Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dyson končí s projektem elektromobilu, nevyplatí se

12.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Dyson, známý výrobce vysavačů, vysoušečů rukou a dalších zařízení, chtěl proniknout na trh elektromobilů. Jak to tak ale vypadá, situace nebyla tak růžová a společnost celý projekt elektrických aut ukončila.
Před dvěma roky společnost Dyson oznámila, že by chtěla začít vyrábět revoluční elektromobily. Zrekonstruovala starý hangár a přestavěla jej na vývojové středisko, kde pracovalo zhruba 500 až 600 inženýrů. Vůz se pak měl vyrábět v Singapuru, z toho ale nakonec sešlo. Společnost totiž oznámila, že s projektem elektromobilu končí a žádný takový vůz nespatří světlo světa, přičemž se měl na trh dostat v roce 2021. Problém ale nebyl ve vývoji, ale ve faktu, že z elektromobilu není snadné udělat výdělečný podnik, s čímž se dodnes pere např. Tesla.
 
Sir James Dyson
 
Sir James Dyson, autor: The Royal Society [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Celkově bylo do vývoje investováno 2,5 miliardy britských liber a výsledkem je už i funkční vůz, který má dosud netradiční solid-state akumulátor, který by měl být výrazně bezpečnější než ty standardní. Podle Dysona tým vyvinul fantastické auto, nicméně nebyli schopni najít partnery tak, aby vůz dával i ekonomický smysl, a nepodařilo se najít žádného kupce pro projekt. To však neznamená, že všechny miliardy liber vyletěly komínem do vzduchu. Společnost chce nabyté zkušenosti uplatnit dál, což se týká např. technologií spojenými s kamerami, robotikou, strojovým učením, umělou inteligencí a především vyvinutými solid-state akumulátory.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama