

Huaaaa, v tom pripade je velikost irelevantni, protoze jako pracovni nastroj je to genialni a s BT headsetem i jako phone.
Miloš Strouhal (3997)|14.10.2005 15:37
Hle na co jsem včera kousek od Kotvy narazil.. ;)
davidkm_ce4you (248)|15.10.2005 22:18
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 00:14
No tak to je síla.. Inu, ne nadarmo se říká, kdo zaváhá, nežere.. Ale ne zcela jsem pochopil důvod proč to udělali.. :( Proč to nejdříve nasadí skoro "za hubičku", a teprve potom to natáhnou o dalších 150 eur.. Ani nevíte jak jsem rád že jej mam, že jsem nečekal ještě pár dní.. Ona ta cena zase sleze, to je jasný, ale bude to chvilku trvat.. :no:
davidkm_ce4you (248)|16.10.2005 08:10
Takže předpokládám, že známý už tak lidovou cenu mít nebude :disgusted: ... tak to asu přijde na řadu hubo ... :)
PavelR. (2184)|16.10.2005 08:19
... no až T-mobile zjistí, po té co si narvou sklady, že MDA Pro jim nikdo za tuto cenu nekupuje, budou muset s cenou dolů. Otázkou je jak "ověřená" je tato zpráva ... požádám kolegu, který žije v Německu, ať zjistí aktuální cenu MDA Pro přímo u T-mobilu DE ... no a jsem zvědavý, jakou cenovou politiku nasadí T-mobile u MDA Varia (HTC Wizard) ...
PavelR. (2184)|16.10.2005 08:30
... tady je cena dokonce 745 EUR ...
davidkm_ce4you (248)|16.10.2005 08:40
[QUOTE="PavelR."]... no až T-mobile zjistí, po té co si narvou sklady, že MDA Pro jim nikdo za tuto cenu nekupuje, budou muset s cenou dolů. Otázkou je jak "ověřená" je tato zpráva ... požádám kolegu, který žije v Německu, ať zjistí aktuální cenu MDA Pro přímo u T-mobilu DE ... no a jsem zvědavý, jakou cenovou politiku nasadí T-mobile u MDA Varia (HTC Wizard) ...[/QUOTE]

