Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

F(x)tec Pro 1 se vrací k vysouvací QWERTY klávesnici

28.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Chybí vám smartphony s vysouvací QWERTY klávesnicí? Americký startup se rozhodl tento koncept vrátit do hry a připravuje svůj první model. Zkušenosti už má s nerealizovaným klávesnicovým modulem pro Moto Z.
Vzpomínáte se slzou v oku na dobu, kdy naše důvěra v dotykové displeje nebyla dostačující, takže na trhu převažovaly smartphony s QWERTY klávesnicí? Dnes tuto možnost nabízí pouze pár komunikátorů od BlackBerry, ale modely s vysouvací klávesnicí byste hledali marně. Před pár lety se objevil nápad přidat QWERTY jako Moto Mod, tedy rozšiřující modul pro řadu Moto Z. Motorola sice souhlasila, ale v byl projekt zrušen před uvedením na trh. Za konceptem stála společnost Livermorium, která se po tomto nezdaru rozhodla využít získané zkušenosti a oznámila plán na vlastní smartphone. Minulý měsíc se přejmenovala na F(x) Technology a během veletrhu MWC 2019 v Barceloně se pochlubila modelem F(x)tech Pro 1.
 
 
Jedná se o kousek, který se na trhu rozhodně neztratí – jako jediný totiž využívá vysouvací konstrukcí s QWERTY klávesnicí. Po jejím vysunutí se displej nakloní do úhlu 155 stupňů a objeví se všech 64 podsvícených kláves rozdělených do pěti řad. Sám uživatel si tedy může zvolit, zda v danou chvíli využije k ovládání dotykový displej nebo fyzickou klávesnici, která může být pohodlnější a poskytuje jasnější zpětnou vazbu. Navigační klávesy lze použít pro otevírání aplikací, procházení webových stránek a další aktivity, takže umožňují ovládat telefon dokonce zcela bez použití dotykového displeje. Proto výrobce navrhl i vlastní launcher, který počítá s horizontální orientací displeje a použitím klávesnice. Také některé výchozí aplikace budou optimalizovány pro použití na šířku.
 
 
Smartphone přitom poběží na nejaktuálnějším Androidu 9.0 Pie. Z hlediska další výbavy byl slíben 6” AMOLED displej s rozlišením 2160 x 1080 pixelů, procesor Snapdragon 835, 6GB RAM nebo 128GB úložiště s možností rozšíření. Překvapí především použití o dvě generace staršího procesoru, na druhou stranu tento krok umožnil snížení výrobních nákladů. Dále telefon disponuje duálním zadním fotoaparátem (12 MPx + 5 MPx), 8MPx předním fotoaparátem, stereo reproduktory, 3200mAh baterií a všemi současnými trendy v oblasti konektivity – USB Type-C, Bluetooth 5.0, NFC nebo Wi-Fi 802.11ac. Výrobce ovšem nezapomněl ani na 3,5mm audio jack, čtečku otisků prstů nebo drobnost v podobě RGB notifikační diody.
 
F(x)tech Pro 1 se začne prodávat v červenci, ale už nyní byly spuštěny předobjednávky. A cena? 650 dolarů, tedy asi 14 600 Kč bez DPH.
 


reklama