Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Dyson to s elektromobily myslí vážně, už má i továrnu

31.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Dyson, tradiční výrobce vysavačů, vysoušečů rukou a dalších přístrojů, chce překvapivě vyrábět i elektromobily. Ve Velké Británii už pro ně má postaveno i vývojové středisko a staví testovací tratě.
Téměř před rokem oznámila společnost Dyson, že chce vyrábět elektromobily. Přitom jde o výrobce přístrojů, jako jsou vysavače, fény, vysoušeče rukou na záchodech a podobně. Vypadá to však, že to společnost skutečně myslí vážně a na projektu i pracuje. Na bývalém letišti Hullavington Airfield z 2. světové války totiž firma zrestaurovala dva hangáry (H85 a H86) za 85 milionů britských liber a má zde nyní nové vývojové středisko.
 
Dyson starý hangár
 
To však zdaleka není vše. Rozbíhá se nyní druhá fáze, která si vyžádá investici dalších 200 milionů liber a bude zahrnovat dalších několik budov a testovací tratě (zatím jsou v plánu tři další budovy a 16 km silnic). Na nich se bude zkoušet ovládání, schopnosti na nezpevněných i zpevněných cestách, smyky a nebude chybět ani rychlostní dráha.
 
Dyson nový hangár
 
Ani druhá fáze není konečná a celkově si testovací a vývojový areál vyžádá okolo 550 milionů liber. Prozatím se využívá hangár H86 a pracuje zde okolo 400 lidí. Až bude vše hotovo, najde si zde práci okolo 2000 lidí, nebude chybět sportovní centrum, kavárna a také návštěvnické centrum.
 
Dyson nový hangár interiér
 
Dyson plánuje, že první vozy budou hotovy už v roce 2020, což je dosti ambiciózní plán na firmu, která nemá s automobily žádné větší zkušenosti. Tak uvidíme, jak si společnost v budoucnu povede. Začíná to být v elektromobilech docela "nabité".
 
Dyson plán centra
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama