Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple se možná v roce 2019 zbaví vyřezu displeje u iPhonů

10.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Výřez v horní části displeje byl patrně pro Apple jen přechodným řešením. Nová spekulace tvrdí, že iPhony pro rok 2019 by měly postrádat tento rušivý prvek. Můžeme očekávat, že jej bude konkurence s Androidem následovat?
Když Apple v loňském roce představil výroční iPhone X, překvapil hlavně svým OLED displejem s tenkými rámečky a hlavně nepřehlédnutelným výřezem v jeho horní části, za který si vysloužil řadu posměšků i opovržení. Ano, opravdu se nejedná o řešení zrovna lahodící oku, ale pokud chtěl Apple přinést „bezrámečkový“ telefon, neměl příliš mnoho možností. V tomto výřezu je totiž ukrytý telefonní reproduktor, přední fotoaparát i všechny senzory potřebné pro technologii rozpoznávání obličeje Face ID.
 
 
Xiaomi podobný problém u modelů Mi Mix vyřešilo tak, že se zbavilo rámečků po třech stranách displeje a fotoaparát přesunulo trochu neprakticky pod displej. Samsung zase ponechal úzké, ale přesto stále dobře viditelné okraje nad displejem i pod ním. Skutečně bezrámečkové displeje, kde by displej zabíral 100 % čelní plochy jsou tedy zatím v nedohlednu, přesto se objevila spekulace od jihokorejského webu ET News, že by se Apple měl u iPhonů pro rok 2019 měl zbavit výřezu displeje. Americká společnost už dokonce tento problém řeší s dodavateli, ale zatím není jasné, kam ukryje například modul Face ID.
 
Připomeňme, že iPhone X nebyl prvním smartphonem s výřezem displeje, v tomto ohledu jej předběhl nepříliš známý Essential Phone od firmy Andyho Rubina. Ale nebýt Applu, výřez displeje by se dost možná neobjevil u řady smartphonů s Androidem. Nedlouho po iPhonu X se objevily první pokusy především od méně známých čínských výrobců, některé přitom konkurenční přístroj s logem nakousnutého jablka napodobovaly docela nestydatě. Výřez displeje však využívá také nedávno představený Asus Zenfone 5 a téměř jistě se objeví také u některých dalších chystaných novinek, jmenovitě u Huawei P20 nebo OnePlus 6. Výřez displeje ukázaly také nedávno uniklé fotografie možné příští vlajkové lodi od LG, i když ta před uvedením na trh možná ještě projde designovou proměnou.
 
Na nový trend zareagoval také Google, který přidal nativní podporu výřezu displeju jako jednu z novinek do Androidu P. Dodejme, že v letošním roce by měl Apple představit tři nové iPhony a všechny by měly nabídnout velký displej narušený výřezem.
 


reklama