podívej se na stránky německého operátora ... je to tak ... :(
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 09:14
v prubehu tydne mi nabizel jeden znamy MDA Pro za tuto zhruba vyssi cenu. Myslim ze to bylo jiz v utery. Smal jsem se jeho drzosti, jak mi muze nabizet neco co je zarucene z nemeckeho t-mobilu za 899 kdyz jsem mu rikal ze to muzu mit ze stejneho zdroje za 749.. Myslel jsem si ze mne chce jen drze natahnout. Hm, opak je pravdou, nektere nemecke obchody zdrazily jiz o nekolik dni drive, nez vysla tato zprava. A on o tom zdrazeni mluvil, a ja jsem si porad rikal, o cem ze to placa, ze je to nesmysl, ze se vubec nic nezdrazuje.. :?
RStein (2012)|16.10.2005 09:22
Tak to mi prijde jako hloupej vtip :( Presne jak se pise v tom clanku - za tuhle cenu se da uz sehnat slusny notebook, takze jsem zvedavy, kdo zarizeni za tyhle penize koupi.
Ach jo a to jsem vcera na srazu byl z toho zarizeni i z jeho ceny nadsenej:(
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 10:53
Tak mi již konečně začal korektně fungoval SPB Plus 3.0. Stačilo vypnout plugin "Safe mode", a vše již funguje jak má i na WM5. Dříve mi to mrzlo při soft resetu. Správce úloh jež je součástí SPB Plus jsem namapoval jednomu z programovatelných tlačítek na klávesnici a nyní je ovládání zařízení zase o kapku pohodlnější. Další možností je namapovat si na jednu z funkčních kláves funkci Alt-Tab. V podstatě v naprosté většině případů netřeba vůbec používat stylus, vše jde velice pohodlně ovládat klávesami. A pokud jde o internet, díky jednomu z pluginů SPB Plus mohu mít zase otevřeno několik oken najednou. To mi na WM5 velice chybělo.
00096282_capture004_9loD.jpg 00096282_capture005_16MY.jpg 00096282_capture009_TiUE.jpg
davidkm_ce4you (248)|16.10.2005 13:36
.. po posledních novinkách by se ti mělo zakázat nás takto ničit :D
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 16:00
[QUOTE="Pavlucha"]Zkoušel jsem na Compactu.
Ne tedy CAB, ale ručně:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Inbox\Settings]
Vytvořit novou "DWORD VALUE" - pojmenovat SMSDeliveryNotify - dát jí hodnotu 1 .... a je to :D [/QUOTE]
Toto permanentní nastavení doručenky sms funguje i na Universalu. :yes:
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 16:03
[QUOTE="davidkm"].. po posledních novinkách by se ti mělo zakázat nás takto ničit :D [/QUOTE]No, věřim že Vás celou touto diskuzí asi tak trochu prudim :), ale berte to tak, že až si tu cihlu za 3 měsíce koupíte, tak vám přečtení těch pár řádek zde může ušetřit docela dost času jež by jste testování a hledání informací museli sami věnovat..
davidkm_ce4you (248)|16.10.2005 17:36
Jen se nenech odradit a piš piš piš, nebo tě sní myš :D
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 19:17
Tak jsem se konečně dostal k práci s BlueToothem a řeknu vám že ačkoliv jsem čekal problémy, vše funguje jedna báseň i přes to že přístroj dostal do vínku Microsoftí vořezávátko. Vše rychlé, intuitivní, funkční, a vždy na první pokus. Modem pro PC, Active Sync, Headset, modem přes mobil, vše ok, už mi zbývá jen GPSka, kterou tedy bohužel momentálně žádnou nevlastnim. Škoda že jsem si nevzpomněl včera na srazu a nepujčil si nějakou..
PavelR. (2184)|16.10.2005 19:44
[QUOTE="PavelR."]... požádám kolegu, který žije v Německu, ať zjistí aktuální cenu MDA Pro přímo u T-mobilu DE ... no a jsem zvědavý, jakou cenovou politiku nasadí T-mobile u MDA Varia (HTC Wizard) ...[/QUOTE]

... tak potvrzeno primo u T-mobile DE, cena 899,- EUR. Slecny na infolince ani neznaji duvod (tj. nedovedli podat jakekoliv vysvetleni na navyseni ceny). Kdyz uz takhle zdrazuji, tak si meli alespon prichystat pohadku pro zakazniky. Takhle vypadaji jako (omlouvam se za vyraz) blbci ...
Miloš Strouhal (3997)|16.10.2005 22:08
Tak jsem to mozna zakrikl. Neco je asi spatne. Pokud pouzivam BlueTooth headset tak mohu jit 10 metru od cihly a stale mohu pokracovat v hovoru. Po prekroceni teto vzdalenosti se samozrejme signal jiz prerusi. Jenze pokud pouziju cihlu jako modem pro notebook, po prekroceni 3 az 4 metrove vzdalenosti dojde k preruseni spojeni. To by naznacovalo, ze je problem s BlueToothem u notase, jenze pokud jako modem pouziji Motorolu V547, mohu opet fungovat az do vzdalenosti 10 metru mezi mobilem a notebookem. Takze v notebooku chyba zrejme neni.. Pokud udelam z Motoroly modem pro Universala, taky se to po 3 a 4 metrech prerusuje.. Pokud bych byl hodne unahleny, rekl bych asi ze je vykon BlueToothu u Universala proste slaby, ale to neni pravda, jelikoz s BT Headsetem funguje na pomerne velkou vzdalenost az 10 metru.. No tak to jsem z toho jelen..:?