Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výrobce vysavačů Dyson chystá elektromobil s pevnými bateriemi v roce 2020

27.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Dyson je známá jako výrobce vysavačů, ohřívačů nebo vysoušečů rukou na toaletách. James Dyson se však rozhodl fušovat i do aut. Pro rok 2020 chystá elektrické auto s pevnými bateriemi.
Mnozí hodně věří elektrickým autům, Elon Musk na tom postavil celou automobilku Tesla. Jedním z těch, kdo v nich vidí velmi slibnou budoucnost, je i miliardář James Dyson, jehož společnost dosud vyráběla vysavače, různé ohřívače nebo vysoušeče. A z této firmy se dle jeho slov má brzy stát automobilka. Má totiž v plánu už v roce 2020 představit nový elektromobil, který bude zajímavý především technologií baterií, které budou pevné (solid state). Připomeňme, že baterie tohoto typu plánuje i Toyota, která s nimi počítá okolo roku 2022. Jejich hlavní výhodou má být lepší stabilita.
 
James Dyson
 
Dyson věří, že dnes už nemá smysl řešit filtraci výfukových plynů a je lepší soustředit se na to je vůbec ani nevyrábět. Ona se sice elektřina rozhodně nevyrábí bezemisně, ale jak jsme si už v minulosti ukázali, i v českých podmínkách je elektromobil navzdory značné produkci elektřiny z uhlí o něco čistější než auto se spalovacím motorem. Dyson už má tým 400 lidí jak ze své společnosti, tak i několik inženýrů se zkušenostmi z automobilového průmyslu u jiných značek. Nabírá mnoho další pracovní síly a sám chce do projektu investovat 2 miliardy liber (zhruba 60 miliard Kč).
 
Bohužel, o samotném automobilu zatím vůbec nic nevíme. Předmětem spekulací je tak třída, do které bude patřit, tak i výkon, velikost baterie nebo dojezd, se kterým se počítá. Uvidíme, zda se Dysonovi podaří splnit jeho sen o čistém ovzduší (jen v Londýně ročně umře 9500 lidí v souvislosti s dlouhodobou expozicí výfukovým plynům) nebo projekt ztroskotá. Co si myslíte vy?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama